Damašek: Asad znovu zvítězil ve volbách, získal 95,1 procenta hlasů

ČTK – Damašek – Syrský prezident Bašár Asad znovu zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle oficiálních výsledků pro něj hlasovalo 95,1 procenta voličů. S odvoláním na předsedu syrského parlamentu o tom informovaly světové agentury. Opozice, OSN a mnoho západních států hlasování nepovažují za demokratické ani legitimní.

Volby se konaly ve vládou kontrolovaných částech Sýrie a Syřané volili prezidenta na příštích sedm let. K urnám se nakonec podle oficiálních výsledků dostavilo 78,66 procenta voličů, uvedla agentura Reuters.

Jeden ze dvou kandidátů, kteří se postavili proti Asadovi, získal 1,5 procenta hlasů, a druhý 3,3 procenta volebních lístků, podotkla agentura AFP.

O vítězství Asada nebylo pochyb, napsala agentura AP, která zároveň připomněla, že v zemi pustošené desetiletou válkou nehlasovali lidé žijící na územích ovládaných povstalci nebo Kurdy. V těchto oblastech, které se nacházejí na severozápadě a severovýchodě Sýrie, žije nejméně osm milionů lidí. Dalších více než pět milionů syrských uprchlíků, kteří žijí vesměs v sousedních zemích, se podle AP do velké míry hlasování zdrželo. Asadova vláda kontroluje zhruba dvě třetiny syrského území.

OSN a mnoho západních států volby nepovažují za demokratické ani legitimní. Podle rezoluce OSN se totiž měly konat až po vytvoření nové ústavy. Jednání o ní ale váznou. Ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Británie a Spojených států v úterním prohlášení odmítli považovat syrské volby za svobodné a spravedlivé. Američtí a evropští činitelé mimo jiné upozornili, že postrádaly mezinárodní dohled a nereprezentují všechny Syřany. Podle Asadovy vlády volby dokazují, že Sýrie navzdory válce funguje normálně.

Volby podle AP pravděpodobně nepřinesou příliš velkou změnu situace v Sýrii. Zatímco Asad a jeho spojenci – Rusko a Írán – hledají potvrzení legitimity současné hlavy státu, znovuzvolení stávajícího prezidenta pravděpodobně prohloubí roztržku se Západem, píše agentura. Podle ní to může znamenat, že se Damašek více přimkne k Moskvě, Teheránu nebo k Pekingu.

Klan Asadů vládne Sýrii od roku 1970, kdy se k moci dostali prosovětští baasisté (Baas – Socialistická strana arabské obrody) vedení otcem nynějšího prezidenta Háfizem Asadem. Současný prezident nastoupil do funkce v roce 2000 po jeho smrti. Oční lékař Bašár Asad zpočátku tvrdil, že provede politické reformy, ale režim je za jeho vedení brutálnější než v době Háfize Asada.

Vláda nemilosrdně potlačila protivládní protesty v roce 2011, uvrhla Sýrii do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní. Válka připravila o život na 400.000 lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy.

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Hantek
28. 5. 2021 18:04

Tak OSN je ovládaná USA a u ostatních to je jasné, není to jejich volba… Já zase cítím, že v USA volba Bidena byla také za čarou…
Největší podíl v pokusu o občanskou válku mají samořejmě USA, tak jako vždy… A také s podporou USA a „západního“ světa založená organizace ISIL… Kdo v dávných dobách pracoval a jezdil do Sýrie, tak víte jaké to tam bylo…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$