politika

Zacharova reagovala na slova polského prezidenta o „nenormálnosti“ Ruska

Zacharova odpověděla na slova polského prezidenta o „nenormálnosti“ Ruska.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Maria Zacharova, v komentáři ke skandálnímu prohlášení polského prezidenta Andrzeje Dudy o Rusku, připomněla kroky polských vojáků v Iráku.

Polský prezident Andrzej Duda, během oficiální návštěvy Gruzie, označil Rusko za „nenormální“ a „agresorskou zemi“. Podle jeho slov „nejde o stát, který se chová normálně“. Později, během návštěvy Gruzie, Duda vyzval k „nátlaku na Rusko, aby dodržovalo normy mezinárodního práva“.

Diplomatka v odpovědi uvedla příklad „normálnosti“ podle Polska.

“Irák, po zahájení americko-NATOvské války proti této zemi, byl rozdělen na čtyři vojenské zóny. Jedna zóna byla převedena pod velení polského kontingentu. V Iráku byly rozmístěny polské posádky. Celkový počet polských vojsk v této zemi od roku 2003 do roku 2005 byl asi 1700 vojáků, později byl kontingent navýšen, pokud si pamatuji, až na 2400“, – napsala na Facebooku.

Polští vojáci několik let zabíjeli v Iráku nejen Iráčany, ale i soudruhy ve zbrani, uvedla Zacharova.

„Například – 8. června 2004 v oblasti města Es-Suvaira v důsledku výbuchu ve vozidle polského vojenského kontingentu, který přepravoval výbušniny, zahynulo šest příslušníků okupačních sil
(tři vojáci inženýrské jednotky Slovenska, dva vojáci Polska a jeden voják Lotyšska),“ pokračovala.

V roce 2008 se polská vojska stáhla z Blízkého východu.

“Kolik bylo zabito iráckých civilistů, dosud nebylo spočítáno. Organizace pro lidská práva věří, že stovky tisíc. A kolik z nich bylo zabito polskými vojáky z “normální země”?” – shrnula zástupkyně ruské diplomatické služby.

Polský prezident pravidelně vydává tvrdá prohlášení na adresu Moskvy. 

Opět tomu nemohl odolat během svého projevu u příležitosti Dne ústavy začátkem května: kdy Rusko nazval „nepřítelem svobody“.

Vladimir Putin opakovaně označil „ruskou hrozbu“ vynálezem těch, “kdo chce vydělávat na své roli předvoje v boji proti Rusku a získat za to nějaké bonusy a preference“.

Puškov vyzval doplnit seznam nepřátelských zemí o Polsko

„Nevidíme vyhlídky, že Polsko dospěje,“ uvedl senátor Alexej Puškov v komentáři k prohlášení polského prezidenta Andrzeje Dudy, v němž Rusko označil za „nenormální zemi“.

“Prohlášení prezidenta Polska odráží extrémní podráždění Varšavy, že její politika vůči Rusku selhává. 
Polsko zhoršilo vztahy s Moskvou téměř do krajnosti. Dalším krokem je buď snížení úrovně diplomatických vztahů, nebo jejich přerušení. Po takovém prohlášení by bylo logické, aby Rusko zahrnulo Polsko na seznam nepřátelských zemí,“ říká Alexej Puškov, předseda komise Rady federace pro informační politiku a interakci s médii.

Senátor připomněl deníku Взгляд , že „nejdříve Polsko aktivně podporovalo myšlenku izolace Ruska. Stalo se jednou ze zemí požadujících maximální rozšíření sankcí a stále trvá na přijetí nových sankcí vůči naší zemi.“

“Kromě toho Varšava uzavřela velkou sázku na přerušení výstavby “Nord Stream 2”, protože projekt odporuje jejím zájmům. Polsku na názorech ostatních evropských zemí nezáleží, – uvedl Puškov. –
Ale tato strategie se ukázala jako vážný neúspěch, protože administrativa amerického prezidenta Joe Bidena oznámila, že nebudou přijímat další sankce proti plynovodu. To rovněž vyvolalo podráždění ve Varšavě, Kyjevě a pobaltských městech.“

Podle účastníka rozhovoru „je celá politická doktrína Varšavy namířená do minulosti, což vylučuje normální vztahy v současném světě. Jak Rusko může být odpovědné za rozdělení Polska, ke kterému došlo asi před 200 lety?“

Senátor zároveň poznamenal:

„Pokud se Polsko obrátí k vlastní historii, uvidí tam mnoho nevzhledných, nepříjemných, krvavých, až agresivních stránek.“ Senátor připomněl, že Polsko se v 16. – 17. století pokusilo vytvořit impérium a také ovládalo velkou část Ukrajiny. Poláci tam byli nenáviděni, byli považováni za útočníky a agresory. 

“Kromě toho by měl Duda věnovat pozornost skutečnosti, že jeho země za posledních 20 let podporovala veškerou agresi jiných států, a to i proti Jugoslávii, Iráku a Libyi.”

“Polský prezident by se měl podívat do zrcadla – na svou vlastní historii a na svou politiku v současném světě. Možná v tom zrcadle uvidí jednoho z příznivců agresivní politiky a nařčení, které dal Rusku, se mu vrátí,“ řekl Puškov.

“Přičemž nevidím způsobnost polské elity dostat se z tohoto paradigmatu. K současným problémům přistupují většinou s nároky souvisejícími s historickými událostmi. Polská elita nemá jinou národní doktrínu, kromě té, než být obětí. Na tom je postavena celá jejich identita. Vyhlídky na růst Polska zatím nejsou viditelné,“ uzavřel senátor.

Tiskový tajemník prezidenta Ruska, Dmitrij Peskov, komentoval prohlášení Andrzeje Dudy a uvedl, že Kreml lituje, že nenávist k Rusku zakrývá oči mnoha polských politiků, včetně prezidenta této země.

https://bit.ly/3hYUyNG
https://bit.ly/3yEfhfD

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dan
29. 5. 2021 12:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Mělo by se také mluvit o tom, jak jsou či nejsou normální pšonkové.