Krize

Bývalý velitel NATO vyzývá k „neutralizaci“ ruského regionu.

Vojenská technika na přehlídce ke Dni vítězství v Kaliningradu, Rusko, 9. května 2024 ©  Sputnik / Michail Golenkov
Bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO James Stavridis navrhl, aby členové vojenského bloku pod vedením USA „neutralizovali“ nejzápadnější ruskou exklávu Kaliningrad, pokud Moskva vážně ohrozí bezpečnost pobaltských států.

Kaliningrad (dříve Königsberg) patřil Německu až do konce 2. světové války, kdy byl na základě Postupimské dohody předán SSSR. Po rozpadu Sovětského svazu zůstalo součástí Ruska a po několika po sobě jdoucích vlnách rozšiřování NATO se ocitlo zcela obklopeno členy bloku.

V příspěvku pro Bloomberg, který byl zveřejněn ve čtvrtek, když Rusko slavilo 79. výročí vítězství nad nacistickým Německem, Stavridis nastínil svůj názor na Kaliningrad jako na poslední zbývající nepříjemnost, která brání tomu, aby se Baltské moře proměnilo v „jezero NATO“.

„Pohled na mapu ukazuje, že je to z velké části (ale ne úplně) pravda – pobřeží má několik kousků ruského území. Zbytek pobřežního pobřeží je v rukou NATO: Švédsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Německo a Dánsko,“ napsal bývalý admirál amerického námořnictva a bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO.

Stavridis ocenil loňské cvičení Baltic Operations jako ukázku toho, „jak by NATO mohlo využít své síly v Baltském moři napříč spektrem námořních aktivit“ k vyslání „zlověstného signálu“ Rusku.


„Očekávejte, že NATO využije své Baltské jezero k vyvíjení tlaku na malý Kaliningrad, který funguje jako geografický klín mezi pobaltskými státy NATO – Estonskem, Lotyšskem a Litvou – a zbytkem aliance,“ napsal Stavridis. ‘V případě války bude třeba Kaliningrad neutralizovat, aby ruské pozemní síly – pravděpodobně operující přes moskevský vazalský stát Bělorusko – nemohly převzít kontrolu nad kritickou propastí Suwalki.’

Suwalki Gap je úzký pruh země mezi spojencem Moskvy Běloruskem a Kaliningradem, který vede podél litevsko-polské hranice. V důsledku ukrajinského konfliktu omezili pobaltští členové NATO pozemní dopravu mezi ruskou pevninou a Kaliningradem v rámci embarga EU. Zastavili se však před zavedením úplné blokády, protože někteří analytici navrhli, že přerušení přístupu Ruska na jeho vlastní území by mohlo být do určité míry považováno za „casus belli“ – důvod k vyhlášení války.


Polsko a Litva nedávno ve strategické oblasti uspořádaly vojenská cvičení, protože západní média a úředníci spekulovali, že Rusko by se mohlo zaměřit na toto území v případě rozsáhlého konfliktu.

Rusko opakovaně popíralo, že by mělo jakékoli plány na útok na alianci, přičemž prezident Vladimir Putin zdůraznil, že Moskva na tom „nemá žádný zájem… geopoliticky, ekonomicky ani vojensky“.

„Rusko udělá vše pro to, aby zabránilo globálnímu konfliktu, ale zároveň nedovolíme, aby nás někdo ohrožoval,“ prohlásil Putin ve svém projevu na vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě.

sdílet na

63 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pan Tau.
10. 5. 2024 09:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Mají hoši co bránit. My takové starosti v rozkradeném státě nemáme. Už nám.toho moc nepatří. I ti politici se lidu odcizili, takže vlasně v jsme v klídku.

Standa
10. 5. 2024 09:34
Odpovědět  Pan Tau.

Jsou také prodaní a nám ukradení!

Pavel z Moravy.
10. 5. 2024 09:41
Odpovědět  Pan Tau.

Pane Tau, zde je hotovo. Dokud budou všichni tito škůdci, kteří likvidují již 35 roků tuto zemi stále u kormidla, nic se nemůže změnit. Tato kolonie bude úplně zapomenuta. Není důvod obávat se zlepšení. S tímto většinově duševně vyprázdněným národem se již nedá nic podnikat. Tak jako v době Rakouska – Uherska byli Češi posledními z posledních, tak to stejné si připravili nyní. A velká část to dokonce vítá. Mlýnek je uzavřen.

Autor
10. 5. 2024 12:26
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Tak jsem si představil ty otevřené držky, až se to začne v EU a tím i u nás skutečně skládat na hnojiště … ten řev spokojených občánků – a samozřejmě budou vinit všechny mimo sebe – že jim zase nějací “komunisti” všechno berou, až se budou muset skutečně vrhnout do zápasu o holé přežití … až bude muset značná část z nich třeba i definitivně odložit auta, budou chodit v jedněch šatech deset let, až si konečně na vlastní kůži okusí ten život jaký byl a mnohde ještě je ve skutečných třeba afrických a asijských koloniích. A nebude to ani vzdáleně připomínat třeba Thajwan, či Jižní Koreu.
Nezapírám, docela dost lidí, co znám – i politiků – bych chtěl vidět, jak se ryjí rypákem v hnoji pro kousek toho žvance … 🙂 🙂 🙂

I když by mohla takovým stačit i takováto kolonie alá jak sami mluví o těhle:
comment image

To by se hned lépe dýchalo!

Slovan
10. 5. 2024 13:04
Odpovědět  Peter 008

Mám na to stejný názor jen to tak hezky nenapíšu. Ale však jsem tuna mockrát napsal, že by to byla veliká odměna vidět ty šmejdy zlodějský a krvelačný rejt držkou hlínu. Peter ale pokud možno všechny, i ty přisluhovače na sociálních sítích chrlících nenávist a skutečné dezinformace. Zkrátka pamatujme si je kdo vše tohle rozdmíchával ve svůj prospěch. Hlavně být pak důslední.

hrobař
10. 5. 2024 19:20
Odpovědět  Slovan

Moje řeč,lépe bych to nenapsal.

Slovan
11. 5. 2024 08:32
Odpovědět  hrobař

👍 👍 👍

Evžen
11. 5. 2024 09:40
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Měli bychom se inspirovat Slovenském, bohužel nám chybí politik jakým jé Fico,progresivci ho nenávidí protože jím hodil do té poručnické politiky vidle!

Tom
10. 5. 2024 10:56
Odpovědět  Pan Tau.

…v klidku? ale jen než se na obzoru začnou objevovat hříbky. A nedej Bože jejich táta.

Slovák
10. 5. 2024 12:06
Odpovědět  Pan Tau.

Poslouchaly jste příliš Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. A oni vás dostaly…

10. 5. 2024 13:13
Odpovědět  Slovák

To se mi moc líbí, to “vás”. Je to takový objektivní.

Vlado71
10. 5. 2024 15:02

Možno mal na mysli to, že my sme to mali s príjmom tých staníc o niečo ťažšie, predsa len sme ďalej od bývalej NSR ako Vy. Priznám sa, že v 89-tom som mal 18 a tiež som skalopevne veril, že teraz už bude len lepšie. Akurát som veril aj tomu, že obe vojenské aliancie (NATO aj VS) už sú zbytočné. Aký tragický omyl to bol.

10. 5. 2024 16:38
Odpovědět  Vlado71

Otázka zní – aspon pro mě – napsal by před rokem “Poslouchali jste”, a “oni vás dostali” nebo by napsal “Poslouchali jsme” a “oni nás dostali”? Tolik k té objektivitě, jak ji vidím já. Takže tak.

Pravdomluvny
10. 5. 2024 15:17

V době federace ČSSR…..a po rozpadu se to vymstilo jen ČR, že????

Albi
10. 5. 2024 16:54
Odpovědět  Pravdomluvny

Slovensko už alespoň udělalo úkrok stranou.
Víc mu stejně momentální situace nedovolí, ale my se s fialovou vládou se nezmůžeme ani na to. Nanejvýš se naším “diplomatem” dokážeme nezapomenuteln a trvale ztrapnit..

Pravdomluvny
10. 5. 2024 18:22
Odpovědět  Albi

Slovensko nemá sOUDce Rychetskýho

milan
10. 5. 2024 19:16
Odpovědět  Pravdomluvny

ale melo Mazaka a Lipsica

Pravdomluvny
11. 5. 2024 05:26
Odpovědět  milan

Kdyby byl šéfem justice Harabin,tak by oba seděli!

Pavel z Moravy.
10. 5. 2024 16:55

Milane, pokud vím, tak on žil delší dobu ve státech a viděl tudíž realitu na vlastní oči a myslím, že I kdyby ji tady chtěl tenkrát předat, stejně by mu nevěřili. On dokonce ani Einstein nedal na názory manželky a jiných, aby odešel pryč z Německa, když se k moci dostal Hitler. Prozřel až když byl s tou skutečností tvrdě konfrontován. A to mu dokonce Hoover odmítl udělit vízum do států. Vždyť měl přece v začátku kariéry za manželku Milevu Maričovou, vědkyni ze Srbska a kdo ví jestli tedy nebyl komunista a extrémista, že jo. A ke všemu byl žid a veliký Ed na ně ve 20 letech dělal pěkné zátahy. Tož tak je to s Amerikou. Kdo by tady v době vyzdvihování života ve státech věřil nějakému človíčku co by tady chtěl lid pravdivě informovat? Nemožné.

milan
10. 5. 2024 19:15
Odpovědět  Slovák

to ani ne ale Werbunk austria tv

Gales
10. 5. 2024 10:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to neutralizujte a Rus vás bude denacifikovat.

František
10. 5. 2024 10:55
Odpovědět  Gales

Už jednou jim Rus vypnul GPS nad Baltem. Pro výstrahu. Příště jim vypne všechny lodě.

Slovák
10. 5. 2024 12:08
Odpovědět  František

Údajne im vypnul i tu loď do mosta v Baltimoru…A teď im vypne Balt moře…

Pravdomluvny
10. 5. 2024 10:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Tímto vyzývám všechny, kteří nepodporují uSSa, fašoEU, Banderonacistán a ostatní zlo a zbytečnosti…..k úplné eliminaci NATO vedené amiokupantem.
Čím dřív,tím líp 🇷🇺🍀❤️

Slovák
10. 5. 2024 12:10
Odpovědět  Pravdomluvny

Jsou lepší terminologie: USrael neboli United Snakes, EUrábia neboli EU gulag národů, a UkroReich,neboli Kurvaina…

Pravdomluvny
10. 5. 2024 12:58
Odpovědět  Slovák

Mám svoje, díky za nabídky….. třeba muhamrdi 🤮😡

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Skelrtor
10. 5. 2024 10:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Bože můj kde se ti NATO idioti rodí, nebo líhou a je možné že jen vyskytují. Debila vždyť to skus, je skutečně na čase aby Putin splnil některá svá předsevzetí. Je třeba zchladit ty dunihlavy a to jednou pro vždy.

Pravdomluvny
10. 5. 2024 10:38
Odpovědět  Skelrtor

Je to jako s Banderonacisty nacisty,geny se nezapřou

Gales
10. 5. 2024 15:39
Odpovědět  Skelrtor

Rus útočí u Charkova a Zelňák sere magi. Je z toho celej hýn.A Čapufíča co tam dneska jela na besuch,s ním.

Antonín Körber
11. 5. 2024 11:12
Odpovědět  Gales

..ano,Čapinda mu tam dovezla jako dárek sračku..

stan
10. 5. 2024 10:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Jamesi Stavridisi,ty hlupáku si myslíš, že Rusko si nechá srát na hlavu a že když vojska NATO vstoupí do Kaliningradu (dříve Königsberg), že máte vyhráno? Myslím, že teprve pak pocítíš sílu Ruské armády a právě tací váleční štváči jako ty by na to měli hodně tvrdě doplatit.

Pravdomluvny
10. 5. 2024 10:39
Odpovědět  stan

Nejdřív KRÁLOVEC, když už.

milan
10. 5. 2024 19:20
Odpovědět  Pravdomluvny

zalozen ceskym kralem Premyslem zvanym Otakar druhy

Pravdomluvny
11. 5. 2024 11:15
Odpovědět  milan

Fakt?????
To jsem neTUŠIL 😂😂😂😂😂😂😂😂

Ladislav 💤
10. 5. 2024 12:08
Odpovědět  stan

👍👍👍👍👍pane Putine, dejte těm válečným hajzlům z NATA pro začátek jednu pořádnou lekci, až se z toho poserou!
Omlouvám se, ale na takového řeckého Srandopulose a drzost se musí tvrdě!
Ať žije nikým neporažené Rusko 🇷🇺

Pavel z Moravy.
10. 5. 2024 17:03
Odpovědět  Ladislav 💤

Kolikrát Rusové Řekům zachránili prdel. Už si budete muset molodci své přátele vybírat mnohem uvážlivěji.

Joe Arp
10. 5. 2024 18:10
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Celá historie světa a hlavně Evropy je o přebíhání od jednoho “spojenci” k druhému, dle momentálních potřeb, jistotu na dlouhá léta si nevybere ani baba Vanga.

katango
12. 5. 2024 10:32
Odpovědět  stan

Nemá Rusko v Kaliningradu nějaké jaderné hlavice ke všem těm střelám, co tam má?

Miro 2
10. 5. 2024 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Na tomto příkladu je zcela jasně viditelné jak členské země NATO uvažují a jaký je jejich záměr. Tímto postupem NATO je čistý strategický záměr co nejvíc obklíčit Rusko a přisvojit si pod svou kuratelu co nejvíc zemí pro možný nástup na Rusko až zatroubí k útoku v USA, aby došlo k dobytí a ovládnutí této bohaté země na suroviny. Potom se (ne)divme Rusům, že se cítí být NATO existenčně ohrožení a že vnímají velké nebezpečí. Milý Západe, tomu se říká podlost z hamižnosti a hrabivosti. A jestliže proti Rusku nic nezmohli se svými armádami Napoleon ani Hitler, tak by se to mělo podařit součinností všech zemí NATO pod velením USA. Podaří se to a nebo se zase ti západní stratégové po stopadesáté zase těžce spletou?

Skeletor
10. 5. 2024 12:29
Odpovědět  Miro 2

Ale no tááák, vždyť NATO je jenom “OBBRANNÝ” pakt, proto tam všechny nacistické státy ojrópy vlezli ne?

pedro
10. 5. 2024 11:59
Honzas
10. 5. 2024 12:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Kolik má NATO základen ve světě? Žádnou! Všechny patří američanům. A o tom to je!

Tom
10. 5. 2024 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Starosta, bulharského města Dupnitsa, Dangov, vyvěsil 9.kvetna na magistrate ruskou vlajku a do amplionů ve městě nechal zahrát Svatou válku. To se nedá než obdivovat. No a samozřejmě se to bez následků neobejde. Je vidět, že opravdovi chlapi ještě nevymřeli. Proč takového starostu nemáme i my, třeba klidně i na malé vesničce, hlavně aby byl. Vždyť moře je taky z kapek. Zdroj: aif.ru

Jaris
10. 5. 2024 12:32
Odpovědět  Tom

Kez by se nasel stejny hrdina a v Praze na Letne, aby z amplionu pustil na plne pecky Svjascennaja vojna. Myslim si, ze by z toho fialovou petikolku klepla pepka a Pavkovi by se krve nedorezal, pac by si myslel, ze do Prahy vtrhla ruska armada.

https://www.youtube.com/watch?v=WFFAzkSF2hc

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav 💤
10. 5. 2024 14:31
Odpovědět  Jaris

👍👍👍👍👍 krásně se to poslouchalo, kéž bych tu hudbu slyšel, z Ruských🇷🇺 tanků, jak jedou znovu na Berlín!
A tentokrát to vyčistit důkladněji!

Slovan
10. 5. 2024 12:55
Odpovědět  Tom

Staváj strana náša rodnaja zněla i na celém náměstí v Českých Budějovicích a oslavy Osvobození, Josef Skála a pár desítek lidí se sešlo oslavit osvobození. Nemohu to na You tube najít bych vám to sem dal a z tel. neumím. 🤦‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Iberiusto
10. 5. 2024 19:43
Odpovědět  Tom

https://www.youtube.com/watch?v=yQg36GMn_iE
a ještě jedna verze
https://www.youtube.com/watch?v=FAPwIEWzqJE
“Jsem Rus” zpívá tento Rus

Tom
10. 5. 2024 20:37
Odpovědět  Iberiusto

Nešlo mi to spustit, ale já tu píseň znám. Zpívá ji Schaman a v Rusku je dost populární.

pedro
10. 5. 2024 12:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Všechno zlo světa je o tom, že anglosas si zabral půlku světa, vyvraždil všude původní chudáky a chtěl by svět celý, hlavně zdroje. Naštěstí Rusko a Čína toho satana drží na uzdě. Zrzavý satan má pěnu u držky a má asi za cíl zničit svět, hraje vabank.

jan
10. 5. 2024 12:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Lukašenko prohlásil, že v případě útoku na Kaliningrad, či jeho blokády, připojí Bělorusko Kalinigrad ke svému území, ať to stojí, co to stojí.

Jura S
10. 5. 2024 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Zvířata, co vystřílela INDIÁNY budou camrat o “morálce” ….. hnus

Pravdomluvny
10. 5. 2024 15:19
Odpovědět  Jura S

Zvířata????
To byl lidský ODPAD

Slovan
10. 5. 2024 13:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Vono to tak s tou válkou asi hrozný nebude, když tenhle zmetek zakládá další rodinu.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-sef-armady-rehka-priznal-vztah-s-poslankyni-40471183#dop_ab_variant=0&dop_so

Joe Arp
10. 5. 2024 18:15
Odpovědět  Slovan

Posrankyni za TOP, to bude kvalitní genofond. Objednám si od nich párek mladých na chov specialistů rozfoukávání světových průserů.

Joe Arp
10. 5. 2024 18:18
Odpovědět  Joe Arp

Pardon, posrankyni STANU stejně dobrej oddíl!

Albi
10. 5. 2024 20:27
Odpovědět  Joe Arp

Mezi týmem elektro-5kolky” se může vybírat namátkou a zároveň i se zavřenýma očima a nikdy se nemůžeme splést. .

katango
12. 5. 2024 10:36
Odpovědět  Slovan

Četla jsem, že gorilí samec Richard v pražské ZOO už nesmí mít další mláďata, protože jeho genofond už je po Evropě příliš rozšířen. Myslím, že Řehkův genofond překročil taky hranici, za kterou už by se neměl rozmnožovat. Tuším dvakrát.

Albi
10. 5. 2024 15:10
Ohodnotit příspěvek :
     

A všimli jste si té nápadné podoby se situací na BV?

Kalinigrad – veřejně dávají ve známost, že jim jde o likvidaci Ruska všemi zupůsoby a ve všech oblastech života. Ovšem pro to si musel KoZa “stvořitt” agresora.

Izrael už od svého “nového založení” vyřvává, jak je nutno Palestince “eliminovat” pro klid a mír v regionu a když vyhodnotil, že “teď by to šlo”, musel stvořit a světu předvést provokaci s “drtivým” útokem Hamásu.

V obou případech USA a KoZa žvaní o míru, humanitě, válečných zločinech
Najděme 3 rozdíly!

Boomer
10. 5. 2024 21:22
Odpovědět  Albi

.. Kaliningrad je exklávou Ruské federace, která si ho rozhodně nenechá vzít bez boje. Rusko je možno porazit, pokud někdo dokáže postřílet 146 000 000 jeho obyvatel. Jiná možnost neexistuje!

Nemyslím si, že se o to někdo pokusí…

Albi
10. 5. 2024 23:06
Odpovědět  Boomer

O to nejde.
Ale o to, že stejně jako v Kaliningradu si Izrael připrravil “půdu” vhodným útolem Hamásu, ať už fingovaným nebo vyprovokovaným.

Tam problémy neeskalovaly ani zdánlivě živelně, ale musely být úmyslně připraveny a v přtíhodný čas i provedeny.
A to jistě vyžaduje čas a dobrou přípravu.

Takže je naprosto nemožné, aby ta genocida byla reakcí na údajně nečekaný útok Hamásu. To by vypadalo jinak
A to je to, co spojuje oba konflikty.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
11. 5. 2024 20:02
Odpovědět  Albi

.. inu, pokud si porovnáme množství másla, které mají jednotlivé strany na hlavách ve vztazích týkajících se Gazy nebo Kaliningradu, uznávám, že Rusko je v tomto směru úplně až vzadu, je téměř neviňátkem božím.
Palestinci jsou mi šumafuk, kvůli nim žádný Armagedon nehrozí, vyse*ou se na ně totiž všichni, nikdo si je na dvorek nevezme…

Karel
10. 5. 2024 22:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Západní politici jižzcela otevřeně šíří nacistické myšlenky. Hitler by im mohl závidět. Bohuželm nedomýšlí dopad svých blbých nápadů.

Slovák
11. 5. 2024 10:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Stavridis je ako kandidát Dukakis v USA, čo si nedovidel pred nos! A od gréckych génov nič neočakávaj, je to človek v duchovnom rozklade. Rusko sa nemá čoho obavat, a túto vojenskú operáciu zavŕši úspešne! Neverím že by Záchod( Západ v Polsku) siahol po nukleárnych zbraniach, vediac že ani takú vojnu nemôžu niako vyhrať!