Zpíval jak slavík a na konci rozhovoru se Protasevič rozplakal. VIDEO

Na státní televizi v Bělorusku ukázali velký rozhovor s Protasevičem.

Soudě podle zveřejněných úryvků bude velmi výživný.

Protasevič řekl, že se cítí skvěle a že dobrovolně souhlasil s rozhovorem.

Polsko-litevská opozice už křičí, že není nutné sledovat rozhovor Protasoviče, protože byl zajat, mučen a přinucen lhát. Po obsahové stránce to byla mocná rána pro polsko-litevskou opozici. 

Protasevič se zjevně opravdu chce vyhnout tomu, aby byl vydán na Donbas, takže se vzdává všeho a všech. 

Hysterie Západu ohledně přistání letadla v Minsku a zatčení Protaseviče, byla podle všeho spojena se skutečnostmi, které Protasevič mohl říct na kameru, protože byl zasvěcen do vnitřní kuchyně neúspěšného puče v Bělorusko a má různé informace o operacích osob, které se na něm podílely.

Protasevič zpívá dobře a tato svědectví nyní budou po dlouhou dobu poskytovat vhodný obsah pro běloruskou státní propagandu, zatímco opozice nebude mít nic zvláštního, čím by mohla odpovědět, kromě nářku „byl mučen“, „byl donucen“, „všechno není tak“, a tak.

Protasevič přiznává svou vinu při organizování protestů a provokování nepokojů.

Protasevič se přiznal k organizování neoprávněných protestů po prezidentských volbách v Bělorusku. 
Zároveň zdůraznil, že nemá nic společného s extremistickým kanálem Telegram, který zveřejňuje údaje o bezpečnostních složkách.

Protasevič:

-Protasevič jmenoval každého, kdo se podílel na koordinaci protestů v Bělorusku (jména) a proč jsou potřebné sankce proti Bělorusku.

-Tichanovská je financována z různých zdrojů, včetně litevského rozpočtu, peněz diaspory, atd.

-Na otázku, zda za ústředím existují speciální služby, odpověděl Protasevič kladně. „I já jsem byl jedním z hlavních bojovníků informační války a často jsem ani já neměl přístup k nějakým schůzkám. Do okamžiků, kdy byla učiněna některá rozhodnutí. Dostal jsem předvolání. Toto je jednoznačně práce specialistů“.

-oznámil financování projektu ruským oligarchou. Podle blogera posílal na redakční účet velké částky. 
Poznamenal, že oligarcha, který provozuje velkou ruskou společnost, původně převáděl malé částky na účty NEXTA – asi 20 eur. Poté se však připsaná částka zvýšila na 5 000 eur za týden. Protasevič zdůraznil, že oligarcha jim posílal prostředky důsledně.

-uvedl, že na území Běloruska může být několik neodhalených ozbrojených skupin připravených změnit vládu. „S největší pravděpodobností v Bělorusku stále existuje několik spících buněk.“

-Protasevič hovořil o plánech převést NEXTA do ruské agendy. Vysvětlil, že „se hovořilo také o tom, že by stálo za to vytvořit v Rusku samostatný kanál.“ Uvedl, že dalším cílem, který si stanovili, bylo Rusko.

Opozici Běloruska kontrolují Polsko a Litva. V Polsku je řízena polským předsedou vlády.

-Protasevič rovněž uvedl, že „Běloruský dům“ (centrum podpory aktivit opozice) ve Varšavě ovládá prakticky celou opoziční agendu v Bělorusku prostřednictvím polského předsedy vlády Mateusze Morawieckého.

„Vláda přímo vydělila do kapes soukromé běloruské organizace sumu 50 milionů zlotých (asi 13,5 milionů dolarů – pozn.). A přišel osobně předseda vlády Polska (Mateusz Morawiecki – pozn. red.). Téměř jistě existují společná korupční schémata,“ uvedl.

-Uvedl, že krátce před jeho zatčením v Minsku se jeho vztahy s příznivci Svetlany Tichanovské zhoršily.

-Hlavními specialisty v běloruské opozici jsou specialisté na praní peněz.

-Protasevič věří, že opozice prohrála a v této fázi nebudou žádné nové závažné protesty.

Protasevič se obává, že by mohl být vydán na Donbas, a velmi doufá, že ho Lukašenko nevydá.
Nyní považuje cestu na Donbas za největší chybu v jeho životě. Popírá, že by byl členem Azova. Lituje své cesty na Donbas.

-Protasevič je vděčný za to, že je v rodném Bělorusku a dokonce naživu.

Spiklenci plánující atentát na Lukašenka byli spojeni s velitelstvím Tichanovské. Protasevič jednal jako jeden z prostředníků. Podílel se na konferencích spiklenců.

-Protasevič plně spolupracuje na vyšetřování a je připraven poskytnout další cenné informace, aby napravil své chyby.

-Už se nechce angažovat v politice, žádá všechny o odpuštění a doufá, že pro něj všechno neskončí tak špatně, jak by mohlo.

-Protasevič uvedl, že si váží běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, a to navzdory skutečnosti, že ho dříve kritizoval. Vysvětlil, že čím více se ponořil do politické práce, tím více začal chápat, že „mnoho věcí, za které byl Alexandr Grigorievič kritizován, je ve skutečnosti jen pokusem o nátlak“.

Zakladatel telegramového kanálu NEXTA Roman Protasevič zadržený v Minsku, na konci programu „Markov. Nic osobního“ v běloruském kanálu ONT TV se rozplakal a oznámil, že chce z politiky odejít.

„Mnoho věcí jsem si promyslel sám. Už nikdy se nechci dostat do politiky, do špinavých her a zúčtování. Chci jen doufat, že … že dokážu všechno napravit a žít klidný, běžný život, mít rodinu a děti,“ řekl Protasevič.

Marat Markov na konci rozhovoru uvedl, že to trvalo 4,5 hodiny a část materiálu nebyla vysílána. 

Videa zde:
https://bit.ly/3fNithq

https://bit.ly/2RZIelJ

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Janaz
4. 6. 2021 18:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím, že jeho výsluch delegáciou z Donecka mu veľmi pomohol utriediť si priority :). To je ten hlavný dôvod jeho „árie“, v ktorej sa vyspieval zo všetkých informácií. Nakoniec, veď to ani nezabudol spomenúť, že všetko povie, len aby ho nevydali do Donecka. Ten hajzel vie veľmi dobre, čo by ho tam čakalo za jeho „aktivity“.