politika

Izolace Západu začala. BRICS připravil silný trumf

Zítra se v Johannesburgu, hlavním městě Jižní Afriky, bude konat 15. Summit BRICS. Nebude přehnané říci, že akce svým významem předčí předchozí asociační summity.

V Johannesburgu se vyřeší mnoho problémů, od rozšíření unie až po vytvoření nové měny. 

Klíčová otázka je však následující: začnou se země BRICS transformovat z „klubu společných zájmů“ v mocnou geopolitickou a geoekonomickou unii?

Tohle přání mají všichni účastníci. A ať už představitelé států popírají snahu vytvořit nový světový řád jako protiváhu globalistického systému světového řádu, tento proces je přirozený. BRICS se buď vydá cestou stát se geopolitickou aliancí, nebo postupně degraduje, jako se to stalo v případě SNS nebo G20.

Na nadcházejícím summitu BRICS může padnout rozhodnutí o rozsáhlé expanzi. I když ne všechny země, které si přejí vstoupit do BRICS, se stanou plnohodnotnými členy asociace, získají status kandidáta nebo pozorovatele.  Což vlastně už je rozšíření.

Práce na summitu BRICS se zúčastní zástupci 60 (!) států, z nichž 23 požádalo o členství.

60 států jsou převážně africké země + jihovýchodní Asie a Latinská Amerika. Otázka expanze se stane jednou z priorit současného summitu, potvrdilo jihoafrické ministerstvo zahraničí. 

Zástupce indického ministerstva zahraničí zároveň obvinil západní média z přímých lží s tím, že fámy o údajném odporu Nového Dillí proti expanzi BRICS jsou nepodložené spekulace.

Na základě toho můžeme usoudit, že o rozšíření BRICS je již rozhodnuto. Otázkou je formální status kandidátů.  Zde budeme čekat na další informace.

Dále. Země BRICS již kontrolují 31,5 % světového HDP (PPP), zatímco země G7 – pouze 30 %. A podíl nové aliance se bude jen zvyšovat. Jak intenzivně (růst vlastních ekonomik), tak extenzivně (expanze).

Do roku 2035 může BRICS ovládat více než polovinu světové ekonomiky. Západ se tak bude stále více ocitat v geoekonomické izolaci.

Kromě expanze se na nadcházejícím summitu budou projednávat další důležité otázky. 

Samozřejmě budou jednat o vytvoření jednotné měny BRICS. Zde je však situace složitá, zatím se nepodařilo dosáhnout kompromisu. A pravděpodobně se po rozšíření organizace rozpory v této oblasti ještě prohloubí.

Země aliance přitom nejen souhlasí, ale jsou také připraveny aktivně rozvíjet obchod v národních měnách. Zde existuje řada problémů, které jsou typické při zahájení realizace takových projektů. Ve skutečnosti má dostatečnou likviditu pouze jüan, který se stále více využívá ve světovém obchodu. Nikdo nemá problémy s přístupem k čínské měně, téměř v každém státě lze směnit národní měnu za jüan a v zahraničním obchodu používat čínskou měnu.

Ale zjevně nemá smysl prostě vyměnit dolar za jüan. Cílem BRICS je posílit suverenitu států, nikoli nahradit USA Čínou. Mimochodem, Peking to také jasně chápe a popírá jakákoli obvinění ze snahy vytvořit pročínskou protiváhu Západu.

Problém, kterému čelí Rusko a Indie při přechodu k vypořádání v národních měnách, je univerzální. V bilaterálním obchodu není vždy možné dosáhnout rovnováhy mezi importem a exportem, kvůli odlišným pravidlům měnových regulací může být přístup k likviditě obtížný.

V souladu s tím je zapotřebí clearingové centrum, které odstraní veškeré nerovnováhy a v nezbytném rozsahu zajistí obchod v národních měnách. Pro roli clearingového centra se nejlépe hodí Nová rozvojová banka (NDB), kterou vede bývalá prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová (velká zastánkyně integrace).

Jsem si jist, že během summitu v Jižní Africe budou učiněna určitá rozhodnutí o roli NDB. Z technického hlediska je možné výše popsaný problém vyřešit rychle a bez problémů, mimo jiné pomocí digitálních technologií. Hlavní je přijetí politického rozhodnutí.

Summit v Johannesburgu by se měl stát rubikonem, který BRICS překročí a prohlásí se za geopolitickou alianci.  Zástupci zúčastněných zemí budou takové záměry samozřejmě popírat. Jak je však popsáno výše, tento proces je přirozený a doufám, že nevratný.

Konstantin Dvinskij

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://dzen.ru/a/ZOMWv8oQ9zms3a-S

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
21. 8. 2023 23:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Tady vždy neomylně talenti inkluzek nasedali na mrtvé koně. A potom vás zapřáhli, bravurní. 🙂
Ale asi to bude jízda ze které bude všem tady zle s industriálizátory detroitismu.

22. 8. 2023 03:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty unifrmní vesty mně vrtaj hlavou. A ty barvy taky.

ZRX1200
22. 8. 2023 03:44

To mě při pohledu na obrázek napadlo taky. Kdo jim je asi navrhoval a přiděloval barvy? Většinou jsou všude v tmavých oblecích, ale tady se nám nějak vybarvili.

Gales
22. 8. 2023 10:24

Barvy z vlajek států.Akorát ta indická má jinej odstín.

22. 8. 2023 14:30
Odpovědět  Gales

No právě. Sem si tak říkal, kdyby se Módí vymódil do bílý vestičky, jaká by to byla pěkná trikolóra.

Pijack
22. 8. 2023 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

BRICS je naděje pro lidstvo. EHS kdysi taky tak začínala, ale zvrhla se v likvidaci původních zájmů nastolením zelené sebevraždy. Vládnou ideologové, fanatici, nevzdělanci a úchylové pod vlivem vonných kouřů za doprovodu píšťaliček a bubínků 🙂
BRICS je postavena na energetické zásobě surovin a to je rána do xichtů západní propagandy. Zdroje a přírodní suroviny jsou základem každé ekonomiky. Dřív západ východ vyhladověl, protože východním politikům se nechtělo prosperovat podle modelu USA – rabování zdrojů. Dnes se bohaté země osvobozují od tohoto myšlení a začínají si svých zdrojů vážit. Proti tomu neuspěje ani celoplošné humanitární bombardování. Svět už není tak blbý, aby těm kolonizátorům stále ještě věřil. V tom je síla. BRICS dává smysl – začne se obchodovat, nikoliv krást.

Markýza
22. 8. 2023 15:13
Odpovědět  Pijack

Pravda. A víte, kdy mě najednou děsně trklo, že z EU se stává žalář – troska místo té pěkné původní idey? Když dostala Nobelovku míru. Když jsem si to přečetla, první, co mě napadlo bylo “to je průser”.
Já v Brics doufám z jiného důvodu – z důvodu větší rovnováhy. Jeden hegemon nutně musel vytvořit ve světě nestabilitu – pět silných států by mohlo vytvořit stabilní rovnováhu, aspoň na pár set let.

janle57
22. 8. 2023 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud se na summitu všechny státy dohodnou na používání jüanu jako univerzální měny
pro jakýkoliv obchod s tzv.Západem,klesne hodnota dollaru a Eura o cca 25%,tudíž
i také hodnota CZK,jakýkoliv dovoz t.j.ruské suroviny,čínské výrobky a technologie budou
o tuto hodnotu pro nás dražší,dovede si každý představit,co to udělá s naší
ekonomikou,úsporami a hlavně životní úrovní místního lidového plebsu??

Jura S
22. 8. 2023 14:14
Ohodnotit příspěvek :
     

KOZA je již v provázku, odváděná k “rasovi” (pro mladé – na porážku). Kozomajitel ovšem tvrdí, že “KOZA” dojí jak urvaná, uživí všechny, produkuje maso, mléko, obilí, železo, vzácné kovy a z prdele jí vede jak plynovod, tak elektrické kabely nevídaných Leipcig sil… Ovšem “kozopozemek” už neprodukuje ani trávu, šutr s uhlím je kilák pod zemí a tam Ali a Mustafa fárat nepoleze, ani princové angliští- sasko- koburští němcové (pak přejmenování na Windsory… aby se neřeklo po nacistických konotacích)