Rakouský kancléř: Mír v Evropě je dosažitelný pouze s Ruskem, nikoli proti němu

4. června se rakouský kancléř Sebastian Kurz zúčastní plenárního zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra prostřednictvím video odkazu. 

V exkluzivním rozhovoru pro TASS hovořil o zaměření Vídně na prohloubení ekonomické spolupráce s Ruskem, důležitosti dialogu mezi Moskvou a Evropskou unií a podpoře plynovodu „Nord Stream 2“.

Připomněl nedávné diskuse o vztazích EU s Ruskem na summitu Evropské rady 24. května.

„Je jasné, že EU a Rusko mají zjevné neshody v některých otázkách, například v otázkách lidských práv nebo územní celistvosti Ukrajiny. Zároveň existují oblasti, v nichž by EU měla usilovat o spolupráci s Ruskem, například v boji proti změně klimatu nebo v oblasti nešíření jaderných zbraní, jak se to nyní děje při jednáních o íránském jaderném programu ve Vídni. Obojí by mělo být v budoucnu možné: otevřeně diskutovat o rozdílech a zároveň spolupracovat v oblastech společného zájmu. Nakonec mi je naprosto jasné: mír v Evropě bude pouze s Ruskem, nikoli proti němu,“ zdůraznil Sebastian Kurz.

Rakouský kancléř vyjádřil spokojenost s tím, že „USA již nehrozí sankcemi vůči společnostem účastnících se na projektu Nord Stream 2.“

„Stejně jako Německo nadále podporujeme „Nord Stream 2“, protože splňuje naše ekonomické zájmy. Projekt slouží k diverzifikaci našich tras dodávek energie, a tím k zajištění energetické bezpečnosti Evropy,“ uvedl.

V komentáři k nadcházejícímu summitu vůdců Ruska a Spojených států 16. června v Ženevě účastník rozhovoru agentury poukázal na to, že „snížení mezinárodního napětí je v zájmu Rakouska a Evropy“.

„Rakousko, stejně jako v předchozích letech, je stále připraveno být platformou pro dialog mezi Ruskem a Spojenými státy, kdykoli. Nedávno jsem o tom informoval prezidenta Putina v telefonickém rozhovoru,“ řekl Kurz.

Stavba plynovodu „Nord Stream 2“ je téměř dokončena a uvalení sankcí na projekt by bylo kontraproduktivní pro vztahy USA s Evropou, uvedl prezident Joe Biden 25. května. Americký prezident tehdy zdůraznil, že výstavba plynovodu bude pokračovat, „protože je téměř úplně dokončena“.

https://bit.ly/3uJzttj

sdíletj na