Nepřátelský akt vůči USA? Čína chce mít námořní základnu na velmi citlivém místě

13.01.2023 16:35 | Kauza

Ti, kdo jsou zdatní v zeměpisu a vědí, kde se nachází město Ushuaia, jistě potvrdí, že se jedná jednak o město v nádherné krajině ostrova Ohňová země, ale také o nejjižněji položené město na světě. Právě to mu dává velký strategický význam, který by do budoucna ráda využila Čína k ovládnutí přístupu do Antarktidy. To by ale bylo v rozporu s tzv. Monroeovou doktrínou, podle které by bylo možno považovat vstup Číny na toto území za nepřátelský akt vůči USA.

Foto: Pixabay
Popisek: Čína

Monroeova doktrína byla v minulém století strategickým dokumentem zahraniční politiky Spojených států, která se stavěla proti evropskému vlivu na západní polokouli. Obsahuje teze, že jakýkoli zásah cizích mocností do politických záležitostí Ameriky by byl považován za potenciálně nepřátelský čin namířený proti Spojeným státům.

Navzdory tomu píše jihoamerický zpravodajský server Dialogo-americas.com o tom, že Čína opět tlačí na Argentinu, aby vybudovala námořní základnu v Ushuaia, což by Pekingu otevřelo dveře do Antarktidy.

Vojenská základna by Číně navíc umožnila kontrolovat průchod mezi Atlantským a Tichým oceánem a monitorovat komunikaci na celé západní polokouli.

Zároveň by to Číně umožnilo výstavbu zařízení a také přítomnost námořní jednotky a vojenského kontingentu na tomto území. Kromě toho by Čína mohla zachytit všechny druhy místní ekonomické a strategické komunikace a sledovat místní námořní dopravu.

Podle informací z místa záměrům Číny nahrává i fakt, že Shuiping Tu, představitel Čínské komunistické strany (ČKS) se sídlem v Argentině údajně přesvědčil guvernéra Ohňové země Gustava Melellu, aby změnil svůj postoj k čínským investicím v provincii.

V geopolitickém kontextu by přítomnost čínské základny v Jižní Americe mohla být interpretována jako důležitý strategický krok Pekingu. „Projekt Belt and Road [BRI] oznámený Čínou v roce 2013 se snaží mít jasnou projekci směrem k této oblasti kontinentu,“ řekl Rojas. „A pokud se tato základna v Ushuaia zhmotní, mohla by se stát první z mnoha dalších, jak na pobřeží Atlantiku, Pacifiku nebo v andské oblasti.“

V běhu je totiž od roku 2013 projekt Belt and Road (BRI), který má umožnit zapojení Číny do financování a výstavby infrastruktury s cílem vybudovat širokou komunitu sdílených zájmů v Asii, Africe a Latinské Americe.

Ve skutečnosti však usiluje o zvýšení čínské dominance a kontroly nad rozvojovými zeměmi, jsou přesvědčeni odpůrci tohoto projektu.

Studie, která se BRI zabývala, zjistila, že od spuštění BRI bylo pozastaveno nebo zrušeno velké množství projektů podporovaných Čínou, kvůli nebezpečí korupce a porušování pracovních a lidských práv, či znečištění životního prostředí.

Čína má v současnosti v zámoří tři operační enklávy, z nichž nejznámější je Džibutsko ve východní Africe, které vzniklo ve snaze omezit útoky somálských pirátů na nákladní lodě plující Adenským zálivem. To dává Číně strategickou a trvalou přítomnost na trase spojující Rudé moře s Indickým oceánem.

Další základny má Čína v Kambodži, kde již dokonce vybudovala svůj vlastní přístav, a v Tadžikistánu, kterou Čína posiluje svoji vojenskou přítomnost v oblasti Střední Asie.

K nim se přidala vesmírná stanice, kterou má Čína v Neuquénu v Argentině.

Otázkou zůstává, co má Čína za lubem, a pokud její zařízení provozuje stát a Lidová osvobozenecká armáda, k čemu mají skutečně sloužit? Píše server Dialogo-americas.com na závěr článku. 

sdíletj na

4.4 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
13. 1. 2023 17:04

..inu, asi jsme jen hloupý venkovan, ale já kupříkladu za akt nepřátelský vůči mě a mým zájmům považuji cizí vstup na moje pozemky bez mého souhlasu. Tož musím pro jistotu kouknout na mapu, kam až ty United States of America vlastně sahají.

Don’t Cry for Me Argentina..

delnas
13. 1. 2023 17:21
Odpovědět  Boomer

“”Ve skutečnosti však usiluje o zvýšení čínské dominance a kontroly nad rozvojovými zeměmi,..””…
NIHIL NUL SUB SOLEM….

to je vlastne copie toho co delaly USA a cely zapad posledni 2 stoleti….
Tak jsme se opet trochu zasmali…

Markýza
13. 1. 2023 17:34
Odpovědět  Boomer

Všude, sousede.

Bekané Rusko.jpg
Markýza
13. 1. 2023 17:30

A už to začíná. A to jsme na úplně opačném konci Amériky. To zas má Lavrov nabito.
Ale ono je to dobře: jo tak doktrína, jo? Začnou lidi říkat. A nepřátelskej akt vůči Usa i v Patagonii? Aleale….začnou lidi říkat.

Boomer
13. 1. 2023 17:55
Odpovědět  Markýza

..Čína pokukuje po Patagonii a jakási flotila vyplula z Novorossijska.

Ňáko se to šmodrchá.. jeden neví, kam dřív skočit.

Markýza
13. 1. 2023 18:09
Odpovědět  Boomer

Jo, taky to zrovna čtu, že v Novorossijsku nezůstalo ani pádlo.A závěr komentátora zní – po Dněstru (asi zálivu) vzhůru a na Oděsu..
Tož budeme vidět, jak říkával můj soused. Šmodrchy šmodrch.

Rapa
13. 1. 2023 19:31
Odpovědět  Markýza

Vypadá to tak,ůtok na Oděsu ze západní strany. Zároveń i ofenzíva ze severu od běloruska na Lvov je připravena. Změny ve velení taky.Odhaduju tři fronty,stávající z východu,nová od černého moře a pripravena je i od běloruska-aby přidusili tipec polákům a jejich choutkám.Svěrací kazajka pro banderkyjev je na spadnutí.

Ferko
14. 1. 2023 23:25
Odpovědět  Rapa

Pokud budete uvažovat strategicky, tak je to jasné. Kudy se na Ukrajinu dostávají zbraně? Loděmi přes přístav Oděsa a vlaky z Polska a Slovenska. Flotila se blíží z Černého moře a ruská fregata teď proplula kanálem La Manche do Baltu. Vše vyzbrojeno Zirkony. Vojskům začal velet Gerasimov a Surovikin dostal na starost letectvo. Jasné, před invazí je třeba zajistit nadvládu ve vzduchu. Myslím, že Poláci mají plné kalhoty.

Milan ze Zahrady Čech
13. 1. 2023 18:41
Odpovědět  Boomer

Hádám, že dva jo, že dva dobře vědí kam skočit a že si (nejen) to pečlivě naplánovali. Horší to má ten jeden, co je čím dál víc jeden. Ten aby se rozškubnul. A to ještě nedejmao aby aby Sia napadlo obsadit Tajwanci domovinu. Jojo, nemá to Šmuel lehký.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rapa
13. 1. 2023 19:37

Oděse a oděsanům přeju co nejbolestivější návrat ke kořenům a svým .

Rapa
13. 1. 2023 19:40
Odpovědět  Rapa

Určeno pro jeden příspěvek výš,Milane

oldoo
14. 1. 2023 08:59
Odpovědět  Markýza

Lidi nezačnou říkat nic,devadesát procent neví co je doktrína,devadesát procent není schopno pochopit,jaký je rozdíl mezi základnou USA a Ruska v jejich umístění,nikdo z nich se nediví budování am. základny na Ukrajině,většina jsou tupci.

Pijack
13. 1. 2023 17:50

Biden má zase na velmi citlivém místě hemeroidy 🙂

Gales
13. 1. 2023 18:22
Odpovědět  Pijack

Se škrábe na hlavě páč tu má z toho v prdeli.

Pavel K
13. 1. 2023 19:26
Odpovědět  Gales

Se mi líbí to video jak Gosudar zastřeluje pušku a když vystřelí, tak ten Biden upadne na schůdkách do letadla. To je velmi humorné. 🤣🤣

Jiří
13. 1. 2023 18:04

No jo. Americký kecy v kleci. Už je únavný o tom číst natož tomu věřit. Bože můj, to je hnusnej svět. Už to nechci žít. Nikdy jsem takovou sračku nežil jako dnes.

Markýza
13. 1. 2023 18:24
Odpovědět  Jiří

Není hnusnější, než kdykoli jindy – právě naopak. Jen je to strašlivě náročný na psýchu, zmatečný, chaotický. Proto si myslím, že jsou už lidi otrávení a unavení.

Milan ze Zahrady Čech
13. 1. 2023 18:44
Odpovědět  Jiří

U nás v OBI maj provazy ve slevě. Prej je po nich sháňka.

Jiří
13. 1. 2023 19:35

jo už i ten provaz je ve slevě, tak je vše ok.

unor 2022
13. 1. 2023 18:11

Nekde na youtube je video, jak medved pri pohledu do zrcadla uskoci sam pred sebou. Nez zacne na zrcadlo utocit.

Martin
14. 1. 2023 02:54
Odpovědět  unor 2022

Blbecku, sak on sa neboji seba, ale iného medveďa ! Šak preto na to zrkadlo útočí !

unor 2022
14. 1. 2023 08:37
Odpovědět  Martin

Pan je myslitel. To se hned pozna.

PENNYS
13. 1. 2023 18:45

“JSEM STÁLE V ŠOKU Z NOVÉHO ROKU”
NEMUŽU SE VZPAMATOVAT, Z TOHO ,
ŽE JSEM SE OPĚT DOŽIL FIJALOVÉHO HNUSU”

Blb a sirky.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rapa
13. 1. 2023 19:51
Odpovědět  PENNYS

A budeme v šoku i z tohohle roku ? My jistě ne,v šoku budou prdizmrdi. Mnoho překvapení,mnoho událostí. Dobro nakonec vždy vítězí.

sizok
13. 1. 2023 22:10
Odpovědět  Rapa

Obávám se, že šokovaní budeme my. Nezaměňuj dobro se zlem,
pro každého znamená něco jiného. My vyznáváme mír jako dobro,
fiala válku a nenávist. Které dobro zvítězí? Jeho nebo naše?

Peter 008
13. 1. 2023 19:56

No, co by měla Čína za lubem?! Je to jasné. Když totéž dělají USA a Anglie, je to zřejmě v pořádku a pochopitelné.
Pokud chce Čína skutečnou nezávislost a samostatnost, pak se musí prostě postavit USA a tuto cestu zvolila, když byl na sjezdu opět zvolen Si do čela strany. V praxi to znamená, že se pracuje na zhroucení “Pax Amerikanos”. To také znamená, že USA se budou muset soustředit jen na “něco”. V konečném důsledku možná jen v rámci svých “státních” hranic. Protože i přes snahu oživit výrobu u sebe a zisky z války na UKrajině, i zisky z rozvracení Evropy slábnou. Před ještě pěti lety tohle všechno, co se “proti nim” děje, by bylo nemyslitelné. K tomu připočtěte to, že expanzní způsob kapitalismu a globalismu se vyčerpal a je stále obtížnější, tak zbývá “globalistům” jen a pouze ničit a okrádat “vlastní území” (schválně nepíši státy, protože oni státy neuznávají).
A budoucnost? Stači si všimnout, že v Číně se klade velký důraz na kvalitu vzdělávání, zatímco v USA a na “západě” se tento systém vědomě rozvrací a ničí. Takže časy budoucí neslibují pro “globalisty naší civilizace” vůbec nic příznivého.
Oni si totiž začali vědomě ničit všechnu svou sílu, co měli. Jak vojenskou, tak hospodářskou, tak politickou. A navíc “vakcínami” zabíjí vlastní lidi, tím se zase oslabují.
Spuštěná globalizace, jak se vždy psalo, neuspěje, pokud se jí nezúčastní Čína nebo Rusko. Jak to vypadá, k nim se přidají další velké země.

wr-75v0m.jpg
Ferko
14. 1. 2023 23:31
Odpovědět  Peter 008

Amíci napřed vyžrali vše, co mohli. Pak v 89 vyžrali až do teď bývalé socialistické státy. Už není co žrát, tak teď žerou Ukrajinu a brousí si zuby na Rusko, které ještě není vyžrané.

Frank
13. 1. 2023 20:56

USA svině považují za nepřátelské vše, co se nehodí jejich zájmům.

Jan1
14. 1. 2023 08:13

Cinane prestavaji brat ohledy na americkeho mafina!