politika

Jan Schneider: Slovo k neosvícenému rektorovi

Rektor VŠE Petr Dvořák (podle Práva, 23.5.2023) již před nějakým časem deklaroval svůj záměr odvolat děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka. Potom se však asi lekl, protože mu trvalo dva měsíce, než podal v tomto smyslu podnět etické komisi Národohospodářské fakulty.

Jan Schneider

24. května 2023 – 07:33

Etická komise Národohospodářské fakulty. se však usnesla, že Ševčík svou účastí i projevy na demonstracích neporušil etický kodex VŠE, a to ani údajným střetem s policisty po březnové demonstraci, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Ševčíka se zastala komise VŠE, etický kodex neporušil

Rektor Dvořák si však na rozdíl od etické komise myslí, že děkan Ševčík nezachoval „při své práci a studiu vysoký standard dodržování mravních principů a etických zásad“, jak vyžaduje etický kodex VŠE, jakož i nedbal „na upevňování vážnosti a dobrého jména VŠE“ .

V demokracii zřejmě nedovzdělaný rektor Dvořák nechápe, že je tomu právě naopak. Vysoké školy měly od středověku dobré jméno pouze tehdy, prýštila-li z nich akademická svoboda všemi směry, když byly robustně schopné nejen unést, ale rozmnožovat názorovou pestrost, aby mohly přinášet nové podněty, a přispět tak k obrovskému civilizačnímu rozvoji. Proto i účast vysokého představitele akademické instituce na jakékoliv demonstraci, protivládní nevyjímaje, je výsostným projevem zralosti demokracie a naplňováním vážnosti a oslavou dobrého jména vysoké školy. Právě touto veřejně projevenou odpovědností za vývoj společnosti děkan Ševčík nejen zachoval, ale i upevnil vysoký standard dodržování mravních principů a etických zásad. A nikoliv okrajová otázka, jakkoliv se jí v kontextu celospolečenského pohybu, vyjádřeného demonstracemi, může zdát – co jiného je poskytnutí pomoci zraněnému člověku?

Zcela naopak je tomu však u nebohého rektora Dvořáka, který svým jednáním zásadně poškozuje vážnost a dobré jméno akademické instituce, když lstivě a pod falešnými záminkami se snaží z vysoké školy odstranit představitele odlišného společenského vidění světa, a intelektuální život akademické instituce tak zglajchšaltovat na normalizační způsob. To je v přímém a zásadním rozporu s univerzitní tradicí. Takovýto krok je bezesporu možno nazvat anticivilizačním.

Závěr je zcela zřejmý – odstoupit by měl rektor Dvořák, a to neprodleně, aby nepáchal další škody.

Nutno ještě přičinit poznámku k normalizačně-totalitarizujícímu komentáři Josefa Koukala v tomtéž vydání Práva, který zřetelně charakterizuje tlaky v pozadí na předěšeného rektora Dvořáka. Koukalův myšlenkový kompost stojí za alespoň částečné ocitování:

„Březnová Ševčíkova účast na hemžení po protivládní demonstraci, kdy bylo 18 lidí zadrženo při pokusu vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z jeho portálu ukrajinskou vlajku, nebyla zdaleka prvním vystoupením svého druhu. Následné vysvětlování, že se na místě ocitl náhodou a pomáhal zde zraněnému, je dobrý vtip. Dostupný obrazový materiál z akce jej však z ničeho přímo neusvědčuje.“

Důkazy tedy nejsou, sám Koukal to bůhvíproč přiznává, nicméně – k čertu s důkazy! Komentátorovi je přece všechno i tak jasné! Proto končí naprosto hanebnou větou:
„Předchozí politické aktivity, jež ve své době VŠE tolerovala a Ševčík včas ukončil, by jeho odchod ospravedlňovaly lépe.“

Tento neuvěřitelný neo-normalizační blábol opravdu stojí za to, aby Josefa Koukala hanebně provázel po celý život.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
25. 5. 2023 23:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Hanebně? Copak tyto prodejné dě-vky vědí, co je to hanba? Jak říkala bábrle:
“Chčij kurwě do očí a řekne: “Oj, toť teplý deštíček.””

Pavel K
26. 5. 2023 13:19

Milane tenhle druh lidí má vžitý exhibicionismus v sobě a jak píšeš ještě ti poděkují. Ty za šekelíky jsou chopni si nechat i prošťourat vejfuk. Tahle svoloč má z ostudy kabát a vůbec jim to nepřipadne trapné.

Frank
26. 5. 2023 00:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty svině si zkrátka nedají pokoj, pokud pořádně nedostanou přes držky.

Pavel
26. 5. 2023 01:29
Odpovědět  Frank

Akademici sou porad posedli Sevcikem porad pisou vo Sevcikovi ,ale nespravedlive odsouzeny lidi do vezeni je nezajmaji .
Ani je nenapadane jim pomoc.apon pri obhajobe..
A kdyz se dostanou do vlady tak je to zase jasny..

Pijack
26. 5. 2023 08:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Rektor VŠE Petr Dvořák je klasický režimní aparátčík, který dobrovolně z osobní iniciativy leze do zadku vládě, ať je jakákoliv. Těchto kariéristů, kteří čekají na povýšení (nebo aspoň na povšimnutí mocných) je v Čechách jako hub po dešti. A pak tady nemá mít živnou půdu protiruská hysterie, když těchto iniciativních blbců je tu jako kobylek.
Proč rektorovi VŠE neleží na srdci mnohem horší morální poklesky studentů? V jejich případě jde zcela zjevné o katastrofální neúctu ke studiu a standardu dodržování mravních principů a etických zásad. Potetovaní uživatelé “měkkých” drog a propagace úchylných ideologií nic jiného není.
Takový rektor nemá na svém místě co dělat, natož kritizovat druhé.

Pavel z Moravy
26. 5. 2023 08:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Přátelé, snad víme v jakém systému žijeme, ne? Vše se rozmělňuje na jednotlivosti a nevidí se celek. Všichni ti správně buržoazně, nyní neoliberálně kovaní nás ožebračují, likvidují naše svobody a hloupý lid opět jde a dá jim při jakýchkoliv volbách svůj hlas. To přece není normální, ale jestliže to normalitou je, potom je jasné, že většinový lid národa je duševně vyprázdněný a zabedněný. A jestli mi to chce někdo vyvrátit, tak ať mi uvede příklady, že tomu tak není. A mimochodem, většině je jedno co je vlastenectví, důstojnost a spravedlnost. My bojujeme sami za sebe, ne za ně, za tu bezejmennou masu, ti si již zvolili to co teď mají. Tak to je a v této zemi která ctí pouze mamon a chamtivost to tak zůstane a to proto, že změna by musela přijít od každého jedince zvlášť. A to je v režimu tohoto systému nemožné. Myslím, že těm chytřejším je zbytečné napovídat co by se muselo stát, aby zde zvítězila slušnost a spravedlnost. Nikomu z mocipánů, kteří zde od 89 roku vládnou nelze věřit. Těm šlo vždy o sebe a své klany. Má li se něco změnit, museli by přijít úplně jiní lidé.

Markýza
26. 5. 2023 08:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Já děkuji panu Schneiderovi – samu od sebe by mě rozhodně nenapadlo číst si v Právu a tím pádem by mi utekla ta kouzelná formule Dostupný obrazový materiál z akce jej však z ničeho přímo neusvědčuje. 😀 😀

Gales
26. 5. 2023 09:25
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

josef
26. 5. 2023 14:20
Odpovědět  Gales

To je potěšující. Děsí mne však, že příroda zná i nepohlavní způsoby množení.

Markýza
26. 5. 2023 14:52
Odpovědět  josef

Nepohlavně rozmnožená MPA…….to je ale obrázek! 😀 😀 😀