nezařazené

Trump oznámil, že je připraven v USA používat ruské nebo čínské vakcíny proti COVID-19

Americký prezident Donald Trump nevylučuje možnost použití vakcín na COVID-19 vyrobené v jiných zemích a je také připraven být očkován jako první. Slova amerického prezidenta v noci citovala mluvčí Bílého domu Kaylee McEnany, uvádí agentura TASS.

Zástupkyně Bílého domu byla dotázána, zda je Trump připraven použít ne americkou vakcínu, ale vakcínu z Ruska nebo Číny.

Prezident uvedl: „Budu rád, když budu první osobou, která dostane vakcínu, nebo poslední takovou osobou – podle toho, co je pro americký lid nejlepší.“

Přečetla citát Trumpa:


„Řeknu něco, co pro mě není typické, ale je mi to opravdu jedno. Chci jen vakcínu, která funguje. Je mi jedno, jestli ji vyrobí jiná země. A smeknu před nimi klobouk,“

odpověděla mluvčí Bílého domu Kaylee McEnany na otázku.

McEnany tak odpověděla na otázku, zda je americký vůdce připraven použít vakcíny vyrobené v Rusku a Číně. Mluvčí amerického vůdce zároveň zdůraznila, že v současné době je podle Bílého domu nejslibnější vakcína vyvíjená britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity.

Vláda USA poskytla 1,2 miliard dolarů britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, která vyvíjí vakcínu ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. Vláda Washingtonu navíc pro tyto účely přidělila 486 milionů USD americké biotechnologické společnosti Moderna a 456 milionů USD farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Společnosti Merck a Pfizer také vyvíjejí vakcínu proti koronaviru ve Spojených státech. 
Podle Bílého domu americká vláda celkem investovala do těchto projektů 12 miliard dolarů.

McEnany zároveň vyjádřila přesvědčení, že Spojené státy budou schopny samy vytvořit účinnou vakcínu. 

https://bit.ly/32VPTUu

sdíletj na