nezařazené

Trpělivost se Západem skončila – Moskva

Po jednáních s Washingtonem a NATO o evropských bezpečnostních otázkách, která se uskutečnila tento týden, je Rusko stále více unavené z jednání západních mocností, varoval nejvyšší moskevský diplomat.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov na páteční tiskové konferenci zdůraznil, že “trpělivost Moskvy je u konce. Jsme velmi trpěliví… zapřahali jsme [zátěž] po velmi dlouhou dobu a nyní nastal čas, abychom odešli.”

Podle zkušeného úředníka ruská strana čeká, až Západ dá “konkrétní odpověď” na její bezpečnostní návrhy.

Lavrov rovněž označil nedávné požadavky Washingtonu, aby Rusko poslalo své vojáky údajně připravené na ukrajinské hranici zpět do kasáren, za “štěkání na špatný strom”. Podle něj “doba, která byla zvolena [k projednání], prostě odráží období, kdy se Západ rozčiluje, buďme upřímní”.

“S tím se kategoricky nemůžeme spokojit, jsou to nepřijatelné přístupy,” poznamenal.

Diplomat si rovněž vzal na mušku Brusel a prohlásil, že EU “nyní aktivně prosazuje své plány na vyslání vojenské trenérské mise na Ukrajinu”. Obvinil blok, že chce “přispět k výcviku… protiruských jednotek”.

Lavrovovy výroky přicházejí uprostřed stále napjatějších vztahů mezi Východem a Západem. Ve středu se sešli zástupci NATO a ruští diplomaté, aby jednali o bezpečnosti na evropském kontinentu, čemuž předcházelo jednání mezi představiteli Washingtonu a Moskvy.

Generální tajemník vojenského bloku pod vedením USA Jens Stoltenberg ve středu uvedl, že organizace je připravena naplánovat “řadu schůzek s ruskou stranou na různá témata, včetně omezení raketových zbraní v Evropě”. Dal však jasně najevo, že NATO nebude ustupovat a dělat kompromisy v tom, co považuje za své základní hodnoty, aby vyhovělo požadavkům Moskvy.

Stoltenberg trval na tom, že “pouze Ukrajina a 30 spojenců může rozhodnout, kdy se Ukrajina stane členem … Rusko nemá právo veta,” s odkazem na jeden z jeho požadavků zaručit, že Kyjev nevstoupí do řad NATO.

Minulý měsíc Moskva předala dva návrhy smluv – jeden Washingtonu a druhý NATO -, které obsahovaly požadavek na záruky ze strany NATO týkající se pohybu vojenského personálu a techniky a také výzvu, aby se organizace zdržela dalšího rozšiřování v blízkosti ruských hranic.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
14. 1. 2022 23:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Vím, že je to těžké a zodpovdné rozhodování, ale RF již vyčerpala všechny možné diplomatické cesty a nyní musí přijít akce, nebo západ si bude stále více dovolovat. Mu jde pouze o čas.

Pave
15. 1. 2022 11:15
Odpovědět  krtek

Plně souhlasím s vaším názorem. Stoltenberg a jeho ekipa nemá zájem na jednání. Anglosasové, jako pohrobci všech koloniálních mocností jsou lidé, se kterými nejde mluvit a dohodnout se. Rusko musí zaujmout tvrdý a nekompromisní postoj a to hned. Prodleva v rozhodnosti by se mu nemusela vyplatit. Okamžitě bych zahájil možnost vytvoření základen v blízkosti mých nepřátel, tak aby je přešla legrace. Chcete konfrontaci, máte ji mít. Nic jiného s nimi nepohne.

Ivanko
15. 1. 2022 12:10
Odpovědět  Pave

Jůvesáci marně hledají Ruské ponorky s výzbrojí hypersonickými rakety Zirkon operujících blízkosti území a m í k ů. Tyto jsou schopné zasáhnout a zničit veškerá velící stanoviska během pěti minut.