STATISÍCŮM ČECHŮ ZDRAŽÍ OD LISTOPADU ELEKTŘINA AŽ O 50 PROCENT

LUKÁŠ KOVANDA 

Řadě českých domácností zdraží už od listopadu elektřina skoro o padesát procent.

Společnost Bohemia Energy totiž od 1. listopadu upravuje svůj ceník směrem vzhůru (zde). Firma zásobuje elektřinou bezmála 400 tisíc odběrných míst. Dalších 230 tisíc odběrných míst zásobují dceřiné firmy Bohemia Energy, a ty zdraží v podobném rozsahu.  

Celkově se tak velmi prudké zdražení dotkne statisíců, ba až milionů lidí v ČR. Ti se navíc budou často potýkat také s dramatickým zdražením plynu, případně dalších energií či jejich zdrojů, s nímž je třeba počítat také.

Vbrzku zdraží také další dodavatelé elektřiny.

Největší z hráčů, ČEZ, jenž je většinově ovládaný státem, zveřejní své nové ceny elektřiny nejspíše až po říjnových volbách. Půjde o razantní nárůst v desítkách procent.

Za růstem cen elektřiny a plynu pro maloodběratele je současná energetická krize, zejména ta v EU. Dlouhá léta se zanedbával rozvoj jaderných či uhelných elektráren, neboť se věřilo, že obnovitelné zdroje „to utáhnou“. Nyní je patrné, že ne. Například proto, že letos v létě nedostatečně foukalo, se ve větrných elektrárnách vyrobilo málo elektřiny. Tudíž se v Evropě vrací do provozu již odstavené uhelné elektrárny. Na rekordy zdražuje velkoobchodní plyn i elektřina. Přesto nestačí uspokojit poptávku. Cena tedy dále stoupá, na nové rekordy.

Za dramatickým zdražením stojí ale také politika ruského plynárenského gigantu Gazprom, jejž většinově ovládá Kreml. Podnik letos snížil své dodávky Evropě. Část expertů míní, že tak učinil proto, aby docílil rychlejšího a plnohodnotnějšího zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, který byl nedávno dokončený a který povede plyn z Ruska přímo do Německa.

Lukáš Kovanda
Pravý prostor
https://bit.ly/3mc1rf0

sdíletj na

4 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
30. 9. 2021 22:49
  1. Gasprom plní všechny nasmlouvané dodávky.
  2. Nebýt hloupého zeleného programu tak by energie bylo dosti.
  3. Ať přestanou nenasytné korporace kácet deštné pralesy.
  4. Zelení ekoteroristé by měli zvednout zadek ze svých teplých židlí a jít vysazovat stromy.
Kuky
1. 10. 2021 09:55

Gazprom navýšil dodávky plynu do ČR o 10% -psali na Sputniku.

zdena
1. 10. 2021 09:58

Takhle to dopadá, když velí uřvaní aktivisté všeho druhu, namísto odborníků….

paw
1. 10. 2021 10:19
Odpovědět  zdena

Evropske hodnoty. Clanek je nepresny. Zdrazeni elektriny je zdrazeni chleba a vseho kolem. Uplne vseho. Bohaci toho vyuziji k jeste vetsimu obohaceni..Nedovedu si nasledky predstavit.
A jak perfektne to zdrazeni nacasovali..

josef
1. 10. 2021 14:14

To jsou zase kecy! Sami jsme si nas.ali do bot a završil to hřib, taiwanec a koudelka. Dejme jim přes držku!