Co „liberalizace a diverzifikace“ trhu s plynem přinesla Evropě

Více než 40 europoslanců, zastupujících především Polsko a pobaltské země, přišlo s požadavkem analyzovat roli ruské společnosti Gazprom v rekordním růstu cen zemního plynu v Evropě.

Logika je jednoduchá – bez ohledu na to, co se stane, nezapomeňte hledat ruskou stopu. 

Jsou přesvědčeni, že za všechno může jenom Moskva. 

Ačkoli ve skutečnosti, aby pochopili, proč ceny vyletěly do závratných výšin, měli by poslanci EP studovat své vlastní destruktivní činnosti pro energetický trh a také by si měli pečlivě přečíst všechny ty energetické balíčky a směrnice, které Evropská komise přijala.

A tady je naprosto jasné, kdo může za současnou krizi. Tato krize je výlučně dílem evropských politiků a úředníků, kteří svými neuváženými rozhodnutími, často přijímanými na základě banální rusofobie, dostali trh s plynem do beznadějné situace. 

Ironií je, že i při nejlepší snaze nyní nemůžou Rusku nic vytknout. Všechny dodávky jsou prováděny v plném rozsahu a bez prodlení.  Jediným problémem je, že Ruská federace by samozřejmě mohla dodávat více plynu, ale neudělá to, protože v tom případě bude porušovat všechna pravidla a směrnice, které stanovila Evropská komise.

Nejspolehlivějším a nejstabilnějším dodavatelem plynu je po celá desetiletí SSSR a poté Rusko. 

Stojí za zmínku, že tyto dodávky začaly, když Sovětský svaz a Evropa byly ideologickými nepřáteli a byly ve stavu studené války. To však nezabránilo uzavření oboustranně výhodné dohody, po které Evropa dlouho tiše používala sibiřský plyn, aniž by měla problémy s energií. Smlouvy byly uzavírány na desítky let. I po rozpadu SSSR, kdy část tranzitní infrastruktury skončila mimo Rusko, systém nadále fungoval bez problémů. Dokud nezasáhla politika.

První problémy začaly kvůli Ukrajině, když se rozhodli, že Rusko by mělo dodávat sousední zemi plyn za velmi výhodné ceny. Začaly plynové války, které ze strany Kyjeva nesly charakter naprostého vydírání s prvky krádeží. Ukrajinská strana jednoduše odebírala plyn z tranzitního potrubí pro své vlastní potřeby.  V této situaci Evropa kupodivu vznesla námitky nikoli na Kyjev, ale na Moskvu.

V Rusku byly vytvořeny nové odvětvové projekty, aby se těmto situacím jednou provždy předešlo: první plynovod byl postaven v Baltském moři, poté se objevil projekt South Stream, který předpokládal, že Bulharsko bude vstupním bodem plynovodu do jižní Evropy, ale Bulharsko pod tlakem USA a EU dohodu hrdě opustilo. Nyní v Sofii chápou, že se střelili do nohy, ale už je pozdě. Jižní trasa byla postavena tak jako tak, ale bez účasti Bulharska.

A nyní byl také dokončen Nord Stream 2. 

Očekává se, že bude certifikován a spuštěn možná ještě letos. Rusko může dodávat do Evropy takové objemy plynu, že na problémy v energetice jednoduše zapomenou. 

Politika je ale důležitější než energie, zejména v části, která se týká Ruska. 

A Evropská unie se rozhodla „regulovat“ trh s plynem. 

Pěkná slova „liberalizace“ a „diverzifikace“, ale čím se ve skutečnosti ukázala? 

Především tím, že se vzdávají praxe dlouhodobých smluv s Ruskem… Jednou existuje trh, tak musí existovat burza a ať se cena určuje tam. 

A také EU potřebovala omezit objemy modrého paliva, aby bylo možné dodávat plyn na evropský kontinent i od jiných dodavatelů.  Je pravda, že při tom všem “regulování” všichni zapomněli, že prostě neexistují žádní jiní dodavatelé, snad kromě USA se zkapalněným zemním plynem, ale to je špatná alternativa, zejména pokud jde o cenu.

Došlo k situaci, kdy ve světě vznikl nedostatek plynu. Asijské země, zejména Čína, ho spotřebovávají v obrovském množství, protože převádí své výrobní kapacity z uhlí, které není šetrné k životnímu prostředí, na plyn. Cena modrého paliva v Asii samozřejmě narostla na hranici možností a trh je taková věc, že ​​je výnosnější prodat produkt tam, kde je nejlepší cena.

Většina objemů LNG nyní míří do Asie a Evropa ho dostává méně. Po docela chladné zimě byly podzemní zásobníky také poloprázdné a nebylo možné je doplnit. Mezi Ruskem a evropskými zeměmi nyní není mnoho dlouhodobých kontraktů s fixními cenami, cenu plynu určuje burza. A tam je vše jednoduché – v podmínkách deficitu ceny nekontrolovatelně rostou. 

Ale i tak by Rusko mohlo nasytit evropský trh plynem, ale pak bude porušovat pravidla a směrnice EU a bude za to potrestáno.

Polští a pobaltští poslanci se obecně mohou snažit, jak chtějí, aby Rusko vinili současnou energetickou krizi, ale je nepravděpodobné, že by to nějak pomohlo problém vyřešit. 

Bylo by lepší revidovat jejich směrnice a energetické balíčky, které přivedly evropský trh s plynem k chaosu. Pak ale budou muset uznat, že ruská strana měla naprostou pravdu a to je pro ně nepřijatelné.

https://bit.ly/3nGlmVI

sdíletj na

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
19. 9. 2021 10:42

Komická argumentace jednoho rusofóbního Slováka mně rozesmála na lobbistickém serveru “oenergetice.cz” u článku “Šéf ruského Gazpromu varuje…..”, protože to přesně vystihuje mentalitu rusofóbů v evropské politice.”Ešte neprešiel ani kubík plynu a potvrdili sa názory “pesimistov”, že Rusko bude NS2 zneužívať a už sa tak deje …”

On ten trouba spolu s ostatními rusofóbními europolitiky absolutně ignoruje tři zásadní skutečnosti.
A to že Rusko dodává přesně tolik co ve smlouvách slíbilo a nemá povinnost dodávat více (máme svobodný trh, to je přece jejich mantra).
USA na Evropu sere a plyn jí nedodává, protože jinde prodává výhodněji.
Ale hlavně, Evropa mohla mít již půldruhého roku dostatek smluvního levného plynu skrz Nord Stream 2, který ale právě tito pošahaní rusofóbové blokovali.

Prostě se ti blbci se svojí rusofóbií střelili do vlastní nohy, nyní brečí, ale nebrání jim to ukazovat prstíkem že za to prý může Rusko.

josef
19. 9. 2021 23:33

Dnes jsme opět viděli nejmenovaného europoslance který zapoměl kde je doma. Pokud takové hnidy budou nadále zasedat v prohnilém Bruselu je jediná šance na svobodů zabouchnout dveře domu !