El Financiero: „jako dobré víno“ – argentinská studie potvrzuje dlouhodobou účinnost “Sputniku V”

Studie provedená v Argentině mezi zdravotníky ukázala, že zvýšení účinnosti protilátek proti COVID-19 se zvyšuje po šesti měsících po očkování ruskou vakcínou “Sputnik V”. 

Vědci to připisují „zrání protilátek“, což vede k spolehlivější ochraně před virem, píše El Financiero.

Argentinská studie odhalila zvýšení neutralizační účinnosti protilátek proti koronaviru SARS-CoV-2 a také „snížení nezranitelnosti “ různých variant viru v průběhu času po očkování ruským preparátem „Sputnik V“. Vědci zjistili, že ruská vakcína působí „jako dobré víno“  – po půl roce neutralizační účinnost léku proti COVID -19 roste, uvádí mexická publikace El Financiero. 

V rámci této studie odborníci zkoumali 800 vzorků odebraných lékařům z Buenos Aires. Kromě toho byli všichni dobrovolníci mladší 65 let a byli očkováni “Sputnikem V”. Mezi nimi byli ti, kteří dříve onemocněli koronavirem i ti kteří nikdy nemocní nebyli, vysvětluje článek. 

Vzorky účastníků studie byly odebrány v období od ledna do srpna tohoto roku. A během šesti měsíců tým vědců analyzoval vývoj počtu protilátek na základě indexu Světové zdravotnické organizace. 

Tým vedl Andrea Gamarnik, vedoucí laboratoře pro molekulární virologii Nadace Lelloire Institute Foundation a vedoucí vědecký pracovník Národní rady pro vědecký a technický výzkum. 

V průběhu studie se ukázalo, že ochrana vytvořená “Sputnikem V” během šesti měsíců od data očkování je ještě více posílena. Vědci to vysvětlují “zráním protilátek”, vysvětluje článek. 

Kvalita a „neutralizační účinnosti” protilátek proti COVID-19 postupem času roste, počínaje zavedením první dávky „Sputnik V“, uvádí El Financiero. 

https://bit.ly/3t5769r

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
RHfaktor
1. 9. 2021 10:50

I u nás jsme mohli být očkovaní nejlepší vakcínou na světě, nebýt havloidních zmrdů a Koudelky s fakenews Vrbětice, kteří vystrašili Hamáčka s Babišem natolik, že se třesou strachy dodnes.