Krize UKRAJINA

Kotel se uzavírá: ukrajinské formace v Lisičansku byly obklíčeny

Podle expertů je nyní v této oblasti asi 9000 vojáků ovládaných Kyjevem.

Ozbrojené formace Ukrajiny v Lisičansku byly vzaty do operačního obklíčení, uvedly 22. června Lidové milice LPR. Podle odborníků by v kotli mohlo skončit až 9000 lidí. 

Také vyšlo najevo, že delegace vojenských oddělení Ruska a Turecka jednaly v Moskvě o otázkách bezpečného vyplutí obchodních lodí a vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Nyní je tam blokováno 70 lodí ze 16 států.  Ozbrojené síly Ruské federace otevřely pro jejich vyplutí humanitární koridor, ale ukrajinské úřady brání vývozu obilí.

Lisičanský kotel

Ozbrojené síly Ukrajiny v Lisičansku byly vzaty do operačního obklíčení, řekl 22. června Ivan Filiponěnko, oficiální představitel Lidových milicí LPR.

„Na úseku Zolotoe – Gorskoje – Lisičansk bylo vraženo několik klínů, bylo zcela přerušeno zásobování jednotek ukrajinských ozbrojených sil přímo mezi těmito osadami a tato ohniska odporu jsou zcela oddělena,“ upřesnil.

Dodal, že ozbrojené síly Ukrajiny již nemají jednotnou frontu a několik center může být brzy zcela obklíčeno ruskými jednotkami.

„Stěny kotle se stále formují a stlačují,“ řekl listu Izvestija vojenský expert Vladislav Šurygin. 

“Ale obklíčení Lisičanského uskupení je samozřejmě nejtvrdší ranou pro celou nepřátelskou frontu v Doněcku. Poslední hranice, kde může vydržet, je Slavjansk a Kramatorsk. Dále končí urbanizované a lesní oblasti a začíná step. Tam ukrajinské formace nemají čím oponovat spojeneckým silám”.

V kotli u Lisičansku a Zolotovo skončí podle odborníka 8000 až 9000 lidí.

„Bude to vážná porážka, po které se fronta zhroutí,“ je si jistý. 

“Ukrajina bude muset vynaložit další úsilí, aby tuto díru zacpala. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by Kyjev nashromáždil rezervy. Proto může příběh Lisičanska a Zolotovo skončit pro našeho nepřítele vojenskou katastrofou”.

22. června ruské ministerstvo obrany oznámilo, že nepřítel utrpěl značné ztráty ve všech směrech. 

Ukrajinští vojáci pod rouškou noci evakuovali z území DLR asi 30 zraněných a osm mrtvých amerických a britských žoldáků.

„Dne 21. června bylo v důsledku úderu vysoce přesnými zbraněmi ruských leteckých sil zničeno až 500 vojáků 59. mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny se zbraněmi a vojenskou technikou, umístěných v Nikolajevském loďařském závodu “Okean”, uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov.

A vojáci jednoho z praporů 57. motorizované pěší brigády, kteří ztratili více než 60 % svého personálu,  bez povolení opustili své pozice a odmítli uposlechnout rozkazu.

Otevřené koridory

V Moskvě 21. června jednaly delegace vojenských útvarů Ruska a Turecka o bezpečném vyplutí tureckých obchodních lodí a vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Zvláštní pozornost byla věnována otázce zajištění bezpečné plavby v Černém moři. Delegace obou zemí zdůraznily význam spolupráce v bilaterálním formátu, který umožnil zajistit vyplutí civilních lodí z přístavu Mariupol, včetně turecké nákladní lodi Azov Concorde.

Podle Ministerstva obrany Ruské federace zůstává 70 zahraničních lodí z 16 států zablokováno v šesti černomořských přístavech – Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Oděsa a Južnyj. 

Ruské vojenské oddělení opakovaně prohlásilo, že hrozba ostřelování a vysoké minové nebezpečí vytvořené Kyjevem nedovolují lodím volně vyplout na otevřené moře.

Ruské ozbrojené síly zorganizovaly dva humanitární koridory pro bezpečný pohyb lodí v Černém a Azovském moři. A trasu pro bezpečnou plavbu z Mariupolu.

V Černém moři ruské ozbrojené síly také poskytují humanitární koridor pro lodě, aby opustily přístavy Cherson, Nikolaev, Černomorsk, Očakov, Oděsa a Južnyj. Je 139 mil dlouhý a 3 míle široký. Otevřen je denně od 9 do 19 hodin, veškerá data jsou přenášena otevřenými radiovými kanály.

Zatím je nebylo možné použít. Generálplukovník Michail Mizincev, vedoucí Národního centra pro kontrolu obrany Ruské federace, opakovaně prohlásil, že ukrajinské úřady dělají vše pro to, aby se vyhnuly interakci se zástupci cizích států a společností, které vlastní lodě, při řešení otázky zajištění bezpečnosti vyplutí zablokovaných lodí.

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova 22. června řekla, že Rusko je připraveno usnadnit vývoz obilí z Ukrajiny zahraničními loděmi.

„Ruská armáda ze své strany vytvořila nezbytné podmínky pro bezpečný provoz dvou námořních humanitárních koridorů: v Černém a Azovském moři,“ připomněla Maria Zacharova.

Dodala také, že dnes “je zde možnost využít přístavy Mariupol a Berdjansk pro vývoz zemědělských produktů.”

Sergej Ordžonikidze připomněl, že pro vývoz obilí je nutné vyčistit vodní plochu kolem přístavů, kterou zaminovaly ukrajinské jednotky. Ukrajina má podle jeho slov mapy minových polí a pouze Ukrajina může zajistit rychlé odminování.

“Ale Kyjev to nechce udělat a dokonce tomu brání,” poznamenal expert. 

“Argument pro odmítnutí je směšný: my prý odminujeme a Rusové okamžitě vylodí vojska. Ruské jednotky se ale dostanou do Nikolajeva a Oděsy i po souši, což je mnohem jednodušší. Ukrajinským politikům to z nějakého důvodu nejde do hlavy”.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3zXmUk4

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
23. 6. 2022 02:15
Ohodnotit příspěvek :
     

8 000 až 9 000 kousků? Tak to maj před sebou, vzhledem k úhynu cca 1 000 kousk za 24 hod., ještě osm až devět dní. A jestli to budou Rusové plejt po pětistovkách, jako převčírem, tak by modlení už neměli odkládat.

Ladislav
23. 6. 2022 05:58

1*

Josef
23. 6. 2022 08:01

Ne, fašistů, azova a žoldáků mi není líto. Ty pobít do posledního. Jako poukaz by stačilo tetování. Stejně jako to bylo s jednotkami SS. Ale těch ostatních obyčejných kluků je mi líto. Není skoro kde, není pořádně čím, ale hlavně není proč bojovat.

Lubek
23. 6. 2022 09:33
Odpovědět  Josef

K tetovaniu som mal mierne negatívny vzťah, prichodilo mi to ako zbytočný zásah do organizmu, bez akéhokoľvek pozitívneho významu.
Po tom, čo sú publikované fotky a videá azovcov, nemôžem sa ubrániť vnímaniu tetovania ako komplexu jeho nositeľa, že nie je spokojný sám so sebou, nevie ako sa vymaniť z bezvýznamnosti, chce sa nejako odlíšiť od ostatných a niekam sa zaradiť. Nezmôže sa na nič iné, iba zohnať peniaze a nechať sa ofarbiť, niekým, kto to vie. Teda on sám stále nič nevie, stále je bezvýznamný. Sám možno dokáže akurát tak nakresliť slniečko, alebo zvislý kosoštvorec…

Josef
23. 6. 2022 12:28
Odpovědět  Lubek

Víte Lubku, kdesi jsem viděl modlícího se potentáta židovské církve. Bylo to na Ukrajině. Měl po těle i na vyholené hlavě vytetovány nacistické symboly, včetně symbolů SS. Na to lze jen slova Kristova : “Pane odpusť jim, neb nevědí co činí.” A klasický film : “Bůh odpouští. Já ne !!!”.

Ladislav
23. 6. 2022 15:24
Odpovědět  Josef

Já taky ne!

Pavel K
23. 6. 2022 19:09
Odpovědět  Josef

😂 👍 👍 😂

Pavel
23. 6. 2022 13:27
Odpovědět  Lubek

Zodpověděl jste to přesně, kompenzují si méněcennost, ale tím se ta bezvýznamnost u nich ještě více prohlubuje.

Albi
23. 6. 2022 20:41
Odpovědět  Pavel

Jo – komnpenzují si jednu bezvýznamnost výměnou za jinou.
Nevyniknou dokonce ani v tom sadismu, protože i tehdy budou jejich jména jen statistikou. Marná snaha, místo v historii už obsadil Bandera.

me2d44
23. 6. 2022 15:57
Odpovědět  Lubek

Hezký den. K tetování jsem měl vždy vyhraněný vztah: kdo svoje tělo poskytne jako obrazové plátno, s tím nemá cenu ani diskutovat – neváží si sám sebe. Kdyby příroda chtěla, abychom byli tetovaní, tak bychom se tak už rodili. To by snad uvítal jen bývalý kandidát na prezidenta Franc, který snad neměl na ksichtě ani kousek bílého místa. Narodil jsem se s růžovým holým zadečkem, tak už tak dožiju – a kerkaře bych pozavíral (lidi, ti kerovaní si zato platí!!! – samozřejmě, že ne ze svého!!!!)

23. 6. 2022 20:13

"Na vojně se mění situce každým okamžikem." Bitva o Lisičansk začala a naši vyhrávaj.

politnavigator.net/nachalas-bitva-za-lisichansk.html

To jsem si dal stranou, že to sem hodím. .Pak na to ale zapomněl a teď už je už kotel uzavřený a "vaří":

politnavigator.net/zolotojj-kotel-varyat-lisichansk-v-operativnom-okruzhenii-na-azote-ozhidaetsya-sdacha-v-plen.html

Od toho prvního příspěvku uběhlo jen 18 hodin a můžou začít s modlením.

Pat
23. 6. 2022 21:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli on ten prohnaný západ vedený USA s tím účelově nekalkuluje.
Posílat naivní Ukrajince pod ruská děla zřejmě nestačí.
Jestli oni se nesnaží zaměstnat ruskou stranu co největším počtem ukrajinských zajatců.
Protože vázání ruských vojenských sil na ostrahu ukrajinských zajatců a s tím spojená logistika, zajištění, vytěžení a zásobování, to jsou neustále stoupající položky.
A logicky komplikace pro ruskou stranu.