Krize UKRAJINA

14 mrtvých a 24 zraněných při ukrajinském útoku na civilní nemocnici – ruské ministerstvo obrany

14 mrtvých a 24 zraněných při ukrajinském útoku na civilní nemocnici – uvedlo ruské ministerstvo obrany
Útok kyjevských sil na zdravotnické zařízení v Luganské lidové republice byl “záměrný”, tvrdí Moskva

Následky ukrajinského raketového útoku na nemocnici ve městě Novoaydar 28. ledna 2023 ©  SputnikNásledky ukrajinského raketového úderu na nemocnici ve městě Novojadar 28. ledna 2023 © Sputnik
Nejméně 14 lidí bylo zabito a 24 zraněno poté, co ukrajinské rakety v sobotu v časných ranních hodinách zasáhly nemocnici ve městě Novoajdar, uvedlo ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

Zdravotnické zařízení ve městě, které se nachází desítky kilometrů od frontové linie v centrální části Luganské lidové republiky, ošetřovalo jak místní obyvatele, tak vojáky, poznamenalo ministerstvo. Dodalo, že mezi oběťmi byli jak pacienti, tak zdravotnický personál.

“Úmyslný raketový útok na známé civilní zdravotnické zařízení je naprosto závažným válečným zločinem kyjevského režimu,” uvedlo ministerstvo obrany v příspěvku na Telegramu a slíbilo, že všechny osoby zapojené do plánování a provedení útoku postaví před soud.


Podle prohlášení byl při útoku použit raketomet HIMARS americké výroby. První zástupce stálého zástupce Moskvy při OSN Dmitrij Poljanskij po útoku obvinil Washington z přímé účasti na incidentu.

Poljanskij označil úder za “další ohavný zločin” a zdůraznil, že v nemocnici bylo zabito 14 civilistů raketami poskytnutými USA. Poukázal také na to, že Washington poskytl ukrajinské armádě zpravodajské údaje. “Tím se USA stávají přímými spoluviníky,” řekl a dodal, že “američtí daňoví poplatníci by měli vědět, jak jsou jejich peníze utráceny”.

Moskva opakovaně obvinila ukrajinské síly, že útočí na civilní infrastrukturu, a to i zbraněmi dodanými Západem. Počátkem ledna bylo při úderu na město Vasiljevka v ruské Záporožské oblasti zabito šest lidí a 37 jich bylo zraněno. Předtím byla zničena nemocnice ve městě Tokmak ve stejném regionu. V obou případech byly použity systémy HIMARS americké výroby, uvedly tehdy místní úřady.

sdílet na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
29. 1. 2023 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

V TV Goebbels24 již pro všechny voliče gen.Pavla hlásili,že to nebyla žádná
nemocnice,ale kasárna nebo sklady ruské okupační armády,takže to byl
naprosto skvělý úspěšný zásah do řad okupantů,ještě by se k tomu mohl
vyjádřit největší vojenský odborník u nás gen.Pavel,aby to bylo každému
čummobilovi úplně jasný.

Pavel z Moravy
29. 1. 2023 11:28
Odpovědět  janle57

Prolhancům mohou věřit zase jen prolhanci. Přeformátovanci po vstřiku toho sajrajtu již asi přišli o své vědomí. Babiš jim vlastně tou očkovací kampaní nahrál statisíce příznivců, která jim pravděpodobně pozměnila vědomí. Vzhůru do boje mlaďoši za váš lepší probruselsko amícký svět. V té jedné jediné pravdě se vám bude dobře žít. Jak dlouho vám to vydrží ale nevím.

Gales
29. 1. 2023 11:40
Odpovědět  Pavel z Moravy

Demokracie se chová jako rakovina. Zlikviduje svého hostitele.

ladik
29. 1. 2023 15:04
Odpovědět  Gales

Buržoazní demokracie.

Albi
29. 1. 2023 11:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jaká byla první pracovní den po volbách prezidentova tak důležitá myšlenka, že ji bylo nutné uveřejnit? Starost o “svůj lid”?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-prezidentske-pavel-o-dnesnim-telefonatu-se-zelenskym-na-podpore-ukrajiny-se-nic-nemeni-224693#
“Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce dnes Petr Pavel v telefonátu ujistit, že se na podpoře Ukrajiny ze strany České republiky nic nemění. „Budu držet stejnou linii. …. Podpora by podle něj měla pokračovat jak ve finanční, tak vojenské pomoci. Budu s ním také hovořit o tom, že v brzké době navštívím Ukrajinu”.
Zajímavá jsou taky následující “uklidňující” slova (s opačným efektem).

Chce také pracovat na uklidnění strachu lidí z válečného konfliktu.
„Nic není v absolutních hodnotách. Nebudu lidem říkat, že je tady nulová pravděpodobnost, že bychom se dostali do nějakého většího konfliktu. Ale nikdy jsme neměli větší bezpečnostní garance, než máme dnes. Česká republika se sama může podílet na tom, aby se ty konflikty dál nerozšířily. Máme-li se cítít bezpečně, cestou k tomu je pomoc Ukrajině,“ uvedl Pavel”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rapa
29. 1. 2023 12:17
Odpovědět  Albi

CHameleone politruku pavle,my už v tom konfliktu jsme,tvé blábolení politruka je zapalování větší vatry,aby se pomatení čummobilové dobrovolně hlásili na frontu,do války na fašistickou okrajinu pro cizí zájmy anglie a usa. Pánové a dámy, co můžeme čekat od presidenta fialové chunty, víme. Prolhanosti,lži. Velká pokrytectví. Rozpoutavání válečného konfliktu v evropě,včetně umírání cs občanů kvůli pokrytcům,korytářům,bezcharakterním šavelům i čaputicím.

Gales
29. 1. 2023 13:32
Odpovědět  Albi

Kindžál ,,přinese” odpověď z Moskvy.I s ujištěním o bezpečnostní garanci.Ale Ruska.

29. 1. 2023 17:49
Odpovědět  Albi

Tohle tě pobaví:

Prigožin požádal šéfa amerického ministerstva financí o souhlas s otevřením americké pobočky Wagner PMC29. ledna 2023

Jevgenij Prigožin, zakladatel PMC Wagner a podnikatel, poslal otevřený dopis ministryni financí USA Janet Yellenové. Text výzvy zveřejnila tisková služba společnosti Concord. Prigožin požádal ministra o povolení otevřít americkou pobočku Wagner PMC. Poznamenal, že by to zlepšilo vztahy mezi společností a ministerstvem financí Spojených států.

„Vážená paní Janet Yellenová! PMC „Wagner“ vás žádá o souhlas s otevřením pobočky naší organizace ve Spojených státech, abychom zlepšili interakci s ministerstvem financí USA,“ píše se v dokumentu.

Dříve Prigožin mluvil o “trollingu” odpůrců Ruské federace, podle “People s News”. Podle jeho názoru jsou v současné situaci takové aktivity velmi užitečné. Podnikatel dodal, že práce v tomto směru budou pokračovat i v budoucnu.

https://alternatio.org/events/all/item/114503-prigozhin-zaprosil-u-glavy-minfina-ssha-soglasie-na-otkrytie-amerikanskogo-filiala-chvk-vagner

Pijack
29. 1. 2023 11:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten kdo umí provokovat a vyprovokuje válku, ten také umí zabíjet vlastní obyvatelstvo. Je to jeden z mnoha modelů CIA, jak učinit nepřítele odpovědným a vyrobit záminku. A kdo tu záminku na Ukrajině vyrábí…? O tom nemá smysl už dál diskutovat a to, že se u nás o tom systematicky mlčí znamená, že tím provokatérem je USA i Ukrajina.

me2d44
29. 1. 2023 11:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Od začátku útoku Ukrajiny na Donbas jsem nezaznamenal, že by Ukrajinci útočili na něco jiného, než na civilní objekty. Mají to v genech, vlastní obyvatelstvo je nezaímá (zvláště to bývalé) a americkému páničkovi se lízat zadek musí. Jenom varuji – po výsledku voleb (mne se už mobilizace netýká, měl jsem sice nejvyšší hodnost mezi nižšími důstojníky, ale nepočítám, že by 63 letého kardiaka chtěl někdo povolávat) případné povolávací rozkazy vlády se souhlasem generála Laudona se budou týkat bojeschopných od 15 do 60 let. Nevím, jak na Ukrajině chutná bahno, ale asi jako Sláma u Kravína!

Pavel
29. 1. 2023 11:56
Odpovědět  me2d44

Nemají to v genech, mají to nařízeno svými kurátory. Cílem je pozabíjet co nejvíce proruských Ukrajinců a zničit co nejvíce objektů občanské vybavenosti.Udělat východ Ukrajiny neobyvatelným a připravit pro Burismu na těžbu plynu a ropy. Teď jim ušáci a nato ještě dodá munici z ochuzeného uranu, aby to tam mohli i zamořit radioaktivitou jako v Jugoslávii.

sizok
29. 1. 2023 12:11
Odpovědět  Pavel

Po třetí generaci máš svou rusofobii v genech.

29. 1. 2023 16:51
Odpovědět  sizok

Viz epigenetika. Sedí to přesně.

unor 2022
29. 1. 2023 11:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Klasikem receno .. rozdil mezi konspiracni teorii a skutenosti je jen par tydnu.
Byt mlady a zdravy prestalo byt vyhodou. Vyberova mobilizace ‘hloupych selskych synku’ do valky a do zakopu za papirovy dolar je tady. Synkove ‘sveraku’ a dalsich zustanou v zazemi ve vystrojnich skladech. To v tech horsich pripadech.

Rapa
29. 1. 2023 12:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukronacisté proti armádě RF toho moc nezmůžou,tak to klidně pálí i na nemocnice,školy,školky. Není to jen pomsta pramenící z beznaděje na ůspěch v rovném boji,je to i touha po zabíjení po nacistickém vzoru. Darwinovy opice jej opět aktivovaly na okrajině,proto je denacifikace nutná,denacifikace zachraňuje celý svět od nejhoršího zla na planetě Zemi.