blogpolitika

Unijní podpora vývozu obilí z Ukrajiny

JUnijní podpora vývozu obilí z Ukrajiny – krásná ukázka idiotství a neschopnosti (videa)

JMUDr. Ivan David – sítě

ak známo, Evropská unie vyhlásila bezvýhradnou podporu Ukrajiny a maximální sankce Rusku. Stále omílaná argumentace je, že Rusko provedlo nezákonnou a nevyprovokovanou agresi proti suverénnímu státu – Ukrajině, která stojí na stráži demokracie a pokroku. Nechme pro tentokrát stranou pravdivost argumentace a všimněme si pomoci při vývozu zemědělských komodit, zejména obilí. Oficiální linií je též podpora přijetí Ukrajiny do NATO a EU.

Na Ukrajině skoupily nadnárodní korporace značnou část orné půdy s tím, že zde nebude nutno dodržovat unijní normy pro zemědělskou výrobu ani sociální a pracovní podmínky pro zaměstnance. Mimo jiné to umožňuje užívání chemických prostředků, které jsou v EU zakázány. Takto výhodně získaná produkce byla pak vyvážena do některých zemí EU i mimo ni.

Brzo po zahájení ruské „speciální operace“ byla vyhlášena podpora vývozu zemědělských komodit z Ukrajiny s argumentací, že Ukrajina potřebuje peníze na nákup zbraní a potřebuje zásobovat země Afriky a Blízkého východu, aby se předešlo hladomorům. Zemědělský výbor dokonce zorganizoval cestu některých členů k překladištím ukrajinského obilí. Deklarovaná jednota tohoto postupu byla nerozborná a vyztužená láskou k ukrajinskému režimu a nenávistí k Rusku. Protože černomořské přístavy byly zablokovány ukrajinskými minami a ruským námořnictvem, vývoz se prováděl po železnici a nákladními automobily, následně po dohodě s Ruskem i lodní dopravou. Ukázalo se, že není dostatečná přepravní kapacita, zejména dostatek vagónů. Doprava ukrajinského obilí nákladními automobily má přednost před ostatní dopravou, takže k velké radosti sousedních zemí blokuje ostatní dopravu.

Za pár měsíců se dostavily výsledky, neboť 97% obilí bylo vyvezeno do EU. I v předchozích letech se část ukrajinského obilí dovážela do některých zemí EU, které nemají dostatečnou vlastní produkci (Španělsko, Itálie, Nizozemí…) a to zejména k výkrmu prasat a v jiné živočišné výrobě. Prakticky nic se nevyváželo do východní části EU, která je, pokud jde o obilí, soběstačná. Od loňska se situace dramaticky změnila, ukrajinské obilí je vyváženo hlavně do Polska, Rumunska a Bulharska, takže před sklizní byly dvojnásobně přeplněny zásoby obilí, klesly ceny, a zemědělské podniky se zde ocitly v ekonomickém ohrožení a začaly krachovat. Najednou se stanoviska hlavně rumunských a polských europoslanců proměnila. Pět zemí východní části EU si vymohlo dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí.

Ukrajina ovšem zpět z EU dováží vojenský materiál, zbraně a munici. To se Rusku příliš nehodí do plánu, takže vypovědělo smlouvu o vývozu obilí přes Černé moře a zničilo přístavní infrastrukturu.

Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí končí 15. září a nikdo neví, co bude dál. Komisař pro zemědělství Wojciechowski zatím nepřesvědčil vedení Evropské komise o pokračování zákazu dovozu.

Vzácný host Zemědělského výboru EP náměstek ukrajinského ministra zemědělství mi na přímou otázku dokonce odpověděl, a sice, že „dovážejí tam, kde je poptávka“ a do Afriky nedovážejí, protože by se cena dopravou prodražila. Rumunský europoslanec Buda sténal, že africké trhy obsazuje Rusko, které někdy dokonce dováží obilí zdarma.

Už se přiznává, že ukrajinské obilí má nízkou kvalitu, nehodí se pro lidskou spotřebu, a někdy ani pro výkrm, a končí v bioplynových stanicích. Co teď? Komisař Wojciechovski přišel již dříve s návrhem, že zemědělci poškození dovozem ukrajinského obilí musejí být odškodněni. Český ministr ovšem o odškodnění českých zemědělců nepožádal. Obilí je třeba vyvézt z Evropy, jak navrhuje komisař, a to tak, že EU zaplatí dopravu do evropských přístavů a dopravu dál mimo EU, protože jinak se ukrajinského obilí nelze zbavit. Neví ovšem, jestli s návrhem bude souhlasit komisař pro obchod a vedení Evropské komise. Poslanec Flanegan z frakce Levice přiznal, že podporoval přijetí Ukrajiny do EU, ale kdyby k tomu došlo, zmizely by překážky pro dovoz jakéhokoli množství obilí kamkoli do EU…

EU ovšem žádné vlastní peníze nemá. Členské země tedy ponesou náklady za vymístění ukrajinského obilí z východní části EU. Problémů je samozřejmě více, například dovoz kuřat do Německa (ale zřejmě i do ČR). Pro dobrotu na žebrotu, dere se na jazyk, ale soudím, že je spíš na místě poznamenat cosi o lidské blbosti některých politiků, zejména o neschopnosti předvídat snadno předvídatelné.

Politika EU je naprosto idiotská. Místo aby využila ruských zdrojů a příležitostí vyvážet, podporuje tažení USA proti Rusku s cílem poškodit Rusko jako spojence konkurenta USA – Číny. Vedlejším produktem je poškození EU jako konkurenta USA. Odhad byl špatný, záměr hospodářsky zničit Rusko příliš nevychází. EU sice podporuje Ukrajinský režim, ale obětí jsou hlavně Ukrajinci…

Přikládám záznam svého dvouminutového vystoupení a pro srovnání v komentářích odkazy na videa s vystoupeními dalších českých členů Zemědělského výboru Ing. Vracionové (ODS) a Ing. Hlaváčka (ANO), který je zemědělským odborníkem.

sdíletj na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
3. 9. 2023 09:46

Jéžišmarjá – no tak ať z toho Ukrajinci vyrábějí ten slavný ekologický kerosin. Pokud tomu brání nějaké technologie, jistě na něco přijdou, ne? Takovej technologicky vyspělej stát.

ANTIUKRAJINEC
3. 9. 2023 10:21
Odpovědět  Markýza

No tak to už tady taky jednou bylo,kdy v TV vykládali,že zdraží čipy,protože Rusko vybombardovalo výrobnu čipů na ukrajině…
Divím se,že ukmíči už dávno nelítají do vesmíru..:-D

Frank
3. 9. 2023 11:29
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Možná poletí, až to tam Rusové opravdu spustí.

Markýza
3. 9. 2023 13:24
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Fakt? No to mi uniklo, taková důležitá zprávička! 😎

Mike
3. 9. 2023 19:25
Odpovědět  Markýza

Nejde z toho obilí vypálit nějakej chlast?

Markýza
3. 9. 2023 20:47
Odpovědět  Mike

Ale kurňa jasně…na co já to myslím! Však i v neolitu se možná dříve vařilo pivo, než pekl chleba. To bude piva, to bude vodky! Však ti, co tam zbudou, to budou zatraceně potřebovat.

Frank1
3. 9. 2023 20:59
Odpovědět  Markýza

S tim mostem do motoru z rostlin neni vyhra. Zivotnost motoru se snizi.

Markýza
4. 9. 2023 17:31
Odpovědět  Frank1

To nevykládejte mně, ale provozovatelům aerolinek. I když ti si to napočítají na letenkách, o tom nepochybujte. A ještě je podpoří výrobci letadel, protože budou kšefty.

Putinovec
3. 9. 2023 13:51

A co chtějí z banderstánu vyvážet , když osevní plochy jsou třetinové , počet lidí v zemědělství je sotva třetinový a i Ukrajinci potřebují něco jíst .
Tady nejde o vývoz obilí , ale o dovoz zbraní a nábojů do banderstánu . K tomu si přidejme to , že by jim RF , respektive jejich pátá kolona , jejímž mluvčím je Medvěděv , velice ráda ustoupila a tím poškodila RF před celým světem . A ty drony jdou dobře posílat z paluby lodí , jak MI6 už opakovaně předvedla .
Takže přistoupením na tento vynucovaný diktát je prohra .

Albi
3. 9. 2023 15:10
Odpovědět  Putinovec

A to ŽÁDOUCÍ a netrpělivě očekávaná prohra.

Markýza
3. 9. 2023 20:51
Odpovědět  Albi

Jojo. Měli by si poslechnout tohohle synečka https://1url.cz/puNjK
O svjaščennej vojně si můžou říkat – cha, stará vesta.
Ale slyš Šamana….jo, prohra. Zlatý voči.

Frank1
3. 9. 2023 21:25
Odpovědět  Markýza

Saman je fenomen a dar Rusku z nebes. Ustrihl si dredy a nema chybu.

Markýza
4. 9. 2023 15:23
Odpovědět  Frank1

Mně na něm dredy nevadí – ale bez nich jsem ho neviděla.

Markýza
4. 9. 2023 15:26
Odpovědět  Markýza

Tak jsem si ho vygůglila – no mně se víc líbil s dredama, ale třeba ho už svědily 🙂

Frank1
3. 9. 2023 21:06
Odpovědět  Putinovec

Jo Meda je ten, co pises. Bohuzel asi zase oklame Rusy ve volbach. Uz zapomneli, ze zlikvidoval vyvoj dopravnich letadel, ktery inicioval V. Putin. Ze si je pry Rusko bude kupovat na zapade. At si je tam jde to hovado ted koupit!
Takovych zradcu tam je, co brzdi a sabotuji Rusko! Rogozin ma na svedomi zaostani Ruska v satelitech. Toho se uz zbavili. Na stesti, ale trvalo jim to! Brzdici a patrioti pouze hubou jsou vsude.

Frank1
3. 9. 2023 20:57

To svitici radioaktivni ukrosske zrno bude v EU chybet. Proto se zapad s Ukrosi snazi zoufale obnovit jeho export. Druha potravina je olej, ktery z 90 % importovala EU. Ten vyrobni zavod nedavno Rusove znicili take. Olej nebude nebo podrazi.
Smycku pomalu utahuji za hlubokeho ticha v degeneratskych mediich…

Frank1
3. 9. 2023 21:22

Musim zde zminit postrehy se zemedelstvim na zapade. Vetsinou je tam casto i pahorkatina nedavajici velke vynosy, ci vysoko polozena. Mala pole, zadne lany. Kdyz letite pres hranici z Bavorska, vite kde uz zacina Cesko. Mala policka vystridaly celiny, dusledek kolektivizace.
I pres strojni techniku je obdelavani obtizne a rizikove. Ve Svycarsku travopolni system, kde i siroky traktor se obcas prevrati na ridice, protoze travu pestuji i na svazich, kde by se nasinec pripoutal radsi na lano. Cast travy se musi presto sklidit, aby bylo krmivo na zimu.
A ted obraz zpivajiciho Samana ‘Jsem Rus’ v obilnem nekonecnem poli v rovine. Nebo sklizen na sire Rusi. 5 kombajnu jedoucich vedle sebe a chrlici zrno primo do nakladaku. I tady ma Rusko vyhodu podnebi i terenu, ktery umoznuje vyuziti ohromnych stroju. Proto muze zvysovat sklizen kazdy rok. Zatim tento trumf k protisankcim nevyuziva. Ne, ze by neumelo hrat. To brzy uvidime!