blog

Mobilizace může proběhnout jen v případě oficiálního vyhlášení ohrožení státu, nebo za válečného stavu.

Jaroslav Štefec

Dostal jsem zajímavý dotaz: „Jak bude AČR řešit fakt, že vlastně nemá zálohy? Těch pár vojáků aktivních záloh to nevyřeší, takže Řehka a spol. začali mluvit o případné mobilizaci a obnovení nějaké formy VZS. Co vím z různých zdrojů, tak nějaká forma intervence na UA se v EU připravuje. Jak se díváte na to, že by se na UA poslali některé naše jednotky a vyhlásila by se asi částečná mobilizace? Podle mě by mobilizace neproběhla z důvodu preventivního ruského útoku na EU. Mají to ve vojenské doktríně.“

Odpověď na tuto otázku je podstatně složitější, než si většina lidí umí vůbec představit, a čeští politici i generalita AČR jsou v tom už úplně mimo. Mobilizace totiž může proběhnout jen v případě oficiálního vyhlášení ohrožení státu, nebo za válečného stavu. Jak to bude probíhat, je definováno v ústavě a navazujících zákonech, neřídí se to kecy a fantasmagoriemi politiků. Takže vyhlásíme Rusku válku? I v případě, že ji ostatní země NATO nevyhlásí? Budeme riskovat, že od nás všichni dají ruce pryč? Poslat lidi do války, která navíc není „naše“, totiž není legrace, zvlášť když nám ji nikdo nevyhlašuje. A to jak z morálního, tak mezinárodně-právního hlediska.

Především, Ukrajina není v čistě vojenském smyslu spojenecká země ani ČR, ani jiné země NATO. Dále, ČR není a v okamžiku vyslání vojáků podle fantazií Macrona asi ani nebude oficiálně ve válce s RF. Z toho plyne za třetí, a to si uvědomuje skutečně hodně málo lidí, že čeští vojáci nebudou mít ani z pohledu Ukrajiny, a už vůbec ne z pohledu Ruska, na Ukrajině status řádné armády a nebudou se na ně tudíž vztahovat ženevské konvence. Z pohledu běžných Ukrajinců, z nichž většině je Zelenskij ukradený a válku nechtějí (což není moje „proruská propaganda“, ale fakt, který přiznávají i oficiální ukrajinské zdroje) budeme stejně jako v Afghánistánu součástí okupační armády NATO, jejíž pobyt budou muset spolufinancovat.

Otázka financování aktivní účasti českých vojáků na Ukrajině je totiž zcela zásadní. Válka je setsakramentsky drahá věc. Bude si ji platit ČR sama z našeho žebráckého rozpočtu? Bude ji platit NATO? EU? USA? Ukrajina, která nemá už vůbec nic? Kdo bude řešit logistiku našich vojáků? Munici, opravy a dodávky nových zbraní, výstroje a vybavení, včetně potravin a hygienických potřeb?

Musíme se také ptát kdo, jak, z jakých prostředků a v jaké výši bude platit léčbu zraněných, umělé končetiny, návrat a pohřbívání mrtvých a kompenzace jejich rodinám. Kdo bude platit válečné platy vojáků, které jsou mnohonásobně vyšší, než civilní? Těch mrtvých a zraněných tam bude podstatně víc než v Afghánistánu, a to od samého počátku nasazení. Vojáci NATO včetně našich budou totiž z mnoha různých důvodů od počátku příchodu na Ukrajinu lovnou zvěří, a to nejen pro ruskou armádu. Bude zřízen vojenský “hřbitov hrdinů” s hrdě vlajícími českými vlajkami stejně, jako to vidíme na Ukrajině?

Je také otázkou, jaké že to jednotky vlastně chtějí naši válkychtiví politici na Ukrajinu poslat. Ty nejvycvičenější? Nejvybavenější? Teoreticky tvoří bojeschopné jádro toho, čemu se čistě ze setrvačnosti říká AČR, protože to není skutečná armáda, maximálně kolem 5-7 tisíc mužů. Jsou navíc relativně staří, jejich průměrný věk je vyšší než 30 let. Nejsou pořádně vycvičeni, průměrný ukrajinský voják, který přežije první měsíc v zákopech (což je asi 1/10 lidí) má podstatně větší bojové zkušenosti, než nejlepší instruktor AČR, který ještě prošel Afghánistánem. Což nebyla ani zdaleka skutečná válka.

A kolik vojáků tam vlastně pošleme, aby to mělo význam? 100? 500? 1000? Víc? S jakou technikou? Sami nemáme už téměř žádnou a stejně tak i Ukrajinci. Aby armáda získala čas a politici neztratili tvář před „spojenci“, nabízí se logické řešení. Vyhlásit ohrožení státu, povolat aktivní zálohy a poslat je na Ukrajinu jen se základní výbavou. Což umožňují zákon číslo 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon) a zákon 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze. Ostatně už asi stovka “aktivistů” byla v Afghánistánu. Získal by se čas na povolávání a výcvik dalších lidí a na přípravu profesionálů na bojové nasazení. Těch pár bojeschopných, co zůstane, by pak mohlo fungovat jako instruktoři pro nově příchozí.

Ani současní profesionálové, vojáci z povolání, nejsou pořádně vycvičeni, secvičeni a vybaveni, nemají bojové návyky. Pro aktivní zálohy to platí dvojnásob. Pokud by se dostaly do reálného boje, budou mít strašné ztráty a v první fázi budou spíš překážet. I samotní Američané si začínají uvědomovat, že přes všechny jejich základny po celém světě jsou na Ukrajině přece jen poněkud mimo a posílat tam umírat vlastní vojáky se jim nechce. Proto budou jen rádi, když je tam pošlou poslušné a zfanatizované vlády zemí EU. Ta válka totiž vypadá úplně jinak, než na jakou se celé NATO už od 90. let připravuje. Víc k tomu asi nemám co dodat.

fb

sdílet na

24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
14. 3. 2024 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruské společnosti získávají nadměrné zisky z obchodu s Čínou. Za dva roky se obchod mezi zeměmi zvýšil o 64 %, píše Reuters.
Západní společnosti, které opustily Ruskou federaci kvůli sankcím, urychleně rozprodaly svá aktiva a výrobní závody za nízkou cenu. Agentura poznamenává, že čínské podniky je snadno nahradily.
Výměnou za obrovské dodávky ruské ropy dodává Peking do Moskvy veškeré potřebné zboží. Například čínský export automobilů do Ruské federace byl v roce 2023 téměř sedmkrát vyšší než v roce 2022.
A máme tady další důkaz, že konečným vítězem v jakémkoli klání jsou peníze…

Munice zakoupená z iniciativy České republiky se na Ukrajinu může dostat až v červnu, prohlásil v komentáři pro Euractiv poradce českého premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Otázkou je, zda bude v té době ještě potřebná 🙂


Jura S
14. 3. 2024 10:23
Odpovědět  Pijack

Fiala dodá ty nové náboje už Putinovi 🙂 jako kompenzaci, co vystřílel..

Pijack
14. 3. 2024 10:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Mi to nějak přijde, že myši se rojí před dírkou a vykřikují bojová hesla. Jedna myš hlídá, jestli nejde medvěd a druhá myš z druhé strany, jestli se neplazí zmije z Bruselu. Zatím všechny myši piští o 106. Hlavní myšák udělil kuně řád Bílého lva. To je odvaha, panečku 🙂 🙂 🙂

Pravdomluvny
14. 3. 2024 10:43
Odpovědět  Pijack

Takový lidský 💩😡😡🤮🤮a vlastizrádce nebyl ani Hácha za Protektorátu Böhmen und Mähren

Trojta
14. 3. 2024 11:26
Odpovědět  Pijack

Pijacku👍👏👏, úžasné výstižné! 👍 Mohu si tento váš příspěvek vypůjčit, abych na Seznamu nadzvedl ty valky chtivé magory?

Pijack
14. 3. 2024 13:40
Odpovědět  Trojta

jasně že souhlas 🙂

Woodu
14. 3. 2024 11:31
Odpovědět  Pijack

Jenom pražská kavárna piští o 107. Jako makak.

Ladislav 💤
14. 3. 2024 11:40
Odpovědět  Woodu

👍ať urychleně chcípnou!

Pravdomluvny
14. 3. 2024 11:58
Odpovědět  Ladislav 💤

V roce 1990 bylo pozdě 👍

miro
14. 3. 2024 12:36
Mee Twoo
14. 3. 2024 12:53
Ohodnotit příspěvek :
     

a no tak pořád ještě žije rychetskej: prostě zase přepíše ústavu podle objednávky a bude.

Francin
14. 3. 2024 15:25
Odpovědět  Mee Twoo

Ten starej kolozub u přepíše leda kulový.

ModrýKlokan
14. 3. 2024 17:39
Odpovědět  Mee Twoo

Ten potkan by už měl sedět v base.

cool
14. 3. 2024 13:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Metaforisté mají svoji tautologii jako vřískavý spamer ešlakotkan na PP a klidně si to z chuntou 108mičky posvětí a 100sedmička potvrdí.
https://www.youtube.com/watch?v=fTHdaJbOzak

unor 2022
14. 3. 2024 13:42
Ohodnotit příspěvek :
     

V tomto state je dost USTNICH vyznavacu valky, kteri se zajiste vycvici a vyzbroji za sve.
A kdyz se jim jejich nadseni z huby do rukou a zbytku tela raci vrazit, vyrazi padnout na Ukrajine.
A ti normalni mohou zustat v klidu.
Spolu se spoustami dalsich Ukrajincu, kteri jejich nadseni pranic nesdili.

Pravdomluvny
14. 3. 2024 14:28
Odpovědět  unor 2022

Ti v ČR nejsou,tak Heim ins Banderonacistán!

Slovan
14. 3. 2024 13:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak já už mám jasno. Na Novinkách pod článkem kde citují Slovenského kandidáta pana Harabina, že jeho první cesta povede do RF a né do ČR. Že nepojede za poliiky, kteří podporují fašismus. No a na Novinkách se strhla výživná diskuze plná branců, takže o doplnění masa bych neměl obavy. Do jednoho bych je tam poslal. Ale teď mě napadlo jak to chodí u těchto internetových hejkalů, že jich tam je jen pár a každý obsluhuje dvacet nicků. To by byla věčná škoda. 😥

Pravdomluvny
14. 3. 2024 14:30
Odpovědět  Slovan

Doufám,že hrdinně padnou…..do posledního!😅

Aleš
14. 3. 2024 13:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Hlavně chybí motivace. Kromě pár fašistů by do toho nešel nikdo rozumný. Válka Západu není náš problém. Bojovat za co ? Západní korporace pro které je tato oblast jen prostor zisků, ne, za jejich fašisticko mafianskou chuntu, ne. Za místní vládu loutek mafie, ne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
14. 3. 2024 15:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Řekl bych, že místo toho co se řeší v tomto článku by bylo důležitější vyřešit jak dostat k moci normální a slušné lidi. To by měla být cesta tohoto národa, znovu být alespoň částečně sám sebou. Ale tomuto lidu je to převážně fuk. Právě zlevnili ementál o 2 Kč na kile atd, atd. Takže hurá, z našeho krámu odnaproti brambory 1kg za 22, 1l polotučného za 25 a trochu toho sýru. A slyším venku jak většina mlaská a je spokojená. Tak kde jsou ti nespokojenci? Tento národ, to je konečná, takže nějaký ten odvod k tomu, co by se neudělalo pro císaře pána.

Slovan
14. 3. 2024 18:00
Odpovědět  Pavel z Moravy

Před chvílí jsem si početl diskuzi o Dustru, to je auto, které lze sehnat strašně za lacino asi cca 360 tisíc. Nekup to, za tak nízkou cenu. Ale mě zaujala ta diskuze, co všichni mají za auta, mění je jako ponožky a blabla bla. Já nevím kde tito lidé berou prachy, že si chodí kupovat za statisícové ceny auta, jako já běžný nákup. A to jsou furt u moře, na párty a jiných kapitistickožidovských radovánkách. Pavle a tohle je přesně to jak mládež přemýšlí. Přesně na tohle nás v 80 letech Západ uhnal, radovánky, párty, píchačky, škvaření u moře a jiné civilizační výdobytky. Ale tomu bude za chvilku konec zvonec. Dost už bylo zábavy už vás máme. No a to oni vůbec netuší, to bude kvíkot. Až důchodci pokapou jsem zvědav komu budou spílat. 🤣

ModrýKlokan
14. 3. 2024 17:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať si válčí kdo chce, já vám na válku z vysoka seju. Liberální poblitici, pošlete tam svoje parchanty a nejlíp tam vyfičte s nima. Normální lidi nebudou válčit pro vaše prachy a kokain, bastardi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
14. 3. 2024 17:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Prach a olovo.To je mizérie.Takhle tu vojnu nevyhrajeme.

jan
16. 3. 2024 13:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Proto jsou uzavírány specielní smlouvy s ukravínou. A jak víme, tak mezinárodní smlouvy jsou nadřazeny českým zákonům. Proto tomu říkají “dobrovolné předurčení”, aby obešli zákony o mobilizaci. Mají to už dávno připravené.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$