politika

Slovensko: Kandidát Korčok. Vytažena nepříjemná minulost

25.03.2024 11:10 | Monitoring

Slovenský historik, politický a mediální analytik, vysokoškolský učitel, publicista a občanský aktivista Eduard Chmelár se rozepsal před druhým kolem slovenských prezidentských voleb, ve kterém se o hlasy voličů utkají vládní kandidát Peter Pellegrini, stávající předseda slovenského parlamentu, a někdejší ministr zahraničí v liberální vládě Igora Matoviče Ivan Korčok. Chmelár poukázal na podíl Ivana Korčoka na bombardování Srbska letouny NATO, což byl z Chmelárova pohledu akt agrese, který rozvrátil světový pořádek. Stalo se tak v roce 1999. Dlouho před válkou na Ukrajině.

Sdílej

Foto: Youtube
Popisek: Ivan Korčok

Eduard Chmelár začal ze široka a konstatoval, že před čtvrt stoletím Západ pošlapal světový pořádek, když letouny NATO začaly bombardovat Srbsko ve snaze přimět vládu v Bělehradě, aby se k menšině kosovských Albánců chovala s větším respektem. Stalo se tak bez mandátu OSN.

„Operace Spojenecká síla byla uskutečněna v rozporu s mezinárodním právem, bez mandátu OSN a je největším zločinem Severoatlantické aliance v jejích dějinách. Během tří měsíců spojenci zničili 34 mostů, 9 nemocnic, 300 škol, zbombardovali ropnou rafinérii, rozvod vody, elektrárny a státní televizi, což Amnesty International označila za válečný zločin. Bomby NATO zasáhly také osobní vlak, autobus, tržnici, čínskou ambasádu či konvoj uprchlíků. Bombardovány byly továrny na výrobu léků, bot, automobilů, elektrospotřebičů, cigaret. Severoatlantická aliance navíc použila při náletech i zakázané kazetové bomby. Zahynulo při tom 552 srbských vojáků, přes 2500 civilistů, 5000 lidí bylo zraněno, téměř milion lidí přišlo o práci a celkové ekonomické škody se vyšplhaly na 30 miliard dolarů,“ napsal Chmelár na sociální síti Facebook.

Zdůraznil, že uspořádání světa se začalo hroutit nikoli v důsledku vpádu Rusů na Krym a o pár let později na celé území Ukrajiny, ale právě v důsledku útoku NATO v Srbsku.

Následné vyhlášení nezávislého Kosova vedlo i další politiky ze sporných regionů, jako byl Náhorní Karabach, že zatoužili vyhlašovat nezávislost.

Smrtelnou ranou pro světový pořádek byla poté podle Chmelára invaze USA do Iráku, případně zásahy v Libyi a v Sýrii.

„Divit se, že za těchto okolností Rusko rezignovalo na spolupráci se Západem, kterou opakovaně a bezvýsledně nabízelo, a začalo obnovovat vlastní sféru vlivu, může jen patologický pokrytec. Světový řád jsme dávno před konfliktem na Ukrajině rozbili my, Rusové ho už jen dorazili. Nakonec, přední světový intelektuál a největší žijící americký disident Noam Chomsky nedávno otevřeně vyslovil to, nad čím uvažuji už dva roky, ale (přiznám se) nenašel jsem odvahu říci to přímo, neboť je to sice faktograficky pravdivé, ale vůči obětem cynické,“ naznačil historik.

A hned pokračoval.

„Profesor Chomsky upozornil, že v porovnání s americkou invazí do Iráku (o izraelské agresi v Gaze ani nemluvě) jednalo Rusko až dosud umírněně a zdrženlivě. K rozsáhlému zničení infrastruktury, jak jsme to viděli v Iráku, na Ukrajině nedošlo. Rusko by to bezpochyby dokázalo, mohlo by zaútočit na zásobovací linky v západní části Ukrajiny a fakticky ochromit Kyjev, ale neudělalo to. Když se ho novinář zeptal, zda tím naznačuje, že Rusko bojuje na Ukrajině humánněji než Spojené státy v Iráku, Chomsky důrazně zopakoval: Nenaznačuji to, je to zřejmé.“

Poté se Chmelár vrátil ke Kosovu a konstatoval, že velení aliance v podstatě muselo počítat s tím, jaké škody v Srbsku napáchá, pokud provede plánovaný útok. A stejně tak je prý zřejmé, že slovenská vláda povolila přelet letadel přes své území až ve chvíli, kdy už jim bombardéry letěly nad hlavami. Podle Chmelára to dokazuje prohlášení tehdejšího člena vlády Pavla Koncoše, který hlasoval proti.

„Nejvíc šokujícím zjištěním je pro mě způsob, jakým došlo k povolení přeletů. Pavel Koncoš mi osobně potvrdil, že v době, kdy o tom rozhodovala slovenská vláda, už americké bombardéry přelétávaly nad jejich hlavami. Znamenalo by to, že jsme nerozhodovali jako suverénní stát, ale jako nesvéprávná provincie, že došlo k narušení našeho vzdušného prostoru bez našeho souhlasu. Tuto verzi nepřímo potvrzuje i tehdejší šéf české diplomacie Jan Kavan, který ve svých vzpomínkách uvedl, že generální tajemník NATO Javier Solana mu v telefonickém rozhovoru suše oznámil, že letadla jsou již na dráze a vzlétnou bez ohledu na to, zda to česká vláda povolí,“ pokračoval ve výkladu Chmelár.

A nakonec popsal roli Ivana Korčoka.

„A teď se dostáváme k pointě. Zástupcem slovenské mise při NATO, který v roce 1999 osobně vyřizoval souhlasné stanovisko Slovenska k přeletu amerických bombardérů přes naše území, nebyl nikdo jiný než – Ivan Korčok. Ten Ivan Korčok, který se vyjadřoval o ‚balkánské řeznici‘ Madeleine Albrightové s tou nejvyšší úctou. Ten Ivan Korčok, který už jako státní tajemník resortu diplomacie ve druhé Dzurindově vládě v roce 2003 připravil stanovisko, které podpořilo nezákonnou americkou invazi do Iráku bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Ten Ivan Korčok, který podporoval a hájil všechny válečné zločiny Spojených států. Prosím, vzpomeňte si na to, když se vás bude snažit následující dva týdny Ivan Korčok obalamutit, že je za mír. Nikdy pro mír nepracoval. Vždy stál na straně války a také nyní podporuje její prodlužování,“ zdůraznil.

Zdůraznil, že by to měli mít lidé na paměti, než budou volit ve druhém kole slovenskou hlavu státu.

Eduard Chmelár promlouvá
Eduard Chmelár promlouvá
Eduard Chmelár promlouvá
Eduard Chmelár promlouvá

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
25. 3. 2024 20:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Zločinec.

ilja
25. 3. 2024 20:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Poriadny sviniar tento Korčok.

zdendulka
26. 3. 2024 07:20
Odpovědět  ilja

je to jen obyčejný srab, co kývne každému na všechno, jen aby měl klid a peníze…

Slovan
26. 3. 2024 08:18
Odpovědět  zdendulka

A že takových poslušných a ochočených paňáčků všude po světě běhá.

janle57
26. 3. 2024 16:10
Odpovědět  ilja

u nás byl kdysi nějaký Korčák,který se poflakoval na ÚV KSČ,
ale proti téhle svini to byl učiněný beránek,americká ambasáda
holt ví,koho si za toho správného prezidenta vybrat,až to tam
odsud Slováci vypráskají,může mu prezidentčík Pávek poskytnout
na hradě politický azyl,budou si tam mít o čem s madam Čaputovou
po večerech povídat.

Evžen
27. 3. 2024 08:51
Odpovědět  janle57

No toho našeho pajaca kdo prosadil…!?

Jaroslav
27. 3. 2024 10:42
Odpovědět  Evžen

Evžen, v tom je pointa. Je jasné, kdo postavil oba, Pepu i Zuzanu. A z toho plyne, koho se ty stejné síly budou snažit prosadit… Již pro srali volbu Fica a dají si pozor! O flašku borovičky … PS rád ji prohraji až vyhraje někdo jiný, než Korčok. Všimněte si také, že bombardéry tehdy vyletěly bez povolení ČR i AR. Měli je snad sestřelit? Prostě jsme v pozici kolonií

Plebej
25. 3. 2024 21:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Autor Chmelár píše poctivě o tom, jak pociťuje dnešní marasmus v mezinárodně-politických záležitostech, a za to mu náleží dík!
Nesouhlasím s ním však, když píše, že: “… Světový řád jsme dávno před konfliktem na Ukrajině rozbili my, Rusové ho už jen dorazili.”. 
Jak může kdos po Rusech požadovat, aby dodržovali mezinár. právo, když toto bylo zrušeno Globálním Minotaurem a jím samým svévolně nahrazeno “pravidly světového řádu” účelově modifikovanými pro tu kterou politickou situaci. Nadto “pravidly” silově vynucovanými vojensko-politickou aliancí NATO aj. v režii USA, což je hrubé porušování Charty OSN.
Rusko nic nedorazilo!, pouze rezignovalo na možnost mírové dohody s USA, o kterou usilovalo od doby Mnichovské bezpečnostní konference z r. 2008 a kterou si hodlalo zajistit svou územní a politickou svrchovanost. To není zločin! A protože se to představitelům RF nepodařilo mírovými prostředky a protože stále čelilo provokacím Západu na jeho západních i jižních hranicích, přistoupilo na silové řešení. Které zahájilo svou operací na území býv. Ukrajiny.
Rusko nic nedorazilo, RF svou politikou řád obnovuje. Doufám, že své úsilí i úspěšně završí. Multipolárním světovým řádem

26. 3. 2024 00:01
Odpovědět  Plebej

Neobnovuje. Doráží stávající a za pochodu instaluje nový.

M.Š.
25. 3. 2024 22:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Nemohu si pomoci,ale tento pán připomíná českomoráckého stahovače králíků…..

Pravdomluvny
26. 3. 2024 06:35
Odpovědět  M.Š.

Trefa na komoru 👍👏

Lubek
25. 3. 2024 22:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Soft power a manipulácia nie sú záležitosťou predvolebvných týždňov. Znakom doby je radikálne áno/nie a nič medzi tým. Môže Chmelár argumentovať, dokazovať, dokladovať, vysvetľovať. Podľa mňa zbytočne. Korčok negatívni majú jasno a Korčok pozitívni rovnako. Jediné čo rozhodne, koľkí voliči sa zodvihnú a pôjdu voliť, ktorých bude viac. K.pozitívnych, či K.negatívnych. No a netreba zabúdať na jediné, záhadne úspešné a platné a pozitívne referendum o vstupe SK do EU. Dá sa s “tým” niečo urobiť. Otázne je iba to, či nebude rozdiel hlasov priveľký a či už aplikovali upgrade sčítacieho SW a bude iný pomer, než trápnych 58/42%. A keby ten pomer aj bol, tak čo? Komisia podpíše, ľudia si ponadávajú, no iba polovica voličov a život pôjde, ako niekto, niekde určil.

Pavel z Moravy
26. 3. 2024 09:31
Odpovědět  Lubek

Bohužel, zdá se, že volby už opravdu nic neřeší. Ty vaše do parlamentu asi zmanipulovat nešly, neboť v ten daný okamžik by to bylo velice provokativní. Evropa by mohla být opravdu od těch válečnických liberálů zachráněna pouze obrovským množstvím probuzených lidí, kteří by se proti této kastě postavili. Ale je jasné, že je také nejvíce ošetřena fajzrem a dlouhodobým vymýváním mozků. Je celkem jasné, že Evropa jako nejbohatší světadíl, myslím tím sociální zabezpečení lidí byla určena globálními grázly k odpisu jako číslo 1. Nu a s apatickými a rozmazlenými lidmi se pracuje nejlépe. Ti již postrádají pud sebezáchovy a jsou jednoduchou hříčkou v rukou těchto deformátorů. Nevím jaká je záchrana, že by pád na úplné dno a rána do kokosu? Možná ani to ne. Myslím, že “několik “poctivých a vlasteneckých lidí tady určitě v našich národech je, ale mají šanci u těch s dlouhodobě vymytými mozky uspět a přesvědčit je, že lze stvořit i slušnou a prosperující společnost? A za druhé, chtějí to vůbec ti lidé, myslím ta většina, aby je někdo takový vedl? Většinou říkají, kdybyste tam byli vy, chovali byste se stejně. Jak tedy smýšlí. Jsou ještě schopni rozlišit pravdu a lež?

ANTIUKRAJINEC
26. 3. 2024 03:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Zkurvysyn-ale jejich zkurvysyn👍

Pravdomluvny
26. 3. 2024 06:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Krom Foldyny a myslím, že Dienstbiera st.se z minulých politiků do bývalé Jugoslávie po genocidě uSSa nikdo nikdy nepodíval

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
27. 3. 2024 18:40
Odpovědět  Pravdomluvny

Tak uslintaný prase Dinsbír možná proto, jestli není třeba ještě kobercový bombardování.

PENNYS
26. 3. 2024 06:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Pořad to všade píši:ženská do vysoke politiky NEPATŘÍ!!!!!! STÁVAJÍ SE ZNICH VÁLEČNICE A ŘEZNICE!!!! A KONEČNĚ I AGRESOR UZNAL ,ŽE MÁMA PRAVDU!
Londýnské muzeum zařadilo Thatcherovou mezi padouchy, po bok Hitlera a UsámyZAPOMĚLI ZAŘADIT BANDEROVSKÉHO KOMEDIANTA “WULDEMÍRA KELINSKÉHO”

Pravdomluvny
26. 3. 2024 08:08
Odpovědět  PENNYS

A co Boudica a Amazonky……tam sice nebyla politika na dnešní úrovni,ale z jedněch měl strach Řím a u druhých Řecko.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
27. 3. 2024 10:49
Odpovědět  PENNYS

Žena se stává ženou když porodí. I pro domácí zvíře máme jiný termín pro ženský rod před a po porodu. Nechci urážet ty ženy co nemohou mít děti. Ty co nechtějí, egoistické jsou často agresivní, narcisisticke a nebezpečné svému okolí. Praktické příklady každý z nás zná

Frank1
29. 3. 2024 08:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Korcok i Caputice jsou agenty USA. Bojuji za Sovensko jako kolonii USA proti pokud mozno nezavislemu Slovensku jak ho chce Fico. Oba jsou zradci Slovenska.