Sankce, nesankce. Americké rakety budou znovu používat ruské motory. AKTUALIZOVÁNO!!

AKTUALIZOVÁNO!! Roskosmos popřel své vyjádření o povolení USA dovážet motory.

AKTUALIZACE NA KONCI!

Americké rakety budou znovu používat ruské motory.

Vláda USA schválila nákup nového motoru RD-181M od společnosti Roskosmos, uvedl Vladimir Ustimenko, vedoucí tiskové služby státní korporace.

„Navzdory politickým vichřicím, všem sankcím, které znemožňují normální spolupráci, bylo včera oznámeno, že Roskosmos dostal povolení exportovat nový motor RD-181M do Spojených států. Vláda USA schválila uzavření smlouvy mezi NPO Energomash (součást státní korporace Roskosmos) a americkou společností Orbital Science LLS,“ napsal v Telegramu.

To podle jeho slov znamená, že dojde k novým dodávkám motorů a novým startům „amerických raket s ruskými „srdci“.

Ustimenko vyjádřil názor, že v této dohodě existuje naděje na možnou normalizaci vztahů, kde obchod a efektivita budou hrát důležitější roli než „okamžitá rozhodnutí, která nemají nic společného s průzkumem vesmíru“.

„Mezitím zbývá jen popřát úspěch NPO Energomash, která vytváří tak úžasná „díla motorového umění,“ řekl.

Jak připomíná Roskosmos, RD-181 se dodává do Spojených států od roku 2015. S jejich pomocí dodává americká nosná raketa Antares náklad na ISS.

Nový motor RD-181M představuje další fázi vývoje RD-181.

https://russian.rt.com/world/news/886913-turciya-aeroport-kabula 

USA nedokázaly ve svém vesmírném programu úplně opustit ruské motory.

Nechaly si mezeru pro nákup navzdory sankcím. Existuje ustanovení o možnosti obchodu obcházející sankce, pokud je to v zájmu Spojených států.

Roskosmos si tak zachová americký segment trhu. USA budou i nadále létat na ruských motorech, čímž de facto odloží představu Trumpa o úplném odmítnutí spolupráce s Ruskou federací ve vesmíru.

Podle publikací v posledních měsících bylo načasování vývoje vlastního, amerického motoru, který by nahradil ruský RD-181, posunuto z roku 2025 na 2030.

Samotná dohoda vypadá jako součást důsledků rozhovoru Biden-Putin v Ženevě. Biden je již v této otázce atakován (republikány a trumpisty) a poukazuje se na to, že místo toho, aby vyvíjel větší tlak na Rusko, se důrazně staví proti Číně a vůči Rusku uplatňuje politiku „změkčování“ a dělá mu ústupky v otázkách „Nord Stream-2“ a nákupech ruských motorů.

https://bit.ly/3BnMfSx

AKTUALIZACE:

Roskosmos uvedl, že do zprávy o povolení USA importovat ruské motory RD-181M se vloudil nepříjemný překlep, takže se tato informace ukázala jako nesprávná. 

V kanálu Telegram to uvedl tiskový tajemník státní korporace Vladimir Ustimenko.

Bohužel, chyby se stávají. Takže do včerejšího příspěvku, že Roskosmos dostal povolení exportovat nový motor RD-181M do Spojených států, se vloudil nepříjemný překlep. V větě, že „vláda USA schválila uzavření smlouvy mezi NPO Energomash (součást státní korporace Roskosmos. – NEWS.ru) a americkou společností Orbital Science LLS“, došlo k chybě. Ve skutečnosti šlo o povolení uzavřít smlouvu, které vydala ruská vláda, – napsal Ustimenko.

https://bit.ly/3kGAi4t

Oddělení uvedlo, že „pomíchali“ obsah prohlášení o dodávkách ruských motorů do Spojených států.
Ve skutečnosti šlo o prohlášení o schválení dodávky ruskou vládou, nikoli vládou USA.

Jak to lze „pomíchat“ v oficiálním prohlášení vesmírné agentury, je přinejmenším záhadou.

Roskosmos to nazval „překlepem“.

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
gogo
21. 7. 2021 11:59

Asi mají američtí soudruzi málo inkluzivní teamy, málo zastoupeny všechny gendery a rasy.
A málo odborníků s vystudovanou dekolonizovano vědou .. až to napraví, budou muset nakupovat i sekery.

zdena
21. 7. 2021 23:17
Odpovědět  gogo

jo, to je další možný důvod takového seku…. 🙂

zdena
21. 7. 2021 23:16

Takovýhle sek dokáže udělat překladatel, který nemá úplně jasno ve větných vazbách. Měli by ho vyměnit. Jsem překladatelka a je mi úplně jasné, jak k tomu mohlo dojít 🙂