Floydův odkaz v Nizozemsku: premiér odepsal černého pomocníka Mikuláše

Černý Petr je v Nizozemsku tradiční pomocník Mikuláše. Podle tamního premiéra Marka Rutteho bude ale nejspíš brzy už minulostí. Prohlásil to v nizozemském parlamentu při debatě o protirasistických demonstracích. Podle aktivistů je postava rasistická a mělo by se s ní skoncovat. Rutte dříve říkal, že s folklorní tradicí nelze nic dělat.0:09 / 0:45360p720pSpolečník Mikuláše v Nizozemsku, Černý Petr, je terčem ostré kritiky | (0:45) | video: Reuters

I v Nizozemsku se konají protirasistické demonstrace po zabití Afroameričana George Floyda při brutálním zákroku policie v Minneapolisu. Rutte ve středu připustil, že diskriminace představuje problém i v Nizozemsku. 

Přiznal, že i jeho názory se vyvíjejí. Třeba postoj k Černému Petrovi, který v Nizozemsku neodmyslitelně patří k zimním svátkům. Ještě před sedmi lety Rutte debatu o postavě, která je podle mnohých karikaturou lidí tmavé pleti, odbýval námitkou, že není úkolem vlády utvářet folklor. 

Nizozemsko se v uplynulých letech stalo terčem i mezinárodní kritiky kvůli udržování mikulášské tradice. K její změně vyzýval například Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Nizozemský premiér poznamenal, že od roku 2013 potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, které se cítily být diskriminovány proto, že představují černocha. To je podle Rutteho to poslední, co lze chtít od svátků určených zejména dětem. „Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou,“ prohlásil premiér.

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem svatého Mikuláše (Sinterklaas), jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle kritiků může zvyk upomínat na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy. A každoroční ztvárňování Černého Petra, jehož představují zejména běloši se začerněnými tvářemi a afro parukou, prý pouze posiluje negativní stereotypy v zobrazování lidí tmavé barvy pleti.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
7. 6. 2020 00:07

No… asi není daleko doba co bude zakázána i koleda My Tři králové.

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám….. Co ty, černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu?