Polsko se zbavuje výhod pro ukrajinské uprchlíky

Čtyři měsíce stačí na to, abyste se přizpůsobili a začali si vydělávat sami, říká zemský komisař pro uprchlíky

Polsko v pátek přestane poskytovat finanční pomoc ukrajinským uprchlíkům v zemi, oznámil náměstek ministra vnitra země a komisař pro uprchlíky.

Od 1. července vláda přestane poskytovat uprchlíkům 40 polských zlotých (kolem 9 dolarů) denně na jídlo a ubytování, řekl Pawel Szefernaker listu Rzeczpospolita.

„Jsme přesvědčeni, že mnoho lidí v Polsku je schopno se osamostatnit a přizpůsobit se,“ řekl.

Tento krok má za cíl povzbudit více Ukrajinců , aby „byli aktivní“ a začali hledat práci, vysvětlil úředník. 

„Čtyři měsíce plné ochrany jsou podle našeho názoru dostačující dobou na přizpůsobení se v zemi,“ trval na svém. 

Podle Szefernakera budou platby pokračovat pouze pro osoby se zdravotním postižením, těhotné ženy a rodiny s hodně dětmi.

Oznámení nepřekvapilo, protože výhody byly původně zavedeny na dobu dvou měsíců po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině. Později byly prodlouženy o další dva měsíce, přičemž polské úřady uvedly, že konečným termínem je 1. červenec.

Varšava byla jedním z nejsilnějších podporovatelů Kyjeva během jeho konfliktu s Ruskem. Poskytla Ukrajině zbraně, údajně včetně poloviny jejích tanků, a aktivně vyzvala EU, aby zvýšila sankční tlak na Moskvu.

Polsko také přijalo více ukrajinských uprchlíků než kterýkoli jiný národ. Podle odhadů OSN prošlo polským územím nejméně 4,3 milionu těch, kteří prchali před boji,

a zhruba 1,5 milionu zůstalo v zemi.
https://bit.ly/3nvfltsPrůzkum ukazuje postoje Poláků k Ukrajincům

Průzkum zjistil, že většina Poláků podporuje posílání zbraní a potravin na Ukrajinu, ale jen málo z nich je pro poskytování finanční pomoci uprchlíkům

Průzkum ukazuje postoje Poláků k Ukrajincům
© Ibrahim Ezzat / NurPhoto prostřednictvím Getty Images

Ukrajinská rodina na ulici se svými zavazadly u vlakového nádraží ve Varšavě poté, co utekla před násilím na Ukrajině. © Ibrahim Ezzat / NurPhoto prostřednictvím Getty Images

Nedávný průzkum zjistil, že zatímco většina lidí v Polsku je nakloněna Ukrajincům a podporuje zasílání zbraní a potravin do země, mnozí jsou proti poskytování finančních a sociálních výhod ukrajinským uprchlíkům, uvádí tento týden polský zpravodajský server Rzeczpospolita.

Průzkum, který provedla Varšavská univerzita mezi dubnem a květnem, ukázal, že většina Poláků podporuje velmi širokou pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům a jsou obecně spokojeni s pomocí, kterou jejich země dosud Kyjevu poskytla.

Názory na to, zda by Varšava měla či neměla udělat pro pomoc sousední zemi ještě více, se však ukázaly spíše rozpolcené. Zatímco většina lidí podporovala poskytování humanitární podpory Ukrajině, jako je zasílání materiálních potravin a oblečení, pouze jeden ze sedmi Poláků byl pro to, aby ukrajinským uprchlíkům byly poskytovány stejné sociální a finanční výhody jako polským občanům.

Mezitím podle Dr. Roberta Staniszewského, který výzkum vedl, 59 % respondentů uvedlo, že nemají nic proti poskytnutí bezplatné lékařské péče pro Ukrajince, a 51 % podpořilo poskytnutí jednorázové jednorázové částky uprchlíkům.

Méně než 30 % respondentů také souhlasilo s tím, aby Ukrajinci zůstali v Polsku natrvalo, zatímco 64,2 % uvedlo, že jsou připraveni uprchlíkům pomáhat až do dne, kdy se budou moci bezpečně vrátit do své země.

Zpráva Rzeczpospolity nakonec shrnuje, že Poláci jsou ochotni pomoci Ukrajincům se vším, kromě peněz a vysílání polských vojáků do boje o Kyjev – což byla podle respondentů druhá nejméně oblíbená forma pomoci.

Dr Staniszewski také poznamenal, že postoj Polska k Ukrajině se od začátku konfliktu s Ruskem koncem února výrazně zlepšil a dodal, že 81 % respondentů uvedlo, že nemají problém s Ukrajinci žijícími v Polsku a 64 % uvedlo, že by nic nenamítali proti svému synovi nebo dcera se provdala za Ukrajince.

„Tak proč se o peníze nechceme dělit?“ ptá se outlet.

Marcin Duma, výzkumník veřejného mínění, řekl deníku Rzeczpospolita, že zatímco Ukrajinci jsou vnímáni v pozitivnějším světle, domácí problémy, jako je inflace, jsou pro většinu Poláků stále prioritou.

„Dnes je vhodné mít Ukrajince rád a v posledních dvou třech letech jsme k nim začali měnit postoj, když jich v Polsku bylo hodně a najednou se ukázalo, že jsou to lidé jako my,“ vysvětlil Duma.

„Válka, soucit, jejich statečnost, udělali jim spravedlnost. Ale teď, když se začneme ptát respondentů v našem výzkumu, pozitivní přístup není tak samozřejmý a běžný. Slyšíme: tady inflace, vysoké ceny, všichni jsou ve ztrátě, a přesto přijdou a nemusí pracovat, ale stále dostávají výhody.“

Duma poznamenal, že pohled na dobré auto s ukrajinskými SPZ, doprava zdarma, ubytování v hotelech a penzionech – to vše Poláky píchá do očí. Dodala, že válka na Ukrajině se stala součástí každodenního života a nelze očekávat, že si lidé udrží tak vysokou emocionální úroveň jako v prvních měsících konfliktu.

„Budeme stále více usilovat o to, abychom si udrželi životní úroveň, aniž by nám vznikly náklady,“ uzavřela.
https://bit.ly/3ycOQOs

Člen EU přeruší pomoc ukrajinským uprchlíkům

Člen EU přeruší pomoc ukrajinským uprchlíkům
Lidé navštěvují ukrajinský charitativní koncert v polském Krakově. ©Beata Zawrzel / NurPhoto prostřednictvím G

Polsko příští měsíc sníží dávky většině vysídlených občanů ze sousední země

Vláda věří, že většina ukrajinských uprchlíků v Polsku je schopna si vydělat na živobytí, a proto jim hodlá pomoc omezit, oznámil v pondělí úředník. Podle vysoce postaveného politika z vládní strany PiS podle médií stačí čtyři měsíce pomoci.

Od začátku ruské vojenské operace v únoru přijalo Polsko přes 3,5 milionu lidí prchajících z Ukrajiny. Varšava nabídla řadu výhod, ale nyní plánuje škrty. Počínaje tímto měsícem nebudou uprchlíci dostávat jízdenky na veřejnou dopravu zdarma a v červenci už mnozí z nich nebudou dostávat denní příspěvek (kolem 9,33 USD na den) na jídlo a bydlení.

Rozhodnutí v pondělí oznámil náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker v rozhovoru pro TVP Info. Úředník řekl, že vláda již nebude platit Ukrajincům, kteří jsou schopni se o sebe postarat sami. Výjimky budou udělovány lidem, kteří mají legitimní důvody k tomu, aby v Polsku nenašli práci, jako jsou lidé se zdravotním postižením, těhotné ženy nebo matky pečující o více dětí.

Poznamenal, že počet ukrajinských uprchlíků v Polsku klesl od poloviny května, kdy odjezdy prudce vzrostly po příchozích.

Ukrajinci, kteří hledají zaměstnání v Polsku, to mohou udělat a mnozí to udělali, řekl listu Rzeczp®spolita nejmenovaný vysoce postavený politik z vládnoucí strany PiS v komentáři ke změně politiky. Podle něj chce vláda pošťouchnout ostatní, aby udělali totéž. Řekl, že čtyři měsíce pomoci poskytují uprchlíkům dostatek času, aby se přizpůsobili.

Noviny hovořily s úředníky z několika regionů Polska a někteří jsou k rozhodnutí skeptičtí. Jan Golba, starosta města Muszyna na jihu země, řekl, že měsíční lhůta je nereálná, a vyzval k prodloužení pomoci minimálně o jeden měsíc. Golba uvedl, že jeho komunita hostí 400 Ukrajinců, což je méně než 1300, a pouze 60 z nich našlo práci.

„Kdo chce pracovat, práci najde. A kdo nechce, toho k tomu nic nedonutí,“ řekl starosta.

Piotr Dlugosz, výzkumník ukrajinské komunity v Polsku, řekl deníku Rzeczpőspolita, že ztráta výhod nebude pro většinu z nich velkou ranou. Více než 70 % uprchlíků má své vlastní prostředky k životu, řekl a dodal, že očekává, že mnoho příjemců pomoci se jednoduše vrátí na Ukrajinu poté, co ji hostitelské země odříznou – což by prospělo samotné Ukrajině, poznamenal.

„Pokud se tato mladá a dynamická skupina s vysokým lidským kapitálem nevrátí, bude pro Ukrajince těžké vytvořit silný a moderní stát,“ řekl Dlugosz.

Varšava dříve vyzvala EU, aby jí dala více peněz na pokrytí nákladů na pomoc uprchlíkům. Polsko potřebuje miliardy eur, ale Evropská komise nabídla 144,6 milionu eur, řekl minulý týden polským médiím Szefernaker.
https://bit.ly/3AgfIQo

4.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
1. 7. 2022 19:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Polským ušišlancům docházejí prachy jenom to nechtějí oficiálně přiznat,domácí už
toho mají tak akorát dost a dávají to,na rozdíl od většiny našich vypláchnutých hlav,
veřejně najevo,Polsko má stejné ekonomické problémy co my,navíc je již odříznuté
od plynu a ruských surovin,je to evropská žebrota, ale spojovat se s Ukrajinou
a ukazovat vojenskou sílu to by jim šlo,brzy spláčou nad výdělkem a to je jenom dobře.

Tom
1. 7. 2022 21:24
Odpovědět  janle57

Presne tak. Pro dobrotu na zebrotu. Dobre jim tak! Jeste chybi, aby se narod vzbouril a nechal padnout tu pronacizapadni vladu. Co neni, muze byt!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aleš
1. 7. 2022 19:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Dveře od zkorumpované a vyjedené Ukrajiny jsou otevřené a utíkají všichni. Otázku kdo je válečný a kdo ekonomický uprchlik nikdo neřeší. Vzhledem k SPZ AO v mém okolí je to jasné.

VAL
1. 7. 2022 20:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč by se vraceli? Střihnou to k nám! Vždyť přece ode dneška platí novelizace zákona, dle které příspěvek 5 000 kaček na hlavu není časově omezen pěti měsíci, jak tomu bylo doposud, a že bude vyplácen i těm uprchlíkům, kteří se na našem území nezdržují.

Albi
1. 7. 2022 20:41
Odpovědět  VAL

Piotr Dlugosz, výzkumník ukrajinské komunity v Polsku, řekl deníku Rzeczpőspolita, že ztráta výhod nebude pro většinu z nich velkou ranou. Více než 70 % uprchlíků má své vlastní prostředky k životu, řekl a dodal, že očekává, že mnoho příjemců pomoci se jednoduše vrátí na Ukrajinu poté, co ji hostitelské země odříznou,

To je ale novinka! Většina lidí u nás k tomu poznání dospěla dív a ani nemusela provádět žádné „vědecké“ výzkumy a poslouchat vládní propagandistické kecy.
Navíc to budou hlavně připrchlíci, kteří vojáky RF viděli nanejvýš v ukrajinské TV.

sizok
2. 7. 2022 08:34
Odpovědět  Albi

To musí pochopit ti naši pitomci nahoře. Je jasné,
že ti nepřízpůsobiví se přesunou k nám.

Markýza
2. 7. 2022 08:48
Odpovědět  sizok

Nemusí, Sizoku. Právě, že nemusí a jak vidíte, ani nechápou……

Albi
2. 7. 2022 11:16
Odpovědět  Markýza

Páchat dobro, které nemusejí platit ze svého je tak lákavé ……

Petr
2. 7. 2022 06:41
Ohodnotit příspěvek :
     

A Češi jako blbci je budou krmit neustále a to i ty z Polska !

primak
2. 7. 2022 06:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Vždyť mnoho těch „úprchlíků“ je z té nezasažené části Ukrajiny. Tak před čím prchaj?

„Prchaj“ jako ti, co „prchali“ po minulých 30 let. „Prchají“, neb chtěj na lepší, pryč z té zakorumpované země, kde jeden pobíjí druhého…