nezařazené

Ukrajinský vyslanec přirovnal nacistického kolaboranta k Robinu Hoodovi

Andrej Melnik

Kontroverzní ukrajinský národní hrdina Stepan Bandera byl skutečným bojovníkem za svobodu, přestože za druhé světové války kolaboroval s nacisty, naznačil kyjevský vyslanec v Německu. Diplomat se Bandery zastal poté, co ho německý novinář vyzval k důkazům.


Diplomat trvá na tom, že Stepan Bandera byl bojovníkem za svobodu, přestože byl obviněn ze spoluúčasti na zvěrstvech
Ukrajinský vyslanec přirovnal nacistického kolaboranta k Robinu Hoodovi
Během středečního rozhovoru s velvyslancem Andrejem Melnikem německý podcaster Tilo Jung připomněl diplomatovu návštěvu hrobu Stepana Bandery v Mnichově. Tazatel se ukrajinského velvyslance zeptal, zda uctívá kontroverzní postavu navzdory zločinům, které Banderovi připisují nejen ruští historici, ale i historici v Německu, Izraeli a některých dalších zemích.

Melnik odpověděl kladně a argumentoval tím, že ukrajinský nacionalistický vůdce “působil ve velmi obtížném prostředí”, neboť byl sevřen mezi nacistickým Německem, Sovětským svazem a také Polskem. Diplomat dále prohlásil, že “pro ty, kdo bojují za svobodu, neexistují žádné zákony”. Poté pokračoval přirovnáním Bandery k Robinu Hoodovi, kterého “všichni uctívají”, přestože byl někým, kdo “nejednal podle tehdy platných zákonů”.

Jung se proti tomu ohradil tím, že připomněl Banderovo úzké spojení s vůdcem fašistické Itálie Benitem Mussolinim a Adolfem Hitlerem z nacistického Německa ve 20. a 30. letech 20. století, stejně jako sen ukrajinského nacionalistického vůdce o nastolení ukrajinského fašismu a jeho nepřátelství k Židům, Polákům a Rusům.

Jung upozornil, že Banderovi stoupenci spolu s německými nacisty vyvraždili za druhé světové války na Ukrajině celkem 800 000 Židů. Provedli také masakr Poláků na západní Ukrajině, při kterém zahynulo až 44 000 civilistů.

Melník však všechna výše uvedená tvrzení odmítl s tím, že pro tato obvinění neexistují žádné důkazy.

Diplomat opakovaně trval na tom, že Bandera se nepodílel na antisemitské politice, a to ani tehdy, když tazatel nahlas přečetl rezoluci schválenou Banderou na jaře 1941, tedy ještě před nacistickou invazí, která klasifikovala Židy jako největší nepřátele ukrajinského národa a vyzývala k jejich vyhlazení nebo nucenému vystěhování.

Moderátor poté citoval z několika letáků Banderovy organizace, které byly šířeny v době, kdy nacistická vojska obsazovala části Ukrajiny, a v nichž stálo: “Lidé, toto musíte vědět: Poláci, Maďaři, Židé – to jsou vaši nepřátelé. Zničte je! Tohle musíte vědět. Vaše vedení. Váš vůdce Stepan Bandera.”

Jung se tázal, jak může Mělník ještě nazývat hrdinou někoho, kdo masově vraždil Židy a Poláky. Velvyslanec jednoduše odpověděl: “Bandera nebyl masový vrah Židů a Poláků.”

Ukrajinský vyslanec v Německu trval na tom, že “neexistuje žádný důkaz”, že Bandera “vydal rozkaz k vyhlazování Židů”. Melnik dospěl k závěru, že vzhledem k absenci důkazů, které by ho přesvědčily, se od nacionalistického vůdce nedistancuje.

Bandera byl vůdcem Organizace ukrajinských nacionalistů, která byla známá svou radikální antisemitskou ideologií. Podle historiků z různých zemí bojové křídlo této organizace – Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) – opakovaně pomáhalo vojskům nacistického Německa při vyhlazování Židů. V důsledku toho je Bandera v Německu a Izraeli obecně považován za nacistického kolaboranta.

Polsko, které je spojencem Kyjeva v současném konfliktu s Moskvou, má na Banderův odkaz také spadeno. Ještě v roce 2016 uznal polský parlament takzvané volyňské masakry za genocidu ze strany ozbrojenců UPA. V roce 2018 podepsal polský prezident Andrzej Duda zákon, který zakázal propagaci ideologie spojené se Stepanem Banderou.

Také v Rusku panuje všeobecný konsenzus, že ukrajinský nacionalistický vůdce byl nacistickým kolaborantem, který je zodpovědný za zabíjení civilistů během druhé světové války a po ní.

Na Ukrajině je však Bandera oslavován jako národní hrdina. Tehdejší prezident Viktor Juščenko udělil kontroverzní postavě tento titul posmrtně již v roce 2010. Tento krok tehdy kritizovalo Centrum Simona Wiesenthala, které nad Juščenkovým rozhodnutím vyjádřilo “nejhlubší odpor”. Ve svém prohlášení organizace uvedla, že Banderovi stoupenci “během druhé světové války zabili tisíce Židů a dalších lidí”.

Příznivci této kontroverzní postavy naopak trvají na tom, že bojoval proti sovětskému režimu za vytvoření nezávislého ukrajinského státu. Ukrajinští představitelé a nacionalisté jeho zločiny obvykle zamlčují nebo popírají.

Velvyslanci Melnykovi nejsou kontroverze cizí, v posledních měsících opakovaně použil nediplomatický jazyk, když kritizoval vrcholné německé představitele za jejich údajnou neochotu poskytnout Ukrajině zbraně. V květnu známě označil kancléře Olafa Scholze za “uraženou játrovku”, aby o měsíc později veřejně vyjádřil lítost.
https://bit.ly/3Rfcjrh

FILE FOTO: Lidé nesou transparent s portrétem Stepana Bandery během pochodu nacionalistů z různých stran věnovaného 110. výročí narození ukrajinského politika Stepana Bandery v Kyjevě na Ukrajině.

sdíletj na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dan
1. 7. 2022 15:30

Tohle si dovolit říct a ještě v NĚMECKU je nehoráznost. Ten by měl být rozhodně vyhoštěn a možná i trestně stíhán, jelikož být Němec a podporovat nacisty (např. Hitlera), tak už sedíte. Jenže Německo, stejně jako zbytek Evropy a Amerika, jedou spolu za globalisty a nacisty, či co to je za hlupáky a podporují Ukrajinu a Ukrajince.

Markýza
1. 7. 2022 15:40
Odpovědět  Dan

Ano, je fascinující, co si tenhle hajzl dovoluje – respektive, co mu projde.

Milan ze Zahrady Čech
1. 7. 2022 18:10
Odpovědět  Markýza

Na rovinu – já ho skopčákům přeju. Aspoň vědí že mají v čele uraženou jitrnici o kterou si může bandernácek pucovat válenky.

milan h
1. 7. 2022 20:24
Odpovědět  Markýza

no a ja nevim jaky nedostatek dukazu ai je hluchy a slepy a blbi to urcite

Markýza
2. 7. 2022 16:36
Odpovědět  milan h

Jestli slepý a blbý, to nevím – každopádně podle xichtu je to neuvěřitelně zpovykaný spratek. Nejspíš mu doma všechno prošlo. Takoví ovšem končívají dost špatně – a mně ho líto nebude.

Ladislav
2. 7. 2022 07:44
Odpovědět  Dan

Jen čekám, kdy toho fašistického sadistu Banderu prohlásí za svatého! Parchanti!

sizok
2. 7. 2022 08:21
Odpovědět  Ladislav

už se stalo

Ladislav
2. 7. 2022 12:20
Odpovědět  Ladislav

Omluva. Zapoměl jsem že, Vatikán. Jó roky jsou roky a čeká to na kažho.

Pavel K
1. 7. 2022 15:59

Něco se na konci II WW pokazilo. Zlo nebylo dostatečně vyrváno i s kořeny a spáleno na popel.
Je tu zas a vypadá to, že se budou dějiny opakovat. Nevidím to optimisticky. Je tu spoustu slámy a moc zbraní neznámo kde. Máme holé ruce, bohužel. Sleduji lidi okolo sebe a žádný náznak ostražitosti. Hlavně, že je plný nákupní košík. Klídek.

Albi
1. 7. 2022 17:23
Odpovědět  Pavel K

V každém člověku je v různé intenzitě namixováno zlo s dobrem.
To, že u některých to zlo přerváží a stane se z něho sadistická zrůda, je vina státu, resp. těch, kteří se jakýmkoloiv způsobem (nejčastěji z venku) dostanou do vedení, je odpovědností toho státu.
Jenže jednodušší (viz dnes u nás) je trestání lidí za nepohodlný názor, než za odporné činy ( – pokud by některý člověk uposlechl OFICIÁLNÍ (sic!) výzvy a provedl atentát na prezidenta Putina, bude kolektivním Západem oslavován, dekorován a za hrdinu.

Odporná doba, která všechny lidské kladné hodnoty staví na hlavu a tvrdí, ýže jsou to hodnoty demokratické.

Albi
1. 7. 2022 17:29
Odpovědět  Albi

Zatímco v RF k muslimům přistupují stylem – mysli a věř si na SVÉ bohy a vyznávej jejich (duchovní) příkazy, tradice a zvyky, ale CHOVAT se budeš podle NAŠICH zákonů.
Pak je všechno OK.

Pavel K
1. 7. 2022 18:02
Odpovědět  Albi

👍 👍 🙋‍♂️

anonym
1. 7. 2022 19:36
Odpovědět  Albi

Nesmysl. Neni to vina statu. Je to vina genetiky, vychovy, a svedomi toho cloveka. Nekteri z nas si zlo voli.

milan h
1. 7. 2022 20:28
Odpovědět  anonym

presne je to asi 25 let sm cetl uvahu od pana kellera z Ostravy byvali poslanec v EU jedno obdobi kdyz to tam zazil tak ani uz nakandidoval o tom proc lidi voli ty kteri je likviduju a zdiraji

Pavel
1. 7. 2022 18:17
Odpovědět  Pavel K

U nich už neexistuje šestý smysl a jsou absolutně bez pudu sebezáchovy. Nerad to říkám, ale můj pocit je , že zde žije spousta zlých a závistivých lidí. Příklad- ti, kteří si nechali nainstalovat soláry se teď smějí těm co budou platit při dalším zdražení elektřiny a někteří říkají, že to již nezvládnou. Teď mi řekněte, co jsou to za lidi. Já být o 20 let mladší a zdravý tak skutečně z této země zmizím. Nechci už více urážet, jsme ale otřesný národ.

Pavel K
1. 7. 2022 18:47
Odpovědět  Pavel

Co mám napsat? Než že ti dávám jmenovče za pravdu. Vidím to stejně. Na netu už píšu dlouho, že mezi lidmi je hodně nepřejícnosti a zášti. Snad mi dáš za pravdu, že tohle je asi i schválně vytvořeno. Jak jinak, když někomu projde ledacos a někomu ne. Je to vše záměrné, jsem si jistý. Vymyká se to všechno fyzikálním zákonům.

milan h
1. 7. 2022 20:36
Odpovědět  Pavel

ja mam solary od unora dotace este nikde kdovi kdo ju ma ale inkaso platim jako v plne vysi a teprve kazdy mesic se spotreba spocita a podle toho kolik vezmu od zlodeju tak me castku vrati podotykam kazdy mesic a treba dnes sem mel takovu spotrebu ze sem po naplneni baterie dodaval zadarmo do site protoze se to co dodam me nikdo nezaplati to si posychrovali ale kdyz nevyrabim kvuli pocasi tak beru od dodvatale a tu musim zaplatit takze dodavas zadarmo to dekujem ale tu od nas budes platit

Milan ze Zahrady Čech
1. 7. 2022 18:19
Odpovědět  Pavel K

A k těm holým rukám i holou pr-del, takže se nechytáme ani na černém trhu, kde je právě teď zbraní habaděj. To taková Francie je vyzbrojená (ilegálně) komplet snad do posledního občana. Není snad rodina, kde by neměli všichni krátké zbraně a aspoň jeden automat. Začali s tím v době vítání kozojjebů, kdy jim, na rozdíl od vlády, začalo být jasné, k jakým to povede koncům. Není jedna paní povídala, moji synové tam čásek makali. Tam až se to jednou po-sere tak to nebude žádný mazlení.

Pavel K
1. 7. 2022 18:39

Tak to mazlení nebude, to jsem si jistý. Ale proč jsou tu ti nadupaní cca25+ – letý černoušci si my dva nemusíme vysvětlovat. No a v případě potřeby až uzraje čas jim globalisti rádi ty špuntovky rozdají, o to nemám strach.

milan h
1. 7. 2022 20:22
Odpovědět  Pavel K

Pavle ale ja se divam co a kolik toho kdo kupuje utraty na pokladne vetsi ale v kosiku je min jezdim na SK bo sme na hranici do TN nebo Nm nad Vahom a toto bloudeni v obchodech sem tam zaznamenal uz pred cca 20 lety

janle57
1. 7. 2022 17:12

Po slovech tohoto ukrajinského banderovce nezbývá Rusům a jejich ukrajinským
spoluobčanům opravdu nic jiného než tuhle doposud vládnoucí ukrajinskou garnituru
fyzicky zlikvidovat a všechny její pochopy jako jsou pluky Azov,Donbas a Pravý sektor
s nimi a Ukrajinu navždy připojit k RF.

Aleš
1. 7. 2022 17:57

Bandera je fašistické prase. A každý ukrajinec co ho uctívá, fašisticky dobytek. A slogan Sláva ukrajině je obdoba Sieg heil. Tedy fašismus. Podle tohoto jsou Rakušan i Fiala fašounci. Maji tento pozdrav v repertoáru. Fiala vzhledem k jeho kontaktům na sudetaky pokračuje ve svém protičeském kurzu .

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
1. 7. 2022 18:09
Odpovědět  Aleš

Jak je chcete dostat od vesla, když 2/ 3 lidí jsou totálně duševně vyprázdnění a stali se již jejich sloužícími otroky.

Vaska
1. 7. 2022 18:28
Odpovědět  Pavel

konečně tu máme tu “skutečnou demokracii o které ti soudruzi snili celá staletí” – vysvětlím – ve starořečtině byl ten kdo vlastnil otroky nazýván démos.
V antických Athenách mohl být v parlamentu jen ten kdo vlastnil otroky – tedy vláda otrokářů – takže současná “demokracie” je neootrokářský řád – totální digitální kontrola nad “lůzou”

Tom
1. 7. 2022 21:53
Odpovědět  Pavel

Ptas se “Jak je chcete dostat od vesla”? Ja ti reknu jak – az vetsina lidi bude na mizine, na podzim tohoto roku a pak to pojede, jako po masle! Uvidis…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vaska
1. 7. 2022 22:27
Odpovědět  Tom

až lidi budou hlady žrát trávu

Lubek
1. 7. 2022 18:46

Teraz robí politiku a diplomaciu hoc kto. “Nejsou dúkazy…”
Tak ma napadlo rozprávanie akéhosi herca, ktorý hovoril o inom kolegovi, notorickom klamárovi a sukničkárovi. Vraj ho prichytila jeho manželka pri plnom nasadení in flagranti s inou herečkou. Začala sa scéna výhovoriek, ktorú záletný herec zavŕšil patetickou otázkou : ” Tak komu veríš viac? Mne, alebo svojim očiam!?!
Čas všetko milosrdne zahalí závojom zabudnutia. Veď aj ten Jánošík zbíjal iba necelé dva roky a akého z neho máme hrdinu? …a aký vzor? Jeho zbíjanie oproti súčasnosti je holý, naivný, primitívny, amatérizmus.

Honza
1. 7. 2022 19:41

Přemýšlím, proč se ukro papaláši všichni do jednoho chovají jako idioti. Nejjednodušší vysvětlení je, že to prostě idioti jsou. Ale na drihou stranu – tohohle volá germánům přeju. Svůj k svému.

Tom
1. 7. 2022 21:42

A tohle “uctivani” zlocince bandery (schvalne pisu malym pismenem), zlomi vaz Ukrajine, jelikoz Izrael nezapomina! Na rozdil od psonku…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
2. 7. 2022 07:08

Vždyť i v ČT nedávno narychlo změníli program, a zrušili vysílání už ohlášeného Vláčilova filmu Stíny horkého léta, ve kterém se pojednávaj ty svinjárny Banderovců.

A tak chudák starej Vláčil je zakázanej nejen od komunistů. A s ním i mladej Jiří Bartoška a Jiří Kukura. Mohou si to přidat do svého kádrového materiálu. Třeba se jim to jednou bude hodit…