nezařazené

My jim elektřinu, oni nám plyn? A dost! Vitásková udeřila: Vládo, řekni lidem pravdu o lipské burze

„Byl zprovozněn další tranzitní plynovod Síla Sibiře do Číny. Kontrakt je podepsán na třicet let. Obrovský zájem o jejich zemní plyn má Indie a spolupráce v tomto směru probíhá. Ubohá Evropa si neuvědomuje, co činí,“ varuje Alena Vitásková, odbornice na energetiku a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Trvá na tom, že současná krize pochází z úmyslu někoho na tom vydělávat, nikoliv z válečného konfliktu nebo z nedostatku plynu. A vládě doporučuje došlápnout si na ČEZ.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl v rozhovoru pro americkou TV stanici CBS, že Evropa platí 6× více za plyn a ropu než Američané, které je sem dodávají, a že USA na válce vydělávají, ale náklady nesou nepoměrně nižší. Zmínil také, že zabijákem pro Evropu jsou dotace, které USA poskytují svému průmyslu. Má pravdu?

Ano, pan Macron má pravdu. Navíc, obchod mezi Ruskem a Spojenými státy vzrostl v miliardách dolarů například nákupem strategických surovin – ropy a LNG. Určitě na této strategii obě velmoci neskutečně vydělávají. Kdo prodělává, je Evropa. Ale to jsem v nějakém rozhovoru opakovaně sdělovala podstatně dříve, ještě před panem Macronem.

Co tedy s tím?

Opravdu je těžké radit, co s tím… Je to jako házení perel sviním, jak někdy používala tento příměr moje babička. Evropané pracují na své destrukční politice a sebezničení. To je pak těžké radit. V poslední době jsme si mohli všimnout, že některé z evropských států se díky svým novým politickým strukturám snaží vymanit ze stávající nenávistné ideologie a nastavují svoji národní politiku. Bohužel, mnozí jsou pak dehonestováni. Každá doba má své těžkosti a nejednou se stává, že právě osvícení jsou likvidováni.

„Přiostření mezinárodních vztahů nemá přímou souvislost s ohrožením dodávek plynu z Ruska. Je to pouze jedna ze záminek na zemním plynu vydělávat neskutečné peníze, a to na úkor astronomického zvyšování jeho ceny na burze v Německu s dopadem na spotřebitele,“ řekla jste mi minule. Přesto stále slýcháme, že je to právě Rusko, které za současnou krizi a zvyšování cen energií může. Jak to?

Stále si stojím za tím, co jsem dříve řekla. Jedná se o ideologii, nikoliv o nedostatek zemního plynu. Nedostatkové zboží, které politici z plynu vyrobili, vyneslo jeho ceny do astronomických výšin a bude těžké přimět obchodníky, aby se umravnili. Je hloupé se domnívat, že světové plynárenství bude fungovat bez strategického hráče, kterým je Rusko. Patří mezi světové lídry v těžbě zemního plynu, vlastní jedny z největších ložisek tohoto energetického zdroje.

Evropa měla jednoznačnou energetickou výhodu, že byla napojena na tato ložiska tranzitními plynovody, což mělo bezesporu vliv nejen na bezpečnost dodávek, ale také výhodnou cenu. Je nezpochybnitelné, že to vadilo těm, kteří chtěli tento vzájemně výhodný obchod rozbít.

Rovněž slýcháme upozornění, že sankce na Rusko fungují a způsobují mu potíže. Ale jiní upozorňují, že Rusko energii, kterou neuplatní v Evropě, prodá Indii nebo Číně, a že sankce Rusku vážněji neškodí. Co si myslíte vy?

Žijeme ve světě, ve kterém je pro všechny výhodná vzájemná spolupráce a obchodování lepší než nesmyslné válčení. To, že sankce nemohou být přínosem pro rozvoj ekonomiky nikoho, je jednoznačné, a platí to i pro Rusko. Nicméně zapomínáme, kdo jsou Rusové a jak dokážou hájit své zájmy. To nakonec prokázali ve druhé světové válce. Ti, kdo znají historii, vědí, o čem hovořím, a těm, kteří o dějinách v poslední době dezinformují, to nemá smysl sdělovat. Rusové dokážou žít bohabojně, ale také neskutečně skromně. Za vlast dokážou položit život. Mají neskutečné nerostné bohatství, zdroje.

Myslím, že právě před dvěma dny byl zprovozněn další tranzitní plynovod Síla Sibiře do Číny. Kontrakt je podepsán na třicet let. Obrovský zájem o jejich zemní plyn má Indie a spolupráce v tomto směru probíhá. Ubohá Evropa si neuvědomuje, co činí.

Zmínila jste také, že do největších potíží se dostávají země, které nemají přímý kontrakt s ruským Gazpromem – jako je i Česká republika. Návrhy na přímý kontrakt se objevují i mezi některými poslanci (např. hnutí SPD), avšak vždy se strhne bouřlivá reakce odpůrců Ruska. Jak velkou roli má v celé věci hrát morálka? A byla byste pro kontrakt mezi Českem a Gazpromem?

O jaké morálce hovoříte? Že ten, kdo má přímý kontrakt na plyn s Ruskem, je amorální? Vy mi chcete vnutit, že USA jsou amorální, pokud mají přímý kontrakt na dodávku například LNG? Nebo že Německo, Maďarsko, Čína, Indie a řada dalších zemí jsou amorální, když mají přímý kontrakt na plyn s Ruskem a zajišťují tak důležitý energetický zdroj nejen pro svůj průmysl, ale i pro domácnosti? Naopak, ti všichni se chovají ke svému národu velmi zodpovědně.

Osobně jsem přesvědčena, že bychom měli být stejně morální jako výše zmíněné státy. Ano, já jsem pro přímé dlouhodobé kontrakty na zemní plyn přímo s ruským Gazpromem. Jeden háček vidím v tom, zda vůbec Rusko bude mít tento zájem také, když patříme mezi nepřátelské země.

Možná, že jiný názor by mohl mít Gazprom? S ním by se možná, opravdu opakuji možná, dalo jednat. Ale nevím, kdo za českou stranu bude opravdu schopen taková jednání vést. Je nutné si uvědomit, že se jedná o silně byznysově orientovanou firmu, v tomto smyslu západního střihu, navíc s ruským sebevědomím. Je to opravdu těžký hráč, což mohu potvrdit z osobní zkušenosti.

Založila jste pracovní tým s názvem Energie není luxusní zboží, který navrhl vládě určitá řešení v současné energetické krizi. Jakou máte reakci, případně odezvu?

Platformu jsem založila při Institutu Aleny Vitáskové před více než rokem. Po mém vyhodnocení činnosti jsem z této platformy sama vystoupila 4. listopadu 2022 a nemám s týmem expertů, který dál pracuje asi v jiné podobě, nic společného. To neznamená, že bych se energetice – především plynárenství – nevěnovala. Naopak, o to intenzivněji!

Probírali jsme spolu také vinu Green Dealu na aktuální situaci. Stále častěji se – i od politiků včetně těch vládních – začínají ozývat hlasy, že právě „zelený plán“ realizovaný bez rozmyslu je jedním z viníků, ale v Bruselu se nezdá, že by od něj hodlali upustit. Změní se něco, podle vašeho názoru?

Česká vláda pod vedením Andreje Babiše přistoupila ke Green Dealu bez výhrad. To již samo svědčí o nekompetentní úrovni české politiky. Energetika není program na jeden nebo čtyři roky. Jedná se o dlouhodobé strategické rozhodnutí. Nyní vidíme, že přijetí Green Dealu bez výhrad bylo špatným rozhodnutím, za které nakonec politici nenesou žádnou zodpovědnost.

V probíhající energetické krizi se názor na Green Deal mění i v Bruselu, jenže bruselští úředníci si to ještě stále neuvědomují, nebo tomu nerozumějí. Vždyť uhlí se těží na plné obrátky, otevírají se zavřené uhelné doly, teplárny, elektrárny používají vše, co hoří. Ekologie nehraje roli, a to ještě nemrzne. Pokud se budeme chválit, jak jsme snížili spotřebu, tak to bude tím, že řada podnikatelů již zkrachovala, takže plyn ani elektřinu nepotřebují.

Občané sedí v těch svetrech a v kulichu doma a mnozí vzpomínají na akci „reflektor mladých“. To bych ráda připomněla pro mladší ročníky. To bylo za socialismu v práci a všude ve veřejných prostorách zřízeno, že nejmladší zaměstnanci museli kontrolovat – takzvaný „reflektor mladých“ – zda někde nesvítí zbytečně žárovka. Jejich povinností bylo toto osvětlení či spotřebič vypnout. Běžně se používal tarif na noční proud. 

Takže po 33 letech budování demokracie možná budeme muset zřídit „reflektor mladých“. Asi cítíte ten sarkasmus v mých slovech – my jsme nepokročili, ale vrátili jsme se o padesát let zpátky.

Ozývá se kritika, že česká vláda zastropovala ceny u dodavatelů, nikoliv výrobců, navíc dost vysoko. Samoživitelky, důchodci a další ohrožené skupiny už přestávají mít na zálohy kvůli rostoucí ceně. Jak to tedy zastavit?

Pokud nenajdou politici odvahu sdělit skutečný důvod vysokých cen energií, není možné provést relevantní opatření k nápravě. Bude se hledat trvale viník místo nápravy, aby se odpoutala pozornost.

Probíhající způsob řešení přináší chaos pro všechny účastníky energetického trhu. Zálohy na energie, plyn u domácností se mění téměř měsíčně. Běžný občan není schopen si změny zkontrolovat. Je to energetická džungle. Stát navyšuje dluh, který je neodůvodnitelný v souvislosti s krytím vysokých cen energií. Osobně se přikláním mimo celou řadu opatření, která byla přijata jen částečně, abychom u domácnosti přešli na měsíční fakturaci elektřiny a plynu. Moc by to domácnostem pomohlo a státnímu rozpočtu také.

A jak těmto ohroženým skupinám vysvětlit, že český ČEZ oznámí v jeden den rekordní osminásobný zisk a v zápětí zdražování elektřiny?

Vidíte, že lidem není třeba nic vysvětlovat. Slepě tuto nehoráznost přijmou. Dostanou příslib, že jim stát dá příspěvek na bydlení, energie, či jiný druh žebračenek a oni mlčí! ČEZ je ze 70 procent vlastněn státem, a pokud to vláda dovolí a lidé mlčí a platí, žebrají o příspěvek, tak co k tomu chcete dodat. To, co na energetickém trhu probíhá, je pro občany, podnikatele nedůstojné. A politici to místo nápravy kryjí.

A co elektřina a známá lipská burza. Proč z ní Česká republika dosud nevystoupila, a byl by takový krok nevýhodný, jak tvrdí vláda?

Asi vláda ví, že vystoupit z lipské burzy nesmíme, a také ví proč, když hovoří o tom, že by byl tento krok pro nás nevýhodný. Jakou nevýhodnost a pro koho to nevýhodné je, nám však nesdělila. Můžeme se jen domýšlet, že je asi pro vládu výhodnější nechat doma krachovat firmy, živnostníky, snížit životní úroveň občanů na úroveň chudoby až bídy. Je důležité, aby vláda vysvětlila, v čem tu nevýhodnost vystoupení z lipské burzy pro náš národ vidí. Rozhodně to nemůže být spojováno s tím, že my dodáme elektřinu a oni nám dodají plyn.

Mělo by dojít k „znárodnění“ zbylých akcií ČEZu státem?

Zestátnění ČEZ nemůže být krokem k řešení vysokých cen energií. To je jen odklonění od řešení stávajících problémů. Vládě by stačilo mít kompetentní vedení ČEZ, se kterým by, jako majoritní akcionář, mohli tuto nápravu sjednat, a přitom nepoškodit minoritní akcionáře. Jsme do jisté míry velmoci v oblasti výroby elektrické energie. Tak v čem je problém, že neumíme řešit jejich cenu u nás doma a hledáme hloupé výmluvy?

Za vše, co se děje kolem ČEZ je odpovědný majoritní akcionář, a to je stát, naše vláda. Pokud se domnívá, že vedení ČEZ není schopno situaci řešit – myslím si, že tomu tak není, tak je povinna učinit personální obměny. Nelze přihlížet k neúměrnému navyšování cen elektřiny a přitom schvalovat milionové odměny jednotlivcům.
https://bit.ly/3Hwswpo

sdílet na

43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
12. 12. 2022 20:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Porušování povinností při správě cizího majetku a sabotáž a Policie ? Spinká.

Boomer
12. 12. 2022 20:58
Odpovědět  Aleš

.. jenže tady je správa cizího majetku koncentrována do jediného pojmu a tím je ZISK. A toho dosahují, akcionáři jsou spokojení. Zákazník nemá příliš na vybranou..

Aleš
12. 12. 2022 22:13
Odpovědět  Boomer

Nelze krást ze státního pro soukromé osoby se zkratkou akcionáři.

Boomer
12. 12. 2022 22:22
Odpovědět  Aleš

..a v čem spatřujete krádež ze státního? Nejsou tak blbí, aby se dostali do rozporu se zákonem. Že vám připadají jejich manažerské odměny nehorázné, to už je věc jiná, ale v tomto směru má majoritní akcionář možnost zasáhnout. Proč tak nekoná, to je otázka jiná..

Aleš
12. 12. 2022 23:06
Odpovědět  Boomer

Dát 75 mld ČEZu na Lipskou burzu je dostatečný důvod když vím, že je to tunel.

Boomer
13. 12. 2022 09:21
Odpovědět  Aleš

..pokuste se formulovat svoje příspěvky tak, aby bylo hned na začátku jasné, o čem píšete. Zatím jen hážete heslovitými formulacemi, kolem nichž se točíte jako voříšek kolem obech*aného patníku.
Nejdřív myslet, potom se srozumitelně vyjádřit..

Pavel
14. 12. 2022 12:06
Odpovědět  Boomer

Ales to rekl ,jasne. Vlada dala /predstirala pujcku/ miliardy korporaci , na misto aby korporace si pujcila od banky.
Vlada neni banka.
Vitaskova , jako udernice uderila zbytecne a pozde, kazdej to vi.

Gales
13. 12. 2022 10:28
Odpovědět  Aleš

Taký bordel som něviděl ani u cigánoch.

Boomer
12. 12. 2022 21:12
Ohodnotit příspěvek :
     

.. a k tomu plynu nic moc psát netřeba, obrázek stačí. Trasy jsou, ještě sehnat ty zásobníky..

68eecbd1ae07384ab983bdbbb777b155_resize=486,355_.jpg
Jan
13. 12. 2022 10:19
Odpovědět  Boomer

Ted si EUhnie sama odstrihla plyn od hlavniho zdroje z Ruska. Rika, ze to Putin.
USaci spravne pochopili, ze kdo dodava suroviny nekomu, ovlada ho. A tak vyhodili v mori NS-1 a -2 a prodavaji namisto svuj 4 x drazsi plyn. Zabili dve mouhy jednou ranou. Rusky vliv a rusky plyn a jeste vydelaji na Jevrope.
Politici nam lzou stale. Plyn v zasobnicich v EU nebude zdaleka stacit do konce zimy, ani naredeny LNG z Juesej neprijde v mnozstvi jak potrebujeme, ani terminaly nejsou na prisun z lodi pripravene a tak ty restrikce prijdou. Starejte se o nahradu topeni plynem.

Moravakk
13. 12. 2022 19:35
Odpovědět  Jan

To tu ještě nebylo…(: nejdříve svoje satelity donutí neodebírat levný plyn,ropu a její produkty ,suroviny ..z ruska a ještě bezprizorně vyhodí do luftu 2 plynové přípojky..aby nikdo nic nezkoušel…(:
Tolik idiotů na tomto kontinentě ještě nebylo,dávno by naši předci za něco takového WDC vypálili ikdyby tam měli jet na vorech…(:

Pavel
14. 12. 2022 12:13
Odpovědět  Moravakk

Aby rusove nemeli na valku ,EU zakazala ,ruskej plyn.
Rusove dodavaji vic plynu Cine, ta zaplati rusum a doda plyn EU a ta zaplati Cine.
Lejno tak zasadila velkou ranu rusum..
EU se z takovych taskaric zhrouti a nebude se /smet /vedet proc.

Autor
12. 12. 2022 21:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Já tomu nerozumím. Aby se zbavili závislosti na ruském plynu, stanou se závislými na plynu odjinud …?
V reálu to může fungovat jedině tak, že se provedou škatulata hejbejte se. Takže ti co brali od Ruska budou brát odjinud a ti co nebrali od Ruska tak to od něj budou brát! To může být jediný výsledek šílené hry. Ostatně zrušte akcie, podílové fondy, obchodování na burzách a svět je najednou čistý a klidný. Paraziti zhynou.
aKdyby to byl jenom plyn, tak by se o tom dalo všem i uvažovat, ale “západ” si ničí všechno a sám a navíc v době, kdy najednou zjistil, že je vlastně slabý jako “pérová váha” ptoti “nejtežšímu kalibru”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
delnas
12. 12. 2022 21:45
Odpovědět  Peter 008

Zdravim, mel bych otazku pro pani Vitaskovou…domnivate se ze soucasna krize /divadlo s holandskymi farmari/ je zacatek mnohem vetsi hry???…. nebot jak zname pod Holandskem jsou ohromne zasoby zemniho plynu…ktere by mohly byt alternativou ruskeho plynu?

Autor
12. 12. 2022 21:48
Odpovědět  delnas

Jsou a nejsou. Nejsou využitelné, protože se obávají prý zemětřesení. Přestali je těžit.

delnas
12. 12. 2022 21:57
Odpovědět  Peter 008

well, technologie jde stale vpred, co bylo nemozne pred stoletim je dneska normalne dostupne…
vycerpane zasobniky by se daly zaplnit morskou vodou aby se obnovila rovnovaha atd….
Dekuji za nazor….nekdo dalsi?

Autor
12. 12. 2022 23:26
Odpovědět  delnas

To není jednoduché. Ničíte spodní vody a půdu na dlouho …

František
13. 12. 2022 00:16
Odpovědět  delnas

Pod Holandskem jsou ohromné dutiny natlakované plynem. Uvolnění tohoto tlaku povede ke zřícení dutin a propadu Holandska. Co to bude znamenat snad pochopí každý. Něco jiného je těžit ze sudu, na kterém sedím, nebo těžit na Sibiři, kde je 10 lidí na Km 2.

Pavel
13. 12. 2022 03:26
Odpovědět  František

Dulezita informace a pripominka.vo Holandsku…
Museli prestat tezit ,zpusobili tim zemetreseni v Holandsku..
Vono to melo asi vic duvodu,ze kupovali od rusa..
Problem pochopeni/nepochopeni neceho, asi neni mozny vyresit. Lidstvo s nim opakovane a beznadejne zapasi..
Aby si v prubehu vytvarelo dalsi neresitelny a jeste daleko horsi problemy
Spechaji ,snazi se konec Ruska ted predbehnut, zajistit, aby skoncili driv.
Sankce jsou zacatek valky. To vi kazdej.
Kvuli Zeli a nikomu jinymu ,kterej ,aby byl zvolenej, sliboval vseobecnej mir , takovy sou ty nejhorsi, ted je na programu svetova valka. Jeden valku poridi a snadno.
Ma ovsem NATO sluhy. Rus valce nezabrani, nemuze.
Kazdymu studentovi valecny skoly se opakuje vseobecna a znam kazdymu , zakladni pravda.
Oprena o zkusenosti a nezvratnou skutecnost.
Na rusa se nejde.
Sankce vyhlasuji porad , kdyz uz se nejde ani na Vietnam a Afganistan..Ani nemuze..

Pavel
13. 12. 2022 02:53
Odpovědět  delnas

Variace na dane tema.
Stalo se modou sezony do nepravosti radne tepat.
Steka se porad na nepravej strom.
Tim je vlada. Stekat se zatim smi.Kdyz.
Vlada plni rozkazy. A stekoty ma zatim narizeno, tolerovat..
Stekajici ohlusuji a zakryvaji svoji neschopnost udelat cokoliv.
Misto hlasiteho stekani z kancelari .
Dle pravidla , kdo nic nedela, nic nezkazi..
Stekoty zitra prehlusi ty dnesni.Nic se tak nemuze zkazit.
A zaroven se ceka a ostrazite ciha na prilezitost, aby se nezmeskala , az jini skutky pripravi podminky na vymenu u vladnich koryt.
A kdo jiny nez ti stekajici hlasiteji nez ostatni, maji nejvetsi narok.Jsou vsude slyset a videt, aby se s nimi pocitalo nejvic..Tim ze nic neudelaji , davaji zaruku ,ze u koryt budou jen a zase stekat..A ze pes kterej steka, nekouse..
A kdyz tak, jenom na ty na, ktere mu ukazou..

Jan
13. 12. 2022 09:36
Odpovědět  delnas

Vrtejte v podlozi, ktere je pod morskou hladinou jako cele Nizozemi.

ijn
12. 12. 2022 22:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Strategickou infrastrukturu plynárenství prodá jenom idiot,….s pomocí autorky!!!

Boomer
13. 12. 2022 09:24
Odpovědět  ijn

..a to je pro mě jeden z více důvodů, kvůli nimž je pro mě nepříliš důvěryhodná. Nedokázala si uhlídat ani svoji náměstkyni a skončilo to před soudem..

Duudu Wo
13. 12. 2022 05:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty minoritní akcionáře nepoškodit? Ne, ty je potřeba zlikvidovat.

Jiří
13. 12. 2022 08:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Věřím tomu ,že Evropa je zkorumpovaná USA a politici ve vedení EU i EK jsou nějakým způsobem ovlivněni USA. Naše vláda jak by smet .Vždyť rodina Kolářů je zářný příklad!

Per
13. 12. 2022 09:30
Odpovědět  Jiří

Ale vždyť to musí být jasné už všem. Za vším hledej peníze. O nic jiného se nejedná. Kdo má peníze, má moc. Kdo má peníze, má za sebou armádu. A kdo má armádu, ovládá ostatní. Jak prosté, milý Watsone.
A peníze nesmrdí, jak prohlásil římský císař a začal vybírat daň z používání veřejných záchodů. A opět, kdo má peníze………
Jenže i ti Kolářové to nedělají jen z důvodů idealismu, ti tohle dělají pro vidinu profitu.
Plány v plánech jiných plánů, úskoky v úskocích jiných úskoků.
A pokud neznáme ten prvotní plán, nepoznáme ani další úskoky.

Editor
13. 12. 2022 15:01
Odpovědět  Per

Nejdřív Vespasián začal tu daň vybírat, jeho syn Titus se mu posmíval a až poté Vespasián vzal jeden peníz, strčil mu jej pod nos a zeptal se jej, co cítí. Titus necítil nic a Vespasian prohlásil ono proslavené pecunia non olet. Máš to obráceně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
delnas
13. 12. 2022 19:08
Odpovědět  Per

Dekuji za shrnuti…zadne omacky ale primo na podstatu….V jednoduchosti je genialita..
tak to mam rad…

Pijack
13. 12. 2022 09:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak ještě nikdo nepochopil, že prudké zdražování se zde děje kvůli tomu, aby zadlužený stát vytahal z lidí chybějící miliardy? Zmanipulovaná cena silové elektřiny a plynu na Lipské Burze neodolala spekulacím Sorošova typu (svého času s anglickou librou na Burze v londýně). Tento rok provedli stejný způsobem zvýšení cen komodit. Obyvatelstvo zaplatí + spekulanti svým bankám odvedou tučné zisky + státní kasy zemí EU se naplní + z těchto příjmů zafinancují válku proti Rusku. Inflace je nástroj, jak obyvatelstvo podojit a ta inflace nemusela být, kdyby v EU nezešíleli ze syndromu nenávisti k Rusku. Neplatíme kupcům, ale jejich prostřednictvím sypeme své daně do státní kasy na vojenské zakázky a podporu nacistické vládě v Kyjevě. TEČKA.

Pavel z Moravy
13. 12. 2022 10:54
Odpovědět  Pijack

Nevím co k tomu říci, prostě nás chtějí zlikvidovat a finančně to je nejjednodušší. Už je to tady, řvali v 89. Tak je to tady.

Pavel
14. 12. 2022 12:23
Odpovědět  Pijack

Zbohatlici nejsou svymi schopnostmi ,ale vybrani. Soros od nich dostal miliardy,aby financoval, co chteji.
Gates, Zuck atd.
Metar , nebo opravar zachodu ,se stane pres noc hlavni Hollywoodskou hvezdou s 50 miliony za film. Normalka. Vsichni se klani.
Imbecila udelaji reditelem a zkrachuje 30 miliard.
V bance ma 20 svych miliard.Ted s nim bude soudni taskarice ,aby zakryli ty jine..Hospodarsky zazraky na bezicim pasu, jako driv treba NSR, ekonomickej Tygr ,Japonska , zarval a padnul brzy.

Jan
13. 12. 2022 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Pani Vitaskove nevi jak funguje geopolitika a ze nase vlada pouze vykonava prikazy globalistu. Az to pochopi, prestane bojovat s vetrnymi mlyny a soustredi se na puvodce a zdroj nasi mizerie, ne na vykonavatele zla u nas.

Jan
13. 12. 2022 10:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Nase novodobe obytne stavby jsou koncipovany na minimalni spotrebu energii. To je dobre. O neco starsi stavby uz nemaji komin pro pevna paliva, jen pro odvod spalin z plynoveho topeni. Nejlepe jsou na tom starsi stavby s kominem a je treba jen sehnat kamna. Topeni jim ale i v krbu brzy z Uhnie zakazou kvuli ekologii.

Administrátor
P.A.Semi
13. 12. 2022 10:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeden z běžně rozšířených omylů je: “Evropané pracují na své destrukční politice a sebezničení.”
Ve skutečnosti Davos a ti, kteří ovládají Evropský Svaz, pracují na destrukční politice a na našem zničení

Zdánlivě je v tom malý rozdíl, ale jeho pochopení vede k tomu, že se musíme bránit.
Není to problém, že bychom se “střelili do nohy”, ale že oni nás střelili do nohy…

A z toho by mělo vyplývat, co s tím dělat…

πα½

Gene
13. 12. 2022 12:15
Odpovědět  P.A.Semi

Semi, neni snad nase vina ze volime, porad stejnou pakaz? Neni snad nase vina ze se neumime tady tomu postavit jako celek, i kdyz je k tomu prilezitost? Neni to snad nasi vychovou ze mladi jsou taci, jaci jsou? Pod slovem “nasi”, myslim vetsinu.

Pavel z Moravy
13. 12. 2022 14:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Tady už měli státní zástupci dávno zakročit, protože z našich peněz se financují všechny ty podrazy, které tito škůdci provádí. Jenže tady je to vše jeden velký propletenec zájmů. Sakra pochopme, že pokud se nezmění systém, nezmění se nic. Nebo snad ta globální plutokracie přijde s tím, že bude spravovat zájmy lidu k jeho užitku. Kurňa, kapitalismus, ať se přejmenuje jak chce je pořád systém, kde určití jedinci profitují z odrbávání druhých. Je to systém bez skrupulí. To prostě nejde vyřešit bez změny systému a hodnot a pokud chtějí lidé v kapitalismu žít nebo živořit, záleží podle toho na jakém společenském žebříčku se nachází, ať nepláčí, bo jinak to nejde.

Radegast
13. 12. 2022 20:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

Satanistická jewstice okrádá a zabíjí Čechy. vzbuďte se a bojujte za sebe!

Většina jewstice by v normální zemi nevystudovala!

Rozdávají si podvodnické diplomy JUDr. a Mgr. a s nimi pak lezou do státní správy!

Jak na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Standa Křišťál Gross JUDr. a kmotr ODS Roman Janoušek JUDr. a na plzeňských právech JUDr. Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti ODS, nyní europoslanec TOP09, či Mgr. Ondřej Kolář (TOP09), bývalý starosta Prahy 6, svrhávač Koněvova pomníku, nyní poslanec TOP09.

Průměrný plat soudců je 140.000,- Kč měsíčně.
Průměrný plat státních zástupců je 162.027,- Kč měsíčně.
Průměrný plat 317 státních úředníků Ministerstva spravedlnosti ČR je 60.257,- Kč.

https://www.ceska-justice.cz/2021/05/prezident-zeman-jmenoval-nove-soudce-poukazal-na-prumerny-plat-140-tisic-korun/
https://www.ceska-justice.cz/2022/07/blazek-tvrde-zkritizoval-stav-vsz-v-olomouci-vadi-mu-priplatky-i-minimum-uspor/

Pavel
14. 12. 2022 12:49
Odpovědět  Radegast

Diplom koupenej nebo podvodem porizenej je vstupenkou ke korytu. Vzdycky byl , jako dr. Masaryk dr. Benes atd.
Cesi nas Cechy osvobodili v 1918, vstupenku nemeli.
Vrhli na nas masaryky a benese .Uz nazev Ceskoslovenska Republika byl podvod na nas.
Ceskonemecka /nebo Nemeckoceska republika/ byl spravnej ,ale s tim by cesi zatim nesouhlasili.
Za 300 leta nejmin jeste za tisic predtim jsme meli zrudnych germanu az po krk./Merkel , nebo markyz Gero/.
Germanu bylo vice nez slovaku / kdyz madar se pocital podvodne jako slovak/ , na Slovensku.
Rozbitim 5 ti monarchii se poridil ve Versailes, Mnichov .
Kazdej krici Mnichov ,ale ten byl naplanovanrj v 1920 v Parizi a Masarykem schvalenej.. Male staty porizene s Wilsonovym sebeurcenim a s velkymi problemy se spolknou snadno. Narodnostni trable zaridit hracka.
Tak napr. madarum ukradli 2/3 uzemi a dodali rumunum , aby nenavist byla zarucena..
Ublizovani a vecne germanum je samozrejmost .
/Nikdy za valky nejsou potrestany, tim se to treba poridi/
Zjistilo se ,ze lid nerespektuje bezdiplomove komunisticke funkcionare a tak profesori zacali behat za nimi ,pro podpis v indexu ,ze prosli zkouskami na doktory a ing at

miro
13. 12. 2022 16:21
Ohodnotit příspěvek :
     

když tak čtu příspěvky tak lze říci že cca 95% národa chce novou vládu, ale jak to dosáhnout demokratickým způsobem,zákony jsou postavené tak že chráni zloděje,korupčníky,politiky a kde jakou verbež,problém je v počátcich na čemž se podileli mimo jiné klaus se zemanem a dnes se tváři jako oni nic a navíc zeman otočil o 180°tak nevím čím ho drží za gule ?!

Pavel
14. 12. 2022 12:55
Odpovědět  miro

Vrchol optimismu , je si sednout holou prdeli naled a zpivat, prijde jaro ,prijde. Spatnej a zvrhlej poitickej system , nemuze za zadnych okolnosti, poridit nikomu spravnou, nebo normalni vladu.
Muzou kricet media politici ,ze se mame bajecne ,ale to nepomaha
Provalecnej imperialistickej diktator Churchill, to rekl jasne.
Demokracie neni nejlepsi system vladnuti ,ale jinej nemame..
/Rozumej, jinej mit nesmime,to nerek/.

sergej
13. 12. 2022 17:57
Ohodnotit příspěvek :
     

To by se po papírových čertech chtělo moc aby něčemu rozuměli, počkají na signály.

Radegast
13. 12. 2022 19:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Vy neznáte žádné poctivé lidi?

Dejte pokoj s chazarskou špínou, mafiánkou Alenou Vitáskovou, měla viset se Zemanem a Klausem na šibenici už před 20 lety! Proč nevisí dnes?

Vitásková se Zemanem prodala český státní plynárenský monopol Transgas Němcům RWE (RWE je dnešní přejmenované innogy) + Vitásková se solárními barony nás okradla o půl biliónu!

V červnu 2001 premiér Zeman (ČSSD) přeměnil státní podnik Transgas na akciovku a jmenoval Vitáskovou generální ředitelkou Transgasu a.s. Ředitelka Vitásková za 6 měsíců připravila privatizaci. Po bleskové privatizaci v lednu 2002 pokračovala Vitásková ještě dva roky pro Němce. Do července 2003 byla generální ředitelkou RWE Transgas a.s., to byl pro ni zjevně úplatek od RWE za “skvělou privatizaci”.

1. srpna 2011 Klausův posluhovač premiér Nečas (ODS) jmenoval Vitáskovou předsedkyní Energetického regulačního úřadu a odjel na dovolenou do Itálie. V ERÚ vysedávala Vitásková do roku 2017 a povolovala solární ojebávačku Čechů 42 miliard ročně. ZA JEDENÁCT LET JSME BYLI PŘINUCENI ZAPLATIT DO KAPES SOLÁRNÍCH, VĚTRNÍKOVÝCH A BIOPLYNKOVÝCH BARONŮ PŮL BILIONU KORUN!
Nejvyšší kontrolní úřad odhaduje, že do roku 2030 platby Čechů na obnovitelné zdroje elektřiny DOSÁHNOU BILION KORUN!  
20.7.2011 Exšéfka Transgasu Vitásková bude řídit “ministerstvo energetiky”
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/exsefka-transgasu-vitaskova-bude-ridit-ministerstvo-energetiky_207504.html