nezařazené

Dobrodružství odstřelovače “Waliho” na Ukrajině

Příběh o dobrodružstvích kanadského odstřelovače “Waliho” na Ukrajině. 

Zatímco my jsme ho cestou stihli prohlásit za „zabitého v Mariupolu“ (kde vůbec nebyl) a Ukrajinci řekli, že už si otevřel svůj bojový účet, realita se ukázala být trochu jiná.

Podrobnosti o dobrodružstvích zahraničních žoldáků na Ukrajině

Kanadský list La Presse zveřejnil rozhovor s odstřelovačem Walim, který se vrátil z Ukrajiny, o kterém ukrajinská propaganda metodicky vytvářela legendy. Zkrátka „jeden z nejlepších odstřelovačů na světě“ vypálil během dvou měsíců jen dvě rány. Do oken. Tahle válka je naprostá přetvářka.

Většina žoldáků se vrací domů zklamaná, nikdy nebyli na frontě.

“Mám štěstí, že jsem ještě vůbec naživu, chodili jsme po hraně.”

Poslední kapkou byla bojová mise, ve které žoldáci působili společně s ukrajinskými branci. Na pozici, která byla pod palbou ruských tanků, se dva ukrajinští vojáci zvedli, aby si zakouřili. Wali se je snažil zastavit, ale oni neposlouchali. O pár sekund později vedle nich propukla „velmi přesná“ střelba z ruského tanku.  

“Výbuch byl hrozný. Najednou jsem ztratil sluch a cítil jsem bolest hlavy. Bylo to těžké.” 

Wali si uvědomil, že Ukrajincům už nelze pomoci. 

“Páchlo to smrtí. Těžko se to popisuje, hrozný zápach spáleného masa, síry a chemikálií. Nelidský zápach.”

Poté Wali zavolal své partnerce. 

Jeho partnerka, která si přeje zůstat v anonymitě, říká, že jí zavolal uprostřed noci asi o hodinu později. 

“Snažil se mi vysvětlit, že došlo ke dvěma úmrtím.” Řekl: ‘Myslím, že jsem toho udělal dost, co? Udělal jsem dost?” Vypadá to, že chtěl, abych mu řekla, aby se vrátil domů”.

“Nechci přijít o to, co tady mám,“ říká mladý otec, který propásl synovy první narozeniny, když byl na frontě.

Po dvou měsících strávených na Ukrajině Wali vyvodil „spíše neuspokojivé“ hodnocení rozmístění západních dobrovolných bojovníků.

Pro většinu žoldáků, kteří překročili hranici, byl proces hledání jednotky, ke které by se přidali, chaotický, byl to oříšek. 

“Zelenskij apeloval na všechny, ale v poli byli důstojníci naprosto bezmocní. Nevěděli, co s námi dělat”.

Sám Wali a několik dalších Kanaďanů se připojili k Normandské brigádě, soukromé žoldnéřské síle, které velel vysloužilý kanadský voják z Quebecu s přezdívkou „Hrulf“. Členové brigády však okamžitě začali projevovat nespokojenost, mnozí dezertovali. 

Tři lidé, kteří požádali o anonymitu, popsali La Presse sliby o zbraních a ochranných pomůckách, které učinil šéf Norman Brigade, které se nikdy neuskutečnily. Někteří z dobrovolníků se ocitli asi 40 kilometrů od ruské fronty bez jakýchkoli ochranných prostředků. 

„Kdyby došlo k ruskému průlomu, byli by v ohrožení všichni. Ze strany brigády to byl nezodpovědný přístup,“ říká jeden ze žoldáků, který žádal, aby jeho jméno bylo z bezpečnostních důvodů utajeno.

Velitel Normanské brigády, který také požádal, aby z bezpečnostních důvodů nebylo uvedeno jeho skutečné jméno, potvrzuje, že ho od začátku konfliktu opustilo asi šedesát bojovníků. Několik z nich chtělo podepsat smlouvu, která by jim dala status podle Ženevských konvencí a také záruky, že v případě zranění budou ošetřeni ukrajinským státem. Hrulf tvrdí, že někteří dokonce „naplánovali“ zabavit zásilky zbraní za 500 000 dolarů dodaných Američany, aby si vytvořili vlastní bojovou jednotku.

“Mnozí očekávali, že vše bude snadné a jednoduché, ale ve válce je to naopak. Bylo to hrozné zklamání,” uzavírá Wali.

S dalším quebeckým žoldákem přezdívaným Shadow se quebecký odstřelovač konečně připojil k ukrajinské jednotce, která bojovala v oblasti Kyjeva.

Aby člověk našel zbraň, musel projít kafkovským cvičením.

“Musíte znát někoho, kdo zná někoho jiného, ​​kdo řekne, že v tomhle starém holičství vám mohou dát AK-47. Všechno vybavení se musí sbírat kus po kuse, tu a tam, někdy v dobrém stavu, někdy ne.”

Žoldáci si také sami obstarávali jídlo a benzín. 

“Dokonce i jídlo nám často dávali civilisté. To samé s benzínem do auta. Neustále musíte něco organizovat, znát ty správné lidi.”

O pár týdnů později byli hlavním zpravodajským ředitelstvím Ukrajiny vybráni nejvycvičenější žoldáci a podle nich se začali zapojovat do operací za nepřátelskými liniemi. Zbytek se potuluje po pronajatých bytech, zatímco čekají na naverbování jednotkou, která je odveze na frontu, říká Wali.

Většina žoldáků se rozhodla vrátit domů.

“Mnozí přichází na Ukrajinu s vypnutými hrudníky, ale odchází s ocasem mezi nohama,” říká Wali.

Nakonec, jak Wali přiznává, sám vypálil dvě rány do oken, aby „vyděsil nepřítele“ a ve skutečnosti nikdy nebyl v dosahu nepřátel. 

“Toto je technologická válka, kde stateční ukrajinští vojáci utrpí těžké ztráty pod palbou a promarní mnoho příležitostí kvůli nedostatku technického výcviku.”

https://t.me/boris_rozhin/47365 

Plus materiál o samotné žoldnéřské brigádě.

Extravagantní velitel a nedostatek zbraní: Kanadský žoldák ve službě v Normandské brigádě

Od března na Ukrajině neoficiálně funguje tzv. “Norman Brigade”, je to skupina převážně kanadských žoldáků. Jednotka se skládá z několika desítek bojovníků a je vlastně součástí „Mezinárodní legie Ukrajiny“, i když právně není nijak spojena s ozbrojenými silami Ukrajiny. „Normandská brigáda“ není podřízena ukrajinským silám a působí jako jakési PMC v jihovýchodním směru.

Noviny National Post zveřejnily rozhovor s kanadským žoldákem ( https://nationalpost.com/news/canada/turmoil-for-norman-brigade-canadian-led-foreign-battalion-in-ukraine ) Paulem, který hovořil o hrozných podmínkách služby a sebevražedném chování velitele „brigády“:

▪️Paulovi je 27 let, je veteránem francouzské cizinecké legie, žil v Ottawě. Začátkem dubna naverboval několik Kanaďanů a odjel s nimi na Ukrajinu. V Normandské brigádě se stal zástupcem velitele, ale brzy byl z jednotky rozčarován.

▪️„Brigádu“ vede bývalý francouzský legionář z Quebecu, přezdívka „Hrulf“. Je posedlý osvobozením rodné vesnice své ukrajinské manželky a na ruce má vytetované „černé slunce“, symbol používaný SS v nacistickém Německu a oblíbený mezi místními nacionalisty.

“Můj přítel James, který tam byl, před ním doslova plivl na zem… a řekl ‘to je všechno, proti čemu naši dědové bojovali ve druhé světové válce’.”

▪️Hrdina rozhovoru říká, že Hrulf není schopen zajistit ani zásobování své jednotky, ani koordinaci akcí s Ukrajinci. „Normané“ doslova žijí v kobkách, spí na podlaze, neustále hladoví a onemocní.

▪️Druhým problémem Normandské brigády je totální nedostatek zbraní. Podle jejích veteránů dostala AK-47 a jeden nebo dva zásobníky nábojů jen třetina Hrulfových podřízených. Zbytek byl poslán neozbrojený do předních linií kopat zákopy. Paul říká, že také narazil na skupinu na základně, která byla poslána na frontu neozbrojená, aby se nechala vyfotografovat pro facebookovou stránku brigády. Současně Hrulf jménem brigády přijímal dary a prodával vybavení, ale žoldáci nedostali nové zbraně.

▪️”Hrulf” neustále riskuje se svými podřízenými, vrhá do bitvy nevycvičené žoldáky, zatímco ze sebe “dělá jakéhosi hloupého velikonočního velitele.”

„Ohrožuje životy nic netušících mladých Kanaďanů, kteří se jen chtějí jít podívat do boje,“ říká Paul.  “Není to správné, je to naprosto nezodpovědné, zvláště u člověka, který tvrdí, že je velitel.” 

Hrulf jim řekl, aby cvičili na ukrajinských zbraních, ale mezi téměř 30 vojáky bylo jen sedm nebo osm útočných pušek AK-47 a mizerných 30-60 kulek na osobu, říká John, muž z BC.

“To je jen šílenství, skutečná sebevražda, když mluvíte o (boji) s ruskou armádou.”

▪️V Kanadě je Norman Brigade již odpírána podpora. Zakladatel portálu FightforUkraine.ca, Chris Eklund, odrazuje Kanaďany od vstupu do týmu Hrulfa a označuje ho za neschopného.

▪️Po veřejném konfliktu s velitelem Paul a další žoldáci opustili „Normanskou brigádu“ a připojili se k „Mezinárodní legii“, považovali ji za organizovanější strukturu. Jediný Hrulfův obránce, odstřelovač Wali, který odešel v březnu, ujišťuje, že podmínky v „brigádě“ jsou stejné jako v jakékoli zahraniční jednotce na Ukrajině.

https://bit.ly/3ymiVwX
https://bit.ly/3sg2cqX

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
7. 5. 2022 20:12
Ohodnotit příspěvek :
     

no jo není jako střílet pasáky koz

BB Rad
8. 5. 2022 21:16
Odpovědět  Pavel

Ahoj Pavle. Syneček si myslel, že jede na *safari *ve stylu honebního práva ? jenže, lovecká sezóna na vojska RF se jaksi * nekoná a nikdy konat beztrestně NEBUDOU.
Na jeho místě, jsem velmi opatrný při jízdě autem a jiných volnočasových aktivitách. Ukecaný snajper má terč na čele a nikoho nebudou zajímat kecy ve stylu – vystřelil jsem jen 2x do vzduchu. Je to debil a velmi trapný. Snaží se o ochranu své prdelky

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
7. 5. 2022 20:20
Ohodnotit příspěvek :
     

..celé to bylo od začátku jakési pitomé, základní snahou snipera je být neviděn a neslyšen až do prvního výstřelu. Avizovat, že jsem tady a teď vám ukážu, zač je v Pardubicích perník? V tom okamžiku jste jelen s parožím o maximální hodnotě dle CIC.

Válka není Hólyvůd..

Pavla
8. 5. 2022 08:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Chudáčci mladí Kanaďané, jen se chtějí jít podívat do boje a ono se ukáže, že v něm můžeš i zaklepat bačkorama. Safari se nezdařilo…

Lubek
8. 5. 2022 09:47
Ohodnotit příspěvek :
     

sám vypálil dvě rány do oken, aby „vyděsil nepřítele“”
Prečo mu to neverím? Môj dedo bol legionár v Rusku. Bol zajatý, potĺkal sa okolo Transibírskej magistrály, dáke zlato nakradol, vrátil sa v novej uniforme a výbornej kondícii. “Ja som nikdy do ľudí nestrieľal! Vždy iba PánuBohu do okien.” Koľko krát som to počul ako chlapec…
Strýko bojoval v SNP. Aj na Strečne, pri Martine bol ranený. Vysvetľoval mi, ako si nastavil “kulomet” na zákrutu cesty. Z každej strany hlavne zabodol do zeme drevennú tyčku, vymedzil tak palebný sektor, aby keď nemci zadymia terén nestrieľal mimo perimeter, ktorý mal postreľovať. “A keď nemecké autá prišli, začal som z toho kulometu páliť.” Na otázku, či aj videl ako niekoho trafil, skosil zostal ticho a potom zmenil tému. Po čase zahlásil, že do ľudí vlastne ani nestrieľal, že on hlavne cvičil nováčikov. Keď som bol už starší, som sa ho spýtal, že kto teda potom pobil tie milióny ľudí v prvej aj druhej a ďalších vojnách, keď všetci strieľali do vzduchu. …nedostal som odpoveď.
Tento kanaďan mi prichodí ešte horší. Nezobrala ho so sebou mobilizácia, nebránil vlasť. Išiel si naplniť vražedné chúťky a pripočítať tučnú sumu na konto cez pol zemegule, aby strelil dva krát do okien? To mu mám veriť? Skôr verím to, že peniaze dostal, zastrieľal si nie do okien a keď nebolo dobré jedlo, relax, vystrojený lekár, komfortné ubytovanie vrátil sa do kanady. Veď niekde sa bude zasa strieľať, pôjde. Hádam nebude rúbať stromy, či zberať javorovú šťavu.