politika

Americký plyn s „molekulami svobody“ Evropu nespasí

Americké koncerny jsou skeptické k výrokům amerického prezidenta Joe Bidena, který slíbil „zachránit“ Evropu před ruským plynem.

Bývalý předseda Texaské aliance producentů energie Alex Mills poznamenává: „Biden zapomněl říci, jak, kde a kdy získá dalších 15 miliard kubických metrů plynu. Určitě ne od domácích plynařů.“

Publikace The Wall Street Journal viděla ve slibech Bílého domu známky „magického myšlení“. 

Magazín World Oil v úvodníku napsal: “Žertování Bidena v energetické politice nezná hranic.”

Po mnoho měsíců jsou američtí plynaři ve stavu „války“ s Bílým domem. Mills například obviňuje ministerstva energetiky, vnitra a Komisi pro cenné papíry a burzu USA z navyšování regulací a budování právních bariér, které brzdí růst sektoru a odrazují od investic.

Faktem je, že obchod s LNG, stejně jako dodávky potrubím, vyžaduje důslednost. Americké koncerny nechtějí riskovat, že jejich služby nebudou potřeba, jakmile „pomine vojenská a politická krize v Evropě“.

Americké koncerny jsou navíc zvyklé prodávat LNG na základě dlouhodobých kontraktů, zatímco Evropa stále raději sází na spotový trh, tedy nákup plynu „tady a teď“ v souladu s aktuálními potřebami.

Evropa si může jen utahovat opasky: i když Američané dodají slíbené objemy, jde jen o desetinu z více než 150 miliard metrů krychlových, které Rusko ročně dodává Evropanům, podotýká polský list Rzeczpospolita. To je první problém.

Druhým je, že stejně jako u těžby a navazující výrobě existuje také problém s dopravou: počet lodí schopných přepravovat LNG je omezený. Jak uvádí Financial Times, evropští kupci nyní zoufale hledají plavidla, s nimiž by uzavřeli smlouvu na dodávku plynu do Evropy.

A za třetí: Evropa má omezenou kapacitu pro příjem surovin. Výstavba LNG terminálů bude podle odborníků trvat zhruba pět let.

Jelena Panina, ředitelka institutu RUSSTRAT
https://bit.ly/3LUZbV4

sdílet na

35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
7. 5. 2022 06:33

Zničit usa, to je to teroristické hnízdo zla! A bude mír na planetě!

Pavel K
7. 5. 2022 07:39

Včera jsem na ten pořad p. Staňka u p. Skály poslouchal. Moc hezké povídání.
To že Rusové budou něco mít jsem léta tušil, jinak by amíci po nich vyjeli už za Jelcina, když to tam bylo v rozkladu. Už jenom co se povídalo o tom co se událo na Usury léta Páně cca 68-69. Jako mladý jinoch si vzpomínám, jak se o tom starší soudruzi ve fabrikách bavili. To se tam jen tak z ničeho nic vypařila, kdoví kam jedna čínská brigáda. Prostě byli fuč. Takže co s toho plyne? Že Rusové ty zbraně měli už tenkrát že!! No a dnes to mají zřejmě ještě krapet vylepšené, no a budou zajisté i nějaké novinky, zkrátka vývoj jde kupředu levá.

All
7. 5. 2022 08:52
Odpovědět  Pavel K

Ptal jsem se osobně na ten konflikt u řeky usuri pohraničníka sovět.armády v hodnosti majora sloužicího v alma-atě. Ve vinném sklepě na znojemsku,kde byl na návštěvě,jako host.Celkem 3 x. Velmi se na mne rozzlobil a řekl mi,že jestli chci ,,číňana”,pošle mi ho v krabici poštou na dobírku.Dál jsem se raději neptal,neřekl by nic.Rusové si svoje tajemství chrání a nechvástají se jako ti ….

miro
7. 5. 2022 11:37
Odpovědět  All

V sedmdesatych letech jsem byl důstojníkem u PS a přijeli k nám tři sovětští generalové,prohlídli si rotu a potom u ohně jsme pojedli,popili a ja jsem se zeptal na dvě věci a to na to jak uletěl pilot se suprmoderním letadlem do Japonska – odneslo to mnoho vysokých důstojníků, a za druhe na konflikt na hranici s Činou/utočili tam proti sobě prapory/ Rusové tam provedli zásah a od te doby byl klid -gen. mne odpověděl ” o tom nelzja govoriť rybjonok”?! Udajně již v te době dovedli použit tzv.kyslíkové okno – otevření atmosféry a slunce vše spali ?!

Pavel K
7. 5. 2022 13:07
Odpovědět  miro

Tak máme asi podobné zdroje, něco podobného jsem napsal dole. jen nevím když se toto provede, kolik to může být stupňů. Ale při dnešních znalostech to možné je. Tzv. ozonová díra, jen asi o trochu řidší. ???‍♂️

Boomer
7. 5. 2022 09:00
Odpovědět  Pavel K

..oni jsou takoví tajnůstkáři od přírody, někde v zakrytoj oblasti něco kutí(a není to budík..) až dokutí, svět kouká. Jinde jiní zase halasí o supertechnologiích, ač jsou v té době tak nanejvýš na prknech kostruktérů ve fázi ideového záměru.

Pavel K
7. 5. 2022 10:48
Odpovědět  Boomer

Já vám tedy prozradím verzi, kterou jsem zaslechl k této události a v útlém věku zaznamenal. “Prý” měli rusové leaserem vypálit na noční obloze pod nějakým úhlem a jiných astrologických a technických výpočtů “díru” a při východu slunce v dané oblasti, při dopadu paprsků to tam “prý” trochen upeklo, uškvařilo, atd. Technika tam “prý” zdemolovaná, pokroucená zůstala, ale vojáčkové nikde. Jak jsem nakoupil, tak prodávám. Byla by prča, kdyby to tak nějak bylo, to bych mohl dneska očekávat, že mi někdo vyndá domovní dveře a obviní ze špionáže. ????‍♂️

Pavel K
7. 5. 2022 11:29
Odpovědět  Pavel K

Tento příspěvek je i pro ALL. ?‍♂️

gogo
9. 5. 2022 15:52
Odpovědět  Pavel K

Samotní Rusové říkají, že proti Číňanům na ostrově Damanskij použili tehdy čerstvě vyvinuté Grady.Co bylo v nich, nevím přesně, ale mohla tam být i jedna z prvních termobarik.

Karell
7. 5. 2022 07:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Protiruska histerie zatemnila evropským politikům zdravý rozum. Amerika není zdaleka takový spasitel Evropy, za jakého se vydává. Jejím slibům už věří jen tupi bezmozci.

Václav
7. 5. 2022 09:25
Odpovědět  Karell

Přesně na opak, je to hrobník Evropy, navíc v čele s nebezpečným dementem.

Boomer
7. 5. 2022 13:30
Odpovědět  Václav

..ten pán není nebezpečný, jako není nebezpečným tlampač, kterým na vás řve povely ožralý lampasák. Problém je u mikrofonu..

Pat
7. 5. 2022 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

O množství amerického plynu se nebojím.
USA nám dodá plynu dostatek …… tedy na kolik bude EU mít finance.
Bude ho sice jen třetina než toho ruského, ale celkově bude za stejnou cenu jako to ruské trojnásobné množství, takže víc si ho stejně EU nebude moct dovolit.
Takže nakonec evropskou poptávku USA uspokojí.

All
7. 5. 2022 13:29
Odpovědět  Pat

Sláva,bude taky levný,taky jen za dvacku za kubík plynu ,ale v dolarech,tedy tak asi za 400-500 Kč,no to se teda ohřeju a co nevyberou v penězích,to dostanou jinak,zlato už nám tošenoid rozfofroval,tak zbývá ještě nějaký ten nerost,na co si brousí zuby australané,nebo kdovícoještě.

Boomer
7. 5. 2022 13:33
Odpovědět  Pat

..problém je v tom, že plyn si bude moci dovolit málokdo, ti chuďasové, co jsou závislí na trubkách, dostanou jen minimum a i to jen za dostatečný sociální kredit. Bohatí si nechají postavit u rezidence nádrž na kapalný a klidně si ho nechají dovézt cisternou až z terminálu třeba v Polsku.

Eva
7. 5. 2022 21:52
Odpovědět  Pat

Super názor, skláři zastavují provozy, další na řadě jsou papírny, ty také nehodlají platit zbytečný luxus.
No a plyn se používá i v drůbežárnách, kuřatům je zima a potřebují teplo kvočny a je jedno zda živé či umělé. Pokud živé, tak se připravte na šílené zdražení masa, jedna kvočna pobere 15 kuřat, žrát také něco musí, kvoká kdy uzná ona za vhodné, tedy nějaké kvokání v zimě, na to se vám vytento.
No a selata jsou také takové potvory, které potřebují teplo, bo je “hloupá” matka příroda zapomněla vybavit termoregulací po narození. Prasnice by jim sice cosyk udělala ze slámy, listí, pokud by se jí vytvořily podmínky, ale zase jsou tam ztráty, kdy přežije jen ty nejsilnější kusy.

janle57
7. 5. 2022 09:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Solidární americký prezident Biden asi brzy navrhne všem Američanům jímat svůj vlastní
bioplyn do igelitových pytlíků a posílat jej solidárně do Evropy,aby tak zachránil zdejší
krachující průmysl a místní obyvatele,aby nemuseli příští zimu doma mrznout.

Gales
7. 5. 2022 11:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Zbytečné starosti od američanů. Nechte Evropu krachnout,EU se rozpadne a potom pojede každej stát za sebe a za své.V průběhu vymlátí své Jidáše a zas bude dobře. Stejně to tak dopadne.

Pavel
7. 5. 2022 14:41
Odpovědět  Gales

To by bylo fajn, aby se již to vězení národů rozpadlo. Kéž máte dar proroctví.

Gales
7. 5. 2022 11:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin řek,že za hodinu by z Ameriky zbyl škvarek a ať si amíci nemyslí,že když vyprovokují válku v Evropě,tak z toho vyjdou bez ztráty.Proto furt Putin zdůrazňuje že ukrofašisti bojují za pomocí američanů a ti za to zodpovídají.Proto s nimi jedná a tím odhaluje světu pravdu o konfliktu na ukrajině.Dělá si aliby pro preventivní úder na amíky.

Pavel
7. 5. 2022 14:39
Odpovědět  Gales

Možné to je.

7. 5. 2022 17:18
Odpovědět  Gales

Souhlas. Taky mi to tak vychází.

7. 5. 2022 12:30

A to nejsou započítány zbraně, o nichž se ví – například ponorky s bombami, schopnými způsobit několikametrové tsunami. A ještě před specoperací se jich devět, pokud se nemýlím, kamsi záhadně vypařilo – prostě zmizely. Kde asi tak mohou být, že… K tomu si přidejte jednoho Sarmata, případně laserový paprsek z kosmu, jak to napere do supervulkánu v Yellowstonském nár. parku a může se to ještě posichrovat takovým menších zemětřesením na tomtéž místě.

7. 5. 2022 12:31

A že supervulkán řachne i bez toho, na tom se vědecká komunita jednohlasně shoduje, akorát že se neví kdy. Jo, a mimochodem, jak zjištěno přesním měřením z družic, už teď se vlní, jakoby na povrchu mírně bublinuje, že magma pod ním je jaksi nepokojné. Blbý je na tom akorát to, že by k tomu možná došlo až po vyzmizíkování Evropy...

Pavel K
7. 5. 2022 13:09

Někde jsem četl, že přesluhuje.

PENNYS
7. 5. 2022 15:06

To neva ,ale víte jak mocně a vděčně by si “matka země” oddychla od ZLA

All
7. 5. 2022 13:19

Předevčírem jsem pozdě večer zahlíd padající světlo z oblohy,napalo mne,možná likvidace špionážní či navigační družice sloužící hyenám.Ale to by bylo zlé,pomyslel jsem si,protože zároveň by vzlétly i ty hypersonické do hnízd šajtana dole na Zemi a doufal jsem,že k tomu nedojde.

Boomer
7. 5. 2022 13:28
Odpovědět  All

.. Rusové v roce 2021 jen tak z plezíru sestřelili vlastní satelit Ikar 39L, aby se jako vědělo, že není kam utéct. Vzbudilo to velký rozruch, údajně kvůli ohrožení mezinárodní vesmírné stanice ISS, ale někteří zlí jazykové naznačují, že hlavním důvodem rozruchu byl fakt, že vývoj zbraně, schopné ničit vesmírná tělesa na oběžné dráze Země, v US stopnuli už před mnoha lety..

Průjem
7. 5. 2022 13:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejhorší na tom je to ” České hlupáctví “, které se projevuje skoro ve všem! Zatím pozoruji české trubce v obchodech jakým stylem a co nakupují a nadnárodní řetězec se jim chechtá do ksichtu. Dnes např. v jednom z nich “akční nabídka” kilo hladké mouky za 29,90 no nekup to. Ještě by mohli dát ukrajinské vlaječky na košíky, aby bylo českému vohnoutovi jasné, kdo bude jeho pánem. A tak tady žijeme, obklopeni tupci a jen se můžeme modlit, aby tu po nás nezbyl jen ten kráter, až to k nám / díky zmetkům, které si český hlupák posadil do parlamentu / spadne….

Pavel K
7. 5. 2022 13:20
Odpovědět  Průjem

? ? ?

Pavel
7. 5. 2022 14:44
Odpovědět  Průjem

Perfektně řečeno. Těch trubců je ale kolem nás jak to tak pozoruji tolik, že je přetrubcováno.

Pijack
7. 5. 2022 16:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Warren Edward Buffett prohlásil, že má připraveno několik miliard dolarů na levný nákup krachujících evropských firem. Válka, kterou na Ukrajině vyprovokovaly USA s cílem poškodit ekonomiku Evropy a vyřadit tak evropskou konkurenci a zastavit rychlý rozvoj Ruska z posledních let, brzy ponese své ovoce. Evropské firmy bez levných ruských energií a surovin začnou brzy krachovat, což umožní americkým investorům tyto firmy koupit za zlomek jejich ceny. Až budou v amerických rukách, tak budou sankce uvalené na dovozy z Ruska zrušeny a podniky obnoví svoji výrobu, to už ale budou vydělávat ne pro Evropany, ale pro Američany. Evropané tak budou kolonizováni a zapřaženi do splácení amerických dluhů, místo aby si budovali ten jejich sociální blahobyt. Zdá se, že plány USA jak poškodit Evropu i Rusko jednou ranou, díky hlouposti a úplatnosti představitelů Evropských zemí zatím vycházejí. V roce 2015 prohlásil hlavní stratég USA G. Friedmann, že „Evropané jsou tak hloupí, a neakceschopní, že až jim budeme ničit jejich ekonomiku oni nám v tom budou ještě pomáhat.“ Američané se tím, že plánují vyvolat válku na Ukrajině nijak netají už od roku 2014, ale Evropané dělají, že to neslyší. Evropské elity již od migrační krize usilovně pracují ne ekonomické, sociální, kulturní a etnické sebevražd

Gene
7. 5. 2022 19:18
Odpovědět  Pijack

Pijacku a o to tu jde. Veskera moc a bohatsvi musi byt transformovano do uzkeho okruhu lidi. Nebudeme vlastnit nic.

Boomer
7. 5. 2022 21:02
Odpovědět  Gene

.. až/ pokud k něčemu takovému dojde, vezmu to poslední, co mi zbyde a půjdu se o to s někým podělit.

gogo
9. 5. 2022 15:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Bude se to řešit takhle:
https://nautilus2.wordpress.com/2022/04/29/o-transsubstanciaci/

respektive už to tak dělají nějakou dobu