nezařazené

Co sem přijde za plyn ze Západu. Expert-řečník z Václaváku napřímo

Němci se nechali natlačit do situace, kdy levný ruský plyn z plynovodu Nord Stream 1 nahrazují drahým a neekologickým LNG. Zničí si ekonomiku i životní prostředí. „A Česko s nimi, pokud neuzavře kontrakt na dovoz ruského plynu. Jeho uzavřením se zbavíme závislosti na mezinárodních překupnících plynu a přestaneme být kolonií,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. Podle něj nelze vyloučit, že Fialova vláda zamezí dovozu levného plynu do České republiky, aby prodala svůj ideově čistý plyn ze Západu.

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie se v pátek shodli na návrhu využít neočekávané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů, než je plyn, na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Evropskou komisi pověřili přípravou dalších opatření včetně celounijních úspor energie nebo zastropování cen plynu. Premiér Petr Fiala označil výsledek za „úspěch českého předsednictví a dobrou zprávou pro občany v celé EU“, naopak prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák za zklamání. Čím je to podle vás?

Zdá se, že Evropské unii toho nelze v tomto případě moc vyčítat, v podstatě nechávají na členských státech, aby situaci vyřešily, uvedly řadu možných řešení. Z Bruselu přijely s tím, že nadměrné zisky ze zdrojů, jako jsou jaderné elektrárny, by se mohly využít ve prospěch obyvatelstva a průmyslu. Problém pana Hanáka je v tom, že pomoc se má poskytnout jen malým a středním firmám. Ne těm velkým, a to je velký problém pro Českou republiku, která má energeticky náročný průmysl, jako jsou hutě, chemie, sklárny, těžké strojírenství, a tak dále. Tady je nutno vymyslet pomoc na národní úrovni, navrhl jí ministr Stanjura, cena elektřiny by měla být zastropovaná na úrovni 5000 Kč za MWh. Podle názoru skupiny „Energie není luxusní zboží“ by měla být do 2500 Kč za MWh, energetickým firmám stouply zisky o stovky procent, a tak i tato úroveň jim zajišťuje přiměřený zisk. U domácností by cena měla být nižší, zatím není jasno v jaké výši.

Co dalšího z jednání ministrů pro energetiku členských států stojí za pozornost?

Návrh, že budou zdaněny i obnovitelné zdroje, což by se týkalo zejména solárních elektráren. V Česku to je zásadní věc, protože dotace pro soláry se každoročně zvyšuje o inflaci, a tak je extrémně vysoká. Dosahuje cca 30 miliard korun za rok, což je nejvíce v EU. Jako vždy, chybička se zase vloudila a nikdo to neřeší. Jsem zvědav, jak si s touto možností vláda poradí.

Zdá se, že ČR převede část nadměrných zisků na firmy s vysokými výrobními náklady, i to je dle tisku český výklad. Takže by se jednalo o přerozdělování zisků mezi výrobci elektřiny. Zajímavý přínos pro odběratele znásobený návrhem ministra průmyslu Síkely dotovat cenu plynu pro výrobu elektřiny, a tu elektřinu potom vyvézt do Německa za snížené ceny. Česká republika výrobu elektřiny z plynu nepotřebuje, resp. v minimálním množství. Zkusme jednou myslet i na sebe. Rozdíl mezi dotovanou nákupní cenou plynu a nákupní cenou plynu z burzy by pak platili odběratelé v Česku. To je návrh na snížení cen energie pro odběratele ČR? Zdá se, že i přes výše uvedené zastropování cen energie bude mít demonstrace ve středu 28. září spoustu námětů na řešení. Tady se nejedná o neschopnost, ale o úmysl.

Zastropování cen ruského plynu schváleno nebylo, zůstává ale pořád ve hře. Co by to znamenalo zejména pro středoevropské země, které jsou na něm nadále závislé a obávají se úplného uzavření kohoutů, jímž hrozí Moskva v případě zavedení cenového stropu?

Tohle je zajímavá otázka, nevím, jestli informace o uzavření kohoutků ze strany Moskvy v případě zastropování cen je úmyslná dezinformace našeho tisku nebo spíše neznalost. V Moskvě z toho musí mít velkou legraci. Oni prodávají plyn výrazně levněji, než je ten uvažovaný strop 50 korun za m3, spíše ale bude výrazně nižší. Je strop vůbec nezajímá. Cenový strop by měl být uvalen na všechny zdroje plynu. To je zásadní a správný cíl. Česká republika cenový strop odmítla patrně proto, že cena LNG a plynu ze zásobníků je vyšší než těch 50 korun za m3, takže by museli odběratelům plyn zlevnit. Co by s tím nakoupeným plynem pak dělali? Připadá mi, že to je typický příklad úmyslné dezinformace ze strany vlády. Návrh na zastropování ceny pouze u ruského plynu by znamenal, že Rusko opravdu přestane dodávat levný plyn do EU, a budeme vydáni na milost a nemilost dodavatelům LNG jako nesamostatná a bezmocná kolonie.

Proč by kabinet Petra Fialy takto úmyslně dezinformoval?

Nelze totiž vyloučit, že vláda zamezí dovozu levného plynu do České republiky, aby prodala svůj ideově čistý plyn ze Západu. Je to sice také do značné míry ruský plyn, bude ale formálně z Číny, USA a dalších států. Cena tohoto plynu je nepředvídatelná, nemáme žádné informace o její výši. To ničí průmysl, který potřebuje stabilní, předvídatelnou cenu plynu, něco jako bude zastropovaná cena u elektřiny na dva až tři roky. Obchodníci pak odmítají přijímat nové odběratele, resp. jim nabízejí plyn pouze za ceny z burzy, tj. extrémně vysoké.

Dá se věřit tvrzení Ursuly von der Leyenové, že ruský plyn v současnosti tvoří už pouze devět procent veškerého dovozu plynu do EU místo loňských 41 procent? Jsou země EU opravdu takto úspěšné v jeho nahrazování?

Opět úmyslná dezinformace. Rusko dodávalo do Evropy cca 200 miliard m3 za rok, do EU pak z toho 150 miliard. Takové množství plynu nelze nahradit nejen do zimy 2022 až 2023, ale ani během následujících let. Evropská unie i Česká republika přijaly řešení, že ruský plyn budou do EU přeprodávat obchodníci z celého světa. Místo 10 korun za m3 z dlouhodobé smlouvy s Ruskem budeme kupovat ruský plyn formou tzv. LNG z burz za 50 až 80 Kč za m3. Takže jenom za zimní období říjen 2022 až březen 2023 budeme za otop domu platit o 100 tisíc korun více než před rokem.

Europoslanec Alexandr Vondra označil ve vysílání CNN Prima News za největší problém Evropy Němce. Jednak proto, že svojí politikou zavedli Evropu do závislosti na ruském plynu, jednak proto, že ve stávající složité situaci mohli nechat v provozu své jaderné elektrárny a mohli o rok odložit obchodování s emisními povolenkami. Co si o takto tvrdé kritice našeho západního souseda myslíte?

Němci selhali, ale myslím, že z jiného důvodu, než uvádí pan Vondra. Nechali se natlačit do situace, kdy levný ruský plyn z plynovodu Nord Stream 1 nahrazují drahým a neekologickým LNG. Zničí si ekonomiku i životní prostředí. A Česko s nimi, pokud neuzavře kontrakt na dovoz ruského plynu. Ten kontrakt je zárukou samostatnosti a suverenity České republiky. Jeho uzavřením se zbavíme závislosti na mezinárodních překupnících plynu a přestaneme být kolonií. Je nesmysl si myslet, že například Rakousko je politicky závislé na Rusku, když odebírá ruský plyn. Opět dezinformace vlády. Vše se dělá kvůli protiruským sankcím, ty ale nefungují, přesto se v této populistické show pokračuje. Proč? Vyhovuje to dodavatelům drahého plynu do EU, jiné vysvětlení není.

Po poklesu cen elektřiny a plynu na burze klesla téměř na polovinu i cena emisních povolenek. Výsledek demonstrace ze soboty 3. září má tedy další přínos. Musíme ale dosáhnout toho, aby minimálně po dobu energetické krize se povolenky neplatily. Fialova vláda ale pro zrušení povolenek nic nedělá.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených plánoval ponechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren do poloviny dubna 2023 v rezervě, třetí podle plánů ke konci letošního roku odstavit. Podle šéfa společnosti Preussen Elektra, která elektrárny provozuje, Guido Knotta, je ale takové řešení technicky nemožné. Čím si vysvětlit chaos, bezradnost a chybějící vizi, jak v energetice dál u evropské velmoci?

To je naprosto nepochopitelné. Bylo ale známo, že téměř odstavené zastaralé jaderné elektrárny lze velmi obtížně znovu zprovoznit. Jejich zprovoznění by bylo zřejmě příliš velké riziko. Nicméně u nás existují odborníci, kteří navrhují, aby tyto elektrárny převzala Česká republika, která má více odborníků na jadernou energetiku. Reálnost tohoto návrhu nejsem schopen posoudit.

Vláda premiéra Petra Fialy dnes určitě přijde se zastropováním cen elektrické energie, i když nevíme, v jaké výši to bude. Očekává se i vznik státního obchodníka s energií a také zavedení daně z nepřiměřených zisků, která by měla následně pomoci lidem v nouzi. Jak byste okomentoval předpokládanou účinnost a včasnost těchto opatření?

Když se podíváte na poslední kroky české vlády, tak je to okopírování téměř rok starých návrhů naší skupiny Energie není luxusní zboží. Téměř rok zpoždění stálo odběratele v Česku stovky miliard korun nebo jinak řečeno, ceny elektřiny a plynu by mohly být třetinové proti současným cenám už minimálně půl roku. Opět se odvolávám na demonstraci z předminulé soboty. Ta rozhýbala nejen Českou republiku, ale i celou EU správným směrem. Z vlády s podobnou variantou přišel jako první ministr Blažek, to jsme ocenili. Vláda i celá EU také musí vyřešit, aby nezbankrotovaly národní rozpočty kvůli zastropování cen. To lze myslím vyřešit. Vše probereme na demonstraci ve středu 28. září.

Nejspíš se na ní bude hovořit i o přímých dodávkách plynu z Ruska, tedy ne přes Německo. Jaké jsou v tomto směru možnosti a co nás tedy nutí k tomu kupovat ruský plyn z Německa?

Na Ukrajině je obrovská kapacita, i když uzavřeli stanici Sochranovka, pořád je dostatečná, to není žádný problém. Trasa z Ruska přes Ukrajinu na Slovensko normálně funguje. Jde jen o to, aby Ukrajinci přepravili plyn na hranici se Slovenskem, odkud vede velký tranzitní mezinárodní plynovod i k nám. Slovensko by dostalo peníze za přepravu, kdežto plyn přes Německo nebo z Nizozemska nám dodává obchodník, Uniper a podobně. Proto ruský plyn koupený za deset, dostáváme od Němců za šedesát, sedmdesát i osmdesát. S trasou to nemá nic společného, to jsou oddělené byznysy. A co nás nutí, abychom brali plyn přes Německo a dráž? Politika. Nic jiného. Přitom je to ruský plyn.

Druhá trasa je přes Turecko, Bulharsko do Maďarska, tam je podle mě volná kapacita tak 5 miliard kubíků a naše spotřeba brzy klesne z 9 nebo 9,5 na 8 a míň, takže tohle je zásadní část. Kdyby se zásobníky naplnily na tři miliardy, tak plyn máme. 
https://bit.ly/3B8h0vt

sdílet na

65 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
12. 9. 2022 21:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Stručně řečeno , SPOLU do vazby. Včera bylo pozdě.

Lev Prch
12. 9. 2022 21:24
Odpovědět  Aleš

SPOLU chyceni SPOLU POVĚŠENII 👎👎👎👎

Masunta
13. 9. 2022 08:01
Odpovědět  Lev Prch

Záchatový psych ?

Lev Prchala
13. 9. 2022 08:07
Odpovědět  Masunta

Was dumkopff?

Teuton
13. 9. 2022 09:39
Odpovědět  Lev Prch

Pokud tahle agónie bude pokračovat a uměle prodlužovat, lidé budou požadovat radikální řešení a fialoví pětizmrdi skončí na kandelábrech. To si ale určitě nepřeji. Chci, aby se pětizmrdi zodpovídali před soudem.

Helena
13. 9. 2022 08:54
Odpovědět  Aleš

Přesné. Oni se ale jen tak nevzdají. Jedou přesnou kopii germánů/potažmo anglousáků/. Oni miliony migrantů arabášů, my /zatím skrytě/miliony migrantů ukroušů – výsledek téměř stejný. Kovidteror to samé… SROVNÁVEJTE SI A DOMÝŠLEJTE !!! KDO Z TOHO MÁ PROSPĚCH A ZISK !!! KDO SE NA TOM ROZVRATU ĆR PODÍLÍ !!! SLEDUJTE DĚNÍ VE SVÝCH OBCÍCH !!!

ijn
12. 9. 2022 22:27
Ohodnotit příspěvek :
     

fiala je své zrady na občanech a ekonomice ČR dobrovolně nevzdá,…… za to je placen od cizích mocností!!! ČESKÁ PRORADNÁ JUSTICE JEJ CHRÁNÍ !!! zrůdný ÚS a zejména Rychetský kryjí zločinné spolčení politiků ČR !!!!!! kdy potrestáme politiky a soudce i SZ???

Masunta
13. 9. 2022 08:02
Odpovědět  ijn

!!!!!!…. psych ? Že by jsi byl zvyklý z domova řvát na lidi ?

Lev Prchala
13. 9. 2022 08:07
Odpovědět  Masunta

Was dunkopff?!

13. 9. 2022 20:38
Odpovědět  Masunta

Proto ty následky? Hodně na tebe řvali v polepšovně, bukvíku?
No, ani se jim nedivím. To tam ses přejinačil?

PENNYS
13. 9. 2022 08:28
Odpovědět  ijn

jak Rychetský zmanipuloval volby a odsouhlasil prapodivný slepenec jako koalici, kdy nakonec může vést Parlament někdo se 3% hlasů, ale strana, která má více jak 10%, si ani neškrtne.

Pavel K
13. 9. 2022 08:46
Odpovědět  PENNYS

Protože voliči jen čumí a čumí, místo aby šlo dít najevo svoji nevoli. Proto.

Administrátor
P.A.Semi
13. 9. 2022 01:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Co se týče situace na Ukrajině:

Okolo Charkova se rusové spořádaně stáhnuli týden předem a nechali tam jenom “National Guards“, protože o té ofenzivě věděli předem, já jsem to tu také psal 1.9.2022, že se to tam připravuje… A protože rusové ty vojáky, co by to tam museli bránit, potřebují prý jinde…
Je mi líto obyvatel Balakleia, kteří nestihli utéct, že je tam místní Gestapo SBU začalo “Filtrovat“, tedy vraždit civilisty, kteří spolupracovali s Ruskem, (třeba i tím, že jedli humanitární pomoc?), což je válečný zločin…

Proč včera Rusové vyřadili Ukrajinské elektrárny? Prý protože se Ukrofašisti začali přesouvat po železnici na jih, aby zaútočili na Mariupol, a mají převážně elektrické lokomotivy, takže jim Rusové zničili železniční uzel Pavlograd a trafostanice u elektráren, aby je na tom přesunu zabrzdili, než se tam stihnou Rusové přesunout také…
Viz kratší ranní speciál Ukraine Military Summary (video 7 minut)…

πα½

13. 9. 2022 07:05
Odpovědět  P.A.Semi

Připadá mi, jako by se chystali odhodit rukavičky. Nejde mi totiž na rozum, že jsem před dvěma třemi dny zachytil zprávu (jen jednu, když jsem si ji ověřoval, tak jsem na ni na jiných ruswebech nenarazil), že přesouvají na frontu těžké a termobarické zbraně, a od té doby všude ticho po pěšině a jen kvílení, že se s tím moc párají a že občané brblaj atd. atd. Tak nevím…

Pavel K
13. 9. 2022 08:51

Zbytečně se trápíme starostmi a ničíme si svůj krátký život. Jsou to hrátky mocných. Já Rusům věřím, že jsou pro lepší svět, tak uvidíme. Pravděpodobně se něco děje, stačí poslouchat ty letadla, co mi 24h prolítávají nad hlavou. A dopravní to nejsou.

Lev Prchala
13. 9. 2022 08:52
Odpovědět  Pavel K

Tohle jsou hrátky NEmocných,Tobě to tak nepřijde,

Pavel K
13. 9. 2022 09:42
Odpovědět  Lev Prchala

Kolego tak samozřejmě že jsou na budku, ale kdyby tu moc neměli tak tohle nerozpoutají, že? 😋🙋‍♂️

Lev Prchala
13. 9. 2022 10:20
Odpovědět  Pavel K

To je pravda,ale pokud by dotali vejřez,tak by si příště nevyskakovali.

13. 9. 2022 18:27
Odpovědět  Lev Prchala

Vejřez je málo. Jako v pohádkách – sani musíš setnout všechny hlavy, aby zdechla. A pro sichr ještě vyrvat srdce a spálit ho. To se ani po jedné válce nestalo.

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 10:24
Odpovědět  Pavel K

Příteli Pavle, řekl jsi to krásně, já také věřím, že Rusům jde o lepší svět, mají to ale složité. Putinovi prostě věřím, ať si říká kdo chce co chce. Ten se nepřetvařuje, obličej vždy člověka prozradí a já v jeho obličeji vidím, že má úctu k lidskému životu.

me2d44
13. 9. 2022 13:34
Odpovědět  Pavel z Moravy

Na rozdíl od jiných politiků – Putin se řídí koncepcí (tu naše vláda za 32 let nevymyslela a v Evropě a USA už nedodržují ani tu koncepci křesťanskou). Takže, co se stane a jaký bude svět, to záleží jen na tom, kdy a jak se Putin zbaví zrádců. A pak nad Kremlem zavlaje prapor vítězství – ten rudý, s hvězdou a srpem s kladivem – je k tomu dobře našlápnuto!

13. 9. 2022 18:30
Odpovědět  me2d44

Nojo, jenže Putin se reálně může zbavit zrádců pouze prostřednictvím válečných zákonů. Bez toho je to proces na generace – jak ostatně ukazuje posledních dvacet let (tedy jedna generace) kdy se jich Putin postupně zbavuje salámovou metodou.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
13. 9. 2022 08:06
Odpovědět  P.A.Semi

Je to síla, když pomneme, že Rusové museli vědět, co budou fašisti civilistům kolem Chersonu dělat. A také dělají – kdo má nějaký znak spolupráce nebo kontaktu s Ruskem a nestihl utéct, byl zabit.
Rusům se podařilo zkrátit délku fronty.

Pavel K
13. 9. 2022 08:52
Odpovědět  Masunta

Tak tady o tomhle nemám ještě žádné info.

Masunta
13. 9. 2022 09:06
Odpovědět  Pavel K
me2d44
13. 9. 2022 13:42
Odpovědět  Masunta

Kolego, kdo měl možnost (a Rusi k tomu vyzývali) mohl odejít dál na východ. Ano, Rusi měli povědomí o tom, co se stane těm, co zůstanou – ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Každý svého štěstí strůjcem. Ale jinak nelze upřít, že Rusi berou na civilní obyvatelstvo maximální ohled ( například: zatímco Ukrajina mu posílá rakety a granáty, Rusové jim posílají humanitární pomoc – třeba důchody-v Rublech, potraviny, léky, učitele, lékaře – no, neberte to! Je granát lepší, než poskytnutá pomoc???).

13. 9. 2022 18:47
Odpovědět  Masunta

VĚDĚLI !
Proto obyvatele vyzývali opakovaně k evakuaci! Je to síla, když pomnu, že to víš, a přesto jsi nás obohatil tímto přís-erkem. Qui bono?

13. 9. 2022 03:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes vyšla zpráva, že Fialová pětidemolice zastropuje elektřinu na úrovni 5-7 kč/kW. Mluvíme o silově elektřině. I kdyby se jednalo o 5 kč/kW, s distribučními a jinými poplatky se jedná o 7 kč/kW. Čeští výrobci elektřiny dodávají na burzu za 90 Euro/MW – tedy 2,25 kč/kW. V tom jsou samozřejmě náklady na výrobu, režii, emisní povolenky a zisk. Spotřeba České republiky je 73,7 TW za rok. Pro menší čísla budeme používat MW.
Výroba a prodej 73,7 TW = 2 250 kč/MW – 165 miliard korun
Strop, prodej spotřebiteli 73,7 TW = 7 000 kč/MW – 516 miliard korun
Rozdíl je 350 miliard korun, které si překupníci strčí do kapsy!!! To by bylo něco, co člověk bude akceptovat v případě konkurenčního prostředí, ale tady nic takového neexistuje. Celková výroba elektřiny v České republice je 84,9 TW, spotřeba je 73,7 TW a přesto máme nejdražší elektřinu na světě!!! Tohle je neobhajitelné, protože existuje jediný důvod tohoto stavu – nacistická ideologická mašinérie EU a představitelů členských států. Samozřejmě představitelé pětidemolice, kterým už nečouhají ani boty ze zadku Scholze či Lejna, ti jsou více loajálnější než Hácha s Moravcem dohromady.

13. 9. 2022 05:50
Odpovědět  pavelpe

No, aspoň jsem konečně pochopil, jak je myšlena ta neviditelná ruka trhu. Prostě neexistující ruka trhu. Prosté…

Helena
13. 9. 2022 08:26
Odpovědět  pavelpe

No, samo, vovcím je třeba zalepit hubu, vovce si nedovedou spočítat, jak že to vlastně “zastropovali”!!! Vovce jen slyší -zastropovali jsme cenu energií – a to jim stačí – co to ale vlastně obnáší nedovedou domyslet. Fašistická podvodem dosazená “vláda” oblbnula vovce a jede dál svůj úkol od páníčka jůesej a germána: rozvrátit hospodářství ČR, obrat občany o bydlení, firmičky, provozovny… a pak to někdo koupí od exekutorů v dražbě za hubičku. To je celé oč tu jde.

Lev Prchala
13. 9. 2022 08:40
Odpovědět  Helena

Zastropování by bylo max.na 3kč/MV

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
13. 9. 2022 09:08
Odpovědět  Lev Prchala

Záchvatový psych: Dvě drobné chybičky. Megawat se píše jinak.

Lev Prchala
13. 9. 2022 10:22
Odpovědět  Masunta

Chytří vědí,ty nemáš na myšlení žádnou,ale pražádnou buňku!

VÁCLAV
13. 9. 2022 18:41
Odpovědět  Masunta

Jo a ◇ se píše masunta.

13. 9. 2022 20:44
Odpovědět  Masunta

A jedna velká. Že tě fotr nevycákal na pařez.

Pavel K
13. 9. 2022 08:54
Odpovědět  Helena

Na netu ohlasy náhodou jsou a lidi prskají, že je to k houwnu. Málo.

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 09:11
Odpovědět  Helena

Paní Heleno, chtěl jsem také něčím přispět do debaty, ale vy jste to řekla tak, jak to cítím já, takže je to zbytečné. Je jisté, že si chtějí zachránit kůži, ale škůdci jednou, škůdci vždy. Generace našich otců, matek, dědů a babiček vybudovali tuto zemi a tito současní ji pouze rozkrádají bez uzardění. Jelikož pocházím z Hané, často jsem tam jezdil na prázdniny, převážně na ty hlavní a denně viděl ten frkot při žních a to jak tito lidé dřeli. Od rána do večera byli v jednom kole, většina žen pracovala v JZD, ale také chlapi, potom práce na svých záhumencích a doma kolem domácí havěti a já se snad nepamatuji, že by si ti lidé stěžovali a neříkali. Píši to proto,že tito lidé a další z průmyslu a odjinud vybudovali to, co nynější s takovou dojemnou péčí rozdávají a likvidují. Tito aspeňáci se svými tituly z universit a la Šoroš neví co je práce, ti vědí pouze jak z ní urvat zisk. Toto je skutečně hnusná doba.

me2d44
13. 9. 2022 13:59
Odpovědět  Helena

No, nad opatřením vlády bych nejásal. Nebylo by lepší – místo nějakých stropů – přestat cpát naši elektřinu do Lipska (za levno) a pak si ji pro nás zase kupovat (za draho)?? Kdo na tom asi vydělá??? (my to nebudeme!)

13. 9. 2022 19:23
Odpovědět  Helena

Třeba od soudního exekutora Mgr. Ondřeje Svobody, místopředsedy strany PRO a kandidáta do senátu, například?

13. 9. 2022 20:50
Odpovědět  Helena

Proto je třeba, aby nás do PHA přišlo na demošku 28.9. nejméně jednou tolik!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
13. 9. 2022 10:38
Odpovědět  pavelpe

Jen to potvrzuje můj názor: Strategické suroviny by se neměly prodávat a nakupovat přes burzu! někdo, kdo to nepotřebuje, je na burze skoupí. Pak je na burzu vrátí – x-krát dráž, aby vydělal. A tomu, co to potřebuje, nezbyde nic jiného, než za tu navrstvenou cenu to koupit. Říkám “navrstvenou”, protože první spekulant si přidá 5%. Od něj to koupí druhý a přidá si 10%. Když se ta komodita (Ropa, plyn, železo, hliník, potraviny) znovu objeví na burze, tak je už o 300% dražší. Jen věhlasní ekonomové na to dodnes nepřišli…

Vaska
13. 9. 2022 06:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Před několika lety jsem měl zajímavou debatu s jedním borcem k tématu – co vlastně znamená to slovo “demokracie” – vztaženo k antice a Athénám v antické době – tedy k době kdy vzniklo. No a on mi vysvětlil – jsou 4 možnosti výkladu :
1. vládnout lidu (nezaměňovat s vládou lidu)
2. násilí na lidech
3. Vláda démonů
4. vláda otrokářů – “démos” byl ten kdo vlastnil otroky a do toho senátu (nebo jak se to jmenovalo) mohli být
voleni jenom ten kdo vlastnil otroky !
Z toho plyne, že jde o vládu otrokářů – tedy vztaženo k dnešku : neootrokářství, nebo taky připravovaný digitální koncentrák!
Když v současnosti lidi vyřvávaj že chtěj demokracii tak si akorát tak klepu na čelo že chtěj být dobrovolně otroky !!
Vláda lidu se řekne jinak (bohužel jsem to slovo již zapomněl).
Je to úmyslná změna výkladu slova, stejně jako když o někom vyřvávaj že je populista (tedy něco špatného) a populista znamená lidový , což je pro ně nebezpečné !!

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 09:28
Odpovědět  Vaska

Vasko, nedá mi to a i když jsem to tu již psal, dám to zde znovu. V Peru někde v okolí jezera Titicaca si lidé koupili od vlády malé městečko s přilehlými pozemky. Neměli policii tím pádem ani věznici. Každý týden se scházeli v neděli na náměstí a na tento pouhý týden si zvolili vždy nového starostu. Při jeho proslovu ženy seděly a předly, muži stáli a pletli a současně s tím poslouchali co je potřebné a nutné v týdnu v městečku udělat a rozdělili si práci. Žili z výroby oděvů, které prodávali na trzích v okolí. Údajně tam nikdo nekradl, neloupil a nezabíjel, proto neměli potřebu policie a věznice. Do společné kasy odváděli trochu prostředků, aby mohli spravovat své městečko. Pokud vím, tak takto tam žili ještě před nějakými 15 lety, jak je to dnes nevím, ale píši to k té vaší rozpravě o demokracii. Vím, že toto byla nebo je malá komunita, ale není toto ta demokracie.

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 09:36
Odpovědět  Pavel z Moravy

Samozřejmě, kdo by ale ze zdejších baronů mamonu takovou demokracii chtěl, že jo? Už slyším ty námitky, to je blázen. Ti lidé tam ale dospěli bez jakékoliv ideologie do stavu lidské sounáležitosti. To tito baroni mamonu a globalističtí plutokraté svými mozečky nikdy nepochopí, že se dá žít i jinak než okrádáním a zabíjením svých bližních. Hlavně, že většina z nich sedí v neděli v kostelích a poslouchají evangelium. Ta přetvářka přece nic nestojí.

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 09:41
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kdybych byl mladý, tak bych zvolil buď žití na Kubě, pokud by se tam situace nezměnila k horšímu nebo právě na takovém místě, které jsem popsal a je mi úplně u pr..le co si o tom kdokoliv myslí.

Lev Prchala
13. 9. 2022 10:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já bez lesa a hub žít nemůžu.Kuba je sice nádherná,ale les je les příteli.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
13. 9. 2022 11:15
Odpovědět  Vaska

Kdysi jsem se – kdesi – dočetl, že demokracie je nejhorší způsob řízení společnosti. Dá se na ni napasovat cokoliv. A když mi na útvar přišli první absolventi z brněnské akademie, tak jsem pochopil, že je to pravda. Mladým nevonělo, že by na Vánoční svátky měli mít službu, tak to “odskákali” tátové 2, nebo 3 dětí (mladý musel k mamince se jít vyplakat). Nejsem despota, ale jsou situace a služby/práce, kde velí jen jeden – a žádné demo-co chci! I ti ostatní mají nárok na svůj život. A “mamánky” bych střílel – neumět se v dospělosti postarat sám o sebe, to je na spáchání sebesrandy!

Misa z Moravy
13. 9. 2022 06:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Včera to zastropovali, ale poměrně vysoko.

Lev Prchala
13. 9. 2022 08:09
Odpovědět  Misa z Moravy

A co jste čekal?Že něco OPRAVDU pro vlastní lidí udělají???
I Vy najivko.

me2d44
13. 9. 2022 11:33
Odpovědět  Misa z Moravy

Já to vidím asi tak: V první! řadě – utnout prodej naší levné elektřiny na burzu do Lipska – pokud prodej, tak jen přebytky (a moc jich asi nebude). Pokud to výrobci nedodrží, nasadit sektorovou daň a z ní dotovat energie u nás. Nějaké “zastropování cen” nemá smysl. No a pak budou Němci donuceni oživit své jaderné elektrárny, které před lety uspali. Ale průšvih: když neprovozuji atom, nepotřebuji odborníky, co tomu rozumí – takže, ti, co chtěli zůstat v oboru, Němcům zdrhli (říká se tomu “odliv mozků”), takže “znovu spustit” znamená i připustit, že tam může vyrůst hřib (tentokrát atomový) – a německé vrtule, ani soláry nás z průšvihu nedostanou – když slunce svítí, nabíjíme, když vítr fouká (nesmí moc), tak taky. Jinak je to průšvih – ani kafe si neuvaříš…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
13. 9. 2022 07:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Troldové, mám pro vás dobrou zprávu! Nejste opuštěni, svět se o vás zajímá!
Doufám, že jak se projevujete zde, tak vás zná i vaše okolí.

https://www.youtube.com/watch?v=6pi1lae9gN8 https://www.youtube.com/watch?v=6pi1lae9gN8

Tak co, líbilo? Máte radost? Hezké ránko přeji.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
13. 9. 2022 08:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Němci nám poskytli své zásobníky. Stát si nezaopatřil své vlastní, takže jestli nám Němci nějaký plyn prodají a za kolik – závisí jen na nich. Snad bude sílit síla PRO a podaří se jí její hlavní cíl. PRO pátá kolon zesměšňuje – včera na Novinkách viz (myslím, že byli nazvány hejsky), když tam příspěvek vydrželi nechat jen několik hodin. Bojí se PRO velmi.

Helena
13. 9. 2022 08:46
Odpovědět  Masunta

Podvodem dosazená fašistická mafie se nemusí bát PRO. Tahle mafie se musí bát nás všech !!
Nás jsou miliony, jich jen hrstka. A doufám, že příště nás bude na demonstraci víc a ještě víc budeme nasr.aní. Odhoďme už tu slušnost, co v sobě máme. Oni už ji dááávno odhodili. Chči.jou nám na hlavy a ani to už nevydávají za déšť.

Masunta
13. 9. 2022 09:11
Odpovědět  Helena

PRO se zatím neobjevuje v průzkumech volebních preferencí, ale bude muset. Budou další demonstrace, například 28. října, asi i 11. listopadu a politická scéna trhne oponou.

13. 9. 2022 19:42
Odpovědět  Masunta

Politická scéna trhne oponou hlavně po demonstraci 28 září, s nejméně takovou účastí, jaká byla na demonstraci národního odporu 3.9. na Václaváku.
Víš co ve mě vzbuzuje – krom všeho o čem jsem se na pokecu již zmiňoval – silnou nedůvěru ke straně PRO troldo? Že právě tací podlí týpci, jako jsi ty, pro ni horují…

jar
13. 9. 2022 09:27
Odpovědět  Masunta

Germáni,kteří pro nás plánovali likvidaci,likvidaci českého národa a která se děje zase, kdy to opět začíná, likvidací ČR ? Pomocí EU a jejich patolízalů,ze skupin pol.stran,které jsou spíš satanské sekty,než politické strany,sekty,co kradou vedne i vnoci,slouží fašizmu a nacismu,jako nyní vláda Fialy,sektářů nacistů s jediný cílem : Likvidace České republiky až do samého konce,likvidací občanů,obyvatel ČR. A kdo tu na naše,posvátné a prastaré místo slovanské má přijít je taky známo,kdo se tu chce nacpat.Těch krys z lodi,která se už potápí je dost.

jar
13. 9. 2022 09:47
Odpovědět  jar

Česká republika spolu se Slovenskem je ůzemí slovanské,praslovanské,.Toto ůzemí obýváme už 25-30 000 let.Protože jsme na samé hranici ,,Velkého slovanského kruhu Světla”,její západní straně,neustále se tu střetáme s cizinci loupežníky,nedouky,zpozdilci,co umí jen krást a podvádět,se zbytky po-atlanťanů,lůzy co zbyla po poslední potopě. A takovým politici prodali už i naši vodu z našich pramenů,našich luhů a hájů.Zahájili naši likvidaci,zase.A Fiala v tom pokračuje,s tím rojem hmyzu,bezduchých odpadlíků,nelidí.

Masunta
13. 9. 2022 18:33
Odpovědět  jar

Přesně. Hřebíček na hlavičku.

me2d44
13. 9. 2022 14:11
Odpovědět  Masunta

Když se RWE rozhodlo, že nám prodá u nás postavené – ZA NAŠE PENÍZE zásobníky, tak vláda toho pivoňky (nebo Fialy?) neměla zájem. A tak všechny zásobníky plynu zůstaly v německých rukách. No, asi se tam dost projevila účast “exponovaných” na sudetoněmeckých srazech – VRÁNA K VRÁNĚ SEDÁ!!!

Masunta
13. 9. 2022 09:40
Ohodnotit příspěvek :
     

7. září odpoledne Ursula von der Leyenová podrazila všechny Evropany a evropské politiky, když bez porady s nimi vyhlásila 5-ti bodový plán, jak sníží ceny elektřiny a plynu v Evropě! Plán je pro Čechy i Slováky doslova likvidační. Podle plánu Brusel uvalí zvláštní daně na firmy, které produkují levnou elektřinu – typicky Česko a Slovensko – a jak potvrdili diplomaté – hrozí, že si tuto zvláštní daň Brusel přivlastní! Tedy podle plánu Uršuly a Bruselu, nebude vyhlášen žádný strop na cenu elektřiny pro obyčejné lidi, ale budou mimořádně zdaněny ty firmy, které vyrábějí elektřinu levně, a peníze, které jim Brusel sebere, se rozdají těm firmám, které vyrábějí elektřinu draze. Příklad – ČEZ protože vyrábí elektřinu levně bude podle plánu elektřinu nadále draze prodávat na lipské burze, ale zisk mu zabere Brusel, a přidělí tyto miliardy vydřené z Čechů jako dotaci těm německým elektrárnám, které vyrábějí draze. Češi tedy mají nejen platit vysoké ceny elektřiny, ale ještě má být českým firmám zabaven zisk, a rozdán západoevropským firmám! Brusel se definitivně zbláznil! Když Uršule její plán projde, v Česku se bude asi konat historicky III. Pražská defenestrace.

Helena
13. 9. 2022 10:01
Odpovědět  Masunta

No, konečně – proto byla tato vláda podvodem dosazena do koryt, aby ČR přivedla k takovému rozvratu, ze kterého se už nikdy nevyhrabe, zaberou všechny majetky, rozmetají zemědělství, soukromé firmy. Tohle je germánem a anglousákem řízené zničení ČR bez jediného výstřelu. Áda musí blednout závistí.

Masunta
13. 9. 2022 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Strop na maximální cenu plynu z USA! Tato troufalá myšlenka je podstatou polsko-italského plánu. Podle něj se maximální cena, za kterou bude moci Rusko dodávat plyn do Evropy bude týkat úplně všeho plynu, který se dodává do Evropy! Tedy jak arabského, afrického, tak amerického! 
Uršula, vyhlásila okamžité zavedení maximálních cen na ruský plyn, právě proto, že se v Bruselu bojí, že by se zavedl strop na všechen plyn. A kdyby se vyhlásil – Bidenova vláda by prohrála volby ještě víc, než je prohraje.

Gales
13. 9. 2022 09:53
Ohodnotit příspěvek :
     

CZEXIT a defenedtrace.Dvě možnosti jak se osvobodit z žaláře národů.

Lev Prchala
13. 9. 2022 10:23
Odpovědět  Gales

Obojí mělo být DÁVNO ZREALIZOVÁNO!

Pavel z Moravy
13. 9. 2022 10:36
Odpovědět  Gales

Musí chtít národ opustit žalář národů. Když jsme do žaláře národů vstupovali a já jsem se vyjadřoval proti, málem bych byl ukamenován. Už jsem ale úplně dospěl a raději zůstávám k názorům lidu střízlivý.