Baijiahao – Čína nepustila USA na svoji orbitální stanici

Žádost USA o účast na vědeckém výzkumu na palubě nové čínské orbitální stanice Tiangong byla Čínským národním kosmickým úřadem (CNSA) zamítnuta.

17. června o tom informovaly čínské noviny Baijiahao.

Pozvánky k vědecké spolupráci na čínské orbitální stanici obdrželo 17 zemí, včetně Ruska, kterému bylo uděleno právo obsadit samostatný oddíl nebo připojit k čínské stanici svůj modul. Zároveň byla zamítnuta oficiální žádost Spojených států z důvodu nedodržování norem z hlediska vědeckých hodnoty a technologií.

Čínští pozorovatelé také poznamenávají, že od uvedení čínské orbitální stanice do provozu se Čína stala jedinou zemí s vlastním nezávislým vesmírným komplexem na světě.

Důvodem odmítnutí přijmout americké kolegy na palubu čínské orbitální stanice nejspíš budou opakovaná odmítnutí Spojených států účasti čínských astronautů na misi na ISS.

“ČLR se tak mohla pomstít Spojeným státům za ztracené příležitosti provádět vlastní výzkum ve vesmíru,” shrnuli čínští novináři.

Připomeňme, že Rusko se rozhodlo postavit svou národní orbitální stanici a zároveň ukončit účast na projektu ISS. Udržení provozu stanice bez ruského příspěvku bude extrémně problematické. Důvodem odstoupení Ruska z projektu ISS jsou také americké sankce proti řadě podniků Roskosmos.

Osud ISS – jediného místa, kde mohou američtí astronauti pracovat, po roce 2025 zatím není znám.

https://bit.ly/3h4MFEi

sdíletj na