nezařazené

Americký katastrofický přepočet: 20 let katastrofy v Afghánistánu v číslech (FOTO)

CH-47 Chinook od 82. bojové letecké brigády, 82. výsadkové divize, je naložen na americké letectvo C-17 Globemaster III na mezinárod

Neokázalým odchodem amerických sil z Afghánistánu končí téměř dvě desetiletí zahraniční vojenské intervence v zemi a zanechala za sebou stopu ničení a plýtvání, kterou je těžké pochopit.

Poslední tři americké vojenské transporty opustily letiště Hamid Karzai pozdě v pondělí, těsně před termínem 31. srpna stanoveným pro úplné stažení. Washington a média po celá léta popisovaly konflikt v Afghánistánu jako patovou situaci, která poskytovala dostatek jistoty k roznícení sociálního pokroku, bezpečnosti a stability. Posmrtná smrt za posledních dvacet let ale vypráví jiný příběh-krveprolití, nestabilita a zmatek, za celkové náklady přesahující 2 biliony dolarů.

85 miliard dolarů v amerických zbraní a vybavení bylo zanecháno v Talibanu

Podle kongresmana Jim Banks (R-Indiana) má Taliban kvůli „nedbalosti “ Bidenovy” vlády 75 000 vozidel, přes 200 letadel a vrtulníků, 600 000 ručních a lehkých zbraní a také brýle pro noční vidění a neprůstřelné vesty.

Tvrdil, že Taliban má nyní více vrtulníků Black Hawk než 85% zemí světa, včetně blízkých spojenců USA. Odhadoval, že vybavení mělo hodnotu 85 miliard dolarů, ale někteří vyčíslili mnohem vyšší číslo.

Zahynulo nejméně 47 000 civilistů

Ačkoli se odhady liší, projekt Costs of War Brown University vypočítal, že během války bylo zabito nejméně 47 000 Afghánců. I nyní, když boje ustaly, jsou důsledky konfliktu stále cítit: Nevybuchlá munice nadále zabíjí a zmrzačuje civilisty, v mnoha případech děti. Válka také zhoršila dopady chudoby a špatné hygieny a zdravotní péče v zemi. 

Téměř 6 milionů vysídlených Afghánců

Konflikt vedený USA v Afghánistánu podnítil uprchlickou krizi, která nadále rezonuje po celé Evropě. V 38 milionovém národě bylo asi 5,9 milionu Afghánců buď vnitřně vysídleno, nebo uprchlo ze země od vypuknutí války v říjnu 2001. 

Podle údajů afghánské vlády zveřejněných na začátku července bylo jen za poslední tři roky přesídleno přes 395 800 Afghánců.

FILE FOTO. © Reuters / Alkis Konstantinidis

Více než 2400 amerických vojáků padlo a 20 000 bylo zraněno

Současné odhady uvádějí celkové ztráty amerických vojsk na více než 2400 mrtvých a 20 000 dalších je zraněno. A dalších  3,800 soukromích dodavatelů zemřelio během 20-ti leté války. O život přišlo také více než 1100 členů spojeneckých služeb, včetně členů ze států NATO. 

Vlajky pokryté rakve členů služby zabitých v akci jsou naloženy na dopravní letadlo na letišti v Kábulu v Afghánistánu 27. srpna 2021. © Reuters / Ústřední velitelství USA

Zahynulo nejméně 64 000 afghánských vojáků a policistů

Ve válce zahynulo více než 64 000 příslušníků USA vycvičené Afghánské národní armády (ANA) a policejních sil v zemi. 

FILE FOTO. Hasiči se pokoušejí uhasit policejní vozidlo, které bylo zasaženo magnetickou bombou v Kábulu v Afghánistánu. © Reuters / Stringer

Nespočet tisíců amerických bomb a munice shozených na Afghánistán

Když válka vstoupila do svých posledních let, americká armáda radikálně zvýšila svou bombardovací kampaň v Afghánistánu. V roce 2019 svrhla americká válečná letadla v zemi 7423 bomb a jiné munice, což je téměř osminásobný nárůst oproti roku 2015. 

FILE FOTO. B-52H Stratofortress. © Reuters / MODERNIZE Air Force

Statisíce hektarů opiového máku

Podle odhadu OSN byla produkce opia v Afghánistánu v roce 2020 odhadována na 6300 tun. Ten rok byla celková plocha pěstování máku opia v Afghánistánu odhadována na 224 000 hektarů, což je nárůst o 37% oproti roku 2019. Afghánistán je opět předním světovým zdrojem opiového máku. Za vlády Talibanu byla úroda v květnu 2000 téměř úplně vymýcena .

FILE FOTO. Květ opiového máku. © Reuters / Carlos Jasso

Nevyčíslitelně odpadu

S cenovkou více než 2 biliony dolarů trpěla válka v Afghánistánu zdánlivě neustávajícím proudem zisků a šmejdů. 

V roce 2007 zaplatilo americké vojenské letectvo soukromé firmě 18 milionů dolarů na stavbu armádního zařízení kasáren v Camp Phoenixu v Afghánistánu. Společnost si vyžádala pomoc subdodavatele, který svým zaměstnancům zadržel platy a později uprchl ze země s 2 miliony dolarů, které použil na stavbu luxusních domů v zahraničí. Jeho zatracený dělníci se rozhodli zaplatit sami tím, že odešli s generátory a dalším materiálem odebraným z vojenského tábora. Výsledná zpoždění výstavby zanechala stovky vojáků NATO bez adekvátního bydlení déle než jeden rok.

Toto je jen jeden z desítek podobných případů. V roce 2019 oznamovatel tvrdil, že obranná firma Navistar Defense přeplatila Pentagon o 1,3 miliardy dolarů za součásti obrněných vozidel používaných vojáky v Iráku a Afghánistánu.

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
1. 9. 2021 16:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Pindostán už od roku 1945 několikanásobně překonal zvěrstva toho rakouského zrůdného bastarda hitlera, již jsem to zde psal, ale planeta Země si bude moci oddechnout teprve tehdy, až ten anglosaský zrůdný paskvil pindostán přestane existovat, a bude do základů zlikvidován!!!!