Armáda v týlu nepřítele

Jiří Pondělíček: Armáda v týlu nepřítele

Neprávem bývá v posledních letech opomíjena připomínka zahájení Slovenského národního povstání. Jakoby se to nás, české veřejnosti a občanů České republiky netýkalo, jakoby to nepatřilo do našich dějin, jakoby to bylo na obtíž. A to je škoda a velká chyba.

Povstání ze srpna 1944 na Slovensku je i naší záležitostí, součástí i našich dějin a jedním z hvězdných okamžiků československého odboje. Hlavní roli zde sehrála povstalecká akce slovenské armády, provedená s vědomím československé vlády a prezidenta v Londýně a s cílem obnovení československé státnosti.

Z exilu byl vyslán gen. R. Viest jako vojenský velitel povstání a už dříve jako styčný důstojník kapitán  Krátký. Povstalecké síly byly prohlášeny za První československou armádu na Slovensku a výsostné znaky Slovenské republiky na vojenské technice a letounech byly rychle nahrazeny znaky československými.

Boje se zúčastnily partyzánské oddíly, jak domácího původu tak i vytvořené  partyzánsko-organizátorskými výsadky z SSSR.  Letecky byla přesunuta na slovenské bojiště II. Čs.paradesantní brigáda plk. V. Přikryla, vytvořená především  z vojáků slovenské národnosti a doplněná českými důstojníky, které poskytla londýnská exilová vláda. Na slovenském letišti Zolná přistál Československý smíšený letecký pluk, vedený zkušeným a ostříleným velitelem, Františkem Fajtlem.

Jistěže nebylo vše dokonalé a slavné dny povstání měly i své stíny. Nepořádky, nekázeň, záškodníci rekrutující se nejen z řad karpatských Němců žijících v některých obcích slovenského vnitrozemí ale i ze Slováků podléhajících luďácké propagandě. Vyskytovaly se případy nekázně u partyzánských oddílů ale i nedůslednost a nerozhodnost některých velitelů slovenské armády.

Právě takové nepořádky a nerozhodnost velitelů vedly k selhání dvou východoslovenských divizí, respektive k selhání jejich velení, které vedlo k jejich odzbrojení a tím i ke zkomplikování situace sovětských a československých vojsk v karpatské operaci. Pomoc bojujícímu Slovensku tak byla zdržena a ztráty znásobeny.

Přesto byl význam slovenského povstání nedozírný. Bylo to totiž největší bojové vystoupení odbojových sil v okupované Evropě. V týlu německých ozbrojených sil bojovala pravidelná a dobře vyzbrojená armáda, vybavená nejen pěchotní výzbrojí ale i jednotkami tanků a obrněných vozů, obrněnými vlaky, dělostřelectvem a dokonce letectvem.

Boj byl těžký a naši a sovětští vojáci se teprve těžce probíjeli přes Karpaty. Přes několik úspěšných protiútoků, připomeňme např. tvrdý boj u Telgártu, kde se vyznamenal statečný kapitán Ján Stanek, německá přesila postupovala dál a neštítila se násilností a zvěrstev na civilním obyvatelstvu. Namátkou připomeňme Nemeckou, Tokajík a Kalište. Padlo i hlavní centrum povstání, Bánská Bystrica.

Povstání ale poraženo nebylo a žilo dál. Vojáci i partyzáni ustoupili do hor a pokračovali partyzánským způsobem boje. Podmínky byly velice těžké. Ve sněhové vánici zahynul český antifašista, novinář a politik Jan Šverma. Letecký pluk se vrátil za frontovou linii a byl přebudován a rozšířen na leteckou divizi, která byla později nasazena v letecké podpoře ostravské operace.

V horách pak vydrželi žít a bojovat až do příchodu sovětských  vojsk a mnohdy vstupovali do řad Československého armádního sboru. Některé partyzánské jednotky se probily na Moravu, kde se vytvářely souvislé partyzánské oblasti. Nejvýznamnější byla Partyzánská brigáda Jana Žižky, působící hlavně v Beskydech. Československý charakter povstání byl zdůrazněn i značnou účastí Čechů v bojích. Ve štábu povstání, v řadách  2. Čs. paradesantní brigády i v partyzánských oddílech.

Čeští vlastenci se ve skupinkách i jako jednotlivci vydávali  Slovensku na pomoc. Ti, kteří při tom padli do rukou okupantů byli většinou na místě zavražděni. Dva odvážlivci, J. Kužela a J. Matička odlétli dokonce s německým letounem přímo z pražského letiště. Směr, samozřejmě Slovensko. Bohužel nedoletěli, havarovali u Rajnochovic na Moravě, přičemž zahynul J. Kužela a J. Matička padl do rukou gestapa. To byl jeden případ z mnoha. Celkem bojovalo v povstání přibližně 2000 Čechů.

Připomínka této velké operace odboje tak do našich dějin rozhodně patří a nezaslouží si aby na ni bylo zapomínáno. Slovenské národní povstání je i naší záležitostí a součástí i našeho dějinného odkazu.

Jiří Pondělíček
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/armada-v-tylu-nepritele-0

P.S.
A k tomu jedna moje oblíbená – Keď vojačik narukoval (z filmu Přerušená píseň)…

Vlastenecká oslavná pieseň.

Po započutí tónov tejto piesni poskočí srdce každému Slovákovi, ktorý ho má na správnom mieste.

sdíletj na

3 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
1. 9. 2021 07:28

Ctujem: ‘Hlavní roli zde sehrála povstalecká akce slovenské armády, provedená s vědomím československé vlády a prezidenta v Londýně a s cílem obnovení československé státnosti.’

Tým je napísané všetko. Buďte hrdí na vojenský puč, ktorý ste v našej prvej republike zorganizovali spolu so sovietskymi boľševikmi. Lebo každý ‘ hrdý ‘ Slovák chce byť pod nadvládou cudzej moci.

Takže ešte raz. Ten stav nebol ideálny. Prvá slovenská republika prišla o značnú časť územia. Ale bol to náš prvý zvrchovany štát. Budete sa smiať, že nás vlastnil Hitler, ale on nemal záujem o Slovákov. Potreboval nás len v rámci boja proti boľševikom. Kým tie vaše gerili neprišli, tak tu bol relatívny mier. Vďaka vášmu puču zomreli desiatky tisíc ľudí zbytočne.
Teraz prejdem na pohľad súčasnosti. Teda niekoho kto je ‘po boji general’. Ťah Moskva Berlín by nikdy nešiel cez Slovensko. Svieti mali jasnú cestu cez Poľsko. Našu krajinu si vôbec nemuseli všímať. Nemci boli na ústupe a nemali ľudí ani prostriedky aby útočili cez Karpaty na postupujuce vojská sovietov.
Vaši vladnuci predkovia si mysleli, že im Slovensko patrí. Nepatrí. A nebude patriť. Každý Slovák čo má srdce na správnom mieste nepočúva tu bolsevicku odrhovačku, ale Chalupkové Mor ho.

Michal47
1. 9. 2021 13:04
Odpovědět  Tartus

Promiň, ale ty nejsi propindostánský troll, ale máš IQ dešťovky a jsi s prominutm V..?! Всё!

Vega
1. 9. 2021 13:05
Odpovědět  Tartus

Bez SNP by se Slovensko ocitlo mezi poraženými. Byl to jednoznačně fašistický stát.

Tartus
1. 9. 2021 14:28
Odpovědět  Vega

My sme boli porazení. Po vojne nás okupovali Česi a zavraždili nám prezidenta.
Vy ste boli stáročia súčasťou nemeckých kralovstiev, teda ak pre nás Slovákov neplatí právo na sebaurčenie, tak ani pre vás. Vy ste nemecké kundy čo chcú vyjebavať s každým. To je každý Čech co nedopraje Slovákom ich vlastný štát. Že bol podľa vás fašisticky? Čo vás do toho. Vy ste za prvej republiky mali volebný systém, kde nemecká menšina mala polovičný hlas pri voľbách. Robili ste nám presne to čo Maďari a Poliaci a môžete byť šťastní, že vás Hitler považoval za seberovnych a nie za menej cenných.

Milan
1. 9. 2021 16:25
Odpovědět  Tartus

Díky takovým inteligentním “hrdým Slovákům” jako jsi ty, jsem já, rodilý Čechoslovák, nakonec rád, že nezemřu jako Čechoslovák, ale jako Čech.

Zajisté jsi hrdý i na to, že jste svých 80 000 Židů poslali do plynu (vrátilo se jich 800 – víc jich váš humánní přístup nepřežilo) a že jste je naháněli i v Maďarsku, když tam před takovými hovady jako jsi ty utekli, protože za každého zplynovaného Žida jste inkasovali od bratra Hitlera 500 marek za kus,

i na to, že když vám začali lízt tlustý do tenkejch, páč váš bratr Hitler to prosíral kde se dalo, spustili jste Sborovej Národní Povyk známý jako SNP, byste se po válce nemuseli za svou dvojí zradu – Československa a lidství – zodpovídat,

i na Karola Pazúra, hlinkovce, esesáka a soudruha v jednom balíčku hovada non plus ultra, iniciátora masakru “na Švédských šancích”,

a především pak na sebe, jaký jsi hrdý Slovák.

Projel jsem Slovensko křížem krážem, ale na takové hovado jsem opravdu narazil jen vzácně – co si pamatuji, asi šestkrát.
Dodnes mám na Slovači kamarády s kterými jsem ve styku, můj nejlepší kámoš na vojně byl Miro Žiliněc ze Žiliny, můj další kámoš Vasil Jánošík je Slovák žijící v ČR – čím to asi je? Žeby tím, že se, jak oni, tak já, navzájem vnímáme jako lidi a ne jako Čech a Slováci?

Neslyšel jsem v Čechách, že by někdo řekl: Co tu dělá ten Čobol?” A že vás tu je! Zato jsem mnohokrát slyšel od Čechů co si udělali výlet na Slovensko, že povícekrát zaslechli: “Čo tuná robí ten Čehún?”

Tak jen buď dál hrdý, bezmozku. Akorát je mi líto své bývalé spoluvlasti (Slovenska) a svých kamarádů tam žijících, že tebe, a tobě podobné, vůbec zrodila a musí s sebou proto vláčet břemeno šovinismu a idiotismu dotud, pokud se tací “hrdí Slováci” budou rodit.

Howgh!

Tartus
1. 9. 2021 17:53
Odpovědět  Milan

Klasická chyba židovskej propagandy. Zo slovenského štátu išlo len 20 000 židov do pracovných táborov. Tých zvyšných čo tam rátajú, sú zo Slovenska, ale v danom čase pod kontrolou Maďarska.
Ďalšie klamstvo je že Nemci platili. Citujem: Za deportácie slovenská vláda nemeckej strane platí – v rámci tzv. osídľovacieho poplatku ju jeden vyvezený Žid vychádza na 500 ríšskych mariek.
Takže urob Slovensku láskavosť a tú tvoju Babišovsko-Matovičovskú družku (najhoršia nadávka v regióne) už u nás neukazuj.

Milan
1. 9. 2021 18:07
Odpovědět  Tartus

Říká kdo?
Šovinistický bezmozek co leze na český web jeduflusat svou ubohost? Takže udělej své bývalé spoluvlasti laskavost, na český web už nelez, a své historické lži a jeduflusy si nech pro své spolunácky.

Tartus
1. 9. 2021 19:25
Odpovědět  Milan

OK, daj link a dokáž, že NEMECKO PLATILO SLOVENSKU 500 mariek za každého žida.

AK MI TEN LINK Dáš, TAK Už MA TU NIKDY NEUVIDíTE.

Vážené obecenstvo, Na Milanovi je, či tu ešte budem alebo nie.

Milan
1. 9. 2021 22:36
Odpovědět  Tartus

Odpověď ti zaslal Roxi – ber to jako bych ti odpověděl já a zmiz, nácku.

Michal47
1. 9. 2021 19:08
Odpovědět  Tartus

Jako ateista a materialista musím po přečtení tvého psychopatického veleblábolu prohlásit; “Šmarjájósef, ty jsi opravdu s prominutím V.. na ntou”, jinak se to prostě nazvat nedá! Souhlasím s Milanem. Byl jsem také proti rozdělení Československa, ale dnes jsem rád, že s takovými “slováky” jako jsi ty nemám už nic společného!! Užívej si tu vaší čaputku tzv. “presidentku”, to vaše po….. euro a každé ráno “hrdě”, než napíšeš další velekravinu, zvolej “brat na stráž!” A vůbec, když nás “čehúny” tak nenávidíš, tak co sem mezi nás vůbec lezeš?!? Jistě najdeš nějaký luďácký web u vás, kde se budeš cítit jako ryba ve vodě mezi svými soukmenovci, se kterými budeš moci každodenně oplakávat vaše “tatíčky” tisa a hlinku?! Ten váš katolík tiso byl po válce jako vlastizrádce, fašista a vrah zcela po zásluze popraven a nikoliv “zavražděn”! A ten hnusný, fašistický flanďák hlinka marxužel zbaběle zdrhnul, jinak by ho oprátka také zcela po zásluze neminula, škoda, mohl se hezky na šibenici houpat společně se svým šéfem!!

Tartus
1. 9. 2021 19:33
Odpovědět  Michal47

Súhlasíš s Klamárom ale ty aspoň tak okato neklameš. vidíš historiu skrz vaše bulvárne média. OK, aj na slovensku je dosť takých čo poznajú historiu len z bulváru. Skratokovité informácie stačia na to aby čech volil Babiša. Neberiem.

Ako som napísal vyššie, MILAN má v rukách moju budúcnosť tuná. ak dokáže svoje klamstvo, tak ma tu už neuvidíte. TAkže mu pomôžte a nájdite tú infošku.

Dovtedy tu budem vám boľševikom nastavovať zrkadlo a ukazovať ako vidí svet nacionalista čo je hrdý na svoje korene a nemieni liesť niekomu do prdele len preto, že to jeho tata povedali.

roxi
1. 9. 2021 21:17
Odpovědět  Tartus

Tak, jo. Tedy ,..odejdi v pokoji…Možná, že nebudeš mít za trolling na nájem, ale diskutujícím se uleví! Tady ti pšenka nekvete.
Již 25. března 1942 odjel ze Slovenska první transport směřující do Osvětimi. Do 20. října téhož roku bylo do nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů vypraveno celkem 57 transportů s 57 752 slovenskými židy. Ještě před zahájením deportací rozhodla slovenská vláda, že za každého, koho do své „péče“ převezmou jejich němečtí spojenci, zaplatí 500 říšských marek (tedy téměř šest tisíc slovenských korun). Po skončení deportací zůstalo na Slovensku okolo dvaceti tisíc Židů, na něž se zákon o vystěhování prozatím nevztahoval. Dalších asi deset tisíc uprchlo do Maďarska, nebo se skrývali.

Druhá fáze „konečného řešení“ nastala po německé okupaci Slovenska a porážce Slovenského národního povstání na podzim 1944. Během obnovených deportací bylo do nacistických lágrů posláno, nebo ještě na slovenském území povražděno okupanty a jejich slovenskými spojenci téměř 15 tisíc židů.
Vojenský historický ústav…Tých pramenov je veľa, len treba čítať…
http://www.vhu.cz/muzeum-holocaustu-ve-slovenske-seredi-v-miste-puvodniho-tabora/

Milan
1. 9. 2021 22:30
Odpovědět  roxi

Díky za výpomoc, Roxi. Já to četl v knize z knihovny a její – vlastně jejich – název jsem už zapomněl. Jak také jinak. Když jsem totiž skončil se svým privátním výzkumem, napsal jsem si to do své složky “Jak to bylo” (složka má 278 stran, neb to není jen o tom), bohužel, bez zdrojů – tedy názvů knih. Právě jsem přemýšlel jak to dohledat na internetu – no nechtělo se mi do toho; ztrácet čas jen kvůli náckovi – a mezitím jsem se vrátil na diskuzi – a tumáš káčo lívanec! – už bylo dohledáno vámi. Takže ještě jednou dík.

roxi
1. 9. 2021 22:49
Odpovědět  Milan

Myslel jsem, že jsi na něj přestal reagovat, jakože, když se jeden dohaduje s blbem, pak už se dohadují dva blbové. On si ten odkaz může najít sám i v několika jazycích. On se naučil za půl roku angličtinu, že rozuměl zde rodilému mluvčímu. V tomto případě viz diskuze Charlie Chaplin. Tak snad se diskuze pročistí.

Milan
1. 9. 2021 23:32
Odpovědět  roxi

No, taky to tak dopadlo – dohadovali se dva blbci.

Tartus
1. 9. 2021 22:54
Odpovědět  Milan

Blbečku, on dal za pravdu mne, nie tebe. Nauč sa rozumieť čítanému textu.

Alebo si priznaj, že si napisal blbosť.

Milan
1. 9. 2021 23:30
Odpovědět  Tartus

No ba, napísal. Občas blbnu. Hlavně když dám řeč s blbem. Je to tak, vy jste platili za zplynování Němcům – což je zajisté ušlechtilejší než naopak, že? Inu, říkej si tomu pro mě za mě že jsem lhal, jestli si myslíš, že to tak vypadá pro “hrdé Slováky” lépe. (Tím myslím tvé soukmenovce, ne normální Slováky.) No, a co ten zbytek, nácku? Taky lži?
Nějak o tom mlčíš.

Tartus
2. 9. 2021 06:58
Odpovědět  Milan

Nemusel si klamať úmyselne, žiaľ budeš ma tu musieť strpieť.
Hold za chyby sa platí.

Milan
2. 9. 2021 14:12
Odpovědět  Tartus

Nikdy nelžu. Tedy krom polišům, ale to je povinnost ´(kterou jsem přijal za svou už za totáče a zaplať pánbůh za to, když je nám dáno žít v nové totalitě kdy už se opět zavírá za názory) ne lež.
Ale občas se zmýlím, to je fakt.

Tartus
1. 9. 2021 22:52
Odpovědět  roxi

Akurát, že Milan tvrdí, že Nemci platili Slovákom, a ty píšeš, že Slováci platili Nemcom.
Takže ako dôkaz, že mám pravdu a Milan klame.
Hold, ostávam s vami hoši.

Milan
1. 9. 2021 23:43
Odpovědět  Tartus

Milan netvrdí, Milan to jen zkopal! Milan především tvrdí, že do koncenráků poslal Štát ke zplynování 80 000 Židů, svých spoluobčanů. O to šlo – ne o to, kdo to platil. Však se to vyplatilo – propadlý židovský majetek měl násobně větší hodnotu než-li těch 40 000 000 co Štát zacvakal.

Tartus
2. 9. 2021 20:09
Odpovědět  Milan

tú lož som tiež odhalil, a niekto iný tu to ešte upresnil.
Slovenská vláda nebola informovaná o žiadnom splyňovaní. takže tá tvoja(vaša) veta je klamstvo.
mohol by som tu ešte dať zopár historických faktoch ale tie by sa týkali fyziky a chémie, takže v rámci tejto veriacej komunity ich tu nebudem prezentovať.

roxi
2. 9. 2021 00:19
Odpovědět  Tartus

Já bych se tou platbou také moc nechlubil. Z logiky popisu platby za žida se to může jevit jako nájemná vražda, ale ona ta doprava a ten žeh něco obnáší, asi. Ty kufříky měli židi sebou s jejich zlatejma cetkama, který spadly stejně do fašounů. Takže podtrženo, to nědělali pro peníze;)nešpinili si ruce. Ale ta cena? Jakou má cenu pro někoho lidská bytost? 500 říšských? Tedy asi 50 000,.Kč? Holokaust s cikány, byl taky prodělečnej, i když,..strach je přesměroval k sousedům. Ta historie je hrozná, ale my Švejkové můžeme v klídku spát, nikomu jsme nezkřivili vlas, neměli jsme kolonie. Naopak, v sousedství jsme vybuvali průmysl, dali školy, vzdělání. Že nás napadal s germány? I kdepak, nás to mírové soužití stálo hřiven volů stříbra a dodnes jsme se nepoučili. Jedeme v tom s našimi vůdci dál.

Milan
2. 9. 2021 00:33
Odpovědět  roxi

Ale zkřivili. Kdyby jen zkřivili. Ještě se Němci ani pořádně nerozhlédli a už začal být aktivní český výbor pro arizaci židovského majetku. A činili se ti šmejdi že z toho Němcům oči přecházeli. Ale dlouho ne – to tak ještě, aby nám slovanskej živel pod rukama krad co si chceme nakrást sami! A rázně to českým arizátorům zaškubli.
Svině jsou holt v každém národě. Stačí se podívat na Slovač, na tu čistku co tam Matovič rozjel, nebo k nám, na tu čistku co by Lupiči (Piráti) ach tak rádi rzpoutali, jen kdyby vyhráli volby.

Milan
1. 9. 2021 22:35
Odpovědět  Tartus

Nám bolševikům? A na to jsi přišel jak? Jsi nejen neznalý vlastní historie, ale navíc jsi hlupec. Ty chceš někomu nastavovat zrcadlo? Ty?! Chudáku šovinististický bezmozku…

Vega
1. 9. 2021 19:34
Odpovědět  Tartus

Studovala a pak pracovala jsem na Slovensku 14 let v době, kdy vás údajně “okupovali” Češi. Vím jak to tam chodilo, každý kdo udělal nějakou kariéru měl v životopisu účast v SNP nebo aspoň pomoc partyzánům. A kdyby nebylo SNP, tak by pravděpodobně nebyla bitva v Dukelském průsmyku, kde za vás položila život i spousta Čechů. Pro Rudou armádu SSSR bylo mnohem jednodušší Slovenský štát obejít a nebojovat v horách. Procestovala jsem Slovensko křížem krážem a měla tam spoustu přátel, kde se tam teď berou takoví lidé jako vy?

Michal47
1. 9. 2021 20:13
Odpovědět  Vega

Jak prohlásil V. V. Putin na vojenské přehlídce v Moskvě 9. května 2021: Rudá armáda žel nedobila ten fašistický dobytek do posledního v r. 1945 a ten se po kontrarevolučních převratech v r. 1989 v socialistických státech východní Evropy aktivizoval a ohrožuje Evropu znovu. V ČSSR byla tato lidská spodina jako ten tzv. “tartus” pěkně zticha, držela hubu a krok a teď se projevila v plné nahotě. Ale psi štěkají a karavana jde dál!! Bude to žel opět Rusko, které za nesmírných ztrát na lidech bude muset opět tuto fašistickou verbež likvidovat?! Historie se holt opakuje.

Milan
1. 9. 2021 22:44
Odpovědět  Michal47

Já ne tušil, ale věděl, co nastane (buď rozpad ČSFR nebo občanská válka; naštěstí to bylo to první a proběhlo to kutivovaně) hned jak vylezli s Maticí Slovenskou a glorifikovali Tisa.

roxi
2. 9. 2021 00:15
Odpovědět  Milan

Díky Švejkům.

Milan
2. 9. 2021 00:35
Odpovědět  roxi

Jo.

Tartus
1. 9. 2021 20:18
Odpovědět  Vega

úplne súhlasím.
nebyť SNP, neumrelo by zbytočne desaťtisíce ľudí, slovákov, nemcov sovietov aj čechov.
RA by to obyšla, dobyla berlín a nemci by sa všade vzdali bez boja, aj u nás aj u vás.
ďakujeme Benešovi a spol, za zavraždenie desatisícov ľudí.

Milan
1. 9. 2021 22:47
Odpovědět  Tartus

Tak to máš pravdu. Nepadli by tebou jmenovaní za vlast, ale tebou nejmenovaní by po zásluze skončili za vlastizradu na šibenici.

Milan
1. 9. 2021 22:41
Odpovědět  Vega

Když vykopali archeologové v Uru nebo Uruku tu úplně první hliněnou tabulku, stálo na ní: “Ať se na světě vrtneš kam chceš, všude narazíš na pitomce.” 5 000 let od té doby uplynulo, stará mezopotámská města dávno zanikla, ale pitomci zůstali. Takže tak.

Michal47
1. 9. 2021 23:41
Odpovědět  Milan

Něco v tom smyslu podobného pronesl v jednom televizním programu i Jan Werich; “Největším neštěstím pro normálního člověka je srážka s blbcem”, to platí na toho “tartuse” ne na 100, ale nejméně na 250%! On je mezi Čechy a Slováky i rozdíl ve víře a proto si politicky nemůžeme rozumět! My jsme z valné části ateistický národ a Slováci jsou převážně fanatičtí katolíci, jako Poláci! Proto mají u obou těchto národů takoví zmetci, jako tiso, hlinka a wojtyla šanci a podle toho to u nich vypadá, oba tyto národy vždy historicky měly a mají i dnes silné sklony k fašismu, díky fanatickému katolicizmu!

Milan
1. 9. 2021 23:57
Odpovědět  Michal47

Mě na tom fascinuje, že se to skutečně stalo. Myslím, že jsem to četl v knize “Bohohové, hroby, učenci”, ale jistý si tím nejsem. Tím faktem však ano – stalo se to a na tabulce stálo – vlastně stojí, je někde v muzeu – co jsem napsal. Vlastně jsem si zapamatoval dva citáty z té doby před pěti tisíciletími. Ten druhý je od Imhotepa, filozofa, kněze, lékaře a vezíra, po smrti boha, stavitele Džoserovi pyramidy a zní: “Nikým nezhrdej, ani otrokyní svého mlynáře; i ona ti může být moudrou radou.” Od doby kdy jsem to četl už oplynulo půl století, ale tyto dva citáty mám do mysli snad vypálené či co.

paw
2. 9. 2021 01:17
Odpovědět  Vega

Nenavist vzdy vladne na Slovensku.

novota
1. 9. 2021 08:29

Hlavně, že jsou do dneška ve válce s USA- slovenský štát?