Krize UKRAJINA

Zelenskij vysvětluje ústup Avdijivky

Ukrajinští vojáci se stahují, aby se vyhnuli obklíčení a zničení, řekl prezident

Rozhodnutí ukrajinské armády stáhnout se z donbasské pevnosti Avdějevka pod neúprosným ruským tlakem bylo „naprosto logické“, prohlásil prezident Vladimir Zelenskyj. Vysvětlil, že se tím Kyjev vyhýbá velkým ztrátám.

Oznámení o ústupu v pátek učinil generál Aleksandr Syrskyj, nedávno jmenovaný vrchní velitel Ukrajiny, který řekl, že cílem tohoto rozhodnutí je „stabilizovat situaci“ a pomoci Kyjevu udržet své pozice.

Jeho poznámky se objevily v návaznosti na zprávy z frontové linie, které naznačovaly, že ukrajinské jednotky v Avdijivce jsou v zoufalé situaci. Vysoký velitel ukrajinské 3. útočné brigády, která byla nedávno naléhavě přemístěna do sektoru, v pátek označil situaci za „kritickou“ a dodal, že části jednotky byly obklíčeny. Několik zpráv z médií také naznačovalo, že se ruským jednotkám podařilo přeříznout hlavní logistickou trasu do bojovaného města.

Zelenskyj se v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci pokusil zlehčit nejnovější vývoj a vysvětlil, že „aby se zabránilo obklíčení, bylo rozhodnuto stáhnout se na jiné pozice“. To bylo učiněno, aby ‘udržel maximální počet Ukrajinců v bezpečí’, řekl prezident a trval na tom, že to byla správná výzva.

Rusko se něčeho zmocnilo”. Zelenskyj tvrdil, že Moskvě se podařilo “zničit pouze několik malých osad a měst”, přičemž většina škod se týkala ukrajinských životů.

Navzdory poslednímu neúspěchu ukrajinský vůdce trval na tom, že Kyjev stále vyhraje, a tvrdil, že jej omezuje pouze nedostatek odpovídajících zbraní. „Záleží nejen na nás. A situace v Avdijivce to potvrzuje. Bohužel, udržování Ukrajiny v umělém nedostatku zbraní… umožňuje [ruskému prezidentovi Vladimiru] Putinovi přizpůsobit se intenzitě nepřátelství,“ stěžoval si.

Avdijivka je městem v první linii od roku 2014, kdy poprvé vypuklo nepřátelství v Donbasu po převratu v Kyjevě podporovaném Západem. Oblast byla často využívána ukrajinskou armádou k ostřelování obytných čtvrtí v Doněcku, které se nacházejí pouhých 20 km od města.

Mezitím nejmenovaný představitel Pentagonu v pátek naznačil, že Ukrajina možná brzy nebude schopna udržet linii proti Rusku, pokud Kongres neschválí novou žádost o financování. Nedávno se Sněmovně reprezentantů USA nepodařilo schválit dodatečných 60 miliard dolarů na pomoc Ukrajině poté, co republikáni požadovali další opatření ke zlepšení bezpečnosti na jižní hranici USA.

RT

sdílet na

51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Velitel
17. 2. 2024 22:03
Ohodnotit příspěvek :
     

StBák Pávek, s Kličkem a dalšími vysokými nacisty IV. EU říše zrovna dnes v Mnichově rozjeli megachlastačku s heslem “Připijeme si na porážku Putina” a do toho jim padne Avdijivka a ukroši jen za posledních 24 hodin v Avdijivce přišli o 1500 lidi.Z toho se Pepa posere.

17. 2. 2024 22:07
Odpovědět  Velitel

Ale už sehnal granáty 😀 Zase za naše peníze… 🙁

Velitel
17. 2. 2024 22:10
Odpovědět  Veny232

Nemá šanci Francie v EU protlačila, že EU nesmí nakupovat granáty mimo EU a jelikož výroba v EU je do roku 2026 vyprodaná, je PePa tam kde tomu rozumí Uršula.

17. 2. 2024 22:15
Odpovědět  Velitel

Jenže on pošle prachy CIA a ta v EU není. 😀
A nebo rovnou Ukrajině…a ta si je koupí tam kde je sehnal.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
18. 2. 2024 08:51
Odpovědět  Veny232

.. no, to se nám ministr financí pěkně zapotí, jeden 152mm kus přijde na nějakých 9000 Kč, ráže 155mm je o kapánek dražší, kus za 3300 eur…
A jak známo, zvýšená poptávka navyšuje cenu…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jsladin
18. 2. 2024 11:25
Odpovědět  Boomer

Spíše se z toho orosí národ oveček, budou muset více pracovat za méně, aby bandeři měli čím střílet.

janle57
18. 2. 2024 13:49
Odpovědět  jsladin

Vysvětlovat může tenhle herecký hňup co chce,podstatné je,že každý
se selským rozumem u nás i na Ukrajině ví,že je pan Putin požene
svinským krokem až do Kyjeva, dokud tahle banderovská svoloč nezahodí
zbraně a nebude prosit o život,pak se může konečně začít účtovat.

Ladislav 💤
18. 2. 2024 07:41
Odpovědět  Velitel

Ruská Avdiivka je osvobozena! 🇷🇺

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
18. 2. 2024 09:24
Odpovědět  Ladislav 💤

😊 😊 😊 👍

František
21. 2. 2024 21:17
Odpovědět  Velitel

Ta Avdijivka mi připomněla Němce za II.WW, kdy “takticky ustupovali do předem připravených pozic.”

17. 2. 2024 22:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Ted už bude somrskřet vysvětlovat až do konce svých dnů – kterých mu, dle mého, zas kór moc nezbývá. Je sice o 27 járů mladší než já, ale myslím, že ho o slušný počet východů slunce přežiju.
P.S. To s tím udržováním v umělém nedostatku zbraní bylo od něj ženiální. Ušáci jsou z toho prohlášení sichr nadšení.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Honzas
17. 2. 2024 22:40

Dával jsem zelenině čas do konce února ale vzhledem k tomu že se mu podařilo opět vysomrovat pár miliard dolarů Tak si myslím že to vydrží do června. Nevím jestli ho nechají oddělat Ukrajinci nebo sami Američané. Začíná vadit všem.

17. 2. 2024 23:05
Odpovědět  Honzas

Hádám, že ho nechá odživotnit MI-6 – ale číma rukama, tot otázka.

Tupý hulvát
18. 2. 2024 08:51

Stejně to svedou na Putina,tak je to jedno.

18. 2. 2024 14:07
Odpovědět  Tupý hulvát

Popravdě bych rád věděl, kolik procent lidí je skutečně přesvědčeno (tím myslím vnitřně, ač navenek z různých důvodů hlásají něco jiného), že smrt zmetka má na svědomí VVP.

František
21. 2. 2024 21:21

Oddělá ho jeho vlastní ochranka za patřičný balík dolarů. Samozřejmě to svedou na Putina.

Helena
17. 2. 2024 23:34
Ohodnotit příspěvek :
     

 Mimo téma-stojí za vyhledání a přečtení: http://www.aspeninstitutece.org/cs
mimo jiné se lze dočíst: V rámci této studie založené na detailním modelu, názorech expertů a zkušenostech ze zahraničí, analyzujeme současný stav a budoucí vývoj českého pracovního trhu a navrhujeme státu konkrétní opatření v následujících oblastech:Do roku 2030 přijde v celé ekonomice o práci z důvodu zániku pracovní pozice cca 330 tis. současných zaměstnanců. Ti se budou muset přeškolit na jiná povolání….

18. 2. 2024 03:50
Odpovědět  Helena

A tohle – https://www.aspeninstitutece.org/cs/news-article/gratulujeme-milanu-vasinovi-k-jeho-nove-funkci-vedouciho-kancelare-prezidenta-republiky/ – tam taky stojí za přečtení.
A ještě tohle – https://www.aspeninstitutece.org/cs/people-profile/pavel-rehak/ .
To by jeden (co jeden, ani dvanáct apoštolů) nevěřil, co aspeňáckých vší dokáže vyprodukovat taková malá zemička…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
18. 2. 2024 12:11

Já tedy nevím, kdy té myslící části populace dojde,že tato kolonie je řízena zrádci a zaprodanci národa a že dělají přesně to co dostali za úkol. Co je sakra na jejich počínání divného, mne zatím ještě překvapuje, že nás ještě nezařadili do říše. Nechci být arogantní, ale o čem se zde pořád vykládá. Ten nám způsobí to, tamti ono atd. Vždyť tu likvidaci naší kolonie mají v plánu. Co je tady k divení? Sakra dělají to vědomě a dělat budou, dokud je národ nezastaví. Ale jestli je tady 80 % nemyslících, tak se ke změně nemůžeme dopracovat. Vykládat kolik lidí přijde o místa apod, tak ať tomu tihle mlaďoši a jiní zabrání, mají svoji mozkovnu, nebo tam mají vytuněno? Kdo to za ně vybojuje.? Staří sedmdesátníci či osmdesátníci? Vždyť je to na palici. Co říkal dědek Josef, nezapomeň, že ten připálený hrnec za tebe nikdo nevydrhne. Jestli s tím kurdyna nic dělat nechtějí, tak ať si užijí. Žádná lepší rada neexistuje.

18. 2. 2024 14:11
Odpovědět  Pavel z Moravy

No, té myslící části populace to už nutně muselo dojít.

sizok
18. 2. 2024 15:27

Aby to nedopadlo jako v Polsku, kde si chocholi vytírají prdele
polskými vlajkami. Brzy budou i českými.
UKRAIŃCY ZNIEWAŻYLI POLSKĄ FLAGĘ NA PROTEŚCIE ROLNIKÓW/MEDYKA (youtube.com)

18. 2. 2024 21:37
Odpovědět  sizok

U nás si je vytírají rovnou námi. Viz nová pošta a skupování českých podniků ukromafií. Za toto bych tu swini vykulenou vykastroval na sucho (dva šutry a bác), bo pošta spadá pod ministerstvo vnitra, a ještě mu ušmik víčka, aby dobře viděl na ty swinárny co natropil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 2. 2024 09:20

Jestli von není Ukrajinec. Taky dělá usilovně všechno, aby nas.ral všechny.

Markýza
19. 2. 2024 09:19
Odpovědět  sizok

No hezky. Nas.rat si největší spojence – tomu říkám umění! Zelina tuhle vynadal Bidenovi….trajektorie Ukrajiny se rýsuje jasně.

Albi
18. 2. 2024 09:49
Odpovědět  Helena

A na jaká povolání pro jistotu určitě neřekli – nenapsali. Ani jak budou placená.
Ono být pracující bezdomovec není nic, co by lidi “motivovalo” k takové práci. .

Pavel z Moravy
18. 2. 2024 12:22
Odpovědět  Albi

Prokristapána Albi, omlouvám se, ale co to řešíš? To ti 30 a 40 letí nemají mozkovny, aby nechápali co jim připravují. Po apatii přichází otroctví, a nyní toho začínáme býti svědky. Nemáme na tyto události již žádný vliv, pokud ti o které se jedná nemají o řešení zájem. To si musí vyřešit oni. Musíme sakra chápat, kam tyto národy ta banda liberálů směřuje. K prosperitě to není, je to do otroctví. Ale nás v našem věku to již nemusí zajímat. Zde již musím být sobecký i když je to proti mému přesvědčení. Nemá li totiž problém řešení, starosti nepomohou. Jestli někdo chce žít v takovém marasmu a stresu, nemohu mu bránit, je to jeho volba. I tento národ má volbu, je to pouze na něm.

Albi
18. 2. 2024 03:15
Ohodnotit příspěvek :
     

…udržování Ukrajiny v umělém nedostatku zbraní...
Jako sebekritika dobrý, ale jinak pěkná pitomost, jak je Alzákovým zvykem.

Pravdomluvny
18. 2. 2024 06:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty jeho výmluvy jsou blbý i jako vtip 👽

18. 2. 2024 14:12
Odpovědět  Pravdomluvny

Jo

Markýza
19. 2. 2024 09:21
Odpovědět  Pravdomluvny

Tak nějak. Tuhle Holec konstatoval, že Česká soda by se dneska ani nemohla točit, poněvadž je to reálný stav.

Vladimír
19. 2. 2024 09:34
Odpovědět  Pravdomluvny

Tam v té oblasti bylo vždycky nutno “zkracovat frontu”, to by vám ale lépe vysvětlil nějaký Dolfa.

Markýza
19. 2. 2024 09:48
Odpovědět  Vladimír

Copak Áda…..nakonec, ten taky tvrdil, že bojuje za celou Evropu, aby ji nezaplavili bolševici. Dějiny se opakují, ovšem jako fraška.

Frank
18. 2. 2024 08:23
Ohodnotit příspěvek :
     

A koho zajímají pindy vyhulené zeleniny? Brzy si už bude balit kufry.

Tupý hulvát
18. 2. 2024 08:57
Odpovědět  Frank

Například osmdesát procent českých tupců,kteří věří masmédiím.

Pavel z Moravy
18. 2. 2024 12:23
Odpovědět  Tupý hulvát

Kdo ví, ne li více.

Aleš
18. 2. 2024 08:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukronacismus a jeho ofenzíva na druhou stranu.

unor 2022
18. 2. 2024 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Avdijivka.
Z ruin mesta na uzemi Ukrajiny vyhnala ruska armada ukrajinske nacisty a zoldaky.
Vedene zidem. Vyzbrojene a zivene i ceskym dekadentnim .. LGBT+, covidovym, cenzurnim, nesvobodnym zapadem.
Podekovani a ucta vsem padlym ruskym vojakum.

Standa
18. 2. 2024 08:50
Odpovědět  unor 2022

Takový LGBT+ by si v zákopech užil. Vojáci mají sexuální deficit.Prohlásil by se za ženu.

Boomer
18. 2. 2024 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

..tož jedna historická reminiscence.. 16. dubna 1945 začala v oblasti Seelowských výšin jedna z posledních velkých bitev II. světové války.

Tož uvidíme…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jura S
18. 2. 2024 09:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Zdá se, že nazrála doba, kdy Zelenina vypadne z okna podzemního bunkru, což papež vyhlásí za zázrak a povrzení boží moci … 🙂

Albi
18. 2. 2024 09:53
Odpovědět  Jura S

Dobrý! 🙂

Slovan
18. 2. 2024 10:10
Odpovědět  Jura S

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Humorné, ale vlastně teoreticky možné, i pod zemí funguje zemská přitažlivost.

18. 2. 2024 14:20
Odpovědět  Jura S

A bude po Služebníkovi lidu, jímž už je, postupně  prohlášen za Služebníka Božího, pak Ctihodného, pak Blahoslaveného a nakonec za svatého a v Kanadě mu nechá vymatlaný bukvík vystavět kapličky a na mostech sochy, a antikrist ve vatikánu za něj bude každoročně sloužit mši.

Markýza
18. 2. 2024 18:31
Odpovědět  Jura S

No jen neříkejte. Když přiletí kinžál, může vypadnout i z okan podzemního bunkru 😀

Pijack
18. 2. 2024 11:32
Ohodnotit příspěvek :
     

To se mi líbí, jak Zelená smažka vyhrožuje Bidenovi. On by jim ještě rád diktoval, jak sestavit rozpočet, aby měli oligarchové na Ukrajině zajištěný přísun miliard. To už Američané totálně zblbli, že s ním neumí zatočit? U nás se Zelené smažce klaní, což je známkou podřízenosti. Tady se jasně ukazuje, že zatočit s ním umí pouze Rusové.

Markýza
18. 2. 2024 18:32
Odpovědět  Pijack

Spíš komu on nevyhrožuje . to bude stručnější. A to ještě neotevřel zobák Kuleba.

Kelly
18. 2. 2024 12:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď už na ty Ukrajince bude stačil zazpívat chorál “Ktož sú boží bojovníci” a budou pelášit až za Lvov, takto vám třeba.

Fanny
20. 2. 2024 11:21
Odpovědět  Kelly

Však už pelášili od Avdiivky na YT je video,jak ti hrdinové nechali tanky,bvpčka a jiné a mazali z bojiště,byl to hezky pohled.

Joska
18. 2. 2024 21:28
Ohodnotit příspěvek :
     

“Ukrajinští vojáci se stahují, aby se vyhnuli obklíčení a zničení”
Úplný Sun-c” tento komediant.Nie je obkľúčenie a zničenie nepriateľa cieľ vojny?A jeho útek jeho priznaná prehra?

Frank
19. 2. 2024 16:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Už je načase balit “čumajdan”. A jsem přesvědčen, že si těch miliard dlouho neužije.