Krize UKRAJINA

Rusko předalo Íránu ukořistěné západní zbraně výměnou za bezpilotní letouny

Valius Venckunas,      9.11.2022

Valius Venckunas

Rusko předalo západní zbraně ukořistěné na Ukrajině Íránu výměnou za bezpilotní letouny, naznačuje zpráva britské zpravodajské stanice Sky News s odvoláním na anonymní zdroj blízký této záležitosti.  

Podle zprávy byly přenosný protiletadlový obranný systém Stinger (MANPADS), protitankový raketový systém Javelin a protitankový raketový systém NLAW britské výroby spolu se 140 miliony eur v hotovosti vyměněny za 100 kusů bezpilotní munice Shahed-136 a 60 dronů jiných typů. 

Zpravodajská hlášení

Anonymní zdroj údajně poskytl satelitní fotografie  (na to není třeba anonym) dvou ruských vojenských dopravních letadel Iljušin IL-76, která údajně zbraně a peníze dopravila, na teheránské letiště Mehrabad. 

Let se uskutečnil 20. srpna 2022, tvrdí zdroj, a letadla se vrátila do Ruska naložená íránskými bezpilotními letouny. 

Tato tvrzení jsou v souladu s předchozími zprávami týkajícími se dodávek íránských dronů do Ruska. 

V červenci 2022 poradce prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Joe Bidena Jake Sullivan uvedl, že USA mají zpravodajské informace o tom, že Írán souhlasil s poskytnutím “několika stovek” bojových dronů Rusku. 

Podle amerických zpravodajských služeb, které uvedly, že několik íránských letadel doručilo drony 19. srpna, dorazily první dodávky do Ruska koncem srpna. 

Podle ukrajinské vlády se k dodávkám íránských bezpilotních letounů do Ruska používají námořní i letecké trasy, přičemž náklad přepravují ruské vojenské transportéry Il-76 a íránské letecké společnosti, jako jsou Iran Air a Mahan Air. 

Neustálé útoky 

Zásilka popsaná ve zprávě Sky News je podle všeho jen jednou z mnoha transakcí mezi Íránem a Ruskem. 

Další výše zmíněné zprávy popisují desítky letů s přepravou dronů, mezitím koncem října ukrajinské letectvo uvedlo, že nad zemí bylo za dva měsíce sestřeleno více než 300 letounů Shahed-136. 

Útoky si však vyžádaly vysokou daň na ukrajinské civilní infrastruktuře. 

Rusko zahájilo používání Íránem dodaných bezpilotních letounů koncem září 2022, kdy zaútočilo na ukrajinské město Oděsa na jihu země.  

Od té doby byla při bombardování, jehož prioritou byla energetická infrastruktura, například elektrárny, použita kombinace řízených střel a sebevražedných dronů. 

Dne 1. listopadu 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že bylo poškozeno  více než 40 % energetického systému země, což Ukrajinu donutilo zastavit vývoz elektřiny do zahraničí a drasticky snížit spotřebu energie.

Zamyšlení a otázky na závěr:
Ví se, že snad to jsou iránské drony, co ničí vojenské cíle a energetickou infrastrukturu Ukrajiny.
Ukrajina tvrdí, že sestřelili více než 300 letounů Shahed-136, což je více než byly západem uváděné množství iránských dodávek. Co potom zničilo 40% energetické infrastruktury a další cíle, které údajně měly na svědomí právě iránské drony?

Proč útoky dronů začaly až poté co Urajina provedla útok na krymský most? Do té doby Rusové na energetickou infrastrukturu Ukrajiny neútočily.  Západ byl přesvědčen, že Rusové budou postupovat stejně jako vojska USA/NATO  ve svých válkách v Afganistanu, Iráku, Srbsku, Libyi či Sýrii, kde tyto cíle byly ničeny hned na počátku jejich válečných kampaní.

Zdroj: https://cutt.ly/mMogr0P

sdíletj na

38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
José
11. 11. 2022 10:16

Myslím, že Írán dost jasně ukázal světu a především Izraeli, že není radno si s ním zahrávat. Proto možná si rozmysleli několikrát avizovaný útok.

Frankie
11. 11. 2022 14:07
Odpovědět  José

Tak delší dobu je jasné, že Írán není žádné ořezávátko. Američané sice poštěkávají, ale to je tak asi vše.

Veny232
11. 11. 2022 14:59
Odpovědět  José

S hrdými Peršany nebylo nikdy radno si zahrávat, jen hlupák jako Anglossas je provokuje. 😀 Protože nezná dějiny.

Autor
11. 11. 2022 19:43
Odpovědět  Veny232

Bohužel je neznáte i vy. Na území Íránu byla Perská říše, kterou porazil Alexander “Veliký”. Mimochodem byla vyvražděna celá tehdejší – ano celá – perská elita.
Perský král daroval Mordechajovi královský prsten, který vzal Hamanovi. A královský prsten není jen šperk, ale symbol královské výkonné moci. To znamená, že Žid Mordechaj získal nejvyšší výkonnou moc v Árijském království.
Udivitelné je něco jiného. V moderním Íránu (bývalá Persie) se nachází hrobka Ester a Mordechaje – hlavních organizátorů vražd perských bojovníků, která se nachází ve městě Hamadan, hlavním městě stejnojmenné provincie v Íránu. Předpokládá se, že žili v tomto městě, které se tehdy nazývalo Ekbatana.
Íránští Židé sem přicházejí každý rok na svůj krvavý svátek Purim, aby si přečetli Svitek Esther (Megillah Esther). Jak kvalitativně asi promyli Peršanům mozky, že ti dovolují uctívat ty, kteří organizovali na jejich územích genocidu a bezprecedentní vykrádání země.
Boj o skutečnou nezávislost trvá již tak dlouho …
https://cont.ws/@elenalu/1083627
Oslavy svátku Purim:

10.jpg
Jaris
12. 11. 2022 00:28
Odpovědět  Peter

Jsem rada, ze jste to sem dal. Cely pribeh Ester o masakru Persanu zidy najdete v Bibli.
V podstate se jedna o historickou udalost. Persie byla sveho casu mocna rise. Kral Ahaseurus oplyval nevidanym bohatstvim se kterym se chlubil svym hostum. Jeho pani, kralovna Vasti, byla udajne jedna z nejkrasnejsich zen te doby.Pri jedne opulentni hostine se vinem ojineny kral chtel pochlubit svou zenou Vasti. Poslal pro ni, ale protoze uz byla pokrocila nocni doba, Vasti odmitla prijit na kraluv rozkaz. Za tuhle troufalost ji
Ahaseurus vyhodil navzdy z palace. Za nejaky cas se Mordechaiovi podarilo krali strcit do postele zidovku Ester a ta si ho strcila pod pantofel. Tim se pozice zidu v Persii umocnila, coz nelibe nesli Persane. Skoncilo to tak, ze se Ester podarilo krale presvedcit k popravam svych lidi. Haman, jeden z nejvyssich clenu vlady,byl popraven i s deseti syny. Nasledoval masakr ve kterem zidi zmasakrovali 75 000 Persanu behem nekolika dnu. Tenhle masakr dodnes zidi kazdorocne slavi
a pecou tzv. Hamanovy usi a pestujou v dalsich generacich nenavist k Persanum, dnesnim Irancum.

Pavel K
12. 11. 2022 06:58
Odpovědět  Jaris

Já se o to zas tak nezajímám ale asi ve stáří začnu ať neumřu blbej. Stejně, to je zajímavé a zároveň strašné, co se v dávných dobách tenkrát dílo. To nejsou potoky, ale řeky liské krve. Nejvíce mě ale zajímá proč k těmto keveprolití v dějinách muselo být. Je to zajímavé. Nechtěl bych žít ve válečné době, kdy vám kdokoliv a třeba bez pardonu může někdo useknout hlavu, nebo ještě hůře zamordovat.

Jaris
12. 11. 2022 11:06
Odpovědět  Pavel K

Muj nazor je, ze by si Bibli mel precist kazdy a znat alespon jeji zaklady, to hlavne proto, abyste nebyli oblbovani ruznymi nabozenstvimi. Bible neni jenom o zidech, ale studnice moudrosti, historie ruznych kultur tehdejsiho sveta. Logicky je v Genesis popsan vznik Zeme a zivota na ni. V Bibli jsou take ulozena mnoha proroctvi, ktera se splnila a plni. K memu prekvapeni jsou zidi vetsinou popisovani negativne, az na vzacne vyjimky.

Autor
12. 11. 2022 08:39
Odpovědět  Jaris

Taky jsem rád za váš příspěvek. 🙂
Hodně málo lidí, kupodivu i věřících – nemám nic proti nikomu kdo věří, je to jeho věc – četlo vůbec Bibli, základní knihu náboženství. Záměrně neříkám jakého. Ale v podstatě se jedná o historii Židů z těch dob. Autorka z mého odkazu v příspěvku má ještě cyklus , který by se dal přeložit jako Obrázky biblických obrázků. Když jsem kdysi ještě za “před listopadem” si koupil Bibli, táta se usmál, věděl že nejsem věřící v tom smyslu, ale neřekl nic. Jen změnil způsob mluvy se mnou a já po letech pochopil, že tím okamžikem jsem se stal pro něj dospělejším. Protože věděl, že to nečtu jako “svatou nedotknutelnou knihu”. Dodnes mne zaráží kolik lidí nechce chápat tuto jednoduchou věc. Ale poučilo mne kdysi i to, že někdo řekl – já čtu často a hodně. A pak z něho “mnou vytáhnuto” vylezlo, že přečte tak jednu dvě knihy za rok …
Mimochodem, aniž to víte, použil jste téměř ta slova, co autorka v jiných částech.
Drtivá většina lidí je tak zpracována, že nechce chápat, kdo je v pozadí. (Tady je situace samosebou trošku jiná)
A co je svatého na jejich historii pro lidi jiných kořenů?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
12. 11. 2022 09:38
Odpovědět  Peter

NIC!! Samej lup a mord, jó a ještě lichva. 😈😈😈💩💩👎👎

Ratus
12. 11. 2022 17:38
Odpovědět  Peter

Díky za info a rozšíření obzoru.Mohl by jsi jen pro pořádek uvést zdroj?
Třeba knihu.Historie mě zajímá a rád bych přečetl více.

Ratus
12. 11. 2022 17:35
Odpovědět  José

Počítám,že to byly dodávky pro iránské vojenskohistorické muzeum.Javelin není žádná
horká novinka.

Administrátor
P.A.Semi
11. 11. 2022 11:03

Tak přemýšlím, odkud asi pochází titulní obrázek, když tam je gramatická chyba ?! Evidentně to nepsal angličan nebo američan…

Správně by bylo: “Russia has upgraded ” …
https://sentence.yourdictionary.com/upgraded

Za předpokladu, že by “upgrade” bylo myšleno jako podstatné jméno, tak by tam muselo být “Russia has upgrade of Iranian …”

Irán to popírá, že by Rusku dodával drony, nebo pak přiznali, že jim je dodávali dávno před tou Ukrajinskou válkou…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
11. 11. 2022 12:21
Odpovědět  P.A.Semi

V odkazu je jiný obrázek.
A ten text. Není to báječné? Plány korporací na likvidaci gramotnosti postupují vítězně vpřed!

Jarda
11. 11. 2022 14:07
Odpovědět  P.A.Semi

Je to naprosto správně. Kde máte problém? Je tam předpřítomný čas, takže naprosto v pořádku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Alfred
11. 11. 2022 17:04
Odpovědět  Jarda

Souhlas, marně tu “chybu” hledám. Je to správně.

Administrátor
P.A.Semi
11. 11. 2022 18:50
Odpovědět  Alfred

Mezitím se ten obrázek změnil, teď je to správně…
Předtím tam bylo “Russia has upgrade” …

Děkuji za opravu…

Když koukám na anglický originál, je tam odkaz “Read more” na článek “Iran admits it supplied Russia with Shahed-136 drones before war in Ukraine“…
To jsem měl na mysli, když jsem psal “nebo pak přiznali”…

Tenhle článek od “Valius Venckunas” totiž Rusko a Irán obviňuje z toho, že lžou… Tak je mi to poněkud podezřelé…

πα½

Clpx148873_crop.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gene
11. 11. 2022 17:26
Odpovědět  P.A.Semi

Vzdyt to je napsano spravne. Je to pravdepodobne od amiku, americka anglictina se od evropske lisi. De facto oba dva mate pravdu.

Velitel
11. 11. 2022 18:47
Odpovědět  P.A.Semi

Mě nejvíc mate jak se „Russia has upgraded “ na úvodním obrázku liší od vašeho Správně by bylo: „Russia has upgraded “ …?

Vladimír
11. 11. 2022 11:14

Banderovci se ještě ani nenaučili počítat, jinak by ta propaganda nebyla tak směšná. Ono na tom propojení náckovství a IQ něco bude…

Jiří
11. 11. 2022 12:04

Pokud vyvlastníme 0,001% lidstva, tzv super boháče, oligarchy a pod. protilidskou chamraď a zaměříme se pouze na mezinárodní a lidskou spolupráci, skončí okamžitě všechny konflikty a války. Obyčejný člověk proti obyčejnýmu člověku a vlastně ani žádnej žoldák bez peněz těchto zmetků bojovat nebude. Nemá důvod a nikdy neměl. To jen bohatá s podplacenými politiky spolčená pakáž nám ničí životy. Prostě pokud pro nás nezačne podplacený a zaprodaný politik nebo svinskej boháč a jeho slouhové bejt lovná zvěř, líp nebude. Zatím jsou i celý národy pro tuhle lidskou špínu, (viz Ukrajina) za blbečky a maj je jen pro vlastní pobavení a další bohatnutí, ale jednoho dne si je lidstvo podá. A doufám, že drsně a bez milosti.

Jiří
11. 11. 2022 12:15
Odpovědět  Jiří

Jen dodám. Nikdy jsem nežil takovouhle šílenou sračku jako je dnešní svoboda a demokracie. Žil jsem kus docela pěknýho života v socíku. Nebylo všechno ideální, ale to není nikdy a proti dnešku to bylo nádherný a jsem rád, že jsem aspoň mládí prožil v minulém století.

Pavel z Moravy
11. 11. 2022 16:21
Odpovědět  Jiří

Zažívat takovou sračku, jak jste to napsal je opravdu o hubu. Mám to úplně stejné. Díky za těch necelých 40 roků co jsem mohl v tom socíku i s jeho nedostatky požít.

Veny232
11. 11. 2022 15:08
Odpovědět  Jiří

Přesně tak brácho, sekery na ně, umlátit to na potkání a je klid… víme kdo je sfině, omyl nenastane…

František
11. 11. 2022 12:11

Zajímavé je, kde Rusko bere ty západní moderní zbraně neporušené, když UK stále vítězí??

Autor
11. 11. 2022 12:54
Odpovědět  František

UK naplno využívá dodávky západních zbraní a výzbroje, staví jimi zeď do cesty ustupující ruské armádě, aby se ta zdržela při ústupu a Ukrajinci mohli dohnat ruské vojáky. 🙂
Mimochodem existuje prý píseň v Estonsku, kde se popisuje jak chrabří Estonci doháněli Rusy.
Kdo neví, v Rusku – estonské – je i synonymum pro pomalost, váhavost, flegmatičnost. Je to využíváno v anekdotách a vtipech.

d24b7498_resizedScaled_740to620.jpg
RASputin
11. 11. 2022 16:52
Odpovědět  Peter

oba dva, rozlišujte mezi UK a UA, aby vám bylo rozumět

Autor
11. 11. 2022 19:46
Odpovědět  RASputin

Za chvíli to bude jedno, kterou zkratku vybrat 🙂 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
12. 11. 2022 10:20
Odpovědět  Peter

Nevěříte?
Celá historie Anglie je o tom, jak ještě lépe okrást nejen kolonie, ale především vlastní obyvatelstvo! Jenom těch mrtvých oběšených při změně pozemského práva na půdu – oplocení – bylo tenkrát přes 80000! Podívejte se na internetu, jak žili obyčení Angličané i na počátku 20. století, kdy úspěch slavily takové noclehárny, kde spali ve stoje zavěšeni do provazu, a to v době, kdy to tam bylo “bohaté” … dnes to pokračuje a bude dokud se Anglie nezbaví takových “elit” které jsou vzorem pro naše “elity”. Podívejte se jak se chovali a chovají Angličané k Irům, Skotům i Welšanům … Jenom u Irů několikrát zkrátili počet obyvatel téměř vždy na polovinu!
TAK TOHLE MÁM NA MYSLI ZASE JÁ.

https://cz24.news/do-velke-britanie-dorazila-chudoba-do-potravinovych-bank-zacinaji-chodit-i-bezni-pracujici-zdravotni-sestry-mlade-rodiny-na-valceni-na-ukrajine-ale-maji-tamejsi-elity-penez-dost-kdy-dora/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
12. 11. 2022 10:29
Odpovědět  Peter

Nový rekord trollů.
Sotva jsem to dopsal a za zhruba minutu znova načetl stránku pro kontrolu, už se objevil mínus.
Děkuji vážený trolle, vím tak, že jsem napsal nepříjemnou pravdu.
Děkuji rovněž, že smíchem jsem si prodloužil život již několikrát a pořád se pouchechtávám. Víte pane trolle, že troling vážně zkracuje délku vašeho života? To je vědecky dokázáno. Možná je to povahou, kdo ví, ale je to fakt.

Pavel K
12. 11. 2022 11:35
Odpovědět  Peter

Já nejsů troll ale odkaz mi nejde. Stránka nenalezena.🙋‍♂️

Jiří
11. 11. 2022 18:18
Odpovědět  František

Protože Rusové uměj sbírat informace a nejsou a nikdy nebyly žádný ořezávátka jako my. Teď, aniž by nám to blbečkům z východu EU bylo jasný, bojujou s celým západem i za nás, vlastně za celý svět. A svět to konečně začíná chápat..

zuza
11. 11. 2022 12:18

keď ukroRuina tvrdí, že zostrelili viac ako 300 iránskych dronov a záchod tvrdí, že ich tam bolo dodaných menej ako 300, tak ten rozdiel asi zmajstroval opitý ruský mužík v zemľjanke niekde na Sibíri. Teraz má na to čas, keď už nemontuje motory pre americké rakety.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Veny232
11. 11. 2022 14:57

A nejen to, také Hypersonickou technologii 😀 Game over Anglossasové! Do Izraele 30 vteřin? A Iron dome si můžou strčit Chazaři do zádele 😀

Velitel
11. 11. 2022 18:57
Odpovědět  Veny232

Iron dome nikdy nebyl a není určen na sestřelování dospělých raket a ani dronů , je to system, pro zachytávání letajícího vodovodního potrubí, kterým palestinci vzduchem zásobují židy. K ničemu jinému to vyvinuto nebylo a i tak vyjde setřelení jedné trubky 1000x dráž než její výroba.

konzerva
11. 11. 2022 22:30

Jak nedávno řekl okupant Československa starosta Kyjeva Kličko tak nad Kyjevem sestřelili 16 raket ze 16 a přitom pouze 2 z nich zasáhly trafostanice 750 kv u Kyjeva?

Buchtík
12. 11. 2022 07:48
Odpovědět  konzerva

To tak v životě bývá, když mockrát dostaneš úder do hlavy, že pak už ti to moc nemyslí.
Jenže Arestovyč neboxoval a přesto se ho pak snažil trumfnout, prej to bylo 17 raket, 16 jich sestřelili a 2 teda zasáhly cíl:
https://youtu.be/ABE9Ec67Osk?t=1569

A pak máš tady takový světoznámý herce z Holýho údu, kteří jen tak na počkání rozdávají svoje Oskary, kterých si tak cení, kdejaký kokainový smažce:
https://youtu.be/ABE9Ec67Osk?t=1618
A to přitom ani boxovat nemuseli…
Tady je to s celým patosem kolem toho:
https://www.facebook.com/bbcnews/videos/actor-sean-penn-gives-his-oscar-to-zelensky/786323859109795/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
12. 11. 2022 09:39
Odpovědět  Buchtík

No ale vždyť se trefil, ne? Zelenina je fakt na Oskara :-))