politika

Drak ukazuje zuby: Číňané vysvětlili, proč se v OSN postavili za Bělorusko

Nic nenaznačovalo, že včerejší hlasování Rady OSN pro lidská práva bude mimořádné. Většina zemí schválila rezoluci odsuzující orgány v Bělorusku (20 zemí rezoluci podpořilo, 7 zemí bylo proti a 20 se zdrželo hlasování)
Zdálo by se – takové normální ​​hašteření. Ale ne všechno je tak jednoduché.

Stojí za to se blíže podívat na postavení Číny. 

Pokud se dříve Podnebeská říše nutila žít v harmonii, nyní je všechno jinak – Číňané nejen hlasují proti (což nedávalo moc smysl, protože rovnováha sil byla přibližně jasná), ale rovněž navrhuje pozměňovací návrhy k usnesení. Ano, byli odmítnuti (spolu s návrhy navrženými Ruskem a Běloruskem), ale pozornost si zaslouží samotná skutečnost, že Peking ukazuje své zuby stále agresivněji, zejména ve vztazích se Západem.  

Kromě hlasování a pozměňovacích návrhů Číňané argumentují svou pozici vůči celému světu. 

Například pan Cheng Xu (stálý zástupce Číny při Úřadu OSN v Ženevě a dalších mezinárodních organizacích ve Švýcarsku) uvedl, že Čína vždy vystupovala proti zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí pod záminkou problémů v oblasti lidských práv a také proti narušování svrchovanosti jiných zemí (upozornění na Hongkong, Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, atd.). 

Podle čínského diplomata měli někteří autoři rezoluce „ztrátu mysli“ – myslel tím zasahování do záležitostí jiných zemí, což samozřejmě mělo za následek ničení, toky uprchlíků a porušování lidských práv. Samozřejmě nebyly jmenovány žádné konkrétní země.

Každý má své vlastní hodnocení toho, co se děje v Běloruské republice. 

Vzpomeneme-li si pouze na události roku 2021, vidíme, o kolik agresivnější se Čína stala na mezinárodních platformách a očividně ztratila víru ve schopnost vyjednávat se Západem přátelským způsobem. 

Na příkladech Běloruska a Ukrajiny Nebeská říše ukazuje světu, jak bude jednat se „spolehlivými“ a „nespolehlivými“ partnery.

https://bit.ly/3lWQjBT

sdíletj na