Krize UKRAJINA

Nemohu se zbavit pocitu, že té války, ničení a zabíjení už bylo dost.

Jaroslav Štefec -sétěJestli správně rozumím článku v dnešním vydání Forbesu, ztratil před několika dny v záporožských stepích svůj nimbus absolutní nezničitelnosti tank Challenger 2, téměř sedmdesátitunový kolos britské provenience, obložený údajně nezničitelným kompozitním pancířem. Jeho výrobce, britská společnost Vickers Defence Systems (dnes součást firmy BAE Systems Land and Armaments), o něm na svých stránkách píše, že jde o nejspolehlivější hlavní bojový tank světa.

Podle dostupných údajů byla až dosud zaznamenána pouze dvě poškození tohoto stroje v boji a jeden tank byl zničen “omylem”, při náhodném zásahu výstřelem jiného Challengeru. Proto se (až dosud oprávněně) pyšnil označením „jediného tanku západní provenience, který za celou dobu svého používání nebyl zničen v bojových podmínkách“. Obávám se, že toto tvrzení bude muset firma poněkud přehodnotit, a pokud bude zbylých jedenáct ukrajinských Challengerů i nadále nasazováno do bojů, přestane brzy platit úplně.

Obří hmotnost těchto tanků navíc znamená také obří problémy při jejich evakuaci z bojiště do opravárenského zařízení. A jakmile začnou obvyklé podzimní deště, bude jejich použití na ukrajinském válčišti prakticky vyloučeno. Může se tak stát, že od října zůstane 82. útočná výsadková divize ukrajinské armády téměř bez podpory nejen těchto, ale i mnoha dalších západních strojů, jejichž nízká průchodivost rozbahněnými ukrajinskými loukami, poli i cestami se již měla možnost negativně projevit jak vloni na podzim, tak během letošního jara.

Je známo, že na každou zbraň se najde protizbraň. Co mohlo stačit ke zdánlivé nezničitelnosti a neporazitelnosti v Afghánistánu nebo Iráku, to ve válce s ruskou armádou viditelně zaostává. Po Leopardu 2 (o nichž mají německá i zahraniční média v případě jejich zničení na žádost německé vlády psát výhradně jako o tancích ukrajinských) je Challenger už druhý válečný stroj, který jako “absolutní garant úspěchu” ukrajinské ofenzívy tak trochu selhal. Po něm aktuálně přichází na řadu další čekatel na tento titul, americký M1 Abrams.

Prvních pár kusů z celkem jedenatřiceti strojů, slíbených prezidentu Zelenskému jeho americkým protějškem Bidenem, se chystají USA dodat ukrajinské armádě v nejbližší době, a to včetně munice obsahující ochuzený uran. Uvidíme, jak si tento přibližně pětapadesátitunový stroj povede v nehostinném prostředí ukrajinského válčiště. Samozřejmě pokud k jeho nasazení vůbec dojde.

Bez ohledu na typ a pověst tanků (a mnoha dalších druhů obrněných vozidel), dodávaných na Ukrajinu různými zeměmi, se ve všech případech jedná vlastně o „tankové dědečky“ jejichž kořeny sahají hluboko do 70. a 80. let minulého století. Ostatně stejně jako kořeny původně sovětských tanků T-64, T-72 a T-80 všech modifikací, hromadně používaných jak ukrajinskou, tak ruskou stranou (pomíjím teď tanky T-90 a T-14, které jsou ve srovnání se všemi uvedenými stroji, bez ohledu na původ, úplnými „mlíčňáky“, samozřejmě s “pubertálními” problémy). Platí to i o mnoha typech obrněných transportérů, počínaje stařešinou M113 s kořeny v letech šedesátých..

Podle všech indicií čeká po zkušenostech s jejich použitím jak na ukrajinské (NATO) straně, tak na straně Ruska a jeho spojenců výrazné přehodnocení role těchto strojů v soudobých (a nejspíš i budoucích) válkách. Svou pozici významného zbraňového systému si nejspíš uhájí, ale radikálně se změní jejich taktické úkoly a výbava. Stejně jako u mnoha dalších druhů zbraní.

A právě tady má NATO dost velký problém. Ani jeden z na Ukrajině nasazených druhů a typů vojenské techniky, údajně technologicky, bojovou efektivitou a hlavně cenou podstatně převyšujících jejich ruské ekvivalenty, nesplnil očekávání ani ukrajinské strany, ani donátorů, a už vůbec ne výrobců. V mnoha případech se západní zbraně ukázaly jako mnohem zranitelnější a v podmínkách války dvou vyrovnaných soupeřů daleko méně efektivní než zbraně ruského, nebo dokonce ještě sovětského původu.

Zatím jediným skutečně hmatatelným efektem, které nasazení „nejmodernějších“ západních strojů přineslo, je tak kromě ověření jejich bojových schopností ve skutečné válce, důležitého jak pro vojáky, tak pro výrobce, a perfektního tréningu ruské armády v jejich ničení, především obrovské množství jejich více či méně ohořelých vraků podél silnic a cest, v hájcích i na polích. Jejich kvalitní ocel určitě velmi dobře poslouží při budoucí obnově válkou zničených území.

Jak se zdá, situace se hned tak nezlepší. Spíše naopak. Rusko prokázalo svou vojenskou i ekonomickou nezdolnost a převaha zdrojů na jeho straně se nutně dříve či později přetaví do jeho definitivního vítězství. Nakolik bude absolutní, to záleží i na naší (míněno západní) racionalitě a schopnosti vnímat realitu. A na pochopení pravidla, že benzínem oheň neuhasíš.

Nemohu se zbavit pocitu, že té války, ničení a zabíjení už bylo dost. Symbolické „hodiny posledního soudu“, reprezentující odpočet k možné globální jaderné katastrofě, které visí do roku 1947 v kanceláři časopisu Bulletin of the Atomic Scientists na Chicagské univerzitě, se za posledních dvaatřicet let posunuly směrem k hodině dvanácté o celkem patnáct minut a třicet sekund na dnešních pouhých devadesát sekund.

O umístění ručičky na hodinách rozhoduje výbor, složený z odborníků na fyziku, ekologů a patnácti nositelů Nobelových cen. Myslím, že nad touto intelektuální sílou by se měli zamyslet političtí představitelé všech stran, účastnících se tak či onak konfliktu na Ukrajině. Počínaje těžkými kalibry v osobách amerického, čínského či ruského prezidenta, a konče amatérskými ocásky v podobě našich nadšených aktivistů, hrajících si na velkou politiku. Je nejvyšší čas.


sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
6. 9. 2023 14:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Toto video je simulace virtuální hry. Simulace bitvy se může lišit od skutečné. Simulujeme články, které se objevují ve zprávách. ARMA Game Play Video

Vladimír
6. 9. 2023 14:50
Odpovědět  Peter 008

To video je viditelně ze hry, a nijak extra dobré – pohyby tanků vypadají dost nepřirozeně, jako by neměly setrvačnost, a ten kouř… Jak jsem zjistil, existuje spousta podobných videí (především leteckých), kde “Ukrajinci ničí ruskou techniku” a ta videa mají milionová shlédnutí. Připadá mi, že se na ně dívají i naši politici… :-))))

Autor
6. 9. 2023 14:57
Odpovědět  Vladimír

Přišlo mi divné – v malinkém okénku – že se nějak moc rychle pohybují ty tanky, no říkal jsem si, oni Rusové mají ty tankové hry a soutěže. A pak začali střílet jako diví a jeden výstřel šel tak nějank divně. Tak jsem přešel na YT a vše bylo jasné … Navíc to maskování vypadalo taky nějank divně. Tak jsem sem vložil přímo text pod videem.

Pavel K
6. 9. 2023 15:36
Odpovědět  Peter 008

Já to vůbec nesleduji tyhle vopičárny, ale jednou jsem se taky napálil s letadly a měl jsem to za pravé. Až na upozornění jsem naladil oko a zjistil že je to podvod. Jako všechno v dnešním světě. Proč to sem dávají, to je pro puberťáky. 🙄🙏🤦‍♂️

Teuton
6. 9. 2023 16:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Prosím, pomožme Ukrošvábům, konkrétně mužům ve vojenském věku, kteří zdrhli sem k nám před Zelenského nacistickým banderovským režimem a teď jim hrozí, že budou ve spolupachatelství ukrajinské vojenské policie a Rakušanových gestapáků chyceni a deportováni zpět na Ukrajinu na válečná jatka. Skrývejme a ukrývejme je jako uprchlé Židy za II. světové války. Na chatách a chalupách, prostě všude tam, kam na ně ukrajinská vojenská policie a Rakušanovi gestapáci nepřijdou.

jsladin
6. 9. 2023 20:19
Odpovědět  Teuton

A ty tam půjdeš místo nich?Nemaj lidi, budou brát co se dá.Na to bacha.

tupý hulvát
6. 9. 2023 22:07
Odpovědět  Teuton

Tentokrát velký souhlas.Myslím,že nacizmus který převládne neumožňuje občanům ,kteří nesouhlasí vývoj od určitého bodu zvrátit,fanatizmus a atmosféra strachu to nedovolí.Ti lidé neměli jinou možnost než utéct.Ano,mohli jít do Ruska,ale západ je vítal aby ukázal PUTINA JAKO ĎÁBLA,BYLA TO SOUČÁST PROPAGANDY.Ti co píší ty mínusy by si zasloužili poslat na frontu místo těch mladých Ukrajinců a měli by se stydět,fuj!

Jura S
7. 9. 2023 12:09
Odpovědět  Teuton

No jo, ubytoval bych ukrošvába- “modrou knížku” ale ekonomicky bych to asi nedal, dodávat mu denně 2 litry VODKY, 2 cigára, žrádlo a obávám se že večer by mi sáhl i na dcery…. :-))) navíc jeho terénní mercedes my se mi nevlez do garáže…

Ferko
8. 9. 2023 20:09
Odpovědět  Teuton

Nasrat !!!! Tady u nás akorát chlastají a dělají bordel.

miro
6. 9. 2023 17:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Brusel uvalí daně a poplatky na účty Čechů a Slováků v bankách!

 

 3. září 2023  Michael Svatoš      Od 1. září letošního roku rozdává Putin všem ruským školákům od 1. do 4. třídy 1 teplé jídlo zdarma . V ČR je to naopak. Profesor Fiala … ještě neustále vymýšlí, jak by dětem jídlo zdražil, aby měl na zbraně pro paní Černochovou a další euro-nesmysly pro paní Pekarovou – Adamovou! V EU budou uvaleny na všechny občany nové daně, které zaplatí náklady války na Ukrajině a náklady na Green Deal. Tyto daně bude Brusel vybírat od všech obyvatel EU přímo do své kapsy!
    I Češi a Slováci se mají nyní z daní na své finanční transakce podílet na zaplacení 750 miliard EUR dluhů Bruselu za COVID Recovery Fund, ač jsme dostali skoro 40 krát míň na občana!!!! než západní členové EU. Jak vidíte členství v EU se vyplatí jen Západní Evropě! Východní jen platí! Ostatně právě proto soudím, že Bruxelae a jeho domácí přisluhovači musí být v příštích volbách zničeni!!
 
 

PremekJ
6. 9. 2023 20:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Mám stejný pocit, jen si uvědomuji, že Zlo musí být tentokrát definitivně zničeno. Euroatlantický systém zanikne.

Ferko
8. 9. 2023 20:06
Ohodnotit příspěvek :
     

U těch záběrů zničených nejmodernějších tanků jsem si vzpomněl na II.WW a námořní boje letadlových lodí, bitevních lodí a křižníků. Už tehdy se zjistilo, že i ty největší a neuvěřitelně drahé ocelové obludy dokáže zničit obyčejný dvouplošník s torpédem nebo střemhlavý bombardér s jedinou bombou.
S těmi slavnými tanky to dopadne stejně, když tank za několik desítek milionů zničí jeden Lancet za pár tisíc. Slavné americké letadlové lodě dokáže zcela jistě potopit jediný hypersonický Kinžal.