blog

Surová pravda o Green Dealu! Světově uznávaný přírodovědec promluvil. Výzva lidstvu

Umíme si „odtrhnout od úst“ různé bytné věci? Uskrovnit se? Nejen, že s největší pravděpodobností budeme muset, ale měli bychom se vrátit „ke kořenům“. Letošní podzim ukazuje, že zima může být dlouhá a suchá, a tím pádem úroda v příštím roce podstatně menší. A to nepomýšlíme na nedostatek hnojiv či dokonce pohonných hmot. Potravinově soběstační jsme byli od začátku šedesátých let až do sametové revoluce. To mimo jiné uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uznávaný přírodovědec, geolog, docent Václav Ziegler.

Je nám podzim příznivý vzhledem k teplotám a pěknému počasí, nebo je to výjimečné?

K vaší první otázce si nejsem jist, zdali je nám podzim příznivý. V září pršelo a v říjnu a i začátkem listopadu je více sucho, než by bylo zdrávo. To ozimům dobře nedělá a tak je v sázce úroda příštího roku. Už teď jsou velmi drahé potraviny, hlavně ty základní jako jsou mouka, a tím i chléb náš vezdejší, cukr, mléčné a masné výrobky, mléko i maso nevyjímaje. Zřejmě i nás zasáhl nevývoz obilí a kukuřice z Ukrajiny, i když naposled jsme dostali pomoc od této krajiny v roce 1947, kdy byla součástí SSSR. Možná, že i někdy potom, snad v padesátých letech, ale už kolem roku 1960 jsme byli více či méně v potravinách soběstační a byli jsme i ještě v roce 1989, kdy někteří politikové tvrdili, že naše hospodářství nevzkvétá. Teplý říjen zřejmě pomohl stavebnictví, i když jsem na stavbách viděl málo aktivních pracovníků, zejména na těch silničních. Vzpomínám si, když jsem byl v Německu, a myslím tím Německo krátce po sjednocení, tak se tam na silnicích dělalo ve dne v noci. Možná bychom si měli některé praktiky skutečně z toho „Západu“ přisvojit, když chceme být s nimi rovni. Zatím se však pouze zdražuje a inflace narůstá mírou nebývalou. A nikdo proti tomu nic nedělá a ani lidé neprotestují, byť bylo i počasí na to vhodné. To na tom „Západě“, jak se u nás říká, tam se tedy protestuje hodně – proti zdražování, proti válce, proti migraci. Jen si vezměte Francii, Belgii, východní polovinu Německa, Řecko a další země. U nás dvě tři demonstrace a už se hrozilo tím, že budou účastníci zjišťováni. Už jsem to zažil, bylo to v letech před rokem 1990.

Ale zpět k tomu počasí – výlovy rybníků, i když dosud nejsou všechny hotovy, se snad vydařily, ryb je dost, ale budou také dražší. Inu, zdražila i lidská práce a straší se, že už nebude tak placená, kromě politiky, tam se platy budou zvedat, a dokonce ani důchody nebudou se zvedat podle inflace, i když je to nesystémové. To pouze cituji některé naše představitele. Podzim byl příznivý, ano, dokonce se vylíhlo 21 uchazečů o prezidentský úřad. Jeden neví, koho si z nich vybrat. A tak spadaným listím brouzdám se zahradou a přemýšlím, odkud ho začnu shrabávat. Už na podzim se přece zakládají komposty! A zvláště, když je tak pěkný a rostlo hodně hub.

Je tato doba a události spíše proti globalizaci, nebo přituhuje a bude ještě více miliardářů i chudáků, a to na celé planetě?

Dovolte mi, pane redaktore, abych začal odpověď na tuto otázku citátem Amerického prohlášení nezávislosti. Já vím, je to citát, který je starý kolem 250 let, a přesto neztratil nic ze své aktuálnosti. Tady je: „Lidé jsou ochotnější trpět, dokud zlo je snesitelné, než by se vzbouřili svržením forem, na které jsou navyklí.“ Měli bychom se zamyslet nad těmi slovy. Nejen já, či vy, ale my všichni. Za mého života se hodně mluvilo o internacionalismu, proti němu stály liberalismus a další ismy a všechny zdůrazňovaly své přednosti. Libarelismus sice přežil, ale i jeho dnes vytlačuje tzv. globalizace. V mnoha zemích došlo ke svržení zla a říkali jsme tomu revoluce a většinou to byly revoluce krvavé. Jen namátkou – ve Francii, v Německu, Rusku, Číně a v mnoha dalších zemích. Revoluce vyústily ve války a po každé válce si lidé všech národů slibovali, že už nikdy! Já si na to vzpomínám po té druhé světové. A stejně se to však znovu pokazilo, neboť lidé nesvrhli zlo, ale režimy, které je ovládaly. Nyní nás ovládá globalizace. Já si vůbec nepřeji válku, neboť by znamenala konec lidského rodu. Strašných zbraní je na světě moc a moc, že by zdaleka předčily i pád yukatánského meteoritu, který vyhubil dinosaury. A globalizace roste a kdo se jí nechce podřídit, je špatný, je nepřítel lidstva, chce ovládnout svět, tedy ten svět, který už je ovládnutý globalizací. Soutěž se vytratila. Férová soutěž. Lidé dnes nečtou Kapitál, který psal o kapitalistické soutěži, i o té férové, globalisti o tom nechtějí slyšet. Jimi nadiktované prostředky, ať už to jsou výrobky, ceny, životní prostředí, lidská práva a další jsou jim svaté a ten, který se vzpouzí je dodržovat, byť by nabízel i lepší podmínky, je zrádce, válečný štváč a lotr všech lotrů futrál. A musíme ho zničit. Nezdá se vám to tak? A tak sem tam přibude nějaký miliardář a tisíce a miliony těch, co zatím mají co do úst, ale brzy nebudou. Svět je takový a já se bojím té revoluce a války, která bude následovat, že zase po čase Zemi pokryjí lesy, řeky, stepi, jezera a moře. Jen člověk už tu nebude. Vy z toho nemáte strach, pane redaktore?

A ještě k tomu pěknému říjnovému a zatím i listopadovému počasí. Stará moudrost říká, že když listí dlouho ze stromů nepadá, tuhá zima se přikrádá. Jaká bude tam zima? Inu, z lidského hlediska bude záležet na tom, jestli a za kolik se ohřejeme, jestli a za kolik se najíme, budeme-li mít práci, a zdali budou mít pokoj a klid lidé dobré vůle.

Jak žijete, co píšete a nenecháváte se, s nadsázkou, „manipulovat“ médii?

Nedávno jsem četl v legálních novinách vtip, se kterým se ztotožňuji. Jak žijete, ptala se jedna paní druhé. Díváte se na televizi? A druhá paní odpovídá, manžel se na televizi dívá, ale nechává ji vypnutou, aby se nerozčiloval. Je to i můj případ, i když jsou pořady, u kterých dělám výjimky. Například některé pohádky, dobré soutěže, kde se člověk i něco nového při svém věku dozví, a dokonce i některá sportovní utkání sleduji, jen z fotbalového utkání Slavia – Sparta 4 : 0 jsem byl velmi rozčarován. Doufám, že mi to mistrovství světa ve fotbale vynahradí, i když dnes někteří bývalí fotbaloví bafuňáři pláčí nad tím, že se nechali tenkrát podplatit a přisoudili mistrovství světa Kataru, kde se nedodržují některá lidská práva, ale musí se dodržovat zákony daného státu. Také příklad globalizace.

Žiju docela normálně, nenechávám se vzrušovat ani naší prezidentskou volbou, když není z čeho vybírat  – tím nechci urazit prezidentské kandidáty, ale myslím si, že všem do toho správného prezidenta něco chybí, neboť prezidenta nedělají novináři, ale jeho láska a úcta k vlasti, práci a lidem dané země, kterým bude vládnout.

Zahrádku mám snad už, až na neořezané vrby hlavatky a neshrabané listí, v pořádku, zrytou, stromy prořezané, kočky nakrmené, jen ti ptáci se ještě k domům netáhnou, je ještě teplo a potravy všude dost! Co píšu? Svá pravidelná měsíční povídání pro mé přátele, a když se udá nějaká událost, například uklouznu v koupelně, či mi kočky podrazí nohy, napíšu takzvanou „mou encykliku“.

A manipulace? Víte, já nemám moc rád psy, a když jsem měl pejska Žulíčka, byl to svobodomyslný pes, někdy až moc. Ale mám rád kočky. Proč? Dám příklad. „Víte, psi přesně vědí, co znamená příkaz „na místo“, zatímco kočka nemá ani tušení, co takové slovo znamená“. Víte, já jsem taková kočka. Tedy, pardon, kocour. Velkej, zrzavej a trochu už vypelichanej, ale pořád svůj. A těžko kdy bude reagovat na příkaz „na místo“, i když by se to dnes mnohým mocným líbilo a nejen u mne.

Green Deal je příklad toho, že dobrými a správnými myšlenkami bývá dlážděna cesta do pekla. Podle mne je to idea, kterou nelze dnes použít. Proč? Protože tomu neodpovídá jednak lidská populace – zdravotně i myšlenkově, pracovně i v odpočinku, ve vztahu k práci, vědění a učení, a jednak ta lidská populace nemá na to technické prostředky. Vezměte si jednoduchý příklad – automobilovou dopravu. Všimli jste si, kolik aut projede na běžné silnici, která není ani dálnicí? Jsou to tisíce aut za den. Každé auto má nějakou spotřebu paliva, osobní auto menší, nákladní větší. Auta jsou dnes jedním z největších znečišťovatelů ovzduší, a přesto jejich počet stále roste! Rodiny nezřídka mívají dvě, tři, čtyři i více aut. A lidé jezdí a jezdí. Dnes i bez ohledu na náklady, však on to někdo zaplatí, odepíšeme si to z daní. A přitom bojujeme proti takzvané uhlíkové stopě. Co asi nahradí tato auta? Sláva, budeme mít elektromobily! Ale tu elektřinu bude muset někdo vyrobit. A hlavně z něčeho! Dovedete si představit ten blackout, když ty automobily začnou čerpat navečer elektrickou energii. Kolik by muselo být uhelných, plynových, atomových elektráren. Vždyť slunce a vítr tolik energie nevyrobí. A zase bude uhlíková stopa. Z výroby té elektřiny. A dovedeme si odříci jízdu autem? Vyměníme auto za veřejný dopravní prostředek? Mnozí z nás by to ponížení nepřenesli přes srdce. Copak jsou nějaké „socky“? A což takhle odříci si leteckou dopravu. Je stejně hrozná a možná i horší než ta auta. A jaký pohon jim dáme, když budeme chtít odbourat jejich „uhlíkovou“ stopu. Kam se hrabe všechno to topení domácností. Poukazujeme na velká stáda krav a jiného skotu, bravu a dalších domácích zvířat. Vylučovanými plyny ničí prý životní prostředí. Ale většina z nás si ráda dá pořádný řízek, steak alespoň půlkilový a horu kousků masa na talíř. Viděl jsem to v USA v roce 1998. A i jinde ve světě. Afriku ovládá vyhublý domácí skot, v Asii na tom nejsou o nic lépe. Dovedeme si odříci mnohé požitky? Teplou koupel či sprchu, teplo doma, i když dnes propagujeme svetry i doma. Já to pamatuji, když jsem byl malý. Byl příděl 10 metráků uhlí na zimu, ani o kilogram více. Rád bych viděl dnešní rodiny, které mají velké byty a domy, jak by se asi dokázaly uskromnit. Dokázali by si mnozí z nás odepřít v létě a v zimě moře, v zimě a v létě lyžování? Jízdu na všelijakých vynálezech po mořských vlnách? Jen dostat se tam, to je obrovská uhlíková stopa, pro mnohé i obrovské odříkání. Nebyli k tomu vychováni. Opravdu na to nejsme připraveni. Možná, že je to i chyba mé generace, že jsme naše děti nebyli schopni naučit se uskromnit. A násilím, což více méně Green Deal připouští, se nic, ale opravdu nic nezmůže. Je to běh na dlouhou trať, desítky a možná i stovky let. Pokud to bude kratší, bude to cesta do pekla. Možná to už mnozí z nás vidí.

Co byte chtěl sdělit našim čtenářům na závěr?

To je otázka? Víte, my stále něco oslavujeme, jen na podzim těch sláv až dost! Někdy si říkám, aby nám nezevšedněly. Stejně ta sváteční volna lidé využívají k tomu, aby někam vyjeli za rekreací, či zrýt zahradu, což já tedy za rekreaci nepovažuji. A vedoucí představitelé mají radost, že se mohou ukázat lidem v trochu jiném světle, než ve světle strašení se zdražením, se svými aférami a svým politikařením.

Já mám pro vás všechny takový malý návrh. Nemusíte ho uskutečnit, nečiním si na to nárok a ani nemohu. Blíží se doba adventní, doba očekávaného příchodu Spasitele, doba zamyšlení nás samých nad sebou. Zamyslete se nad tím, jak žijeme, zdali konáme dobře či špatně, zda nedovolujeme našim politikům uzurpovat si svět, jako děti hromadu písku, jen sami pro sebe, jestli jim v tom svým přitakáním příliš nepomáháme, zamysleme se nad tím, zdali používám svůj vlastní rozum ve prospěch všech či jen pouze pro prospěch svůj. Zamysleme se nad tím, jestli zbytečně nemrháme svou vlastní svobodnou vůlí a zda ji někdy příliš snadno neztrácíme. Zamysleme se nad tím, zdali alespoň někdy žijeme příkladně a spravedlivě. Advent je od toho. Přeji Vám, aby ten Váš Advent byl požehnaný, i když bude skromný a tichý!

Parlamentní listy

sdílet na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
P.A.Semi
13. 11. 2022 23:47
Ohodnotit příspěvek :
     

CO2 is Gas of Life

comment image
https://pi-alpha.org/Climate/CO2-TheGasOfLife.pdf

Všechny zelené rostliny potřebují CO2 pro fotosyntézu, a čím víc tím lépe – do určité míry, která je velmi daleko – tak asi za 1000 let současným tempem se dostaneme na Optimum…
Příroda již měla Hlad na CO2 a lidstvo ji zachraňuje tím, že vrací uhlík do oběhu…

Za dobu průmyslové revoluce jsme stoupli z 300 na 420 ppm CO2. V době dinosaurů bylo 1700 ppm CO2 a o 2°C tepleji a příroda jen kvetla, čehož jsou vrstvy uhlí svědkem… A dinosauři nevyhynuli na oteplování, ale na katastrofální ochlazení po pádu meteoritu…

Z Geologického hlediska milionů let je hlavním úkolem Lidstva vyhrabat ten cenný uhlík a vrátit ho do oběhu, aby příroda zas miliony let mohla dál kvést…

Tzv. “Zelená” politika omezování fosilních paliv je ve skutečnosti výrazně anti-green
Je to jako leccos v Západní Říši Lží přesně naopak, než Oligarchové a jejich prostitutky hlásají…

πα½

Jaroslav
14. 11. 2022 09:50
Odpovědět  P.A.Semi

Zatím jsem slyšel jenom od jednoho prezidenta (velké říše na Východě), že nepotřebují omezovat CO2, že mají dostatek lesů, které ho pohltí. Navíc jsou zde samozřejmě rostliny, které CO2 nutně potřebují k životu. Bez nich bychom nepřežili. A pro “zelené trouby” vzkaz- vy také ne. Jsem na tomto světě dostatečně dlouho, abych postřehl pokrok, zlepšení v oblasti životního prostředí. Když kdysi kolem mne projelo vozítko s dvoutaktem (olej s benzínem v ca poměru 1:20), tak to bylo cítit široko daleko. Jízda po dálnici v zácpě se podobala popravě v plynové komoře, topná sezona- dušení se oxidem siřičitým z nekvalitního uhlí atd.

Jaroslav
14. 11. 2022 09:50
Odpovědět  Jaroslav

Dnes je to mnohem lepší, a při rozumné politice je možný další pokrok. Jenom se to nesmí lámat přes koleno, jak to dělají ekoteroristé a podobní fanatici. Mohu mít tisíce přání, ale je třeba vyhodnotit jak dalece jsou reálné a jak silně je možno tlačit na pilu, než se zadrhne a budu mít kulové. No a dnes, spolupráce těchto “eko teroristů”, jejich podíl na vládě věcí veřejných, kultura politické korektnosti (obava nazvat lež lží) nás vede do pekel. Celý “problém” ochrany životního prostředí byl již dávno zpolitizován, kdysi byl využíván dokonce v boji proti soc. systému (západ začal s ochranou ŽP o něco dříve), dnes je ovládnut firmami k ohlupování populace a k vytváření příležitostí k vysoce lukrativnímu obchodu (do značné míry s lidskou hloupostí) a to až k hranici sebezničení. O skutečnou ochranu ŽP jim samozřejmě vůbec nejde

Pavel K
14. 11. 2022 10:20
Odpovědět  P.A.Semi

Přeji hezké dopoledne.
Tak mě napadá, když jsem si to po vás přečetl o tom údělu Lidstva a našem vracením uhlíku do oběhu, že jsme se tím možná i zachránili. Zřejmě jsme tím možná i ovlivnili svoji zkázu, tedy lépe řečeno zkázu amíků, když jim to tam bublá v tom Žlutým parku. Proč o tom píši, protože už tento supervulkán měl asi (ted nevím) před pár lety udělat bum bum a defakto přesluhuje. Země, matička příroda to měla takhle na čas naplánováno a my člověcí jsme ji takhle obelhali, právě tím, že jsme ten uhlík dodali. Ještě, vědci jasně říkají, že ty cykly erupce byly dost přesné a najednou ejhle. Že by zázrak? 😲🙏

Administrátor
P.A.Semi
14. 11. 2022 11:17
Odpovědět  Pavel K

Inu, z geologického hlediska “přesně” znamená plus-mínus pár tisíc let…

Ohledně Yellowstone:
Nedávno (před pár lety) to tam “udusávali”, měli tam jedno nebo pár těžkých nákladních aut, která vytvářela nějaké seizmické vlny nad tím vulkánem, nevím přesně na jakém principu, možná nějaké velké kladivo periodicky bušící, bylo to vidět na seizmogramech, když to spouštěli… Někdo si myslel, že se to snaží probudit, podle mě to spíš udusávali…

V oficiálních médiích si o tom samozřejmě nepřečtete, lidé by se moc ptali a zpochybňovali by účelnost toho… (viděl jsem to v nějakém videu v roce 2015, fotografie těch aut, rozbory seizmogramů)

A ovšem – v USA žijí vesměs dobří lidé uprostřed pod tím vulkánem, a šmejdi na obou pobřežích, zejména na východním (Washington, New York, etc). Když se ve Wikipedii podíváte, jak velkou oblast ten Yellowstone zasypal v minulosti, tak by to přesně vygumovalo ty dobré lidi uprostřed a šmejdy na pobřežích nechalo nepoškozené…
Tedy kromě toho, že by na celém světě bylo zřejmě i několik dekád tuhé zimy (mrazy i v létě, doba ledová, obdoba “nukleární zimy”)…

To když už si přejete něco proti USA, tak spíš Tsunami, než Yellowstone…

πα½

Pavel K
14. 11. 2022 13:19
Odpovědět  P.A.Semi

No nevím oni to spočítali celkem přesně a to snad na stovky, no nic. Já si to nepřeji a je mi známo, že by to bylo špatné pro celou planetu. Jestli by to bylo takového rozsahu netuším, ale kdyby, tak budou mít smolíka i ti na západním jako výchdním pobřeží, bo nebudou mít co papat a rozhodně spousty dalších věcí.

Administrátor
P.A.Semi
14. 11. 2022 19:33
Odpovědět  Pavel K

My bychom taky neměli co “papat”… Doba ledová, permanentní zima, žádná úroda na pár desetiletí…

πα½

14. 11. 2022 22:27
Odpovědět  P.A.Semi

Jo. Poseidonový. A na oba břehy.

Jaris
14. 11. 2022 00:06
Ohodnotit příspěvek :
     

S timto clankem se ztotoznuji. Lide si zvykli na nepotrebny luxus a pokladaji ho za samozrejmost.
Slevit z takoveho standardu v zadnem pripade dobrovolne nehodlaji. Tak to holt pujde nedobrovolne.
Paradoxem je, ze si za to EU muze sama furiantskym odmitanim ruskeho plynu a ropy.

Jaroslav
14. 11. 2022 09:35
Odpovědět  Jaris

To není jenom o tom, že si lidi “zvykli” na nepotřebný luxus. Především se vytvořil kult spotřeby, a lidi soutěží kdo je na tom lépe, ženou se za chymérama. Ti, co tzv. “neuspívají” v tomto závodě jsou označováni za “socky, lůzery…” a ti “úspěšní se chvástají, ostatně nevím čím. Znal jsem jeden smutný osud, kdy se syn vytahoval na svého otce (velice úspěšný vědec), jak má vyšší příjem a tím pádem je úspěšnějčí. Pak se změnila situace a syn již tak úspěšný nebyl, štěstěna jej opustila. Nakonec oba společně zahynuli v autohavárii a tím je osud smířil konečně. Ten otec a vedec byl mým spolužákem. Poučení ať si každý vyvodí sám, štěstí není v penězích, je to v hlavě. Jsme schopni žít s mnohem míň věcmi, náklady. Jsou základní potřeby a pak jsou věci navíc, které člověk ke štěstí vlastně nepotřebuje.

sergej
14. 11. 2022 05:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Zatím tady bojují za “západní hodnoty, proti Putinovi a zaměstnavatelům voličům.
https://www.michalapetr.com/map-1509-drahy-cinsky-plyn-do-kazde-ceske-rodiny-nova-fialova-akce-bruselu-prvni-lod-uz-vyplula/

José
14. 11. 2022 11:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem to tu kdysi psal a zopakuji to znovu. Globální oteplování, neboli klimatická změna, jak se říká, je umělý konstrukt vytvořený socialistickými úředníky a maoistickými aktivisty za účelem ovládnutí společnosti a rozhodování o klíčových procesech, opět tedy jde o peníze. Green Deal je produkt dva v jednom – ožebračení a zotročení lidí najednou.
Celá tato ideologie vychází z mylného předpokladu, že člověk svou činností ovlivňuje klima na planetě. Zapomínají nám však říci, že podíl člověkem vypouštěných „skleníkových plynů“ je ve skutečnosti v řádu promile, zbytek mají na svědomí přirozené procesy na Zemi. Stejně tak zapomínají na to, že nejhorším „skleníkovým plynem“ není sodovkový plyn, tedy CO2, ale vodní pára. Stejně tak zapomínají na to, že jak za Římské říše, tak ve středověku bylo podstatně tepleji než dnes. A stejně nám zapomněli říci, že klimatická změna je jev naprosto přirozený, že je stejně starý jako sama Země. Grónsko bylo zelené, Vikingové tam pěstovali obilí a pásli krávy do té doby, až jednou nepřišlo ani jaro, ani léto. Jen tenkrát nebyl ani internet, ani média a tak se to skoro nikdo nedozvěděl a nakonec nebyli ani ti aktivisti, kteří by tehdejší klimatické změně chtěli zabránit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
15. 11. 2022 11:24
Odpovědět  José

Ne nadarmo se je nazev Gronska Greenland-Zelena zeme. Takze v minulostito nebyla zadna ledova zeme. Dokonce jsem kdysi davno videla reportaz, ze obyvatele Greenlandu se raduji, ze tajou ledy a mohou zacit pestovat zeleninu. Nevim vsak, jak jsou na tom dnes. Priroda dokaze byt marniva.

skeptik
14. 11. 2022 17:21
Ohodnotit příspěvek :
     

To, co nám politici řízení globalisty chystají není proto, že by měli starost o zdraví planety Země a těch co na ní žijí.
Kdyby to mysleli vážně tak by jako první zarazili globalizaci, aby tisíce kamionů nepřevážely produkty zbytečně sem a tam z jednoho konce světa na druhý.
Udělali by vše pro to, aby jednotlivé státy byly co nejvíc soběstačné jako to bylo kdysi.
Pán Ziegler má obavy, že nebude dost energie pro elektromobily. Neuvědomuje si ale, že ne každý bude mít na to si ho pořídit. S tím globalisti počítají.

Administrátor
P.A.Semi
14. 11. 2022 19:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ještě k tomu trocha přibližných výpočtů…

Když jsme za dobu průmyslové revoluce stoupli z 300 na 420 ppm (parts per million) CO2 v atmosféře, kolik to je uhlíku?

Hmotnost atmosféry je cca 5.15e18 kg, uhlík je 14/46 váhy CO2, takže
5.15e18*(420e-6-300e-6)/1e3/1e9*(14/46) = 188 miliard tun uhlí nebo ropy,
tedy cca 200 kilometrů krychlových uhlí nebo ropy, za celou průmyslovou éru od roku 1750…

Když měli dinosauři 1950 ppm CO2, někde je ten uhlík pohřbený v zemi a v moři… To je cca ještě 2400 miliard tun (tedy 2400 kilometrů krychlových) uhlí nebo ropy, tedy více než 12x tolik, než kolik jsme dosud spotřebovali a uvolnili zpátky do atmosféry a tím do přírody… Něco z toho je ale nenávratně pryč na dně oceánů a už to do oběhu nevrátíme…

A k tomu poznámka – když se nás snaží omezit na 2°C od před-průmyslové éry – to nás ale porovnávají s malou dobou ledovou… Jistě, že se oteplilo, a je to dobře, a bylo by velmi špatně se tam vracet…

A když lamentují nad “Climate Change” – Klima se měnilo neustále, jedna velká Změna…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
14. 11. 2022 20:12
Odpovědět  P.A.Semi

Na té stránce ve Wikipedii Jurassic je zajímavé, jak tam zcenzurovali a odstranili tu informaci o 1950 ppm CO2 a o průměrné teplotě o 3°C vyšší než dnes…

Odkaz výše do archivu z 2019, byla vpravo nahoře v tabulce, ještě v roce 2021 Jurassic to bylo vpravo v tabulce aspoň úplně dole, a pak to zmizelo docela…

Takhle se dnes zachází s nepohodlnými informacemi…

(Těch 1750, co jsem uváděl předtím, bylo v Triassic…)

Je to ještě konzervativní odhad, protože někde změřili v geologických záznamech ještě o dost více, tady mají kolem 4000:
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1800891115

comment image

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$