Malý Den vítězství: Zhroucení ukrajinské fronty u Lisičansku. Putin: Odpočiňte si.

6. 7. 2022

pp

VÁCLAV DANDA přináší zprávy z ukrajinské fronty, kde se po osvobození Lisičansku, odehrávaly o víkendu podobné scény jako u nás v květnu 1945, ale také z bojů mediálních, kde rozhodně neplatí Na západní frontě klid…

Zhroucení ukrajinské fronty pod náporem ruských jednotek, které o víkendu osvobodily Lisičansk, znamená nejen dokončení osvobozovací operace celé Luganské lidové republiky (dříve oblasti), která je od víkendu kompletně pod kontrolou spojeneckých sil Ruska a LLR, ale také splnění důležité mety v rámci postupného osvobozování Donbasu.

Vladimír Putin tento týden v rozhovoru s ministrem obrany Šojguem doporučil, aby po splnění této části operace si nejvíce zatížené jednotky odpočinuly a nabraly síly k osvobozování dalších částí Donbasu. Je zřejmé, že tím nemyslel zastavení postupu, ale spíše výměnu jednotek z první linie, které nesly celou dobu tíhu bojů v této části fronty. Můžeme tedy očekávat přípravu na druhou fázi bitvy o Donbas, kterou bude bitva o Slavjansk a Kramatorsk, před jejichž branami spojenci stojí.

Odpočineme si později

Jednotky Luhanské lidové republiky (LLR) již prostřednictvím vrchního velitele LLR prezidenta Leonida Pasečnika a ministra zahraničí Vladislava Deinegi oznámily, že po osvobození a zabezpečení Luhanské oblasti půjdou dál. „Postupujeme směrem na Seversk, odpočineme si později. To je nejbližší město, které je organizačně propojeno s Lisičanskem. Nyní naše Lidové milice stojí před úkolem pohnout se tímto směrem, takže pravděpodobně si odpočineme trochu později,“ řekl Deinego. Dodal, že jednotky LLR bojují i v sousední Charkovské oblasti.

Oba také vyjádřili přesvědčení, že jednotky LLR půjdou na pomoc svým bratrům ve zbrani z Doněcké lidové republiky a pomohou jim v rozhodující bitvě osvobodit zbylých 40 procent území Doněcké republiky, která je stále ještě pod kontrolou ukrajinských nacistů. Zbytky těch, kterým se podařilo proklouznout z lisičanského kotle, se opevnili právě ve Slavjansku a Kramatorsku a posílili zde elitní kyjevské i zahraniční jednotky, které má v této oblasti junta k dispozici.

Tisíce ukrajinských a zahraničních vojáků toto štěstí neměli a pod Lisičanskem našli svůj hrob nebo skončili v zajetí, když se snažili o ústup zhruba 4 kilometrovým širokým koridorem pod neustálou palbou ruského dělostřelectva a raketometů. Když o tomto víkendu v osvobozeném Lisičansku umlkly zbraně a poslední ukronacistická jednotka byla eliminována, zajata nebo se dala na útěk, vypukly ve městě oslavy, podobné těm, které se odehrávaly v Praze v květnu 1945.

Tak vypadá osvobození

Lidé uvěznění v krytech mohli po dlouhých týdnech opustit úkryty a s květinami v rukou vítali osvoboditele. Lidé se slzami v očích děkovali unaveným mužům, kteří je přišli zachránit před nacistickými vrahy. Ti ještě do posledních dnů popravovali všechny, které považovali za podezřelé ze spolupráce s Rusy. A tak Karneval v Lisičansku vypukl na plno. Vždyť prakticky každý obyvatel stotisícové metropole byl pro nácky podezřelý – a tedy potenciálně v ohrožení života.

Oslavy byly tak silné, že je nemohla opomenout ani dosud slepá západní média (tedy alespoň některá z nich), jež se podobným scénám vděčnosti v Chersonu, Mariupolu, Melitopolu, Severodoněcku a v dalších osvobozených městech vyhýbala jako čert kříži. Tentokrát už alespoň některá (samozřejmě, kromě těch českých, která stále fanaticky drží linii hlavního kyjevského protektorátního zpravodajství) přinesla záběry vděčných obyvatel slavících se svými ruskými zachránci.

Dokonce i „veřejnoprávní“ francouzský televizní kanál „France 2“  přinesl reportáž, ve které celkem věrně ukázal atmosféru oslav osvobození ve městě. „Chci křičet radostí!“, volá žena ve středních letech a objímá se s ruskými vojáky a s ostatními lidmi v davu. Reportáž také ukazuje, jak ruská armáda rozděluje potravinovou pomoc. V oknech se objevují ruské vlajky, tak jak to pamětníci znají z osvobození Prahy před osmdesáti lety.

Splněný slib 

Zvláště dojemnou scénu, která jako by vypadla z pražských květnových dní přinesli ruští váleční zpravodajové postupující spolu se spojeneckými jednotkami, kdy do své rodné ulice zavítal zástupce velitele Luganské 7. brigády Lidových milicí Andrej Skoryj, kterého přišla po osmi letech přivítat v jeho rodném městě nejen celá rodina, ale také sousedé a známí, kterým před osmi lety když odcházel do války proti ukrajinských nacistům slíbil, že své město osvobodí a vrátí se na ruském tanku. Slib dodržel.      

Dnes už je jasné, že rodnou zemi Donbasu, pro kterou jejich dědové a pradědové prolévali krev v bojích s Hitlerovci, znovu před nacisty uhájí. Nikdo nepochybuje, že cílů speciální vojenské operace bude dosaženo navzdory obrovitým dodávkám západních zbraní. Mluvil o tom tajemník ruské bezpečnostní rady, Nikolaj Patrušev: „Cílem operace je zajistit ochranu lidí před genocidou ze strany ukrajinského neonacistického režimu, demilitarizovat a denacifikovat území Ukrajiny. Navzdory bezprecedentní americké a západní vojenské pomoci Kyjevskému režimu a zvyšujícím se dodávkám smrtících zbraní bude těchto cílů dosaženo,“ ujistil Petrušev.

Pět důvodů porážky Západu

Tuto skutečnost si stále více začínají uvědomovat i některá západní mainstreamová média, která začínají připravovat západní veřejné mínění na nevyhnutelnou porážku nacistické junty a jejich západních protektorů na Donbasu. V německém do té doby tvrdě válečně-propagandistickém listu Die Welt vyšel například článek „Pět důvodů, proč Rusko vyhrává.“ Autorem je bezpečnostní expert profesor Martin van Creveld, který se mimo jiné zabývá i budoucností vojenských konfliktů a strategickým prognózováním.

Van Creveld přiznává, že na začátku ruské vojenské operace na Ukrajině zastával názor, že pravděpodobnost porážky Ruska je vysoká. Důvodem byly podle něj chybějící zkušenosti ruské armády s rozsáhlými vojenskými operacemi proti regulérním jednotkám, jakož i velké území a obyvatelstvo Ukrajiny. Nyní však profesor změnil názor a tvrdí, že šance Ruska zvítězit na Ukrajině výrazně vzrostly. Má to podle něj pět důvodů, z nichž tři jsou vojenského a dva ekonomického charakteru.

Prvním je, že Kyjev nevede partyzánskou válku. Van Creveld má za to, že při konvenčním přístupu k bojovým operacím (tank versus tank, houfnice versus houfnice atd.) má ukrajinská strana jen malou šanci na úspěch, protože Rusko je silnější ve všech kategoriích zbraní.

Druhým důvodem je změna ruské taktiky. Po útoku na Kyjev na začátku operace začala ruská strana využívat taktiky pomalé ofenzívy na Donbasu s masivním dělostřeleckým potlačením ukrajinských jednotek. Ukrajinská strana kvůli tomu utrpěla těžké ztráty.

Třetím důvodem jsou logistické problémy. Expert poznamenává, že Rusko bojuje blízko svých hranic, a proto je pro něj jednodušší vybudovat zásobovací linky než pro západní spojence Kyjeva. Ti musejí převážet výzbroj přes celou východní Evropu.

Čtvrtým důvodem je překvapivá stabilita ruské ekonomiky. Okamžitý ekonomický kolaps očekávaný na Západě v Ruské federaci pod vlivem sankcí nenastal, naopak: rubl v posledních týdnech posílil na své maximální hodnoty.

Pátým důvodem jsou zdrcující ekonomické důsledky konfliktu v západních zemích. Van Creveld upozorňuje, že inflace na obou stranách Atlantiku je na nejvyšší úrovni od začátku 80. let minulého století. To vystavuje Evropany a Američany riziku „nejen rostoucí nejistoty, ale skutečné chudoby“.

Za takových okolností bude podle německého experta podpora Ukrajiny ze strany amerických a evropských vlád nacházet stále menší pochopení mezi občany Západu.

Deprese také v Bílém domě

Změny můžeme sledovat i v hlavním propagandistickém kanálu Bidenovy vlády, v americké CNN, která minulý týden přiznala: „Američtí prezidentští poradci pochybují, že Ukrajina bude schopna vrátit se někdy na území, která se dostala pod ruskou kontrolu.“ Podle CNN byla v Bílém domě nyní diskutují o tom, zda prezident Vladimir Zelenskij potřebuje změnit názor na možnost „vítězství“ pro svou zemi, nebo zda by se měl smířit s pravděpodobnou redukcí ukrajinských území.“

Samozřejmě, co kyjevskému herci předepíší do scénáře, to provede. Nejen proto, že v USA má většinu svých miliard a nemovitostí. Je to vlastně tragikomické: Západ vedený USA tak dlouho předstíral, že vlastně na Ukrajině nebojuje, že nakonec skutečně bude muset Zelenskému hodit celý průšvih na hlavu. Ale to je ještě zřejmě nějakou dobu potrvá. Minimálně do listopadových voleb do amerického Kongresu.

U nás v protektorátu…

Nicméně alespoň trochu realistická korporátní média Západu (a někteří politici alespoň trochu prozíravější než prezident Zeman a jeho fábulus premiér Fiala) již tuší, že udržet současnou bojovou rétoriku, tváří v tvář kyjevským frontovým debaklům bude stále obtížnější.

Kdy si asi změny všimnou i propagandisté na kavčích horách – a jejich „odvelených jednotkách“ v Bakalových a dalších oficiálních režimních médiích? Nebo chtějí prokázat, že jejich odtržení od reality je zcela totální?

Ne, takto otázka nestojí. Otočí na obrtlíku, pokud dostanou befel z hlavního města stále více se bolševizujícího Západu – z Washingtonu (a poté z Bruselu).

Kolaborace je v českém tradičním protektorátu některým předávaná přímo geneticky. Jako jiným zase nepodvolení a boj za svobodu.

https://bit.ly/3OTD2b6

5 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
7. 7. 2022 10:48
Ohodnotit příspěvek :
     

🌼 Velmi radostná zpráva, bravo Rudá armádo a jejich spojenci. Vybijte je do posledního fašistu! Odpočivat později a pak pořádně až při věšení těch parchantů! 👍

Pozor
7. 7. 2022 18:24
Odpovědět  Ladislav

Najlepší oddych bude až v Užhorode pri ruskom čaji.

Albi
7. 7. 2022 10:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Jaké zhroucení?
Přece taktický ústup ajnásledná příprava na doytí Kremlu! Rusové přece vždycky lžou.

Mimochodem – i tohle mi připadá jako předzvěst lepších časů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-johnson-rezignuje-z-pozice-lidra-konzervativcu-neustal-tlak-spolustraniku-208353#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Ale nic jsem nenapsala, nechci to zakřiknout.

Josef
7. 7. 2022 11:55
Odpovědět  Albi

Ale napsala. A napsala dobře. Mne tato informace zaujala. Tak jsem si přečetl, že dle jména minimálně 2 ministři nejsou britové a nejsou ani evropané. No a 2 ministři vlády při 20 kouscích znamená 10 %. Pak se nelze divit některým dost ošklivým skutečnostem, jako je útisk a diskriminace původního obyvatelstva.

VAL
7. 7. 2022 17:01
Odpovědět  Josef

Viz starosta Londýna. Chce to pád naší vlády co nejrychleji, nebo než se parkrát otočíme, budeme mít chocholského premiéra – řádně demokraticky zvoleného, pochopitelně.

VAL
7. 7. 2022 16:58
Odpovědět  Albi

Tak jsem zvědav, kým bude zježený válečník vystřídán.

Pavel K
7. 7. 2022 11:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Lidi vy mě to nebudete věřit ale mě při sledování těch videí normálně zaslzeli oči, asi už stárnu, nebo už jsem tak nassraanýý a mám té špíny plný zuby. Tím mám na mysli mino vrahů i ty všechny zlodějský sswyně co okrádají všechny poctivé lidi po celém světě.

Pavel
7. 7. 2022 13:17
Odpovědět  Pavel K

To jsou grázlové toho největšího ražení. Pro ně již neexistuje omluva. Opravdu mají výhodu, že je tolik lidí přeformátováno, ale možná vše do času. Dle čínské medicíny, každé jin má svůj jang a naopak. Každý začátek má svůj konec. Tak to jednou musí být i s těmi grázly, kteří si hrají na světová božstva. Každý normální člověk už má těch západních darebáků plné kecky.

Pavel K
7. 7. 2022 14:08
Odpovědět  Pavel

Zdravím jmenovče, ale já mám na mysli i ty naše český grázly zlodějský. I u nás si musíme vykydat chlív. A že ti králíci už drhnou hřbety o strop.

Pavel
7. 7. 2022 14:24
Odpovědět  Pavel K

Samozřejmě, že i ty naše. To je nejpřednější.

Ladislav
7. 7. 2022 15:38
Odpovědět  Pavel K

Mě taky a z celého srdce jim přeji život v míru a klidu. 🌹🌼

VAL
7. 7. 2022 17:06
Odpovědět  Pavel K

Ale budu. Já měl zase knedlík a rozostředné vidění, když jsem si prohlížel fotky té holčičky, co ji nedávno roztrhala ta bomba. Byla stará jako moje starší vnučka a nějak jsem se do toho vžil. Ale nemyslím si, že by to bylo věkem.

Pavel K
7. 7. 2022 18:35
Odpovědět  VAL

To musí být strašné, to se nedá ani slovy vyjádřit. A takových dětí s podobným osudem po světě je, při vývozu demokratických prafdoláskařských hodnot. Kdy tohle zlo už jednou pro vždy někdo utne.

Pijack
7. 7. 2022 12:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Zděšená Mirka vzteky mlátí čelem do klávesnice, na Radiožurnálu už vřískají samé nesmysly… jen aby posluchači nevypadli z tempa, ČT pracně vyhledává nějaké záběry pohozeného medvídka v blátě, bývalý diplomat americký Vocásek se dusí, komentátor ČRo Dvořák vymýšlí další protiruské konstrukce… a všichni trapně mektají výmysly, jen aby sami vzájemně uvěřili, že vývoj spěje k poznání, že zlo je Ukrajina a to dobro je Rusko. Nechtějí přiznat, že jejich vnucovaná pravda není pravda, ale lživá manipulace, že se jim hroutí svět, protože nemají proti Rusku šanci a vášnivé volání po smrti Putina nikdo ve světě nevyslyšel. Rakušan dokonce nabádá nezletilé žáky, aby provolávali smrt Putinovi – jako kdysi nejhorší svazácké svině v padesátých letech…. Prostě na východní frontě to nemůže nikdy dopadnout blbě, protože Ukrajinský fašizmus nachází pochopení jenom v kruzích neonacistické EU a proněmecky laděné čechy, jakým je právě náš premiér Péťa. Celý svět mimo Evropu je nakloněn Rusku a je to tak správně.

Pavel
7. 7. 2022 13:23
Odpovědět  Pijack

Copak Mirka, ta strávila celý svůj život v poslanecké sněmovně, ta něco skousne, ta je otrlá, ale co ti méně zdatní špunti, které ještě nestačila v nenávisti k Rusům a socialismu vyškolit. Jakpak ti si s prohrou kámošů amíků poradí?

René
7. 7. 2022 14:20
Odpovědět  Pijack

JE TO TAK,
JEN MÁM VÝHRADU KTĚM svazákům z padesátých let,
nevím, o tom, že by provolávali smrt tehdejším západním politikům,
chodili na brigády a budovali tehdy to, co se nyní rozkrádá

Pijack
7. 7. 2022 14:31
Odpovědět  René

To nic… jezdili na korbách náklaďáků, mávali vlajkami, provolávali hesla… ale také psali petice za popravy např. Horákové, Slánského, západních letců, sedláků atd… Třeba nedávno zesnulá rudá svině Šiklová vehementně prosazovala jako svazačka popravu Horákové. Bylo jich víc. Byli z jednoho vejce, jakým je dnešní Rakušan.

Pavel K
7. 7. 2022 18:38
Odpovědět  Pijack

No ono nemusí být Pijacku ještě všem dnům konec a když pozoruji tu dnešní vymydlenou mládež, tak aby ty svazáky z padesátek v aktivitě nenatrhli půlky. Zaděláno je!!!

miro
7. 7. 2022 12:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Naši debilové sáčko,vykulenec a spol. by už konečně měli táhnou do řitě i s přivandrovalými ukrouši !

Pavel
7. 7. 2022 13:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Van Creveld je asi modrožlutý vzteky a naši škůdci jakbysmet. Jen si užijte osvobození, bratři v Lisičansku. Zasloužíte si žít slušným a důstojným životem. Už nikdy nedovolte parchantům, aby vám dělali peklo na zemi. Z našich starých filmů, my co jsme se narodili po válce vidíme, jak se lidé radovali, když nás Rudá armáda osvobozovala ze spárů nacistů. Zde musím říci toto, chudák president Zeman, že dopadl tak jak to jeho nepřátelé zorganizovali. Znemožnil se před celým národem a projel to na plné kule. My se ženou jsme ho také volili. Nelituji toho, lituji spíše jeho osobnost a to k čemu se propůjčil.

Lékořice
7. 7. 2022 13:42
Odpovědět  Pavel

Děkuji za Váš příspěvek. Naprosto s Vašim postojem souhlasím.A presidenta Zemana je mi rovněž líto, že se nechal takhle převálcovat. Jenže jeden neví, co všechno se za jeho postoji k současným událostem skrývá.

Ladislav
7. 7. 2022 13:57
Odpovědět  Lékořice

Nic, jen zrada! Už ho nepovažují za prezidenta! 👎Zradil 3 miliónů svých voličů! Darebák!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
7. 7. 2022 13:58
Odpovědět  Lékořice

Zemáka mi není líto vůbec, protože zasluhuje pouze pohrdání slušných lidí. Člověk, který se otočí o 180 st. a ještě to okecá solidaritou v rámci EU je prase. Že je zastáncem EU jsem mu toleroval – každý má nějaké chyby. Ale dnes už má jenom chyby… i když jsem dříve rád naslouchal jeho břitkému jazyku, který zvedal ze židle kavárnu. To je u mne jediná dobrá vzpomínka na tohoto odpudivého socana a eurohujera.

Gales
7. 7. 2022 16:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Bylo jasné už od začátku,že Putin vyhraje.Jenom se o tom nesmělo mluvit.Ta naše coura s onucí jim furt posílala zbraně,jeden exot navrhoval i vyznamenání a oni nevyhrají.Jaké zklamání pro všechny.Tak jim nezbude nic jiného než vejt a skřípět zubama.A můžou z toho i chcípnout.

Pozor
7. 7. 2022 18:29
Odpovědět  Gales

Rád by som videl aj do hlavy hlavného ožrana na hrade, ako mu hrebienok spadol, keď nadával Putinovi priam mu chochol rástol, teraz si len umelo predlžuje život ako Gorbi. Skončí ako ožran Jelcin a troska Gorbačov.