nezařazené

Společnost RDIF oznámila, kdy by mohly začít velké dodávky “Sputniku V” do EU

Dodávky ruské vakcíny proti koronaviru “Sputnik V” mohou začít nejdříve v květnu až červnu, až po dokončení hromadného očkování v Rusku. Kirill Dmitriev, vedoucí Fondu přímých investic (RDIF), o tom hovořil ve vysílání ruského televizního kanálu “Россия 24”.

“Rozsáhlé dodávky do Evropské unie jsou možné až po dokončení rozsáhlého očkování Rusů. To znamená, až budou očkováni všichni v Rusku, kteří chtěli být očkováni,” cituje RIA Novosti Dmitrieva .

„Teprve potom můžeme zajistit skutečně rozsáhlé dodávky do EU, to znamená, že mluvíme o letošním květnu až červnu, ne dříve,“ dodal.

Dříve vývojáři vakcíny na účtu na Twitteru uvedli, že RDIF by mohl ve druhém čtvrtletí roku 2021 po dokončení hromadného očkování v Rusku dodat do EU 100 milionů dávek přípravku “Sputnik V”.

Společnost RDIF podala 29. ledna žádost o registraci vakcíny “Sputnik V” u Evropské lékové agentury (EMA) a potvrdila, že žádost byla přijata. Rychlostí schválení aplikace se zabývá EMA.

Pokud bude vydáno a schváleno podmíněné rozhodnutí o registraci Evropskou komisí, může být ruská vakcína dodávána centrálně do EU. Evropská unie, ještě před objevením prvních schválených vakcín proti koronaviru, rozhodla o jejich centralizovaném nákupu. Celkem byly podepsány smlouvy se šesti výrobci.

Německá kancléřka Angela Merkelová dříve uvedla, že nabídla ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pomoc při registraci vakcíny “Sputnik V” v Evropské unii. Zdůraznila, že užívání této vakcíny v zemi je možné pouze po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Členský stát unie – Maďarsko již nakupuje vakcíny v Ruské federaci, o stejném přístupu se nyní diskutuje i v České republice.

Připomeňme, že v říjnu 2020 ruský prezident Vladimir Putin předpokládal, že obrat ruské vakcíny proti koronaviru na světovém trhu by mohl dosáhnout 100 miliard dolarů. 

Ruský vůdce vyzval podnikatele, aby organizovali výrobu vakcín v zařízeních zahraničních podniků, a ne se jenom zabývali prodejem. Zdůraznil však, že prioritním úkolem v první fázi zůstává očkování Rusů.

https://bit.ly/2MQEUGP

sdíletj na