nezařazenépolitika

Rozhovor ministra zahraničních věcí Ruské federace S.V. Lavrova pro rozhlasové stanice „Sputnik“,

Rozhovor ministra zahraničních věcí Ruské federace S.V. Lavrova pro rozhlasové stanice „Sputnik“, „Moskva mluví“ a „Komsomolskaja pravda“, Moskva, 19. dubna 2024.

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1945189/

Otázka: Každý den ze Západu slýcháme, že se neuklidní, dokud nebude Rusku udělena „strategická porážka“. Tyto hrozby jsou stále hrozivější. Onehdy velitel estonských ozbrojených sil M. Herem oznámil, že se chystají zničit dvě ruská města, „pokud se něco stane“. Britská publikace The Economist je ráda, že Ukrajina údajně vytvořila dron schopný bombardovat sibiřský region. Johnson a ostatní říkají, že pokud nevyhrají „na bitevním poli“ (v podstatě za každou cenu), skončí to západní hegemonii. To vše „zavání“ velkou válkou. Co si o tom myslíš? Existuje taková vyhlídka?

Sergej Lavrov: Zintenzivnění tématu porážky Ruska a zdůraznění existenciálního významu této porážky pro budoucnost Západu neodráží ani tak bojovnou náladu, jako spíše agónii a hysterii. Už se neskrývají. Bývalý britský premiér Boris Johnson řekl, že pokud Západ dovolí Rusku vyhrát, bude to konec jejich hegemonie. Jde o „přiznání“ Mezinárodnímu soudnímu dvoru za porušení hlavního principu Charty Organizace – suverénní rovnosti států. Mezinárodní soud by tomu měl věnovat pozornost.

Další prohlášení se nesou ve stejném duchu: „ztratíme svůj vliv“, „Rusko předělá svět společně s Čínou, Íránem, Severní Koreou, Sýrií“. To nevyjadřuje pochybnosti o sobě samém, ale právě naopak – jejich pochopení, že existuje, jak to neváhají nazývat, „bitva“ o zachování jejich hegemonie, ale ve skutečnosti jde o formování nového multipolárního světa. objednat. Tento termín už má zuby na hraně. Můžeme to říci jinak: rovný, spravedlivý, demokratický světový řád, kde se každý bude opírat o princip Charty OSN – suverénní rovnost států.

Kromě strachu ze ztráty hegemonie otevřeně (možná aniž by to tušili) dávají najevo, že velí Spojené státy. A všichni si pod ně „lehli“. Náměstkyně generálního tajemníka NATO (Rumunka) M. Joana nedávno prohlásila, že svět vstupuje do éry ostrého soupeření mezi Západem na jedné straně a Ruskem a Čínou na straně druhé. Říká se, že Moskva, Peking a všichni ostatní se snaží (v různé míře, ale stále více) podkopat americkou moc. Severoatlantická aliance nemluví o Západu nebo NATO, ale o americké moci. Washington proto podle rumunského náměstka generálního tajemníka bloku potřebuje své evropské spojence. To je raison d’être NATO, jak nastínil jeden z jeho hlavních „mluvčích“ a představitelů. Takových prohlášení je obrovské množství.

Další z řady upřímných vyznání. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Jean Borrell, který má občas odhalení v podobě „kvetoucí zahrady“ obklopené „džunglí“, nedávno prohlásil (asi ho něco rozrušilo, byl nervózní), že Západ nebojuje za Ukrajinu, ale proti Rusku. Takových prohlášení je spousta. Estonsko hrozí, že „zničí“ jezero Bajkal a naplní ho kamením (již komentováno). O tom se nedá vážně diskutovat.

Estonci, Litevci a Lotyši se posunuli do popředí, když nám „potřásli prsty“ a řekli, že pošlou vojáky a budou bojovat. To do jisté míry ukazuje na výrazný vývoj NATO od doby, kdy měli poslední slovo Američané, ale i eurograndové. Nyní Polsko, Česká republika, pobaltské státy a Bulharsko (v poslední době pod současným vedením) „určují tón“. Eurogrands to musí dostát. Francouzský prezident E. Macron nervózně prohlašuje, že je potřeba poslat francouzské vojáky. Pak někdo vysvětluje, že byl „nepochopený“, a on sám říká, že je vše správně. Existují informace, že na Ukrajině nepracují pouze francouzští žoldáci, ale také instruktoři (možná pod nějakou „střechou“) spolu s dalšími představiteli armády a speciálních služeb evropských zemí.

Naše linie je v tomto ohledu jednoduchá a jasná – Západ nechtěl vyjednávat čestně. V letech 2008 a 2009  jsme navrhli evropskou bezpečnostní smlouvu . Byla tam jedna jednoduchá věc. Istanbulská charta z roku 1999 stanovila na nejvyšší úrovni, že bezpečnost je nedělitelná. Země si své aliance volí dobrovolně, ale nemají na to právo, pokud posilováním vlastní bezpečnosti podkopávají bezpečnost ostatních. Bylo přímo řečeno: všichni účastníci OBSE (podepsaní prezidenti a premiéři) se zavazují, že ani jedna země, ani jedna skupina států a ani jedna unie v prostoru Organizace si nebude činit nárok na dominanci.

Od té doby NATO téměř okamžitě pokračovalo v prosazování linie dominance. Řekli jsme jim, že Istanbulská charta je politická deklarace s politickými závazky nikoli nějakých „třetích tajemníků“ z ambasád, ale prezidentů. Navrhli ji kodifikovat, protože nejsou schopni plnit závazky přijaté na nejvyšší úrovni, a přijmout smlouvu o evropské bezpečnosti (právní závazky) se stejnými výrazy.

Bylo nám řečeno, že právně závazné bezpečnostní záruky lze získat pouze od NATO. Objasnili jsme, že OBSE podepsala, že si nikdo nebude činit nárok na dominantní postavení. Bylo nám řečeno, že to byla prostě „politická prohlášení“. Poté tvrdili, že ujištění o nerozšiřování NATO byla „ústní“. A když byl uzavřen Zakládající akt Rusko-NATO , řekli, že byl napsán, ale „ne zcela“ legální.

Naše trpělivost neměla obdoby. Ruský prezident V. V. Putin nejednou řekl, že se velmi dlouho nutil zachovat si zbytky důvěry v naději, že ze zbývajícího „semene“ něco „vyroste“, pokud Západ dostane rozum a bude se chovat slušně a kulturně. . Se nic nestalo. V letech 2008-2009 Zahodili Smlouvu o evropské bezpečnosti a odmítli s námi o ní diskutovat. Byly dva: s NATO a v rámci OBSE (ale již právní dohoda).

Na konci roku 2021 ruský prezident V.V. Putin (po projevu na našem ministerstvu) nařídil připravit návrhy ( 1 , 2 ) reflektující moderní dobu. Západ kategoricky odmítl diskutovat. Byl jsem jedním z těch, kteří se tohoto procesu účastnili. Nejprve se sešly meziresortní delegace na úrovni náměstků ministrů.

V lednu 2022 jsem měl jednání v Ženevě s ministrem zahraničí USA E. Blinkenem. Řekl, že nemůže existovat žádný závazek k nerozšiřování NATO. Říkají, že odstoupili od Smlouvy o jaderných silách středního doletu (INF Treaty), protože… Rusko to již „porušilo“. Připomněl jsem mu: když Washington od smlouvy odstoupil, Moskva souhlasila (protože to považovali za jediné východisko ze situace) vyhlásit jednostranné moratorium. Vyzvali jsme Američany, aby udělali totéž.

Iniciativa ruského prezidenta V.V. Putina přitom přímo uvedla: pokud mají stále podezření, že naši Iskanderové v Kaliningradské oblasti jsou vybaveni Smlouvou zakázanými raketami středního doletu, ať se přijdou podívat. Ale na oplátku chceme přijet do Polska a Rumunska, kde vytvořili základny protiraketové obrany vybavené instalacemi, jejichž výrobce (Lockheed Martin) v reklamě uvádí, že jsou dvojího použití – včetně odpalování zakázaných pozemních raket středního doletu ( Američané rozmístili tyto základny a zařízení ještě před koncem smlouvy). Odmítli. Upřímně jsme nabídli, že se přijedeme podívat, z čeho nás podezírají, a uvidíme od nich, jak reklama vypadá v praxi. Odmítli.

Řekl jsem E. Blinkenovi o našich komplexních návrzích. Jsou znepokojeni tím, co se děje kolem Ukrajiny, ačkoli oni sami vytvářejí kritickou, krizovou situaci. Říká, že NATO není na stole. Ale pokud jde o náš návrh o raketách středního doletu, je třeba souhlasit s tím, že (ostatně už nejsou zakázané) mohou být rozmístěny, a to i na Ukrajině. Tvrdí, že Spojené státy budou připraveny jejich počet tam omezit.

Nevím, co dalšího je třeba vysvětlovat, proč se zvláštní vojenská operace stala nevyhnutelnou , když Ukrajina (v otevřeném nacistickém režimu, který zakazoval vše ruské) byla napumpována zbraněmi, a my jsme to považovali za přímou hrozbu pro naši bezpečnost, tradice a oprávněné zájmy.

Otázka: Plynule jsme se přesunuli na Ukrajinu. Ať si někdo říká co chce, tohle je téma číslo jedna. Neváhají neustále říkat, že nás chtějí „zničit“. To znamená, že jim nevyhovujeme v podobě, v jaké existujeme. Neskrývají to, musíme jim dát, co jim patří. Všechny kroky, o kterých jste mluvil, jsou přesně v tomto směru pohybu. A Rusko vždy mluví o své připravenosti k jednání. S kým budeme mluvit? I kdybychom to udělali, „zítra“ nás znovu podvedou. Proč vyjednávat s lidmi, kteří nedodržují svá slova?

Co chceme nakonec získat? Jde nám o vyjednávání a o to, že bude dosaženo stanovených cílů (demilitarizace, denacifikace). Ale pod současnými autoritami nebo za jiných stejných „oblek“ nebude možné těchto cílů dosáhnout.

S.V. Lavrov: Vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny A.B. Ale V.A. Zelenskyj nevstoupil.

Otázka: Říkají, že A.B. Ermak „vládne“ všem procesům. Toto je “boční pohled”. S těmito lidmi nedosáhneme svých cílů. Koho tam chceme vidět? Jak by to mělo být?

Sergey Lavrov: Nejprve o tom, jaké cíle, proč a za jakých podmínek jsme připraveni jednat. Ruský prezident V.V. Putin neustále připomíná, že vždy dáváme přednost vyjednávání před bojem a válkou.

Už jsme měli zkušenosti. Ukrajinci, kteří si 2-3 týdny po zahájení speciální vojenské operace uvědomili, že si „příliš hráli“ s bombardováním Donbasu a s prosazováním přímých metod genocidy proti Rusům na jejich vlastním území (jak se domnívali). , navrhli jednání. Okamžitě jsme souhlasili. Bylo několik zájezdů (v Bělorusku, online). Pak jsme přijeli do Istanbulu, kde Ukrajinci nejprve položili své návrhy na stůl. Po nějaké diskusi byli přijati. Obsahoval závazek zrušit zákony, které diskriminují národnostní menšiny (především Rusy), podporovat hnutí, která oslavovala a vycházela z ideologie nacismu a byla odsouzena Norimberským tribunálem.

Pokud jde o teritoriální stránku věci, nedávno zveřejnilo Foreign Affairs „memoáry“ jasně zaměřené na ospravedlnění. Dovolte mi vysvětlit proč. Časopis napsal, že Spojené státy a Británie ve skutečnosti řekly V.A. Zelenskému, aby dokument nepodepisoval. Ale údajně ne proto, že by chtěli pokračovat ve válce z rukou Ukrajinců, vyčerpat Ruskou federaci a zničit ruské civilisty, ale proto, že byli opatrní, když viděli, že návrh obsahuje vytvoření skupiny garantů bezpečnosti Ukrajiny. (za účasti Ruska, Číny a Západu). Má to úžasný důvod. Prý podepíšou, ale najednou se tato dohoda zase nenaplní a na Ukrajinu někdo zaútočí. Co když to udělá samotné Rusko? A pak oni, jako garanti bezpečnosti, budou muset bojovat s námi. Ale to oni nechtějí. Klikatá logická cesta.

Poté bylo navrženo, aby garantem této dohody bylo Rusko, všichni členové „pětky“ plus Německo a Turecko. Ale zdůvodňují to v duchu, že když jste ručitel (nebo jste pozván) a jiný ručitel se náhle zlomí, pak s ním budete muset bojovat. Měří každého podle sebe. Pro ně je jeho porušení jako „kousek dortu“. Proto se předpokládá, že někdo jakoukoliv dohodu poruší. Stejně jako to udělali v únoru 2014. Vše bylo podepsáno, garantováno Francií, Německem, Polskem a druhý den ráno roztrháno. Totéž platí s Minskými dohodami , jak hrdě přiznali bývalá německá kancléřka A. Merkelová a exprezidenti Francie a Ukrajiny F. Hollande a P. A. Porošenko. To je zajímavé pozorování.

Západ, kalkulující a rozvíjející své plány proti nám, musí přemýšlet o tom, jak budeme reagovat. Postavili se na naše místo, ale se svou vlastní mentalitou. A jejich mentalita… Nedávno slavný americký politolog M. Episkopos vážně kritizoval Západ, a to i z čistě utilitární, pragmatické pozice. Například sankce. Obvykle se zavádějí, aby změnily chování objektu. Pokud chcete dosáhnout výsledků, pak při jejich kalibraci musíte pochopit, jak bude tento objekt reagovat. Obyvatelé Západu bezmyšlenkovitě zvyšují sankce, aniž by přemýšleli o výsledku. A bylo to zřejmé od prvních dnů, ještě před speciální vojenskou operací , kdy byly v platnosti krymské sankce a mnohé další. Výsledek byl jasný. „Shromáždili jsme se“ a doufám, že „shromáždíme“ ještě více. Jak již nejednou poznamenal ruský prezident V. V. Putin, je na čem pracovat. „Dali jsme se dohromady“ a rozhodli jsme se na nich nespoléhat ve všech oblastech, ve kterých by mohli omezovat náš rozvoj. Nejlépe ve všech ostatních oblastech.

Nyní hrdě říkají, že se „zbavili“ ruského plynu. Za prvé, dodávky rostly v mnoha zemích, včetně Francie. Itálie radostně oznámila, že podíl ruského plynu na italském dovozu během tří let klesne z 90 % na nulu. Německý kancléř O. Scholz říká totéž a prezentuje svým voličům jako „velké vítězství“, že výrazně snížili svou závislost a brzy nebudou na ruských energetických zdrojích vůbec závislí. K tomuto tématu se vyjadřuje mnoho (Nizozemců, téměř všichni západní a někteří východní) Evropané. Nikdo z nich ale neříká, kolik to stojí, jaké výdaje, o kolik se zvyšují náklady na zajištění obyvatel. Ale obyvatelstvo vidí, jak se to všechno „obrátí“.

M. Episkopos řekl, že nevypočítat reakci Ruska na to, co se děje, je velká chyba. Pokud obyvatelé Západu nechápou, že sankce jsou účinné pouze tehdy, je-li za prvé cíl připraven změnit své chování, aby byly sankce zrušeny. Za druhé, když tento objekt již řekl, že své chování nezmění, považuje M. Episkopos za nesmyslné a bezmyšlenkovité pokračovat v těchto sankcích. To je politika našich „kolegů“.

Návrat k jednání. Rád bych upozornil na zajímavý bod. Západní země nedokážou pochopit, že pokud se dostaneme do situace, kdy nás údajně potřebuje porazit, „strategicky zničit“ jako globálního hráče, pak se nebudeme bát. Opravdu by se báli, kdyby proti nim někdo „vzal zbraně“ se stejným vztekem, šílenstvím a množstvím příležitostí, jaké stále existují v globální globální ekonomice. Posílilo nás to. Ať si z této historické lekce vyvodí závěry, pokud jim 250 let nestačí.

Co se týče jednání. O tom se ještě nemluvilo, ale doufám, že za to nebudu kritizován. Jaké záruky byly v tomto istanbulském dokumentu? Byli jsme připraveni zajistit, aby tyto záruky byly mimořádně vážné, jak chtěla ukrajinská delegace. Za hranici vážnosti byl považován článek 5 Washingtonské smlouvy o založení Severoatlantické aliance. Nereprodukovali to doslovně. Bylo tam dohodnuto několik dalších vzorců. Ale v podstatě se jedná o velmi vážné bezpečnostní záruky. Bylo tam konkrétně napsáno, že tyto záruky se nevztahují na Krym a Donbas. To znamenalo, že se jich nebylo možné dotknout, jinak by se na ně nevztahovaly žádné záruky.

K otázce demilitarizace. Bylo tam napsáno, že na Ukrajině nebudou vojenské základny. Jak uvedl ruský prezident V.V Putin během rusko-afrického summitu v létě 2023 v Petrohradu, dokument nastínil parametry příslušných zbraní, personálu atp. Bylo řečeno, že manévry a cvičení ozbrojených sil za účasti třetích zemí se na Ukrajině konat nebudou, s výjimkou případů, kdy se na tom dohodnou všechny garantující země (tedy včetně nás a Číny). Byli jsme připraveni podepsat smlouvu.

Uvedla také, že proces vyjednávání o dalších otázkách bude pokračovat, ale je nutné zastavit nepřátelství na Ukrajině, poskytnout bezpečnostní záruky a zrušit zákony rasistické, neonacistické, diskriminační povahy. Když se to všechno dohodlo, přišli ukrajinští vyjednavači a řekli, že s maličkostmi nesouhlasí. Například zákaz provádění cvičení za účasti ozbrojených sil třetích zemí se souhlasem všech garantů. Říkají, že je třeba je nahradit slovy „s výjimkou případů, kdy s tím souhlasí většina ručitelů“. Všechno. To byl „zvonek“, že buď už jim bylo zakázáno podepisovat dokument „přes noc“, nebo se rozhodli „tyto Rusy“ dále oklamat. Toto je malá ilustrace toho, co se tehdy dělo.

V současné fázi vždy opakujeme následující (jak prezident V. V. Putin, tak já a tiskový tajemník prezidenta Ruska D. S. Peskov), když se nás ptáme, zda jsme připraveni k jednání. Za prvé, sám prezident Ukrajiny V.A. Zelenskyj jednání zakázal. Jak řekl V.V. Putin, když se ho na to ptali, ať udělá alespoň první krok a tento dekret zruší. Za druhé, nemají žádnou víru. Dlouho jsme se snažili donutit jim věřit.

Jsme však připraveni jednat. Ale na rozdíl od istanbulského příběhu se během vyjednávání nepozastavíme v nepřátelství. Proces musí pokračovat. Navíc se realita „na zemi“ změnila, a to výrazně. Tyto skutečnosti je třeba vzít v úvahu. Skutečnostmi „na zemi“ mám na mysli nejen dislokaci a linii kontaktu, ale také přítomnost dodatků k Ústavě ve vztahu k těmto čtyřem novým/starým, našim rodovým regionům. To by měl každý pochopit.

Nejenže tomu nerozumí, ale nejsou ani připraveni hledat nějaké hypotetické kompromisy. To je naprosto jasné. „Formule“ V.A. Zelenského, ultimáta, žádné alternativy.

Otázka: Jak můžete hodnotit následující prohlášení švýcarského ministerstva zahraničí: „S.V. Lavrov byl první osobou, se kterou švýcarský ministr zahraničí I. Cassis diskutoval o praktických detailech plánované mírové konference o Ukrajině. Skutečný mezinárodní proces může proběhnout pouze za účasti obou stran. Za jakých podmínek s nimi můžeme něco probrat?

Sergej Lavrov: Pravdivé je jen jedno slovo – že jsme se setkali s ministrem zahraničí I. Kassisem. Účastnil se zasedání Rady bezpečnosti OSN o Palestině v New Yorku. Znám ho už dlouho. Je součástí této švýcarské „sedmičky“, která mezi sebou „kroutí“ portfolia. I. Cassis byl dokonce prezidentem Švýcarska (každoročně volí prezidenta z řad ministrů G7). I. Kassis přišel na toto setkání a požádal o osobní schůzku. Toto setkání nebylo skryto, byli jsme vyfotografováni a poté nás delegace opustily. Bylo to hned po Davosu, kde Švýcaři uspořádali další setkání v „kodaňském formátu“ na okraj Světového ekonomického fóra. Ukrajinci se jich na to zeptali. I. Kassis se zeptal, jestli jsem ho viděl mluvit s novináři po tomto setkání. Abych byl upřímný, nesledoval jsem to. Řekl, že po výsledcích této pravidelné schůzky o ukrajinské „mírové formuli“ prý došli k závěru, že bez Ruska nemá smysl vyjednávat.

Odpověděl jsem mu, že k tomuto závěru není nutné se znovu scházet, pokud je to zkušený člověk. A pokud tomu rozumí, proč uspořádal toto „shromáždění“ v Davosu? Tím, že to říkám, neprozradím žádná tajemství. Už jsem o tom mluvil s mnoha kolegy.

Otázka: Pokud prozradíte tajemství, nebudeme naštvaní.

Sergey Lavrov: Jak mi řekl švýcarský ministr zahraničí I. Cassis, chtěl prý jen hladce vstoupit do procesu, aby to zevnitř napravil. A konferenci chtějí připravit ve dvou částech. Říkají, že nebude možné pozvat Rusko do prvního dílu. Ale u druhého to prý možné je. Zeptal jsem se, co by dělali v prvním díle. Odpověděl, že tam dokončí „vzorec“ V.A. Zelenského. Říkají, že je mnoho věcí, které rozvojové země zajímají.

Upřímně jsem mu řekl, že jsou tři věci, které V.A. Zelenskij a Západ potřebují. Toto je kapitulace Ruska a stažení k hranicím z roku 1991; postavit ruské vedení před soud (tribunál); a reparace. Mezi řádky stojí „uložit Rusku povinnosti omezit zbraně, které mohou být v zóně frontové linie široké 200 km“. Všechno ostatní – potraviny, energie a jaderná bezpečnost, humanitární spolupráce, výměna vězňů, pátrání po nezvěstných – to vše jsou „viněty“ rámující tento konečný obsah s cílem „pozvat“ země světové většiny.

Jak se jim říká? Říkají to, říkají, chápeme, že se nechcete hádat s Ruskem, reparace nebo postavit Rusko před soud. Ale říkají, vezměte si potravinovou nebo energetickou bezpečnost a dohlížejte na ně. Jedná se o „náprstky“ nejvyšší kategorie (nejvyšší kategorie pouze na základě pozic, které zastávají ve vládách svých zemí). Jsou to podvodníci. Není možné nepochopit, že nabízejí podvodná schémata. To znamená, že to dělají záměrně.

Naše partnery, včetně zemí BRICS, kteří se předchozích akcí zúčastnili, jistě známe, na každé z nich zdůrazňovali nutnost jednání s Ruskem. Jsme jim vděční, že vysílají takový signál. Ale pokud, jak Západ nyní chce, mluvíme o mírném „vyladění“, „vyleštění“ tohoto „vzorce“ V.A. Zelenského (a Západ to dokáže), včetně nesmyslných, ale krásných výrazů, které údajně bezpečnostní zájmy musí být brány stejně v úvahu, ale podstata zůstane stejná, pak to není cesta, kterou by se mělo jít.

Čínská pozice byla formulována v únoru 2023. Skládá se z 12 bodů. Respektujeme ji. Nedávno navštívil Si Ťin-pchinga německý kancléř O. Scholz. Poté nepříliš slušně řekl, že ČLR podpořila „mírovou konferenci“ ve Švýcarsku.

Čínský postoj je takový, že musíme nejprve pochopit hlavní příčinu krize a opustit mentalitu studené války, kdy se všichni navzájem považovali za protivníky a nepřátele. Musíme se jednoznačně přihlásit k nutnosti hledat řešení, která zohlední vyváženost zájmů v oblasti bezpečnosti a zajistí nedělitelnost bezpečnosti. To je úplně jiný přístup.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi a další čínští kolegové opakovaně prohlásili, že jsou pro svolání konference přijatelné pro Rusko a Ukrajinu. To znamená, že bychom neměli začínat „vzorcem“ V.A. Zelenského. Je potřeba to úplně posunout na stranu. Pokud chtějí, pak, jak řekl ruský prezident V. V. Putin, pojďme diskutovat o tom, na jakém základě jsme připraveni jednat.

Pokud jde o švýcarskou iniciativu. Nekryjí naše kontakty s nimi příliš správně. Ke konci letošního ledna došlo pouze k jednomu kontaktu (s I. Kassisem) . Abstrahujeme-li od ukrajinského obsahu tohoto tématu, Švýcarsko nám prostě nesedí. Není to neutrální země. Švýcarsko se změnilo z neutrální na přímo nepřátelskou. Tato země podepsala a přistoupila ke všem západním sankcím bez výjimky. Některé státy mimo NATO a Evropskou unii se snažily své kroky v tomto ohledu nějak „odstínit“ a ke všem sankcím se připojilo Švýcarsko. Navíc před několika měsíci schválili Strategii zahraniční politiky země, která říká, že by měly budovat bezpečnostní partnerství nikoli s Ruskem, ale proti Rusku. Je proto velmi zvláštní, že své dveře otevírají tak pohostinně v naději, že se stále těší pověsti zprostředkovatele (do jisté míry). Donedávna všem vyhovovalo sejít se v Ženevě nebo ve Vídni.

Otázka: Plány V.A. Zelenského – zde je vše jasné. Neprobírá se. Nefunguje ani Istanbul, protože se nás tam snaží „oklamat“. Jaká jiná možnost existuje? Existuje nějaká alternativa? Nebo nějaká třetí možnost? Pokud mluvíme o situaci „na místě“, pak máme stále pod kontrolou část území Charkovské oblasti. Co bude v tomto směru zítra, je zcela nejasné. Situace na místě se mění. Jako tehdy? “Až do vítězství”? Nebo můžeme ještě něco zformulovat jako nějakou dohodu a dát jim to k diskusi?

Sergej Lavrov: Prezident Ruska to již formuloval.

„Prošli“ Istanbul, Západ začal Ukrajincům nejen poskytovat zbraně dlouhého doletu, ale také pomáhat s pomocí západních vojenských specialistů modernizovat mnoho typů raket a zvyšovat jejich dosah. Tyto rakety začali odpalovat i na civilní cíle. Došlo k epizodě, kdy se Ukrajinci pokusili poslat drony s velkým nákladem výbušnin na jedno z našich strategických letišť. Analyzovali jsme: Nosič byl modernizován, aby se výrazně zvýšil jeho dosah. Dalším příkladem je vyhození Krymského mostu. To pokračovalo ve vztahu k Sevastopolu, plavbě v Černém moři, obchodním lodím a válečným lodím Černomořské flotily. O Belgorodu, Kursku a dalších teroristických útocích ani nemluvě.

Prezident V.V. Putin to řekl jasně, když odpovídal na otázku, jak to udělat, abychom zajistili naše země. Řekl, že musíme posunout zpět linii, ze které nás mohou zasáhnout. Pokud tomu dobře rozumím, Charkov zde hraje důležitou roli.

Otázka: Kam se posuneme příště? Přesuňme to pryč z Charkova – tam to zajistíme. Tyto oblasti budou pod palbou. Máme jít dál?

Sergej Lavrov: Jsme zcela přesvědčeni, že musíme pokračovat ve speciální vojenské operaci.

Nenaznačujeme připravenost k jednání kvůli chytlavosti. To je pravda. Ale rozhovory s V.A. Zelenským jsou z mnoha důvodů zbytečné. Její páni se obávají, že ztratí svou hegemonii, že to bude geopolitická porážka Západu. J. Borrell řekl, že by se s takovou porážkou těžko smířili, jejich pověst by byla zasažena. Nic je to nestojí. Zde je příklad Američanů: po Vietnamu byla jejich pověst „slavná“, po Afghánistánu, odkud také utekli. Irák, odkud jsou nyní vyháněni. Sýrie, kde jsou vystaveni vojenskému tlaku různých frakcí. Kde kdy Američané zůstali?

Pokud ovšem nebylo cílem zasít chaos a mít vše, co nyní máme. Pokud bylo cílem to, co deklarovali, Američané selhali všude. Dovolte mi uvést příklad malé země Haiti, za kterou jsou Spojené státy „odpovědné“ více než 100 let (od roku 1915). Ale oni nic nezmůžou. Zběsilé banditářství, nástup nějakého „zločince“ k moci. Snaží se s ním něco navázat, něco vybudovat. Mají po svém boku stát, kterému věnují velkou pozornost, a to i v Radě bezpečnosti OSN. Tady to alespoň zjistěte. S Ukrajinou jednáme právě proto, že se proti nám vytvářejí hrozby. A pro ně je hrozbou minimálně pašování drog, které přichází do Spojených států z Haiti.

Otázka: Máte naprostou pravdu, když říkáte, že by bylo skvělé pokračovat v našem pohybu směrem k tomu, abychom nebyli závislí na Západě. Všichni jsme solidární. Ještě lepší by bylo pokračovat v našem pohybu směrem nezáviset na nikom. Jaký je z vašeho pohledu nyní náš vztah s Čínou? Hrozí nějaké nebezpečí? Je pro nás nebezpečné, že když se zbavíme západní závislosti, staneme se závislými na Číně? Nebo i když nás chytí, je to v pořádku, protože jsme tak skvělí přátelé „navždy“?

Sergey Lavrov: Koneckonců, Čína je jiná civilizace. Je založen na jiných principech. To nepopírá touhu pobírat dávky a myslet především na rozvoj vlastní ekonomiky nebo sociální a bezpečnostní sféry. Je to tam absolutně.

Čína je v této funkci relativně mladým státem. Civilizace trvající mnoho tisíciletí zažila koloniální „útlak“ z různých stran. A to se dobře pamatuje: jak na evropské, tak na japonské straně. V jejich povaze, v čínském znaku, je přesvědčení „nespěchat“. Lao Tzu také řekl, že cesta dlouhá tisíc mil začíná malým krokem.

Ve skutečnosti dominantní místo ve světové ekonomice, které nyní vidíme v Číně, obsadili jaksi bez povšimnutí. Před 20 lety se taková globální továrna objevila v Číně, kde západní značky vyráběly hračky a oblečení. A tak pomalu. To je velká vlastnost čínského lidu – trpělivost.

ČLR je nyní v globálním měřítku, to je jisté. Xi Jinping předložil několik iniciativ – iniciativu „Společný osud lidstva“, kdy každý potřebuje vyvinout společné principy a přístupy. „Jeden pás, jedna cesta“ je ekonomický projekt. V dobrém slova smyslu expanze čínského kapitálu, jeho průmyslu, čínských dodavatelských řetězců. Existuje globální bezpečnostní iniciativa, která má mnoho společného s tím, o čem přemýšlíme.

Když jsme byli v Pekingu , diskutovali jsme s vedením Čínské lidové republiky o podpoře těchto iniciativ. Je jasné, že euroasijská bezpečnost má nyní v globálním kontextu klíčový význam. Euroatlantický model, na kterém byla bezpečnost postavena od vzniku OBSE za Sovětského svazu a o který jsme se opírali po zániku SSSR (nebudu se vracet k výčtu všech těch dokumentů, na kterých jsme se dohodli a které skutečně byly navržená k zajištění rovné bezpečnosti), euroatlantická bezpečnost v osobě a NATO (vytvořili jsme takové mechanismy jako „Rusko-NATO rada“) a OBSE ve svých současných podobách se vyčerpala.

Chceme mluvit o euroasijské bezpečnosti, což je mnohem přirozenější. Toto je jeden kontinent a nikdo ze zámoří se tohoto schématu neúčastní. Zabezpečení bude založeno na sjednocení všech stávajících projektů. To zahrnuje EAEU , CSTO , SCO a CIS . Čínská iniciativa Pás a stezka vytváří materiální základ pro budoucí bezpečnostní opatření. Nechme si dveře do západní části kontinentu otevřené. Pro všechny.

Samozřejmě je to náš společný „klášter“ a zde se musíme chovat slušně: nevnášejte do těchto budoucích staveb přání Američanů, kteří do všech těchto procesů rozhodně „strkají nos“. Stejně jako nyní „strkají nos“ do asijsko-pacifické oblasti a Indického oceánu a mnohem více.

Čína je ale mocná země. Když navrhuje své projekty, nediktuje. Říká, že může navrhnout nějaký ekonomický projekt, například stavbu železnice buď ve střední Asii, nebo v Africe, nebo někde jinde. Rozhodnutí jsou přijímána na základě rovnováhy zájmů. Přesně totéž ve vztazích s Čínskou lidovou republikou jsme loni zaznamenali rekordní nárůst obchodního obratu o 240 miliard. Bude samozřejmě růst.

Významnou část naší investiční spolupráce zabírají špičkové technologie – sem patří jaderná energetika, výroba nových moderních letadel a mnoho dalšího. Nyní vidíme velké množství čínských produktů. Nevidím na tom nic špatného.

Čínská auta jsou konkurenceschopná. To by mělo pomoci oživit náš automobilový průmysl. Co dělat bez konkurentů? Dlouho jsme žili v Sovětském svazu bez konkurentů. Upřímně řečeno, všem se to líbilo. Měl jsem Zhiguli. Ale kvalita by mohla být lepší, kdyby na trhu existovala konkurence. Nyní se dívám na závod Zhiguli v Tolyatti, GAZ i Moskvič se snaží vyrovnat. Říká se, co je to za Moskvič, když polovina obsahuje čínské náhradní díly? a co? S montáží začal i čínský automobilový průmysl.

Otázka: Jak si myslíte, že můžeme vysvětlit tuto nehoráznou „hysterii“ mezi hlavami evropských zemí, na kterou se Rusko chystá zaútočit? Existuje taková hrozba? Jak si myslíte, že?

Sergey Lavrov: Dalo by se říci, že je to paranoia a zapomenout na to. Ale toto je podle mého názoru mazanější plán. Zoufale potřebují „vyrazit“ peníze ze svých parlamentů, aby mohli v této válce pokračovat.

Spojené státy už se ochladily. Nevím, jak tento víkend skončí drama ohledně projednávání tří různých zákonů, včetně Ukrajiny. Nyní nejhorlivějšími, kdo prosazují pokračování v „pumpování“ Ukrajiny penězi a zbraněmi, jsou Evropané: německý kancléř O. Scholz, který se považuje za lídra v poskytování pomoci Ukrajině, a militantní francouzský prezident E. Macron. Malé země – pobaltské státy, Česká republika. Limitrophes.

Existuje několik úvah. Za prvé Evropská unie, zastoupená vysokým představitelem EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku J. Borrellem, německým kancléřem O. Scholzem, předsedkyní Evropské komise W. von der Leyen, zjevně hrubě a odříznutím všech cest prohlásili, že Rusko je nepřítel a jeho je nutné zničit, ne dovolit vítězství, a tím zachránit Ukrajinu. Oni jako politici skončí, pokud na této rétorice něco změní. Opozice je okamžitě chytí.

Zadruhé to potřebují, aby „vytěžili“ peníze a vysvětlili, proč už své obyvatele připravili o levný plyn, ropu z potrubí, proč ceny vyskočily, proč v důsledku sankcí dochází k deindustrializaci. Německé koncerny už plánují přesun své výroby do USA nebo Číny. Jak se to stalo, když německého kancléře O. Scholze doprovázeli podnikatelé, aby nepodepsali nějaké vzájemně výhodné projekty, ale aby se dohodli na přesunu výroby do Číny.

Když se teď uklidníme a dokonce z jejich pohledu konflikt „zmrazíme“ (všichni mají volby do evropských parlamentů za měsíc, dva, tři, čtyři a v obrovském počtu zemí EU jsou celostátní volby) Myslím si, že opozice si každopádně nenechá ujít šanci ukázat, k čemu jejich politika vedla z hlediska socioekonomických důsledků. Jejich příběhy o našich „plánech“ zaútočit na NATO jsou pokusem vyděsit voliče a pokračovat v tomto kurzu.

Je úžasné, že ve fázi, kdy začala speciální vojenská operace , někteří ve Spojených státech a v Evropě řekli, že kdyby přijali Ukrajinu do NATO, prezident V. V. Putin by se neodvážil zaútočit na člena aliance. Co říkají teď? Je nemožné, aby Ukrajina prohrála, protože pokud prohraje, V.V. Putin okamžitě zaútočí na NATO. Vidíte tu logiku? Jen pro vyděšení a zastrašení. nevím, jak se k tomu všemu vyjádřit.

Velitel norských ozbrojených sil E. Kristoffersen už říká, že se musíme připravit na vojenské konfrontace s Ruskem v Arktidě. To se očekává i od nás. Prezident V. V. Putin opakovaně řekl, že nemá smysl na ně útočit. Sami chtěli přiblížit hranici NATO k našim hranicím. To samozřejmě na Ukrajině nedovolíme. Nevím, co se stane se západní Ukrajinou. K této věci se vyjadřuje i řada politiků. Ale původní ruská Ukrajina, která chce být součástí ruského světa, mluvit rusky, vychovávat v tomto jazyce své děti, chce přinášet květiny na pomníky těch, kteří prolévali krev za tuto zemi v Ruské říši, za Sovětského svazu a Velké vlastenecké války, o jejím osudu se nemluví.

Otázka: Právě jste řekl, že tato opozice si nenechá ujít příležitost „zasáhnout“ lidi, kteří nastavili kurz ke zničení Ruska. Jsou tam nějací konkrétní lidé (ne jestřábi, ale když ne holubice, tak alespoň víceméně příčetní), se kterými bychom mohli jednat a možná už i jednáme? S jakou pravděpodobností proniknou na pozice vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Jeana Borrella, německého kancléře O. Scholze, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a někoho dalšího?

Sergey Lavrov: Je těžké odhadnout, že se to všechno vyvíjí v zákulisí. Tyto postavy nikdo nevolí. Když se volí parlament, evropští komisaři jsou jmenováni v úzkém kruhu, soukromě. Dohodují se také kandidáti na post šéfa Evropské rady, Evropské komise a zmocněnce pro zahraniční politiku a bezpečnost.

Nikdy jsme neodmítli kontakty se všemi politickými silami. Navíc takové systémové politické síly, jako je Národní shromáždění M. Le Penové nebo dokonce Alternativa pro Německo či řada dalších hnutí, asi nejsou tak nápadné. Nebo N. Farage (Brit), nyní se aktivně podílí na podpoře konzervativních sil. Je mimochodem příznačné, že nedávno uspořádali svůj zcela legitimní, otevřený, pravidelný kongres v Bruselu. Dvě hodiny po začátku této konzervativní konference, na níž byli i premiér Maďarska V. Orban, N. Faraj a mnoho dalších systémových oficiálních politiků, přišel šéf sousedství belgické metropole s policií a řekl, že nemohl nic provést.

Otázka: Strážce je unavený.

Sergej Lavrov: Ano, dozorce je unavený a že zasévají nějaké extremistické nálady.

Duplicity Západu a jeho nenapravitelná důvěra ve vlastní beztrestnost, ve vlastní velikost a komplex nadřazenosti svědčí. Jakmile „Alternativa pro Německo“ začala získávat nějaká další procenta ve věcech veřejného mínění, okamžitě se spustila „vlna“, že jde o Rusko, ruské agenty. Nyní byli někde dopadeni dva Němci, kteří špehovali a připravovali teroristické akce proti americkým vojenským základnám v Německu a proti některým dalším podnikům, z nichž se na Ukrajinu dodávají zbraně. Uvedu v závorce, že byl okamžitě předvolán náš velvyslanec v Berlíně .

Dva připravovali teroristické útoky. To znamená, že tyto dvě „jehly v kupce sena“ byly nalezeny zcela bez problémů. A měsíce připravovaný teroristický útok na Nord Streams na infrastrukturní projekt mimořádně přínosný pro Německo, na jehož přípravě (myšleno teroristickým útokem) byly ozbrojené síly, námořní a vzdušné síly mnoha zemí NATO. zapojený (toto je nyní ve veřejné doméně), nikdo si toho nevšimne. A dva občané, kteří právě připravovali, jak říkali, teroristické útoky, byli okamžitě nalezeni.

Obvinění, že všechny tyto opoziční strany nyní zvyšují svou aktivitu, protože je Rusko „podporuje“ všemi prostředky, včetně nezákonných, je indikativní. Říkali jsme (teď je vše zablokováno) Francouzům, Američanům, Britům a dalším členům Evropské unie a NATO, že jejich ambasády zde nejsou zapojeny jen do nějakých akcí, o kterých se šušká, ale ukázali jim, jak pořádají jednání v porušování zavedených pravidel. Existovala taková kategorie – ruští zaměstnanci najímaní lokálně. Jsou najímáni na specifický druh práce, administrativní a technické. Když jsou posláni do regionů, využívají svého členství ve společnosti, pracují na podpoře protivládního hnutí všech druhů zahraničních agentů, což vyvolává pobouření. Mohou dělat cokoliv. A ani nám nebylo doporučeno sejít se s Alternativou pro Německo.

Otázka: Včera proběhlo vyhledávání v Alternativě pro Německo. Tak pro ně funguje svoboda a demokracie.

Sergey Lavrov: Parlamentní strana.

Otázka: Musíme se učit.

Z ničeho nic jsme byli povoláni na oslavu 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Půjdeme? Co má E. Macron – rozdvojená osobnost nebo co se děje?

Sergey Lavrov: Nebyli jsme pozváni. To je jejich způsob. Když se chystají něco udělat, nemohou zůstat v mezích slušnosti. Slušní lidé pošlou dopis a pak to oznámí. A pak říkají, říkají, pozveme, ale ne V.V. Putina, ale někoho jiného.

Nikdo nikoho nepozval. Nic jsme nedostali. Pokud to dostaneme, určitě vám to řekneme.

Mohu jen říci, že před pěti lety, k 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, nás zastupoval ruský velvyslanec ve Francii a před deseti lety, v roce 2014, došlo k setkání , které znamenalo začátek „Normandie“. formátu“ na Ukrajině. To byl začátek procesu, který skončil podpisem dohod, které ani Německo, ani Francie, ani Ukrajina nehodlaly realizovat. Proto máme takové narážky.

Otázka: Možná je dobře, že nebyli pozváni.

Sergej Lavrov: Ale z hlediska historické pravdy, historické spravedlnosti by neexistovala žádná druhá fronta bez hrdinství a obětí desítek milionů sovětských občanů. Nebylo by.

Paralelní příklad. 11. dubna připadá Mezinárodní den osvobození vězňů nacistických koncentračních táborů . Němci hrdě oznámili, že letos nepozvou Rusy.

Otázka: Vraťme se na Blízký východ. Dnes večer došlo k úderu na Írán. Myslíte si, že vše, co se tam nyní děje, by mohlo vést k tomu, že Írán bude nucen přemýšlet o jaderných zbraních? I když o tom předtím nepřemýšlel.

Sergej Lavrov: Slyšel jsem takové úvahy. Jsou distribuovány v izraelských médiích a na Západě. Zdá se mi, že jejich touhou a cílem je přepnout světové společenství z toho, co se děje v pásmu Gazy, kde dochází k humanitární katastrofě (zvláštní zpravodajové Rady OSN pro lidská práva již hovoří o genocidě) na Írán jako hrozbu . Chtějí obvinit Írán mimo jiné z útoku s použitím jaderných zbraní, které nemá. To potvrzuje MAAE. Írán je nejověřenější zemí mezi smluvními stranami Smlouvy o nešíření jaderných zbraní . V Íránu existuje zákon a dokonce i fatwa (toto je příkaz, rozsudek, rozhodnutí, povinné provedení, postulát nejvyššího vůdce), že je to zakázáno. Írán to teď absolutně nemusí dělat.

Po reakci Íránu na nepřijatelný útok na íránský konzulární úřad v Damašku, kde byli zabiti lidé, došlo k telefonickým kontaktům mezi vedením Ruska a Íránu, našimi představiteli a Izraelci. V těchto rozhovorech jsme jasně uvedli a Izraelcům sdělili, že Írán si nepřeje eskalaci. Nemůže nereagovat na hrubé porušování mezinárodního práva a postavení diplomatického zastoupení, ale eskalaci si nepřeje. Téměř všichni experti hodnotili skutečnou reakci Íránu přesně tímto způsobem. Zřejmě stejná (doufám, že se nepletu) byla další reakce na reakci, kterou Izrael provedl ohledně zařízení v Isfahánu.

Otázka: Íránsko-izraelský konflikt a v širším měřítku konflikt na Blízkém východě, vč. Arabsko-izraelské, vše, co za tím stojí, je toho tolik zapojeno, že na to může přijít jen specialista. Existuje hypoteticky naděje, že by se to někdy dalo vyřešit nějakou diplomatickou cestou, úsilím třetích zemí, ať už našich nebo ne? Nebo to už zašlo tak daleko, s tolika krví a tolika bolestmi, že tohle je věčný džihád, věčná fatva, doutnající možnost jaderné války na další staletí?

Sergej Lavrov: Téměř všechny potíže Blízkého východu, pokud jde o bující extremismus a terorismus, jsou „živeny“ především neřešeným palestinským problémem po dobu 75 let. V roce 1948 se rozhodli vytvořit dva státy. Jeden stát vznikl, ale druhý ještě nevznikl.

Otázka: Včera řekli, že Amerika bude vetovat návrh rezoluce o členství Palestinců v OSN.

Sergej Lavrov: Už jsem to uložil. Území, která byla v roce 1948 vymezena jedním a druhým, nyní vypadají úplně jinak. Mnohá ​​z těchto území, která dluží Palestincům, jsou OSN klasifikována jako okupovaná území. Nebyli „přiříznuti“ do Izraele rezolucí, která vytvořila dva státy.

Teď je samozřejmě situace jiná. V roce 1967 byla šestidenní válka. A to už nemluvíme o hranicích z roku 1948 (jak byly tehdy ideálně definovány), ale o hranicích z roku 1967 na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN s hlavním městem Palestiny ve východním Jeruzalémě. Kromě toho se rezoluce zabývala otázkami návratu uprchlíků do Palestiny a využíváním vody na spravedlivém základě. To jsou základní věci.

Pokud by se tak stalo včas, myslím, že Blízký východ by byl mnohem klidnější. Ne 100%. To je sotva možné. Chyby ale byly i na straně palestinského vedení – dohody byly podepsány za Jásira Arafata. Problémy byly na obou stranách. Klíčem je však sebrat vůli „do pěsti“ a uskutečnit to, na čem bylo dohodnuto.

Když „kvarteto“ mezinárodních mediátorů (Rusko, USA, Evropská unie, OSN) ještě fungovalo, přijala Rada bezpečnosti OSN v roce 2003 na návrh kvarteta rezoluci, která schválila „ cestovní mapu “ pro vytvoření palestinského státu do jednoho roku. Všechno tam bylo rozvrženo podle měsíce a týdne. Slušela všem. Vzala v úvahu jak území, tak to, co se do té doby stalo „na zemi“.  

Nyní izraelský premiér B. Netanjahu oznámil, že je nutné zřídit nárazníkovou zónu v pásmu Gazy. Nevím, jak ten „příběh“ skončí s Rafahem, nejjižněji osídlenou oblastí, kde žije jeden a půl milionu lidí v neuvěřitelných podmínkách. Ale byli by raději, kdyby tito lidé šli do Egypta. Palestinský stát musí být jednotný, a to i geograficky a logisticky. Západní břeh Jordánu je posetý nelegálními osadami, které dokonce Spojené státy odsuzují. Existují desítky tisíc osadníků, kteří pravidelně vstupují do konfliktů a přestřelek s Araby. Pokud nezačneme vytvářet palestinský stát, nic dobrého z toho nevzejde.

Za D. Trumpa se Američané pokusili prohlásit, že Palestina je tím, čím nyní je. I když se tam nedalo „chodit“, nedalo se mezi těmito inkluzemi projet. Když se po skončení horké fáze konfliktu začalo mluvit o nutnosti mít na paměti jednání o vytvoření palestinského státu, izraelský premiér B. Netanjahu řekl, že se nehodlá palestinský stát na všechno, protože se zabývá bezpečností Státu Izrael.

Když byla přijata rezoluce o příměří, stálý představitel USA při OSN L.T.-Greenfield řekl, že Spojené státy se zdržely hlasování a rezoluci nevetovaly, ale prý není závazná. Pokud je to volitelné, pak je volitelné také vše, co souvisí s palestinským státem. Američané budou uvažovat takto. Situace je špatná. Chceme konec násilí, řešení humanitárních problémů a především, aby Arabové za podpory všech zdravých sil převzali iniciativu a vzali otázku vytvoření palestinského státu do svých rukou.

Otázka: Jak jsme na tom v arménském směru? Protože přicházejí různé informace.

Sergej Lavrov: Například? 

Otázka: V Jerevanu říkají, že se v CSTO nějak chováme „nepříliš dobře“, že EAEU pro ně není příliš přínosná.

Sergey Lavrov:   Fakta jsou tvrdohlavé věci. Jsme spojenci s Arménií legálně a nejenom. Stále si to myslíme. Myslím, že jsou tam tací, kteří chápou význam Ruska pro bezpečnost a hospodářský rozvoj Arménie. Včetně předsedy vlády Arménie N. V. Pašinjana, který vystoupil v parlamentu, řekl, že vztahy s Ruskem procházejí těžkými časy, ale jejich význam pro státnost, suverenitu, bezpečnost a hospodářský rozvoj Arménie nelze přeceňovat. Uvedl také, že oceňuje velké pozitivní věci, které v našem vztahu byly a jsou. Zdá se mi, že jsou to důležitá slova, protože do jisté míry jde o reakci na arogantní, nestydaté kroky Západu (především Spojených států a Evropské unie) s cílem zrychleným tempem oddělit Arménii od Ruské federace.

V proporcionálním vyjádření dostává Arménie nejvíce výhod v EAEU . 35 % arménské ekonomiky je realizováno prostřednictvím účasti v organizaci. Za poslední rok činil obchodní obrat Arménie něco málo přes 20 miliard dolarů. Z toho 37 % pocházelo z EAEU, 13 % z Evropské unie a 3 % z USA. Ani z aritmetického hlediska nelze říci, že by EAEU oslabila Arménii.

Jako malá země přispívá Arménie do EAEU mnohem méně než ostatní účastníci (včetně finančních příspěvků), ale když jsou přijímána rozhodnutí a probíhá hlasování, má stejná práva se všemi, včetně Ruské federace.

Gazprom Arménie dodává zemní plyn za 177 dolarů za tisíc metrů krychlových. Na západě platí 2-3x více. A pokud chtějí Arménii vytápět svým plynem, nevím, jak se to stane. Pokud, jak chtějí Američané, uzavřou jadernou elektrárnu a nahradí ji svými malými modulárními reaktory… Doufám, že Arméni pochopí důležitost energie generované v jaderné elektrárně Metsamor.

Všechny tyto roky měla jihokavkazská železnice zvýhodněné tarify pro přepravu cestujících, investice do infrastruktury a mnoho dalšího. Zangezur Copper-Molybden Combine je hlavním plátcem do rozpočtu republiky. Proto se nad tím musí zamyslet ti, kdo se snaží vytvořit „obraz“ vykořisťování „malé Arménie“ Ruskou federací, EAEU.

Totéž o CSTO . Bohužel poté, co byly uzavřeny čtyři trilaterální dokumenty ( 1 , 2 , 3 , 4 ) a zajistily normální, vyvážený proces normalizace vztahů, obnovení veškeré komunikace a otevření, Evropská unie a Spojené státy okamžitě začaly „napadat“ tento proces , s cílem privatizovat výsledky, zabránit Rusku v realizaci dohod, kterých dosáhlo.

Jeden na jednoho, jako v roce 2003. Poté bylo podepsáno „Kozakovo memorandum“ o územní celistvosti Moldavska se zvláštními právy pro Podněstří. Byla parafována a vůdci již plánovali cestu do Kišiněva, aby ji podepsali.

Otázka: Prezident Moldavska se otočil, než dorazil na letiště.

Sergey Lavrov: V.N Voronin obdržel hovor od vysokého představitele EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku H. Solana a řekl, že tam chceme ponechat všechny sklady ruské armády na 15 let. Říkají, že chtějí, abychom se stáhli dříve. To je vše. A tak říkají, že zakazují podepisování. A o tom to všechno je.

Na summitu v Jerevanu v roce 2022 se OSBO plně shodla na dokumentu (o předání doplňkových zbraní k ochraně hranic, o konání speciálních cvičení a o rozmístění mise CSTO na hranicích). Všichni ministři, včetně arménského, tento dokument podpořili. Druhý den ráno, když předseda vlády Arménie zahájil summit, řekl, že neexistuje žádný konsensus. A konsensus v arménské společnosti ohledně poslání Evropské unie „vyšel“. Byl slíben na dva měsíce, ale nyní je neomezený. Kanaďané a další členové NATO už tam chtějí. Toto již není misí Evropské unie. To už bude mise NATO.

Říkají, že CSTO nemůže určit, kde v Arménii je její zóna odpovědnosti, sama Arménie ještě neurčila. Prohlásili, že spolu s Ázerbájdžánem jsou připraveni respektovat hranice podle Almatské deklarace z roku 1991 , což znamená, že Karabach je v Ázerbájdžánu. Zároveň současně vytvořili delimitační komisi. N. V. Pashinyan zároveň nedávno oznámil čtyři pohraniční vesnice regionu Tavush, které je připraven převést. Nyní přesvědčuje obyvatelstvo, že jinak to bude špatně. A hranice z roku 1991, které N. V. Pashinyan chtěl, aby CSTO v procesu těchto rozhovorů o delimitaci potvrdil a obhájil, se neberou v úvahu. Stávají se mobilními.

Proto dříve, než řekneme, že CSTO je povinna vymezit oblast své odpovědnosti, je nutné určit hranice Arménie a dokončit vymezení. Arménské vedení se do toho nyní aktivně zapojuje. Podepsali jsme dokument, v němž se uvádí, že Karabach je nyní Ázerbájdžán a že je v platnosti Almatská deklarace. V tomto prohlášení, které bylo podepsáno za účasti Evropské unie, nebylo řečeno nic o potřebě zajistit zvláštní práva pro arménskou národnostní menšinu v Ázerbájdžánu.

Proto je mylné říkat, že Arméni opustili Karabach kvůli nečinnosti našich mírových sil.

Otázka: To říkají pouze Pashinyanovi lidé. Nikdo jiný.

Sergey Lavrov: Rád bych tuto odpověď doplnil tím, co jsem řekl na začátku. N. V. Pašinjan řekl, že si váží toho, co měli s Ruskem, je těžké přeceňovat, co naše země udělala pro jejich bezpečnost, ekonomiku a suverenitu. To, co bylo a je v našem vztahu, se musí ocenit. Doufám, že bude mít kontakty s prezidentem Ruska, kde bude možné o tom otevřeně diskutovat bez argumentů, které naši západní nepřátelé „vyhazují“.

Otázka: Všichni doufáme, Sergeji Viktoroviči.

Od té doby, co jsme si vzpomněli na naše „bývalé“. Všichni chceme žít jako v té karikatuře, kterou dobře znají všichni naši „bývalí“. Pamatujte: “Kluci, pojďme žít spolu.” Ale ne každému to vyjde. Člověk má pocit, že s kým je čím dál méně.

Náš úžasný “soused”. Všichni milujeme „moldavskou dívku tmavé pleti“. Oznámili, že na podzim budou mít referendum o vstupu do Evropské unie. Zároveň naprosto dobře chápete, že obyvatelstvo Podněstří a Gagauzie není tímto nápadem nadšeno. Co si o tom myslíš? Obecněji řečeno, co bychom měli udělat, abychom zajistili, že se to nestane pokaždé, jak jste právě řekl o Arménii? Říká se, že poslání Evropské unie zůstává, ale tyto uspěly, ale tyto ne. Stále více se od nás vzdalují. Škoda se dívat.

Sergej Lavrov: Ano, je to škoda. Škoda, že v roce 2003 neměl tehdejší prezident Moldavska V.V. Voronin dost… Nebyla potřeba žádná odvaha. Podepsali by již parafovaný dokument. Tou dobou už by byla pravděpodobně vyřešena otázka mít tam muniční sklady. Všechno je to “kdyby”. V historii takové sklony nejsou.

Západ funguje agresivně, horlivě, aniž by uznával jakoukoli slušnost. Dělají z paní M.G Sandu osobu, která otevřeně „zatahuje“ Moldavsko do NATO buď přímo, nebo spojením s Rumunskem.

Tato role byla přidělena V.A. Nejprve P.A. Porošenko „vtáhl“ zemi do NATO, upravil ústavu, poté V.A. Počínání paní M.G Sanduové připomíná diktátorské techniky, které Západ svým zástupcům umožňuje, když pochopí, že nyní je nutné jednat tvrdě, aby zlomil jakoukoli opozici. Umožňuje jim to a dokonce je k tomu vybízí.

Stejně jako v Gruzii demonstrace proměnily prezidenta této země S. Zurabishviliho v bojovníka za svobodu slova. I když jejich zákon je velmi mírný. V samotných USA, ve Francii, v Polsku, v mnoha dalších zemích Evropské unie existují podobné zákony s pokutami, s trestní odpovědností, pokud dostanete peníze a neřeknete o nich a dáte tyto peníze za něco špatného. Gruzínci to mají jednoduché – pokud pro svou organizaci dostáváte více než 20 % financí ze zahraničí, stačí to deklarovat.

Pokud nyní Moldavsko pořádá referendum o vstupu do Evropské unie, pak víte, že Gagauzia již prohlásila, že ho neuposlechne. Navíc jsou zbaveni svéprávnosti jen proto, že prostě v projevech vyjadřují, že prý nevstupujme do Evropské unie, ale nějak hledejme nějaké způsoby vztahů s Ruskou federací, abychom se mohli přátelit se všemi našimi sousedé. Jsou připraveni o zákonem stanovené dotace z rozpočtu.

Totéž dělají s Podněstřím. Chtějí z toho udělat zdroj napětí. Mluví se (asi jste o tom slyšeli), že toto „vzdělávání“ je třeba potlačit vojenskými prostředky. Ať Rusko utrpí další „strategickou porážku“. Vyhlídky ale zatím nemají. Ti, kteří s cizími pasy vedou země údajně svého původu… Nemyslím si, že se tito lidé budou dlouho těšit podpoře (o autoritě ani nemluvím) těch sil, které jsou jako „dočasní pracovníci“ snaží se pro sebe něco „vykousat“ ze situace, kterou chtějí Američané dovést do vítězného konce.

Otázka: Ano, nikdo nikde nemá rád „dočasné pracovníky“.

Rusko letos hostí summit BRICS. Jaké výzvy, úkoly a vyhlídky máme nyní?

Sergey Lavrov: Máme nabitý plán – 250 akcí.

Co se týče výzev. V první řadě zajistit hladký vstup „rekrutů“ do týmu. Počet členů se zdvojnásobil. Během dlouhých let existence „pětky“ si BRICS vytvořila tradice, postupy, porozumění, včetně kultury konsensu a vzájemné podpory. Spousta pracovních struktur. Tito „rekruti“ se budou hodit nejen na ministerská setkání a summity, ale také na průmyslové akce, které se týkají informačních technologií, zemědělství a bankovnictví. Toto je stručná odpověď na tuto otázku.

Jedním z úkolů bylo zadání loňského summitu ministrům financí (už jsem se o tom zmínil) a centrálním bankám, aby připravily doporučení k alternativním platebním platformám. To bude důležité pro ochranu ekonomických vazeb a vyhlídek (a ty jsou pevné, plánů je mnoho) před svévolí Západu, který vlastníma rukama ničí důvěru v systém globální ekonomiky a financí, který kdysi vytvořil. k domnělému prospěchu celého lidstva.

Otázka: Děkuji mnohokrát, Sergeji Viktoroviči. Zdálo se, že všechny důležité otázky byly projednány. Pokud si myslíte, že jsme se nezeptali, co byste chtěl říct?

Sergey Lavrov: Přeji vám, abyste i nadále rozvíjeli ruský mediální prostor tak, jak to děláte.

Otázka: Děkuji mnohokrát. Přejeme vám, abyste zůstali stejní, jací jste, jako celá naše země, celé naše publikum vás zbožňuje, s vašimi vždy jasnými, živými formulacemi o těch, kteří se chovají jinak, a odvahou na této trnité cestě.

Sergey Lavrov: Vzpomněl jsem si na poslední věc. Všem madam Sandu, všem, kdo chtějí Arménii někam „vzít“, je třeba připomenout dnes citované výroky J. Borrella, že když nutil obyvatele Evropy pokračovat v této válce, řekl, že nebojujeme za Ukrajinu bojujeme proti Rusku, které nás ohrožuje. V. A. Zelenskij poté řekl, že nebojují za Ukrajinu, ale za své vlastní zájmy. Epiphany. Ať to přijde dříve pro ty, kteří jsou nyní také „objímáni“ Západem.

Otázka: Myslím, že to všechno vědí velmi dobře a stejně to dělají. Jak se vám líbí věta „Pokud nechcete mluvit s Lavrovem, budete mluvit se Shoigu“?

Sergey Lavrov: Už je to na tričkách.

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
22. 4. 2024 17:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Lavrov je špičkový diplomat. Ten špekáček Lipánek se s ním nemůže vůbec měřit ani ve snu. Tuším že si je toho vědom. Proto tak mektá své naučené floskule. On je v podstatě takový malý slouha ve služebnictvu jeho veličenstva. V6dycky jak ho potřebují, tak nakluše s pionýrským šátkem a kytičkou před řadu nastoupených lokajů a přednese na uvítanou svého páníčka básničku.

Zrovna dnes jsem si poslechl též krátký komentář Putina před generalitou. Elegantně rozcupoval pověry a desinformace o tom, že Rusko chce zaútočit na země NATO. Tak ledově strhující analýzu od jiného státníka neuslyšíme. Vůbec se nedivím, že psychopatky v České vládě Němcová, Černochová, Pekarová nebo Landságlová vzteky okusují nehty, když informace Putina dostanou v hlášení 🙂 Ani stádo idiotů s vemeny nepochopí myšlenky politika, kterému nesahají intelektem ani po kotníky. Pouze v nich probudí vzteklinu a podle mně je to jen dobře. Čím víc se vztekají, tím větší trest.

Autor
22. 4. 2024 18:29
Odpovědět  Pijack

Zloděj nemůže pochopit nikoho jiného než zase zloděje. Zloděj se nedokáže ani vžít do myšlení obyčejného člověka, který nechce krást … však také je rčení – Zloděj křičí chyťte zloděje! Tohle věděli už dávno i naši předkové.
A vůbec, politici by měli skládat povinně zkoušku z dokonalé znalosti všech lidových rčení, přísloví a průpovídek. Pohádky se už naučili … 🙂 🙂

Slovan
22. 4. 2024 18:44
Odpovědět  Peter 008

Jen doplním a povinně absolvovat exkurzi v hotelu Hvězda.

ijn
22. 4. 2024 21:57
Odpovědět  Slovan

kdy už KoZa a zejména naši ČEŠTÍ politici začnou brát slova V.V.PUTINA + VEDENÍ RF, že nezaútočí na EU státy vážněji, a přestanou štvát, provokovat, a své ČESKÉ OBČANY strašit, pokud se i na nějaké útočné provokaci AČR nebude PODÍLET !

Splníme-li fanatické cíle KoZa k III.WW vyprovokovat RF, je s námi konec, zásah dostanou Pardubice, Mošnov, Čáslav i Plzeň-Líně + důležité TR, pochopí gaučoví generálové AČR, jak nemáme šanci zvítězit nad jadernou velmocí se stejným počtem jaderných hlavic, ale s rychlejšími nosiči,….tak nekompetentní=přímo hloupé vedení ČR a resortů MPO+MO+GŠ AČR+MZv nemá téměř žádný NATO stát,….IDIOTI NESMÍ VLÁDNOUT nikde na světě, ani v ČR!!!!!!!!!

Slovan
23. 4. 2024 07:51
Odpovědět  ijn

Kdy? No asi nikdy, protože nemohou, vyšší moc nedovolí.

Pavel z Moravy.
22. 4. 2024 20:20
Odpovědět  Pijack

Pokud tedy o tom mám nějaké povědomí, ani nezkoušejme srovnávat absolventy Lomonosovovy univerzity diplomacie s tou naší zaprodaneckou ekipou. Vždyť samotný velký Fidel se vyjádřil, že to Rusové někdy s diplomacii přehánějí. Tím chci říci že jsou v tomto oboru jedničkou. Až to i dle mne opravdu někdy přehánějí. Ale já to nekritizuji, to bych si nedovolil, jen mi to tak někdy připadá když vidím jak ti druzí pitomci ze západu reagují. Já bych řekl, že se s nimi mluvit nedá. Takže ta ruská trpělivost je obdivuhodná i když pro mne někdy nepochopitelná.

Jaris
23. 4. 2024 04:13
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Pro Lavrova to musi byt muka, kdyz denne musi jednat s imbecily ze zapadu. Jeho trpelivost poslouchat ty jejich zvasty je vice nez obdivuhodna.

Pepan
22. 4. 2024 18:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Je na čase aby Rusko dostalo rozum a přestalo se ohlížet na druhé, pro ně to nic dobré nepřináší. Příliš mnoho ohledů a kde nic tu nic. Je třeba aby se už konečně Čína, Írán, KLDR a ostatní ukázali. Přílišná ohleduplnost vůči “západu” není na místě. Je mi jasné, že Rus ví, že na něj nějaká KoZa chátra nemá neboť se už ve zbrani vymlátila sama a kdo čte zpravodajství na netu ten to ví a právě proto je na čase ukázat tzv. západu kde je jeho místo.

Jaris
23. 4. 2024 04:22
Odpovědět  Pepan

Je to hra nervu. Zapad se na na valku s Ruskem doslova trese, ale na druhou stranu 3.svetovou valku nechce zacit ani zapad natoz Rusko. Zapad neustale provokuje RF, aby tu valku zacalo, aby v pozdejsich dejinach stalo, ze za tou 3.sv. valkou stalo to ‘valkychtive agresivni’ Rusko. Tedy pokud jeste nejake dejiny lidstva budou a pokud se zemekoule nerozpadne vejpul.

Gales
22. 4. 2024 18:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Hlavní bude jak tu válku KoZy vnímají ukrajinci.Na nich bude z větší části záviset výsledek této války.Domácí odboj bude rozhodující.

Jura S
22. 4. 2024 19:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozumná slova, ovšem ten překlad je TRAGICKÝ, snad raděj ani podobné nepublikovat…

Frank
22. 4. 2024 19:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby mi před 30-ti lety někdo řekl, že jednou budu fandit Rusku, tak bych ho poslal na vyšetření do ústavu duševního zdraví. A pak svět oponou trhnul. Co na to soudruh a bolševický prokurátor Stříž? Akorát je mi nesmírně líto všech normálních ukrajinských chlapů, kteří musí jít na smrt kvůli šmejdům a zločincům jako je zelenina a spol. Tak jakou další nemovitost ti ten ukrajinský zfetovaný zmrd zase koupil? Opravdu si myslí, že si jich užije? A co se týká pana Lavrova a toho vypatlaného kreténa Lipánka, tak snad ani nemá smysl o rozdílu mezi nimi psát.

katango
22. 4. 2024 23:17
Odpovědět  Frank

Ano, mám to stejně.

Slovan
23. 4. 2024 08:04
Odpovědět  katango

Lidičky víte kolik nás v republice bude s tímto názorem. Kdo měl ty informace, kdo tušil vývoj Západu, ano jen ti co do toho viděli. Se omlouvám jestli to máte jinak, já tedy jo. A jsem na to hrdý, že jsem na to ke stáru přišel a že až tak blbej neumřu. U mě je to vlastně paradox, začalo mě haprovat člověk, tak operace atd. Tak jsem měl dost času čumět do PC a pomalu sbíral info. To je celý. Kdybych furt dělal osvč, tak lítám od rána do večera a budu vyřvávat v Plzni na náměstí ať žije US. 😊🙄🤦‍♂️

Frank1
23. 4. 2024 11:21
Odpovědět  Slovan

Jsme zaba ve vode, kterou elity KoZa pomalu zahrivaji a my ne a ne vyskocit ven z NATO a EU. Skonci to zle pro Cesko.

ModrýKlokan
23. 4. 2024 15:50
Odpovědět  Slovan

Máš štěstí, že tvoje myšlenkové zločiny mají krátkou promlčecí lhůtu, lumpe. *-/

unor 2022
22. 4. 2024 20:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Teprve s odstupem casu lze rici, 1968 svym zpusobem dobre. Takto jsme v roce 1989 dorazili na zdegenerovany zapad se zpozdenim. A ac uz prece jen jsme postizeni, ne tak docela uplne. Alespon mnozi z nas.
To co predstavuje zapad dnes je naprosta lidska, filozoficka a kulturni tragedie.

Ladislav 💤
23. 4. 2024 06:40
Odpovědět  unor 2022

Tak co? Byli ti komunisti zlatí, proti tomuhle fašistickému bordelu?

jsladin
23. 4. 2024 11:02
Odpovědět  Ladislav 💤

Zlatí a osázeni diamanty.

Frank1
23. 4. 2024 11:31
Odpovědět  Ladislav 💤

Dnes vime, ze uz za komunistu staly SSSR a jeho satelity pod stejnym hospodarskym a politickym tlakem zapadu jako dnes. Vnitrnim skrze zapadni zboznovatele u nas a zevne ohrozenim skrze NATO v Bavorsku.
Nemeli to komuniste jednoduche. Nebyli jsme ale zadluzeni jako stat, podniky mely chaty a rekreacni zarizeni pro sve zamestnance, stavely se prehrady, nelikvidovaly se vyroby a neprodavaly tradicni znacky, atd.
Na trhu byl nedostatek zbozi, budoval se hlavne tezky prumysl, protoze se pocitalo s valkou uz tenkrat.

Slovan
23. 4. 2024 08:17
Odpovědět  unor 2022

Nedělejte si velikou naději, my starší pokapeme a ta mládež? nó, myslím že dobře polovina už s tom jede, bo s tom hnusu vyrůstala, že jo. A těm kdo vymění mozky? Ti už jsou zvyklí být na 2-3 letních dovolených, 5x za rok v Alpách a možná být tak ob víkend na nějakém mejdle. Co teď?! Vidím to v rodině. A to mají dvě děcka, není mnoho víkendů v roce, kdy jsou doma. Mě se diví že sedím na zadku a na mamonu, no a nikam netrajdám. Marně vysvětluji že mám vše potřebné ve svém okolí. 😊😊

jsladin
23. 4. 2024 11:05
Odpovědět  Slovan

Musí si užít když na to ještě mají. Však mají budoucnost nalajnovanou, na panském do smrti, žádný důchod a ti nejmladší budou bydlet v jeskyních.

ModrýKlokan
23. 4. 2024 15:54
Odpovědět  jsladin

Není třeba propadat defétismu a panikařit. Každý dostane, co si zaslouží. Každej Maďar může za to, že je Maďar.

A tak je to správne a tak to má byť. Však voni si vás američtí a ukrajinští odvodoví komisaři nějak přeberou a ty výlety do Alp vám vyženou z hlavy. Válka bude a ne že ne. Na Bělehrad!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
23. 4. 2024 11:25
Odpovědět  unor 2022

1968 jsem videl jako studak invazi jako narodni ponizeni a katastrofu. Ted vim, ze Sovety tou invazi oddalili prevzeti a vykradeni Ceska zapadem a ceskymi zradci o 20 let.
Tenkrat jako studaci jsme meli radi protiruske vtipy, ponizujici Rusy jako narod. Dnes se za to stydim. Vsechno je jinak, byli jsme hlupaci.

ModrýKlokan
23. 4. 2024 15:57
Odpovědět  Frank1

Můj názor… podepisuju.

Frank1
23. 4. 2024 11:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Sergej je bedna. Neznam zadneho, kdo by se mu mohl alespo naznakem blizit v diplomacii, znalostech a zkusenostech. Preji mu dobre zdravi. Pere se i za nas.