Anglosaská aliance AUKUS bodla Francii do zad… „Proč ten vztek a hořkost?“

Francie je rozhořčena „zradou“ australských partnerů

„Brutální a nepředvídatelné“ rozhodnutí Austrálie bylo v Paříži přirovnáno k „dobám Trumpa“.

Francouzská vláda má vůči australským úřadům vážné výhrady ohledně plnění závazků vyplývajících ze smluv týkajících se stavby jaderných ponorek. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian to dnes 16. září řekl ve vysílání rozhlasové stanice France Info, uvádí agentura TASS.

V roce 2016 tehdejší australský premiér Malcolm Turnbull oznámil, že francouzská loďařská společnost DCNS vyhrála výběrové řízení na novou australskou ponorkovou flotilu a postaví 12 nových ponorek.  Jednalo se o největší obrannou zakázku v historii Austrálie. Dnes jsou však smlouvy jednostranně ukončeny. Ve Francii věří, že iniciátorem ekonomického skandálu byl Washington.

Podle francouzského ministra zahraničí se toto „jednostranné, brutální a nepředvídatelné rozhodnutí“ podobá době Trumpa. Podle jeho názoru se tak spojenci nechovají. 

„S Australany jsme vybudovali vztah důvěry a ta je zrazena. Francie hodlá v této záležitosti prokázat velkou tvrdost,“ zdůraznil Jean-Yves Le Drian.

Spojené království, Spojené státy a Austrálie ve středu oznámily vznik tichomořského třístranného bezpečnostního partnerství (AUKUS). V rámci této iniciativy dostane Austrálie během příštích 18 měsíců americkou technologii jaderných ponorek, která bude postavena v Adelaide.

V návaznosti na to australský premiér Scott Morrison oznámil, že země ruší dohodu s Francií o stavbě ponorek. V roce 2016 vyhrála francouzská loďařská společnost DCNS výběrové řízení na stavbu nové australské podmořské flotily 12 nových ponorek. Účastníky výběrového řízení bylo také Německo a Japonsko. Jednalo se o největší obrannou zakázku v historii Austrálie, jejíž hodnota byla přibližně 40 miliard dolarů.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova byla překvapena reakcí francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana na rozhodnutí Austrálie zrušit dohodu s Paříží o stavbě ponorek, přičemž připomněla situaci, kdy Francie porušila smlouvu s Ruskem o dvou vrtulníkových lodích Mistral

Ve vysílání rozhlasové stanice France Info Le Drian také uvedl, že Paříž považuje porušení smluv s Austrálií o ponorkách za podkopávání důvěry a země má otázky ohledně chování USA. Francouzský ministr zahraničí také řekl, že je současnou situaci „naštvaný“, přičemž poznamenal, že „spojenci se tak nechovají“ a že jde „ve skutečnosti o bodnutí do zad“.

„Kde se bere ten vztek a hořkost? Zdá se, že porušování smluv je pro Francii známá věc. V roce 2015 Paříž zrušila smlouvu s Ruskem na dvě lodě Mistral. Nebo jsou špatné jen ty nože, které cítíte ve svých zádech? “ – napsala ve čtvrtek na svůj telegramový kanál.

Rusko a Francie podepsaly v červnu 2011 smlouvu na stavbu dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral.  Francie měla převést první loď v listopadu 2014, ale kvůli událostem na Ukrajině a uvalení sankcí proti Ruské federaci se prezident François Hollande rozhodl smlouvu pozastavit. 

V létě 2015 byla smlouva ukončena. 

V důsledku toho Paříž zaplatila Moskvě 949,7 milionů eur a lodě byly poté prodány do Egypta.

https://bit.ly/3CkSfv0
https://bit.ly/3hEcLPy

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
16. 9. 2021 22:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže
Anglosasové utvořili trojkoalici. Ostatně, proč asi Británie
vystoupila z Protektorátu, že. Aby si mohla uvolnit ruce ke
spolupráci se svým „mladším bratrem“.Takže měli jsme
tu Pangermanismus a Panslavismus, nu a nově tu máme i
Pananglosasismus. Už zbejvá jen Panromanismus a bude to v kupě.

zdena
16. 9. 2021 22:56
Ohodnotit příspěvek :
     

V roce 2015 Francie odmítla vydat Rusku už postavené letadlové lodě Mistral a mínila Rusy o… no, otento nějakou almužnou ve výši 3/4 miliardy…. Nakonec jí to vyšlo na 5 miliard euro, protože Rusové se nedali a tak musela zaplatil úplně všechno plus dopravu a výcvik 300 ruských námořníků, kteří se na mistralech už školili v zacházení a jejich čas a náklady tak přišly vniveč a další „drobnosti“ 🙂 Tak teď to mají zpět jak z praku, jenom ty promarněné výdaje jsou desateronásobné…. Takže ať hodí kamenem……a nerozčiluje se….

Milan
17. 9. 2021 00:55
Odpovědět  zdena

Taky to Frantíkům ze srdce přeju. Tedy těm, co jsou u kormidla. Normální Frantíky celkem lituju, i když obecně mají za to, že když měli Ludvíky, Napoleona a Jokobíny, tak jsou pupkem Evropy. Když to vezmu kolem a kolem, tak jsou to vlastně, jak jsem zjistil během svých couraček Evropou, největší nacionalisti Evropy – a pak si tam pustí migrantskou svoloč. Hm… Možná to potřebují, aby drobet zeskromněli.