Daily Express: „Ponížení pro EU“ – Italové atakují Srbsko při hledání vakcín

V Itálii je nedostatek vakcín proti koronaviru a sousední Srbsko, které není součástí EU, si vakcínu objednalo z Číny a Ruska. Italové se proto pokoušejí přihlásit k očkování prostřednictvím srbských diplomatických misí a hrozí, že přijmou svá vlastní opatření, pokud se EU s touto situací nedokáže vyrovnat, píše Daily Express.

Italové se snaží nechat očkovat proti COVID-19 v Srbsku – Daily Express situaci nazývá „ponížení pro Evropskou unii.“ Faktem je, že Srbsko, které není členem Evropské unie, podepsalo smlouvy na dodávky vakcín z Číny a Ruska, takže 26% Srbů je již očkováno. 

Přes víkend dorazilo do Srbska 500 tisíc dávek čínské vakcíny. Celkově podle srbských úřadů dostali 2,5 milionu dávek. Do konce dubna Srbsko očekává proočkování 40% populace. V současné době je v Srbsku zabezpečení vakcínou o něco více než 38%, zatímco v Itálii je to pouze 18,34%.   

Italové se snaží rezervovat očkování prostřednictvím srbského konzulátu v Miláně a velvyslanectví v Římě. 

V březnu navíc italský premiér uvedl, že je připraven objednat vakcínu z Ruska. Poznamenal, že pokud se EU nepodaří koordinovat její kroky, pak Itálie půjde svou vlastní cestou. 

Osoby odpovědné za dodávky vakcín v EU zase obviňují společnost AstraZeneca. Podle nich, pokud by Evropa obdržela všechny slíbené objemy vakcín, byla by z hlediska očkování na stejné úrovni jako Spojené království. 

V prvním čtvrtletí letošního roku však AstraZeneca dodala do Evropy pouze čtvrtinu objednaných dávek a do Velké Británie plný objem, ačkoli ta objednávku zadala později. 

V současné době je v mnoha evropských zemích očkováno méně než 10% populace. 

Maďarský premiér tedy poznamenává, že se rozhodl správně, když se rozhodl nespoléhat na EU, ale objednat si vakcínu sám: Někdy kolem listopadu vyšlo najevo, že vakcíny objednané na Západě nedorazí včas. A najednou bylo zřejmé a viděl jsem, že Velká Británie, USA, Izrael a Srbsko byly a budou před Evropou, pokud jde o očkování,“ cituje Daily Express Viktora Orbána. 

https://bit.ly/3dMKqnc

sdíletj na