Zelenského sebevražední atentátníci zničeni dříve, než se dostali do jaderné elektrárny.

Bratislava, 1. září 2022 (HSP/Photo:Facebook)

Ukrajinské ministerstvo obrany informovalo o dvou pokusech ukrajinských ozbrojených sil vylodit se ve městě Energodar a zmocnit se Záporožské jaderné elektrárny, největší v Evropě. Je známo, že většina bojovníků již byla zničena. Kyjev podnikl další vojenské dobrodružství na pozadí návštěvy mise MAAE v jaderném zařízení. V co ukrajinští vojenští velitelé doufali a jaké mohou být důsledky této operace? Na tuto otázku odpovídá podrobný článek v novinách VGLYAD.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že v 6.20 moskevského času vysadil kyjevský režim na břehu vodní nádrže Kachovka, tři kilometry severovýchodně od Záporožské jaderné elektrárny, dvě diverzní skupiny ukrajinských ozbrojených sil v celkovém počtu až 60 mužů na sedmi rychlých motorových člunech. Sabotéry byly jednotky Rosguard střežící Záporožskou jadernou elektrárnu a ruské vojenské jednotky, které je přijely posílit, jejich plán překazily.

Kromě toho kolem 7:00 moskevského času jednotky ruských ozbrojených sil zabránily pokusu o vylodění dvou samohybných člunů z Nikopole v oblasti Vodjanoje, několik kilometrů od Záporožské jaderné elektrárny. V důsledku ostřelování ruskými ozbrojenými silami byly potopeny dva rychlé čluny s taktickými výsadkovými jednotkami AFU.

Ve stejné době, 31. srpna, ukrajinské ozbrojené síly zasáhly území jaderné elektrárny třemi „kamikadze drony“. Všechny bezpilotní letouny byly zneškodněny ruskými systémy REB při přiblížení k elektrárně. Dva z nich přistáli na střeše výcvikového střediska. Nebyly zaznamenány žádné oběti ani škody.

To vše se děje na pozadí plánované návštěvy mise MAAE v Záporožské jaderné elektrárně. Ve čtvrtek ráno se přesunula ze Záporoží a snaží se dostat na předměstí Energodaru. Současně byl podle předběžných zpráv v důsledku ostřelování ukrajinskými ozbrojenými silami odstaven pátý blok Záporožské jaderné elektrárny, byla spuštěna ochrana a poškozeno záložní elektrické vedení. Městské úřady rovněž informovaly, že ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly Energodar, aby pomohly diverzantům proniknout z pobřeží. Proti ozbrojencům jsou nasazovány letouny a vrtulníky.

„V 5.30 začalo mohutné ostřelování a o půl hodiny později se na břehu vodní nádrže Kachovka tři kilometry od ZYE vylodil ukrajinský výsadek. Naši hoši je rychle identifikovali, teď je nepřítel pod těžkou palbou, nemají ani šanci zvednout hlavu. Většina ozbrojenců již byla zničena,“ řekl listu VZGLYAD člen hlavní rady Záporožské oblasti Vladimir Rogov.

„Máme dostatek sil na boj s nepřítelem. Aktivně operují letadla, vrtulníky, minometné jednotky a speciální jednotky. Naše výhoda je nesporná. To se týká nejen zařízení, ale i lidí, kteří je hlídají,“ vyjmenoval respondent.

„Do vzdálenosti 400 metrů od prvního bloku elektrárny byly také tři přílety raket. Je to velmi blízko. Podle předběžných informací se jedná o zbraně západního typu ráže 155 mm. Údery se tradičně provádějí ze směru od Marganěc nebo Nikopolu,“ poznamenal Rogov.

Mluvčí rovněž vyjádřil přesvědčení, že se jedná o záměrnou provokaci spojenou s příjezdem mise MAAE. „Došlo k pokusu o obsazení továrny. Pro Zelenského a AFU bylo důležité, aby tak učinili ještě před návštěvou mise MAAE. Chtěli ukázat, že ZYE je údajně pod ukrajinskou kontrolou. Byla to však sebevražedná akce. Nikdo by je nepřivítal chlebem a solí.“ zdůvodnil to.

„Situace v Energodaru je nyní napjatá. Již několik hodin probíhá masivní ostřelování. Došlo k přímým zásahům obytných budov, byly zničeny dvě mateřské školy a obchody. Lidé jsou očividně trochu vystrašení a mají obavy. Pokud jde o Záporožskou jadernou elektrárnu, ta je v provozu a úroveň radiace je v rámci přírodního pozadí,“ uzavřel Rogov.

Vojenský expert Oleksij Leonkov označil výsadek ukrajinských vojáků u Záporožské jaderné elektrárny za „chybné dobrodružství“. „Existují všechny důvody se domnívat, že výsadek ukrajinských ozbrojených sil byl načasován tak, aby se shodoval s příjezdem mise MAAE, a jeho cílem bylo ukázat, že na území Záporožské jaderné elektrárny se nachází ukrajinský vojenský personál,“ řekl.

„Kalkulace ukrajinské armády se však nenaplnily, závod se jim nepodařilo obsadit. Nyní bude pro ně mnohem těžší zatajit, že to byly ukrajinské jednotky, kdo ostřeloval Záporožskou jadernou elektrárnu. Přestože nemůžeme zaručit nezávislost závěrů komise, stále doufáme ve spravedlnost,“ uvedl mluvčí.

„Pokud by se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo prokázat, že území jaderné elektrárny kontrolují ukrajinská vojska, všechny země by okamžitě zatlačily na Rusko, aby z elektrárny udělalo demilitarizovanou zónu pod ukrajinskou kontrolou,“ domnívá se expert.

Velení ukrajinských ozbrojených sil a Zelenskému zatím na životech ukrajinských vojáků a civilistů v Energodaru nezáleží. „Zelenskij se jich vzdal. Nic pro něj neznamenají. „Selhala operace? To je jedno. Budeme mobilizovat další.“ To je zhruba jeho argumentace. To platí i pro zběsilé pokusy AFU o „protiofenzívu“ u Chersonu, které se změnily v potupnou porážku Zelenského,“ dodal expert.

„Stejně tak je pobuřující, že se na plánování takových operací podílejí američtí specialisté, což západní tisk přiznává a někdy se tím dokonce chlubí. V nedávném článku CNN se výslovně uvádí, že USA naléhaly na AFU, aby omezila své operace podle geografie a cílů, aby nezabředla na více frontách,“ připomněl expert.

1

„Jestliže Zelenskij nemá pro Ukrajince žádné sympatie, Američané je nemají určitě vůbec. Plánování operací, které nedávno proběhly na jižním křídle, vycházelo z taktiky zemí NATO. To nepřineslo výsledek, v jaký Washington doufal. Životy Ukrajinců jsou však v tuto chvíli tím nejmenším, co je zajímá,“ domnívá se Leonkov. Politolog a ekonom Ivan Lysan se zároveň domnívá, že Zelenského tým nemá zájem o návštěvu mise MAAE v ZNPP.

„Zpočátku se snažili všemi možnými způsoby protahovat proces sjednání návštěvy. MAAE není OBSE, nedělá vojenské zprávy o ostřelování a nehodnotí, co se děje mimo jadernou elektrárnu,“ řekl Lysan listu VZGLYAD.

„Od mise se jednoduše očekává, že důkladně prozkoumá stav samotné elektrárny, potvrdí, že je bezpečná, a opustí místo. Ale samotný fakt, že někdo přichází do JE, Zelenského a jeho partnery zjevně stresuje,“ uvedl expert.

„A taková vojenská dobrodružství vidíme stále častěji. Když američtí a britští představitelé tvrdí, že ukrajinské velení přijímá konečná rozhodnutí o operacích samostatně, je to lež. A podle všeho si Američané stále dělají iluze o bojové efektivitě ukrajinských ozbrojených sil. A samotní bojovníci si pravděpodobně myslí, že jsou dobře vycvičeni a jako „terminátoři“ svůj plán v krátké době uskuteční. Ale v tomto příběhu to nejsou ‚terminátoři‘,“ řekl Lysan nešťastně.

Z ekonomického hlediska se cíle nepřítele již dlouho nezměnily. „Zelenskij na sebe potřebuje upozornit a zároveň aktualizovat téma Ukrajiny v myslích Západu. Kromě toho je pro něj nesmírně důležité, aby nedopustil vyřazení Záporožské jaderné elektrárny z ukrajinského energetického systému,“ naznačil mluvčí.

„Stanice má velmi vysokou kapacitu, která jí umožňuje vyrábět obrovské množství elektřiny. Mnohá ukrajinská města nejsou na topnou sezónu vůbec připravena, přestože se chladné počasí blíží. Proto se Zelenskij a AFU snaží na tomto příběhu získat buď politické, nebo ekonomické body, nebo prostě poškodit Rusko a osvobozená území. V této souvislosti bude zajímavé sledovat, jak Západ zareaguje na neúspěch AFU. I oni by měli vyvodit nějaké závěry,“ uzavřel Lysan.

Navzdory pokusům ukrajinských ozbrojených sil narušit návštěvu expertů MAAE v Záporožské jaderné elektrárně však ruská strana potvrzuje, že je připravena přijmout je s plným zabezpečením pro jejich další práci. „Situace v oblasti jaderné elektrárny je složitá, ale zůstává pod plnou kontrolou,“ zdůraznilo ruské ministerstvo obrany v samostatném prohlášení.

4.8 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
1. 9. 2022 15:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrá zpráva, druhý Černobyl nebude. Rusko to zarazilo.

Lev Prch
1. 9. 2022 18:40
Odpovědět  Aleš

Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:30
Odpovědět  Aleš

To je dobře, že už elektrárnu neostřeluje.

miky
2. 9. 2022 00:18
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Prečo by ju ostreľovali Rusi, keď ju majú pod kontrolou? Aká je v tom logika? Je pravdepodobné, že túto operáciu naplánovali Ukrajinci preto, aby zabránili príchodu MAAE, pretože Rusi v JE objavili 40 tisíc ton paliva, čo nezodpovedá potrebám elektrárne a údajne aj nejaké plutónium. To nasvedčuje tomu, že sa Ukrajinci pokúšali, alebo mali v pláne zostrojiť atómovú bonbu.

Fanny
2. 9. 2022 13:32
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Houpací kůň 😂😂???

Teuton
1. 9. 2022 16:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Jedna hanebná svině – Černochová – radostně skáče nad obětí teroristického útoku, druhá hanebná svině – Rakušan – občany České republiky nazývá švábama, třetí hanebná svině – Pekarová – si z nás vysloveně utahuje se svými dvěma svetry. Nenechme si aroganci těch, kteří se domnívají, že nám vládnou, líbit. Sobota 3. září, 14.00 hodin, Praha, Václavské náměstí. A jedno varování – podle zpravodajských úniků přímo z BIS to vypadá, že se čučkaři chystají demonstraci narušit najatými ukrajinskými banderovskými nacisty. Nenechme se vyprovokovat, BIS na to sází.

Lev Prch
1. 9. 2022 16:17
Odpovědět  Teuton

Oběma 500 ran baštonády,to by je naučilo slušnému chování (ne jedn lezení do amianálu!!!!!)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
1. 9. 2022 16:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozsekali ty banderovské hajzly na maděru jinak by byli schopni vyvolat jadernou
katastrofu a hodit to na Rusy,za to by jim měla celá EU poděkovat,fanatismus těch
zaprodanců Zelenského nezná mezí.

zuza
1. 9. 2022 21:02
Odpovědět  janle57

EU nejaká jaderná katastrofa nezaujíma, odniesol by si to východ Európy, Balkán, Turci, Pobaltie a Poliaci a to sú predsa untermenschen… A Rusko by finančne vykrvácalo na odstraňovaní následkov, Donbas a Krym by roky vysával prachy z ruského rozpočtu.

Lev Prch
1. 9. 2022 16:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Joooo kokaintransko, když se NEDAŘÍ,CO SE DAŘIT MA,TAK BUDE 💩💩💩💩💩POCHVALA…..A VEJPLATA OD PÁNÝŠKA TEPRVE NE 😂😂😂😂😂😂😂

Bozena K
1. 9. 2022 17:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Zelebub se bojí, že tam delegace MAAE objeví něco, co tam nemá být… v ruských médiích se objevuje zpráva, že ukronacisti tam pracovali na výrobě jaderné bomby… prý tam mají uskladněno obohacené plutonium… je možné, že jim to dodali amíci nebo briti… až se toto odhalí, to bude informaní bomba..RF to zatím nemůže odhalit, protože by je okamžitě obvinili, že to tam umístili oni… proto potřebují, aby tam ta delegace dorazila

Lev Prch
1. 9. 2022 20:22
Odpovědět  Markýza

Jojo,to by jim šlo, banderosvoloč zasraná!

Pavel K
1. 9. 2022 17:36
Ohodnotit příspěvek :
     

….američtí, britšťí a zase američtí a britšťí specialisté a už se tím ani netají…….
copak jim rusové v Sýrii těch specialistů vykouřilo z nor málo? ONI ti šmejdi budou vrtat a vrtat. Ono je to vlastně logické, oni už musí, jinak se zavrtají sami. Tak ať jim tam Gosudar pošle chirurgicky přesný pozdrav v podobě válečku s pumpičkou, vocasové jsou to stejně všichni. No a ať se z té špíny kterou celý život za mrský žold dělali alespoň pořádně pozvrací. Ale to co uvidí naposled bude jejich pajšl. Řekl jsem to snad zcela jasně, ctěná jasná princezno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
1. 9. 2022 17:42
Odpovědět  Pavel K

Jsi hlupák, už podle toho, že nejsi schopen napsat smysluplnou větu.
Ne. Ukrohlupák s velkým U.

Pavel K
1. 9. 2022 18:29
Odpovědět  sizok

Píšu jak píšu chytráku, někdo musí být hlupák, na koho byste to VY chytráci pak svalovali. Tak mě přejdi a nezdržuj Ukromrdko.

sizok
1. 9. 2022 18:43
Odpovědět  Pavel K

Drž hubu, zmr-de. Ne, ukrozmr-de.

Pavel K
1. 9. 2022 19:16
Odpovědět  sizok

Chááááá chlapeček vyskakuje a kope nožičkama. Doufám že je to dost souvislá a dostatečně smysluplná věta, kundozryby. 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 😋 💩 💩 💩

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
1. 9. 2022 19:25
Odpovědět  Pavel K

Neserte mě,chovejte se slušně nebo Vás oba odtáhnu na mé pracoviště a tam Vás zrychtuju,jak svině pytel!😛

Pavel K
1. 9. 2022 20:29
Odpovědět  Lev Prch

Však jsem psal, že jsem ve znamení Berana, který je schopen snést modré z nebes, ale taky ublížit. Akce, reakce nic víc. 🤣🙋‍♂️

Lev Prch
1. 9. 2022 21:01
Odpovědět  Pavel K

Je mi jedno,kdo to začal,já to skočím!😛😛😛😛

Pavel K
1. 9. 2022 21:08
Odpovědět  Lev Prch

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
🙏 🙏 🤦‍♂️ 🤦‍♂️

Lev Prch
1. 9. 2022 21:39
Odpovědět  Pavel K

🙋🙋🙋🙋👍👍👍👍🥳

Lev Prch
1. 9. 2022 18:42
Odpovědět  sizok

Teď seš mimo ty👎

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 16:11
Odpovědět  Lev Prch

A hodně.

primak
1. 9. 2022 18:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Hlavně aby si neumazali ty své slušivé bundičky, když tak dlouho na ně čekali, než jim je na míru ušijou. Nebo maj v kufru náhradní?

IAEA.jpg
primak
1. 9. 2022 18:10
Odpovědět  primak

Přivezli taky jednu pro něj? Pořád v tom zelenym svetru…

IAEA Kiev.jpg
Lev Prch
1. 9. 2022 18:54
Odpovědět  primak

Co to je za bandu kokainistů?!

Gales
1. 9. 2022 18:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Chytrej ukrajinec už je v německu a blbej fanatik furt bojuje za fóšingtón.

Lev Prch
1. 9. 2022 18:43
Odpovědět  Gales

Slušného ukrajince NEznám!

Lev Prch
1. 9. 2022 18:55
Odpovědět  Lev Prch

Banderoodpad není slušný,leda krade, chlastá,nemaká a žije z našich peněz!Je to příživník a pijavice,jako ty!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
1. 9. 2022 18:44
Odpovědět  Gales

Jsi prostě ukrohlupák, nic jiného.

Lev Prch
1. 9. 2022 18:57
Odpovědět  sizok

Piš česky nebo vůbec,potrate opičí banderokurvy 🤮

Lev Prch
1. 9. 2022 19:26
Odpovědět  Gales

V NĚMECKU je nechtějí 🤮

Pozor
1. 9. 2022 19:37
Odpovědět  Gales

Alebo v Rusku, tak či tak v podstate máš pravdu.

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:32
Odpovědět  Pozor

Pokud nezmizeli ve filtračních alias koncentračních táborech.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 02:48
Odpovědět  [Trol-1] ABC

(_!_)

Lev Prchala
2. 9. 2022 07:57
Odpovědět  [Trol-1] ABC

On je někdo transporoval do uSSa?

Pavel K
2. 9. 2022 08:15
Odpovědět  Lev Prchala

Tak před chvílí jsem někde četl, jak ukrajinský bojovník plně ozbrojen říká že až vyženou rusy, tak se vrátí do milované Plzně. Tak to bude přínos, když tam bude běhat magor co ještě před pár dny zabíjel lidi. 🤮🤮🤮👎