Další 2 miliony Ukrajinců pryč. Nové záměry Ruska. Krejčí odhaluje

01.09.2022 10:24 | Rozhovor

Jak bude Rusko dále postupovat na Ukrajině? Jednou z možností je prý čekat na zhroucení ekonomického a sociálního systému na Ukrajině. Zejména v zimě. „Zatím se mluví o další, zimní migraci z Ukrajiny ve výši dvou milionů lidí, nedostatku pracovních sil, dalšímu propadu ukrajinské měny, nedostatku energií v důsledku obsazení zdrojů ruskými či povstaleckými vojsky a podobně,“ analyzuje v rozhovoru pro Parlamentní listy politolog, profesor Oskar Krejčí.Foto: Jiří Skupien
Popisek: Prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc

Intenzivní boje se odehrávají v Chersonské oblasti. Ostřelování trvá od pondělí a neustalo ani během noci na úterý a v úterý ráno. Ukrajinská armáda pokračuje v protiútoku. Jak hodnotíte ukrajinskou protiofenzívu? Jak posoudit dosavadní strategii bojů na Ukrajině?

Mám-li být upřímný, příliš Kyjevu nerozumím. Poslat ve stepi do útoku tanky a pěchotu bez převahy v dělostřelectvu v a letectvu alespoň na daném úseku – to nemůže dopadnout dobře. Úspěchy ukrajinské armády se zdají malé, což by znamenalo, že dočasné. Chybějí nám informace, možná má ukrajinská armáda na jihu rezervy, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Navíc její útoky na mosty přes Dněpr ztěžují či přímo znemožňují rozvinout ukrajinský útok do hloubky území obsazeného Ruskem a povstalci.

Nabízejí se dvě vysvětlení. Předně, Kyjev potřebuje manifestovat alespoň drobný úspěch tváří tvář poradě představitelů zemí Evropské unie, kteří se sešli v Praze. Je třeba povzbudit ty spojence, kteří jsou už unaveni z války. A na 8. září svolal ministr obrany USA do Ramsteinu poradu spojenců, aby se dohodli, jak dál Kyjevu pomáhat. Mluví se o možnosti vytvořit speciální velitelství v rámci Pentagonu, které by mělo aktivity Západu koordinovat. Zatím zbraně dodávají Kyjevu především z USA, Velké Británie a Polska; Francie a Německo jsou zdrženlivější; Maďarsko je proti dodávkám zbraní; Bulharsko se mění…

Druhým vysvětlením je snaha donutit ruskou armádu a povstalce posílit obranu na jihu a tím oslabit jejich tlak ve středu fronty, u Doněcka, či na severu, u Charkova.

Mění se tím nějak strategie bojů?

Válka na Ukrajině se výrazně liší od toho, na co jsme si zvykli při útocích USA či NATO v Afghánistánu, Iráku či Libyi. Například v Iráku podstatu bojů tvořilo bombardování hlavního města a útok motorizovaných vojsk víceméně v jednom proudu na Bagdád. Ve válce na Ukrajině ale nestačí převaha ve vzduchu.

Rusko z nejrůznějších důvodů chce šetřit co nejvíce obyvatelstvo a neničit civilní objekty. Třeba proto, že po případném začlenění obsazených oblastí do Ruské federace – a referenda se chystají –, by to činilo problémy. Válka dostala charakter bojů na frontě delší než tisíc kilometrů – a s možností roztažení až na 2,5 tisíce kilometrů. Když k tomu potřebujete zabezpečit týl, tedy obsazená území odminovat, zabránit vytvoření hnutí odporu a podobně, zdá se, že původních 150 tisíc nasazených ruských vojáků bylo chybným odhadem povahy bojů.

Velitelství na obou stranách, v Moskvě i v Kyjevě, válčí v podstatě on-line, mají z družic informace z bojiště či o shromaždištích protivníka v týlu v reálném čase. V této válce jsou, alespoň zatím, klíčovou zbraní děla, hlavně ta s dalekým dostřelem, naváděná drony. Ruská převaha ve vzduchu, tedy v letectvu a v raketách či střelách s plochou drahou letu, a v dělostřelectvu plně vyvažuje převahu ukrajinské armády v počtu vojáků. Umožňuje ovšem jen pomalý postup. 

Ruský prezident podepsal dekret o navýšení stavu armády o 134,5 tisíce branců. Myslíte si, že to změní stav na frontě?

Ruská armáda má přibližně milion lidí. Nevím, kde se vzalo ono číslo 134,5 tisíce. Jisté ale je, že když chcete povstalcům z Donbasu dát jednou statut veteránů a platit jim třeba důchody, nejjednodušší by bylo začlenit je do pravidelné armády. Ale to si jen domýšlím. 

Írán a Rusko dlouhodobě spojuje podobné ladění a v posledních dnech probleskují zprávy, že jsou si čím dál blíž. Obě země čelí západním sankcím a válka na Ukrajině se může stát silným podnětem k prohloubení geopolitické spolupráce. V jaké fázi jsou podle vás bilaterální vztahy a do jaké míry mohou mít globální konotace? Jsou „kouzla s ropou“ jen částí možných zásadních změn ve vztazích mezi Íránem a Ruskem?

Předně není náhoda, že se unijní diplomacie zmátořila a přichází s vlastními návrhy na řešení sporů kolem íránského jaderného programu. Brusel asi doufá, že návrat Teheránu na trh s ropou a s plynem by mohl snížit či stabilizovat ceny těchto komodit. Ty rostou, a to i díky rozhodnutí bruselských byrokratů ustoupit od dlouhodobých smluv ve prospěch burzovních her – čímž se do soutěže o evropské energie zapojili i neevropští hráči.

Zdá se, že ještě před rozhodnutím o útoku na Ukrajinu v Kremlu ve svých analýzách vycházeli ze zkušeností se západními sankcemi vůči Íránu a připravili se. Rozpočet Ruska je, aspoň podle dostupných údajů, stále ještě v plusu. Hodně se mluvilo o dodávkách íránských dronů do Ruska. K obecné charakteristice lze doplnit, že více než polovina exportu íránské ropy směřuje do Číny. A Teherán míří do Šanghajské organizace spolupráce, což naznačuje, ke komu se připojil.

Pane profesore, pojďme ještě trochu shrnout i vývoj ruských styků s Čínou. Aktuálně od 1. do 17. září bude probíhat cvičení Vostok 2022, a to v sedmi vojenských prostorech Východního vojenského okruhu a také v Ochotském a v Japonském moři. Jaké další manévry můžeme očekávat? 

Nevím, jistě i z rozpočtových důvodů Rusko svá cvičení omezí. Loni ruské strategické bombardéry s čínským doprovodem zaletěly k Tchaj-wanu, válečné lodě těchto dvou zemí společně propluly mezi japonskými ostrovy… Čínské jednotky už několikrát cvičily poblíž Uralu a čínské válečné lodě bylo v minulosti možné vidět na přehlídce v Petrohradě. Z druhé strany právě končí velké cvičení v Jižní Koreji – podobného se před pěti lety účastnilo 50 tisíc vojáků USA a 200 tisíc jihokorejských vojáků. Americké válečné lodě nepřestaly operovat v oblasti Jihočínského moře od dob, kdy se USA na přelomu 19. a 20. století pokusily začlenit Filipíny do Spojených států.

Jak je to s ekonomikou a s obchodními vztahy mezi Ruskem a Čínou v současné době? Jaký může mít přibližování mocností geopolitický efekt?

Politika Západu dlouhodobě usiluje o to, aby se strategické partnerství Ruska a Číny zpevňovalo. Vypadá to, jako by washingtonští politici nikdy neviděli mapu Eurasie. Nebo ji mají překrytou ideologickými předsudky. Čínsko-ruský obchod roste díky sankcím po desítkách procent, zatím ale nemáme přesné údaje. Nelze ovšem zapomínat, že obchod Číny s USA je mnohonásobně vyšší než obchod s Ruskem. V Pekingu ale dobře vědí, že v případě porážky Ruska se tlak kolektivního Západu obrátí plně proti Číně. Jak praví nová Strategická koncepce NATO, Čína prý „ohrožuje naše zájmy, bezpečnost a hodnoty“. Západ se chová, jako by chtěl spáchat sebevraždu.

Ve své glose pro Argument píšete i o tom, že přes veškerou tragickou povahu bojů na Ukrajině „je to – vzhledem k velikosti arzenálů Ruska a Spojených států – malá válka“. Jsou podle vás uvězněny Spojené státy s Evropou a Rusko, případně Čína, ve studené válce, nebo hrozí, že válka velmocí nabere širší parametry „velké války“?

Boje na Ukrajině mají všechny parametry takzvané omezené války. Nejsou nasazeny všechny síly, které jsou k dispozici – vojenské jednotky NATO zůstaly za hranicemi Ukrajiny, Rusko si ponechalo velké rezervy pro případ eskalace; nebyly použity všechny druhy zbraní, především ty jaderné. Konflikt je lokalizován na území Ukrajiny, Západ například nedodal Kyjevu rakety, které by doletěly do hloubky Ruska. I politické cíle jsou omezené, i když ty jsou nejasné. Manifestovaná představa Západu a Kyjeva o porážce Ruska se jeví nereálná, ruské cíle se pohybují…

A nad tím vším jsou propočty hrůz, které by představovala ztráta politické kontroly nad válkou. V článku, o kterém hovoříte, jsou nejnovější propočty důsledků jaderné války připravené klimatology z Rutgersovy univerzity v USA. Vyplývá z nich, že při nasazení větší části ruského a amerického jaderného arzenálu, konkrétně 4,4 tisíce jaderných náloží, by okamžitě zahynulo 360 milionů lidí a do dvou let pět miliard lidí. Takovéto výpočty krotí odhodlání některých válečných nadšenců; na druhé straně ale také ukazují, že je možné ještě boje na Ukrajině eskalovat, protože po zbraních posledního soudu se druhá strana bude bát sáhnout.

Psal jste v už citovaném článku, že by dnes slušelo Česku, či dokonce Evropské unii, přijít s iniciativou, jak zastavit válku na Ukrajině a upozornit na nesmyslnost vyvolávání konfliktu s Čínou. Za jakých podmínek by bylo možné něco takového skutečně od české či evropské politické reprezentace očekávat?

Pokud jde o politiku Evropské unie, ta míchá závislost na strategii USA a objektivní zájmy Evropy. To jsou faktory, které mohou být – a na Ukrajině dlouhodobě jsou – v rozporu. Nalézt mezi nimi rovnováhu se zdá nemožné, zvláště když tuto rovnováhu hledají unijní byrokraté. Ti, a mám v této souvislosti na mysli i členy Komise, úspěšně mění liberální demokracii na „lobbistickou demokracii“. Eurobyrokracie přihrává vybraným skupinám spekulativní zisky a pomáhá jim dolovat rentu z unijních peněz – z druhé strany pak reaguje s trestuhodným zpožděním na finanční krizi, migrační krizi, pandemii, krizi na Ukrajině, potřebu evropského integrovaného záchranného systému tváří v tvář záplavám a požárům…

Pokud jde o českou reprezentaci, ta je slepá jako Česká televize. 

Lze z dosavadního vývoje nějak usoudit, na jak dlouhou válku se Rusko připravuje?

Kreml asi pracuje s variantami. Tomu nasvědčuje i ostrá proměna strategie po prvním selhání při útoku na Kyjev. Zdá se, že k úspěchu Moskvy lze dojít dvojí cestou.

Tou první je zhroucení ukrajinské armády, která byla kyjevskými a washingtonskými politiky odsouzena k tomu, být obětována. Tady je čas neurčitý, poznalo by se to, kdyby padly Charkov, Mykolajiv/Nikolajev, Oděsa… Tou druhou cestou je zhroucení ukrajinské ekonomiky a sociálního systému. To se do hry dostává zima. Zatím se mluví o další, zimní migraci z Ukrajiny ve výši dvou milionů lidí, nedostatku pracovních sil, dalším propadu ukrajinské měny, nedostatku energií v důsledku obsazení zdrojů ruskými či povstaleckými vojsky a podobně. Pak by koncovkou bylo to, čemu se v minulosti za vlády moskevských Rurikovců říkalo „sbírání ruských zemí“. Ale zase: je to jen můj odhad, už několikrát jsem se v souvislosti s touto bratrovražednou válkou spletl.

Mimochodem, Kyjevu by vyhovovalo, kdyby se Záporožská jaderná elektrárna dostala pod mezinárodní kontrolu. Prozatím, ač pod kontrolou ruských jednotek, dodává energii na Ukrajinu. A podívejte se trochu na jih: kam míří ropa ze syrských nalezišť, která obsadila a stále kontroluje americká armáda? Zdá se, že do Sýrie ne…

Zemřel někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov, jedna z velmi významných politických osobností 20. století. Co bychom v této souvislosti mohli připomenout?

Omlouvám se, že se opakuji, ale v souvislosti s Michailem Gorbačovem více než třicet let tvrdím: dobrý státník zanechává po sobě zemi v lepším stavu, než ji převzal. To není Gorbačovův případ. Byl to typ komunistického funkcionáře třetí generace, který vyrostl v prostředí, kde převládaly byrokratické formy práce. Chyběla romantika první generace a válečná zkušenost generace druhé. Správně postřehl rozdíl mezi deklarovaným a reálným stavem, ovšem řešení v první fázi hledal ve „zvědečtění“ řízení: pokusil se při rozhodování opřít o vědce a umělce. Toto v podstatě osvícenské vnímání politiky opomíjelo fakt, že v politice se nestřetávají jen pravda, omyl a lež, ale především zájmy. Když pochopil, že od tří vědců dostane pět odlišných stanovisek, vsadil vše na jednu kartu: na sebe.

Gorbačov sice vyvedl politiku z budov stranických sekretariátů, ale uzavřel ji do salonů. Místo deklarované práce mezi lidmi zhlédl se v dohodách s mocnými tohoto světa, především s těmi, kteří přicházeli z Washingtonu. Ti dílem prohlédli jeho naivitu, dílem s ním uzavírali gentlemanské dohody, které nemohli dodržet – třeba proto, že je vystřídal někdo, kdo se těmito dohodami necítil vázán. A tak Gorbačovova oddanost míru skončila válkami v Gruzii, v Národním Karabachu, na Ukrajině… Zdá se, že zemřel nejvyšší představitel Sovětského svazu, který neporozuměl dějinám Ruska.

Zdroj : Parlamentní Listy

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
67 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
1. 9. 2022 16:53
Odpovědět  scipio

Byl to vlastizrádce stejně,jako Havel pro bývalou ČSSR 👎

skeptik
1. 9. 2022 17:06
Odpovědět  scipio

Neporozuměl dějinám Ruska je nicneříkající.
Výstižnější je, že neporozuměl chování Američanů, Západu, a naletěl. Asi se chtěl zavděčit, zalíbit jako náš Venca Flaška.

Albi
1. 9. 2022 17:28
Odpovědět  skeptik

Anebo jeho (tak jako Havla) priorita byl konzum a zakrýval to morálkou.
V každém případě oba kašlali na ty, kteří všechny živí – na pracující z nejnižších „pater“ společnosti.

Lev Prch
1. 9. 2022 17:54
Odpovědět  Albi

To spíš 👏👏👏👏👏

Pavel
1. 9. 2022 19:03
Odpovědět  Albi

Albi, výstižně řečeno, prioritou byl konzum. Nechal zbaběle padnout celý národ na dr.ku a sám si užíval. Z mého pohledu jednoznačně zrádce lidu.

Pavel K
1. 9. 2022 19:22
Odpovědět  Pavel

Stačí si pustit projev z listopadu z Melantrichu, nebo jak se to jmenovalo.🙋‍♂️

Lev Prch
1. 9. 2022 19:23
Odpovědět  Pavel K

Nooooo a budu blejt velenosti 🤮

Pavel K
1. 9. 2022 19:33
Odpovědět  Lev Prch

Tak ono to je na poblití, to co tam ten kašpar povídá.🙏🤮🤮

Lev Prch
1. 9. 2022 20:21
Odpovědět  Pavel K

To teda i po těch letech 🤮

skeptik
1. 9. 2022 20:24
Odpovědět  Lev Prch

nejvíc na poblití je toto

havel_bush.jpg
Lev Prch
1. 9. 2022 20:59
Odpovědět  skeptik

Už se mi chce zase zvracet 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 22:20
Odpovědět  Lev Prch

Se vsadím, že když se to koukne kačer, tak bude mít orgasmus.

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:38

To Ty máš, když vidíš Putínka. A jinak si administratore všímej urážek. Většinou jsou proti mně. Ale nejsem Rusáček, proto mažeš jen mne. Svobodná diskuse na totalitní způsob.

Albi
2. 9. 2022 00:10
Odpovědět  [Trol-1] ABC

A vy ty „vstupy“ vaší party považujete za diskuzi???

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 01:04
Odpovědět  Albi

Nejen to. Ono to dokonce samo sebe považuje za diskutéra!

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 01:03
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Ale di ty šmudlo. Pleteš si urážky se suchým konstatováním objektivního faktu.
Příklad: Nazvu tě vlastizrádcem a prodejným zme-tkem. Je to urážka? Tak to rozebereme.
Hájíš cizí zájmy proti zájmům českého národa? Hájíš.
Čiže vlastizrádný zme-tek
Hájíš je zadara? Nehájíš. Hájíš je za prachy.
Čiže vlastizrádný prodejný zme-tek. Kde tu vidíš jakou urážku?
Proti tobě? I ty náš chudinko ukřivděnej. Mám nápad. „Proti všem“ tu už je, tak napiš knihu „Proti mě.“ Popláčeš si přitom a bude ti líp. Nebo běž z tama do pr-dele, kam místně příslušíš – také je známá jako pražská kavárna – a budeš mít taky klid.
A měl jsi orgasmus? Neměl, viď. Záviděls, že nejsi na Všaškovým místě, a že jsi proto nezažil ten pocit nadpozemské blaženosti, tak zjevně z něj vyzařující, že jediný vhodný popisek je „Úsměv idi-ota“.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prchala
2. 9. 2022 07:58
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Říct o tobě, že jsi idiot, to nemusí být urážka, ale diagnóza.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 19:20
Odpovědět  Albi

Osobně nechápu to divení se co ten a co onen a proč to ten a proč to onen, když oba tito vlastizrádci, jak Gorby, tak Všašek, byli členy Římského klubu.
Plno konspirací a keců vůkol o židozednářích a židovském kongresu a kdesi cosi, ale prokazatelný a veřejně přístupný fakt jejich členství v této zdánlivě ideové, ve skutečnosti výkonné složce globalizátorů, jako by neexistoval.

Pavel K
1. 9. 2022 19:35

No to je všechno náhodička, jak to do sebe zapadá co?!! No a co z toho vyplívá, že to bylo vše připraveno. ŽE?!!👎👎👎👎🙋‍♂️

zuza
1. 9. 2022 20:56
Odpovědět  Albi

a v Gorbačovovom prípade kašlal zvysoka na tých, z ktorých vzišiel – jeho rodičia boli kolchozníci, otec Rus, matka Ukrajinka…

Lev Prch
1. 9. 2022 17:54
Odpovědět  skeptik

Věřit hnUSAkům je smrtelné,to už raději korálovce hladit 🤫

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 19:05
Odpovědět  scipio

No, on Gorby hlavně porozuměl nosné myšlence Římského klubu, jehož byl členem, stejně jako byl jeho členem Všašek Pravdoláska. Zajímavé, že tato „maličkost“ uniká i většině politologů.

Zmatený
1. 9. 2022 17:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Poláci chtějí po Německu zaplatit reparace za II.SV. Právě to prohlásil Kaczynski. No ty vole, se skopčáci poserou…

Lev Prch
1. 9. 2022 17:55
Odpovědět  Zmatený

Dovedeš si představit, že by s tímhle požadavkem přišel signalista?😁😁😁😁

Pavel K
1. 9. 2022 18:32
Odpovědět  Lev Prch

To se mělo udělat už dávno. Tedy už za bolševika, teď už je pozdě.

Lev Prch
1. 9. 2022 19:33
Odpovědět  Pavel K

Za bolševika jsme je chtěli,ale nějak to neklapalo.

Albi
1. 9. 2022 20:57
Odpovědět  Lev Prch

Tenhle požadavek se čas od času objeví všude. Ještě nikomu nedošlo, že je to blbost? Německo už platí Izraeli jak mourované (holocaust a 6 milionů zavražděných) a ještě dlouho bude, ale to je jiná „liga“, to se netýká žádného jiného postiženého státu. Navíc po bezmála 80-ti létech!

Budeme požadovat i po Švédsku náhradu? Havel žádal aspoň vrátit jakousi Ďáblovu bibli. V životě o ní nikdo (až na odborníky) neslyšel, nikomu nechyběla, ale Václav H. Veliký to řekl a hned byl každý „za odborníka“ a žádal vrácení válečrné kořisti! – po víc než 300 létech !!!
A vzpomene na to někdo dnes?

Ovšem peníze, to je jiná – ale myslíte, že by z nich něco stát, tedy MY všichni, něco měli? Copak nevíme, kde by skončily???

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
1. 9. 2022 22:09
Odpovědět  Albi

Ta bible je Národní památka a švédský zloděj je na stejné úrovni,jako francouz i anglán , kteří velkém kradli v Egyptě 👎

Albi
2. 9. 2022 00:12
Odpovědět  Lev Prch

A vrátili někdy něco?

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 01:45
Odpovědět  Albi

Mám dojem že něco hodně málo Egyptu a snad i Řecku. Ale možná se tím Řeckem mýlím – vím že Řekové něco vrátit chtěli, ale nevím, jak to dopadlo.

Administrátor
P.A.Semi
2. 9. 2022 02:23

To jsem si vzpomněl – proč jsou v Egyptě pyramidy ?
Protože jsou moc těžké na to, aby je odvezli do Londýna…

Reparace za WW2 jsou po 70 letech nesmysl… To je skoro jak chtít reparace za 30-letou válku, ta tu snad byla o dost horší, vyjádřeno v procentech obětí z obyvatel…

A že zrovna Havel měl zrovna největší zájem o „Ďáblovu Bibli“ mě ani moc nepřekvapuje…

πα½

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 02:45
Odpovědět  P.A.Semi

Smutný je, že to vlastně ani není fór.

Lev Prchala
2. 9. 2022 08:00
Odpovědět  P.A.Semi

Je to cenná památka,možná mu někdo napovídal,že alespoň něco dobrého by po tom vochlastovi a udavači zbylo.

Pavel
2. 9. 2022 18:08
Odpovědět  P.A.Semi

pozor ale tenkrát v padesátkách se nemohli dohodnout kolik které německo bude platit proto to bylo uzavřeno s tím a byla podepsána smlouva že reparace se začnou platit až se německo sjednotí kdo mohl v roce 1953 tušit že se německo sjednotí a ejhle je to tu a smlouva platí a je zanesena jako platná v archívu osn

Lev Prchala
2. 9. 2022 07:59
Odpovědět  Albi

Bohužel ne,to je pravda.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 01:37
Odpovědět  Albi

No, ona ta Ďáblova Bible byla sepsána ve 13 stol. u nás v jednom klášteře. Je to největší, a zřejmě nejtěžší (75 kg) rukopisná kniha na světě, v podstatě je to souhrn veškerého vědění té doby (nejedná se tudíž o bibli jako takovou), a je to, abych tak řekl, Mona Lisa středověkého písemnictví nesmírné hodnoty. Však ji také převáží v pancéřovém autě s ochrankou.
Jen taková maličkost – víš o nějakém podobném skvostu, který bychom my nejen někomu uloupili, ale i odmítli vrátit, byť po třech stoletích? A ti šmejdi se s tím ještě prsí, že je to válečná kořist! Já o ní vím od souha čitele Antonína Baráka – takto bývalého ředitele školy v Lovosicích; čest jeho památce -, kterého jsme měli na literaturu, a také to nemohl rozdýchat.
Ale jo, vím jak to myslíš. A máš pravdu. Jak s těmi „odborníky“, tak s tím zemským škůdcem. A z reparací? Jistě že bychom něco měli. Ne však za této vlády. Ta by je proj-ebala už dopředu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
1. 9. 2022 19:12
Odpovědět  scipio

Jen ať se fašoEU hádá a ještě líp, rozpadne,to pro obyčejné lidi znamená vítězství 👍

Pavel K
1. 9. 2022 19:24
Odpovědět  Lev Prch

Počítej zajíce až po honu, kdoví co ti šmejdi mají za lubem a kam až to chtějí necht dojít. Tohle vše může být ve scenáři.

Lev Prch
1. 9. 2022 19:34
Odpovědět  Pavel K

Pokud to bude pomáhat normálním lidem,tak ať je třeba Země placatá 🙂

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 01:46
Odpovědět  Pavel K

No právě. Podle mě je. Ale scénář nemusí vyjít, žejo.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 19:31

Každej jsme ňákej. Já se zase divím, že se považuje za myslící bytost někdo, kdo považuje nacistu s jarmulkou za důvěryhodný zdroj informací, jaks mi tuhle napsal.

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:29

On nosí Putin jarmulku?

Gene
1. 9. 2022 22:37
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Fesaku, nejak si odporujete. Pod jinym cllankem pisete ze – Ano. To jsem si na pokecu taky všiml. Semi všechno s jiným než proruským názorem maže.

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:45
Odpovědět  Gene

To byl omyl. Mou opravu ovšem admin hned smazal. Jsem proti všem nacistům. Německým, ukrajinským i ruským. Jen mi nikdo neodpověděl, zda existuje solidní zdroj hajlujícího Zelenskeho. Pokud to není výmysl, pošlete. Ne ale dezinformační ruský web či nějakou fotomontáž.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 02:41
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Hajlující azováci na všemožných zahraničních webech ti nestačej?

Lev Prchala
2. 9. 2022 08:01
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran.

Administrátor
P.A.Semi
2. 9. 2022 17:25
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Sice jsem Zelenského viděl sjetého kokainem, i s hromádkou kokainu ještě na stole, ale hajlujícího Zelenského tedy nepamatuji…
Pokud se nepočítá nacistický pozdrav „Slava Ukraini“, který se dá doložit z fašistických novin z roku 1943 a dost často u něj ukrajinci hajlují…

Ale doporučil bych tenhle sestřih (video 12 minut), začíná větou „Síla je v Pravdě“, na začátku tam Zelenský vysvětluje, že nejsou fašisti, pak jsou různé ukázky, a ke konci věta: Světe, máš duší? Máš srdce? Máš rozum?
https://rumble.com/v1234e2-pravda-o-ukrajin.html
(je to s anglickými i českými titulky) (zejména viz od 9. minuty)

Uvedl jsem ho jako první odkaz mezi třiceti dalšími ve svém článku Rekapitulace Operace Z

πα½

Administrátor
P.A.Semi
2. 9. 2022 17:43
Odpovědět  P.A.Semi

A případně viz koláže:
comment image
comment image

(ale Zelenský tam není…)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prchala
2. 9. 2022 08:00
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Když hlupák dělá něco, za co se stydí, vždycky prohlašuje, že je to jeho povinnost.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 19:35

Inu, já zase mít tvoji přítomnost, propadl bych se hanbou.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 22:28

Admine, teď si připadám jako Mohamed když smolil Korán. Taky takové nesouvislé výkřiky cvoka v poušti, když zmizne zmetek na kterého reagoval.

P.S. Nic ve zlém, dělám si z toho srandu.

[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:39

Selektivní cenzura.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 02:43
Odpovědět  [Trol-1] ABC

To není cenzura. Jen úklid diskuzního prostoru od howen.

Lev Prchala
2. 9. 2022 08:02
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran.

sizok
1. 9. 2022 21:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Připravme se na další ukrajinizaci Česka.

Luboš
2. 9. 2022 00:42
Ohodnotit příspěvek :
     

O mrtvých jen dobře. ALE ???????????????????????????????