Budou se verbovat Ukrajinci v ČR? Vojenský analytik vidí velký problém

03.04.2023 22:40 | Ze sítí

„Ukrajinská strana už ztrácí dech, je tu velký personální problém,“ vojenský analytik, bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec, v pořadu O čem se mlčí popisuje skutečnou situaci na Ukrajině a ambice Ruska.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Štefec úvodem popisuje, že Ukrajina se potýká s velkými personálními problémy a zřejmě bude hledat bojeschopné muže. „Situace na bojišti je vyčkávací a opotřebovávací. Je tam jeden zásadní a obrovský problém na ukrajinské straně, protože ta už zcela zřetelně ztrácí dech. Ta situace je skutečně natolik zoufalá, že se dokonce hovoří o tom, že by docházelo k odvodům Ukrajinců, kteří odešli do zahraničí, ať už před válkou nebo ještě před vznikem tohoto konfliktu, a jejich verbování do ukrajinské armády. Je to velký personální problém na straně Ukrajiny,“ přibližuje vojenský analytik vývoj válečného konfliktu.

„Pravděpodobně už se to začíná realizovat. Ukrajina nabídla, že by k nám přijeli specialisté pro pomoc, a to s dokumenty pro ukrajinské uprchlíky, které jim vystavovali zde na mobilních pracovištích, jaké dokumenty by to byly, si dost dobře dovedu v tomto kontextu představit,“ říká Štefec s tím, že tyto informace už probleskly pár médii.

Současná situace na bojišti podle Štefce neumožňuje žádnou větší ofenzivu ani na ruské, ani na ukrajinské straně, jak se často dozvídáme z médií. „Ofenziva z obou stran dnes v podstatě znamená to, že Rusové jdou krůček po krůčku dopředu a postupně likvidují jednotlivá opevněná centra, která ukrajinská armáda za uplynulých osm až devět let vybudovala, a Ukrajina se snaží je bránit,“ pokračuje dále Štefec. „Obrovským problémem jakékoli ofenzivy tohoto typu je neskutečná nasycenost minami na válčišti. Čili dnes je to skutečně o relativně malém pronikání menších jednotek a o postupné likvidaci potenciální schopnosti protivníka tomu odolávat,“ dodává.

Následně sdělil, o co především jde v krvavém boji o Bachmut. „Je to skutečně jedno z mála strategických míst jak z hlediska spojení – komunikace, tak i z hlediska obrany. Pro Ukrajinu, pro prezidenta Zelenského osobně, se to – podle mého názoru – stalo symbolem boje, kterým on dokládá západním spojencům schopnost Ukrajiny vzdorovat, to znamená vůči Spojeným státům a vůči Evropě. To, že Ukrajinci vzdorují u Bachmutu, používají jak američtí politici, když argumentují vůči svým voličům těmi neuvěřitelnými miliardami dolarů, které uvolňují, tak s tím argumentují i lidé z EU, kteří říkají totéž,“ míní Štefec.

„Zelenskému je vcelku jasné, že v okamžiku, kdy padne Bachmut, jeho osud bude skutečně na vážkách,“ uvádí Štefec.

Co si myslí, že je nyní ambicí Ruska? „Osobně se domnívám, že tu ambici perfektně vyjádřili Číňané tím svým mírovým plánem. Předpokládám, že hlavní náplň těch třídenních jednání, která probíhala nedávno v Moskvě mezi čínským a ruským prezidentem, se týkala právě tohoto plánu a jeho realizace,“ uzavírá vojenský analytik Jaroslav Štefec.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.6 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
4. 4. 2023 03:16

Spíš jsem zahlédl že chtějí posílat na ukr “mirové jednotky kanonenfutrů z evropy pod válečný pluh kšeftu vojenskoprůmyslového komplexu.
A ctrl
TAKTYKTLÁThttps://www.parlamentnilisty.cz/Content/Img/dobra-diskuze.svgeš, 04.04.2023 3:08:23
Zase se chtějí “prsit s klaunovým prošetřením se do blahobytu. Zachraňují vydrbaný lágr zubožovaných kvalitnějším zbídačováím ikváči a nejde jen o důchody ale principiálně idioty likvidací čehokoliv. Mají a máte problémy s realitou “kádrováky sviňodebilismu? Ještě se zaktivizují blbečci srocení buldozerismem pár stovek, někdo to počítal 146? “dárečků proti společnosti a vlastně destruktorů států a jeho struktury stability udržitelosti. Vlastně jsou sebezáhubní a patrně se zajišťují aspemi? Mimo zem, národ vlast a lidi co jsou jejich zaměstnavateli. Všechny tyto legitimní otázky zvysoka okecávají pustými frázemi nýmandů a lži tu slyšíme jak v půlnočním království pominutých vlastně působení pouhých desítek dárečků nad stovku, srocení 5. koláků belzebubem. 5. kolona proti všem zde přítomným komplet arogancí a korupcí moci s korporátními dráby kterým podle “henteho mají nosit květiny. https://www.facebook.com/janapeterkovaofficial/videos/134030829634220/
https://www.youtube.com/watch?v=LQUXuQ6Zd9w
https://www.youtube.com/watch?v=0qanF-91aJo
https://www.youtube.com/watch?v=KIVPH6-ahR8
https://www.youtube.com/watch?v=NxUSev1frRQ

Reagovat | Editovat vlastní příspěvek |  0 |  0

Markýza
4. 4. 2023 09:20
Odpovědět  sergej

Mírové jednotky taky, ale lapat uprchlé Ukrouše též. Jenže to se moc neproklamuje, ono je to tak hnusné, že by to vlády neobhájily ani před evropsky oddanými voliči.
Tiše se pošle nenápadný dopísek, tiše se poinformují místní ukrajinští mafiáni……nevím, kam budou ti Ukrajinci prchat teď, nejspíš do Jižní Ameriky,

paulusek
4. 4. 2023 11:54
Odpovědět  Markýza

Narozdíl od zdejších Ukrajinců, nemají domorodci statut uprchlíka. Kdo myslíte, že případně protáhne na Rusa, jako první?

aamater
4. 4. 2023 03:54

No môžu ich začať skúsiť zbierať po celej EU. Ako kedysi sa u nás na poli zbierali mandarínky zemiakové, ha, ha, ha … Inak myslím, že by ich aj toľko nazbierali. Asi tak!!!

Frank
4. 4. 2023 09:41

Myslím, že je to v pořádku, a že by měli jít bránit svoji zemi. Jejich země je ve válce a ukrajinští “vlastenci” se tady prohánějí v SUvéčkách, berou podpory a guma Řehka by rád mobilizovala naše kluky!!! Pasáček vepřů má z snad pracáků seznamy, komu vyplácí podporu. Předpokládám, že je jich tady opravdu hodně a nejsou to jen ženy a děti. A Jsem opravdu zvědav, jak se k tomu postaví fialenkova pětidemolice, jestli poskytne součinnost a jestli Petro Fialenko opět nestrčí hlavu do písku jako obvykle. A ani bych se nedivil, že se třeba ukáže, jaký bordel byl ve vystavování dokumentů pro uprchlíky.

Gales
4. 4. 2023 11:22

Chce to trochu rozvlnit klidné vody ukrajinské.Čím dříve je začnou nahánět do války,tím dříve vznikne odpor proti chuntě zelňáka a tím dříve bude klid zbraní. A konec pětikolky.

José
4. 4. 2023 11:54

Nakonec to odnesou ti, kteří tu normálně pracují a žijí tu už delší dobu. Nafrnění zbohatlíci, co přijeli v luxusních vozech odjedou o něco dál na západ a odvodu se stejně vyhnou.
Pan Štefec perfektně popsal situaci, cituji: “Rusové jdou krůček po krůčku dopředu a postupně likvidují jednotlivá opevněná centra, která ukrajinská armáda za uplynulých osm až devět let vybudovala, a Ukrajina se snaží je bránit.”
To je odpověď zastáncům dobytí Kyjeva, potažmo celé Ukrajiny – v momentě, kdy by se tak stalo, tak by se po celé zemi rozjela partyzánská válka a situace by se pro Rusko stala neúnosnou. Takhle jsou v mlýnku na maso semíláni vedle obyčejných vojáků, kterých mi je líto, i příslušníci dobrovolnických praporů, kteří od roku 2014 čistili východní Ukrajinu ode všeho ruského. Čím kdo zachází, tím také schází.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$