nezařazené

Je zajímavé, kolik lidí se stále ještě domnívá, že světem hýbe válka na Ukrajině.

Jaroslav Štefec

Je zajímavé, kolik lidí se stále ještě domnívá, že světem hýbe válka na Ukrajině. Ve skutečnosti jde „jen“ o lokální peripetii na pozadí mnohem zásadnějších bitev, vedených ovšem na zcela jiných bitevních polích. Jejich oběťmi, na rozdíl od ukrajinského válčiště, zatím nejsou lidé. Zatím. I krachy bank a rozpady finančních impérií, budovaných často po celá staletí, podle zkušeností přinášejí krev a lidské oběti. Ekonomická a sociální krize, do níž se jako Západ stále hlouběji propadáme, nás totiž zřejmě bude stát podstatně více, než se dnes domníváme, že jsme ochotni obětovat.

Nevím, jestli právě tohle měl Vladimír Putin od začátku v plánu. Pokud ano, je to génius strategického uvažování a šachový velmistr zápasu, v němž je v sázce existence nejen Ruska a jeho spojenců, ale, jak se ukazuje, také USA a EU. Stále rychlejší a zřetelnější formování protizápadní fronty v Africe, Asii a v Jižní Americe, sílící BRICS (původně Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, celkem reprezentující kolem 3,25 mld lidí), k němuž se hlásí další potenciální členové (naposledy Saúdská Arábie), ustupování od dolaru jako rezervní měny pro obchodování ropy a jeho nahrazování čínským jüanem a rupií, …

Spolu s krachy amerických bank, sociálními bouřemi ve Francii, nebo celosvětovým vzrůstem aktivity islamistických skupin pod vlivem veřejného pálení Koránu ve Švédsku je toho víc než dost na to, abychom si jako Západ začali dělat starosti s dalším vývojem naší civilizace. Zejména poté, co se rozsáhlé sankce, jejichž cílem měl být tvrdý ekonomický a sociální kolaps Ruské federace, ukázaly být nejprve pouhým zbožným přáním, které postupně přerostlo do stále bolestivější střelby do vlastních nohou.

Zřejmě právě zde (a v ulici Tržiště 15 na Praze 1) leží důvod skokové změny rétoriky blonďaté „valkýry“ v čele českého ministerstva války. Jen před pár dny div nelynčovala moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobodu, působícího v barvách vojenského klubu, za jeho vyjádření o tom, že Rusko a Bělorusko patří na olympijské hry, a o nějakém smiřování nechtěla nic slyšet. Den se sešel se dnem a ejhle, je údajně ochotna podpořit jakákoli mírová jednání, která by vedla k ukončení války na Ukrajině, a to i v případě, že by jejich zprostředkovatelem byla Čína. Dokonce veřejně odmítla jí samotnou donedávna zuřivě propagovanou myšlenku americké vojenské základny na území ČR, a také možnost potenciálního rozmístění jaderných zbraní. Před pár dny nemyslitelné, dnes zcela nová realita.

Samozřejmě nepodceňuji situaci na Ukrajině a jsem si vědom rizika, které pro nás představuje. Stále platí, že může přerůst do plnohodnotného válečného konfliktu, vedeného na území zejména východní Evropy, včetně možnosti, že v něm budou použity jaderné zbraně. Může nastat situace, kdy se západní vůdcové rozhodnou řešit problémy svých zemí touto cestou.

Objevují se ale i první kontury podmínek jednání o budoucím osudu Ukrajiny. Jednání, u nichž bude téměř jistě chybět prezident Zelenskij, a samozřejmě i zástupci ČR. Naši západní spojenci nám určitě stanoví přijatelný splátkový kalendář našich příspěvků na „obnovu“ Ukrajiny. Tedy té části jejího území, o které při závěrečném dělení nebude nikdo stát a která díky tomu současnému „tvrdému jádru“ ukrajinských nacionalistů zbude. A naši političtí neumětelové tomu budou ještě horlivě kývat, usmívat se a „vysílat signály“. Čert ví proč a čert ví komu.

sdíletj na

114 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel z Moravy
3. 4. 2023 19:40

Přesně toto tady říkám dlouho a to nejen já. President Putin nastartoval očistu vesmíru, je to geniální. Přátelství mezi národy, prosperita, mír, téměř všichni krom amíků a zavrženíhodné vládnoucí bandy v Evropě po tom touží. Touží po lepším, spravedlivějším a duševně hodnotnějším životě. On jim to nabízí. Konflikt na Ukrajině je okrajová záležitost, i když by se mohl proměnit v konflikt celosvětový. Ale pozadí je úplně o něčem jiném, v tom má pan Štefec absolutní pravdu.

Pavel K
3. 4. 2023 19:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

…..s kterým my všichni stejně kulový uděláme. Takže klídek tabáček a nohy v teple. 🙋‍♂️

Gales
4. 4. 2023 11:32
Odpovědět  Pavel z Moravy

Vládní Jidáši z pětidemolice budou připravovat nějakou grupu která převezme moc a slíbí jim,za podporu,že je nebude věšet.Ale je potřeba toto řešit lidovými soudy.

František
5. 4. 2023 00:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ten chlap má snad patent na blbost. Proč by právě Rusko, mělo použít jaderky a zasrat si své budoucí území? USA mají v Evropě také dost takových prskavek. Navíc prohrávají na celé čáře. Spíš to budou ony co by je chtěly ze zoufalství použily. Ale Putin jim slíbil, že v případě útoku USA, deset minut před útokem, zničí za půl hodiny celé USA. Posejdony, Sarmaty a další překvápka, jsou už kolem USA v palpostech. A ten zbytek v Evropě? Ten se bez zničené elektroniky a GPS umlátí při pěším útěku sám. Nepojede jim ani kolo. To bude hoven kolem cest.

JKkklkkkkk
3. 4. 2023 19:50

Zabiti Tomina atentatnici z Ukrajiny v Petrohradu, predtim atentat na dceru Dugina je prenesemi teroru z Ukrajiny na uzemi Ruska. Rusove ted mohou zabit i Zelenskeho. Stale setri Kijev.

Milan ze Zahrady Čech
3. 4. 2023 20:47
Odpovědět  JKkklkkkkk

Rusové, ani sověti, NIKDY neničili města, pokud nemuseli, že to vyplynulo ze situace. Proč by proboha měli ničit Kyjev, nebo zabít zeleného skřeta, který už to má tak jak tak spočítané a vymáznou ho jeho vlastní soukmenovci? Co se týká Petrohradu, hádám, že na tamější hnízdo zrádců v dohledné době dojde v rámci celostátních čistek.

Markýza
3. 4. 2023 20:59

To je vlastně pravda – nevím o tom, že by plošně bombardovali, či podminovávali, nebo tak něco.
Mmch včera jsem poslouchala velice zajímavého Štefce na Svobodném rádiu a měl tam zvláštní poznámku: vysvětloval, jak fungují střely z ochuzeného uranu a co způsobují. S tím, že za sebou nechávají dost nepoužitelnou zemi. A poznamenal, že je zvláštní, že Britové chtějí dodávat tyto střely Ukrajincům a nechat je tak zničit si vlastní území – ledaže jsou si už prakticky jisti, že zůstane Rusku, a tudíž by z jejich strany byla logická snaha naprosto je zdevastovat.

Milan
4. 4. 2023 01:04
Odpovědět  Markýza

Sichr má Štefec pravdu. Já ho mám za vůbec našeho nejlepšího a nejobjektivnějšího analytika. Svatoš taky dobrej, ale toho beru spíš jako píditele po utajených či málo známých informací. Z ruskejch zase chodím pro rozumy k Iščenkovi a Chazinovi, ti mi také přijdou poměrně objektivní, a samosebou k altajskýmu politrukovi, že se od něj dozvím jak se daří páté koloně a tak. Jo a Thierry Meyssan, na toho nesmím zapomenout. No a pak to všechno v sobě nechám prokvasit, pak se to usadí, a na konec se z toho všeho tak nějak sama od sebe vyklube ne sice Pravda, ale rozhodně pravděpodobnost. A jéje. De-bil mě zas odhlásil. Bl-bec elektrickej.
MzzČ

sergej
4. 4. 2023 04:42
Odpovědět  Milan

Koller zase natírá šlechtu lichvářů a úžerů s kterými ovšem zde sympatizuje kdoví proč zde již neexistující střední třída a ani nebyla jen v jejich představách hypotékářů co nemají na napuštění bazénku kdy i řadoví rusové jsou blahobytnější a které ještě 5.koláci vyškolí tím co dělají, peklem vnucování okolí že chudoba cti netratí a sami si přidali. Jak jinak u mimikristů lží, falší a přetvářek politických hokynářů vyžranova vývratova a bolševiků na profit svých pidi politických firem, srocení belzebuba..

Markýza
4. 4. 2023 09:05
Odpovědět  Milan

Saglasna 🙂

me2d44
4. 4. 2023 09:17
Odpovědět  Milan

Hezký den. “Altajského politruka” sleduji taky. Problém je v tom, že z času na čas Youtube omezí přístup – viz včerejší Vopros-Otvet požadavkem na věk – ten bych splňoval, když mi je přes 60, ale hlavně na registraci – ale už neuvádějí, že ani po registraci nebude video přístupné. Občas se dá najít obchvat, ale ne hned.

Markýza
4. 4. 2023 09:28
Odpovědět  me2d44

Tady ho máte pravidelně – trubka už není spolehlivá: Navíc ho Rychtaříková namluví.

https://odysee.com/@ProudN%C3%A1rodn%C3%ADHrdosti:4

me2d44
4. 4. 2023 09:45
Odpovědět  Markýza

Mockrát děkuji – už jste mi to asi jednou posílala, ale já si hned pustil video a odkaz jsem si neuložil. Ještě jednou díky.

Markýza
4. 4. 2023 09:58
Odpovědět  me2d44

Tak si raději uložte stránku, na Odysseee se blbě orientuje.

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 14:39
Odpovědět  Markýza

A tady ho máte otitulkovaného od Ireny. Já teď už raději chodím sem, že se můžu těmi jeho prápory a lízáním zadků proklikat a nemusím se kvůli takové nedomyšlené manipulaci čílit – oni se ti lízači přece netouží stát otroky páníčka, jak haleká politruk, alébrž touží býti otrokáři po boku “páníčků” – resp. zaštítění silou “páníčků” (další slovo kterým mě nasí-rá). A to je sakra podstatný rozdíl. A taky je Irena s tím překladem dříve hotová než Yveta s dabingem.
A navíc vás nebudou sr-át reklamy, jako na YT. Tady je to i s písemným překladem na Rumble:

https://www.konceptualcz.cz/

A tady otitulkované na Odysee:

https://odysee.com/@Ladi%C4%8D:6

Mám pro sichr, kdyby začali faš-ouni zase zlobit, ještě další odkazy, ale tohle stačí.

Markýza
4. 4. 2023 16:23

Jojo, “páníčkové” mě taky velice odrazují. A takový to bývával rozvážný mozek…co mu ale umřela žena, nějak to přestává kočírovat přesně a jemně, jak bylo jeho zvykem.

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 21:31
Odpovědět  Markýza

Přál bych vám vidět můj ksicht když začne s lízáním nebo páníčky. Kam se hrabe Stalone! A do toho občas řvu ať čušuje, že je altajskej kretén a vůbec ho nevybíravě hanobím. To je právě výhoda soliréra a chalupy co má třičtvrtěmetrové zdi – nosné přes metr -, že mě nemá kdo okřikovat, že ostudím, a sousedstvo to neslyší.

Markýza
4. 4. 2023 22:18

😀 😀 tak choleriček, jo? Škoda, že mi to nemůžete natočit a poslat, ráda bych to viděla! Cholerici měbaví, pokud ovšem neřvou mým směrem. Můj muž taky byl (dej mu pámbu nebe), ten ale právě řvával na mě. Třičtvrtimetrové zdi- to máte chalupu z osmnáctého soletí?

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 00:39
Odpovědět  Markýza

Já tvrdím že sangvinik, co zcholeričí až při srážce s bl-bostí. Jsa chud, nemám chalupu, ale podnájem v garsonce, v selskobarokní chalupě. A zaplaťpánbůh za ty dary.
Drží nad ní totiž ochrannou ruku památkový úřad, který je, tak jak je, jinak k hownu a více škody než užitku, ale díky němu nesmí domácí nainstalovat plastová vakuovaná okna.
Takže tady mám díky škvírám, jak už to u normálních oken bývá, zajištěnou zdravou výměnu vzduchu. Ty vakuovaný jsou totiž pěkný svinstvo na zdraví. Nemluvě už o plísních. To je jako s tím slavným zateplováním. Ale že je zeď pod tím polystyrénem za pár let prorostlá plísní, o tom se nemluví. A tak bych mohl pokračovat. Takhle tu jsou 1,15 m. obvodové zdi, a to je lepší izolace jak co jiného. Loni v létě venku +32 až 35 – u mě +24 až 26. Což byla vůbec nejvyšší teplota, co jsem tu kdy naměřil. Teď mě napadá – takže to domácí nesmí ani zateplit! A to mě voloj došlo až teď. Nesmí zateplit – tím pádem se to neprojeví na nájmu. Huráááá! Ať žije památkový úřad !!!
Bych se móóóc divil, kdybyste nechala řvaní bez odpovědi.

Markýza
5. 4. 2023 09:41

Tak přeci osmnácté! S památkáři na mně opatrně, já tam celý život pracovala. A jak říkáte – jsou otravní jako osina, což je pravda – ale zase díky té otravnosti je leccos pěkného zachováno. (jo pardon, odpovídám kontinuálně, až teď jsem si všimla zateplovacího dodatku)
A plísně pod polystyrenem, jo? Nestrašte….mám zapolystyrenovanej celej barák. Já chtěla tenkrát minerální vlnu, nebo jak se tomu říká, ale ono to bylo dvakrát dražší a na to jsme neměli.
Vlhkost v základech – a možná i pod tím polystyrenem – jsem vyřešila břízou z jedné a skalníkem z druhé strany. Vysušujou jako diví.
S tím řvaním – nechávala. Jsem ho bez odpovědi – posledních pár let úplně. Vypnutej zvuk. On to byl jediný způsob, jak to zastavit. Já když už řvu, tak to musí být a stejně mě to vyčerpá. dobře mi to nedělá.

Jaroslav
4. 4. 2023 09:37
Odpovědět  Markýza

Markýzo, o střelivu z ochuzeného uranu se mluvilo již dávno, žádná novinka. Nevím co říkal pan Štefec, co vím já, jádro podkaliberní střely z ochuzeného uranu se po průniku pancířem (nejspíše i jenom nárazem na pancíř, bez průniku) transformuje na aerosol, který shoří. To ovšem z dlouhodobéhohlediska není to havní, jde o jeho rádioaktivitu, záření alfa z Uranu 238. Ta sice není veliká, ale působí v organizmu od vdechnutí po zbytek života. Tím významně zvyšuje rizika onemocnění rakovinou a dalšími nemocemi. Také okolí použití těchto střel zůstane v podstatě navždy zamořeno. Jako znak zhůvěřilosti a podlosti je, že jeho hlavní uživatelé (především USA) mají zakázáno ho používat na vlastním území (např. k cvičným střelbám) a dobře ví proč. U nás byly zavedeny střely s wolframovým jádrem. PS. tu munici mají i Rusové, ti ji nejspíše na Ukrajině nepoužijí, pokud by se konflikt posunul jinam, tak bych si nebyl jist.Název článku na iPrima z 22.08.2019 “Munice s ochuzeným uranem použitá Američany v bývalé Jugoslávii vyvolává neobvyklá onemocnění. Němečtí vojáci žádají odškodnění”_ italští vojáci byli odškodněni

Jaroslav
4. 4. 2023 09:47
Odpovědět  Jaroslav

A ještě citace z uvedeného článku (asi ho zapoměli smazat, někteří, považovaní za odborníky u nás to popírají) “..po válce v Iráku, kdy se mluvilo o „syndromu války v Zálivu“. Téměř polovina ze 700 000 vojáků spojenecké války v Zálivu byla léčena na různé příznaky (pozn. i u našeho praporu byli případy).
BuzFeed popisuje situaci po válce v Perském zálivu: „Podobně záhadné nemoci se po válce nahromadily mezi iráckými vojáky a civilním obyvatelstvem. Rodily se děti pouze s jedním okem nebo s dospělýma nohama. Mnoho matek se už neptalo, jestli to bude chlapec nebo dívka. Ptaly se: Doktore, bude dítě normální? Počet vrozených malformací v přístavním městě Basra se mezi lety 1994 a 2003 zvýšil desetinásobně.“
Tak BuzFeed News dopěl ke stejnému závěru, jako český student: „Nanočástice jsou rozprášeny v prostředí. Když vstoupí do těla, může oxid uranu poškodit zdraví člověka dvěma způsoby. Jako těžký kov je chemicky toxický, jako tzv. radioaktivní alfa emitor může mít karcinogenní účinek a poškodit genetické informace. Kromě toho může uranová munice obsahovat stopy plutonia, které je jako vysoce radioaktivní těžký kov zvláště toxické a karcinogenní.“

Markýza
4. 4. 2023 09:49
Odpovědět  Jaroslav

Možná dávno, mně to nikdy nezajímalo, tak jsem se k tomu dostala až s tím Štefcem, protože (jak psal Milan) je rozumnej a nefanatičí, tak jsem ho začala poslouchat. Říkal to, co vy, včetně ruského pohledu na věc. Nejzajímavější mi na tom ale přišel ten jeho závěr, proč jej tam Britové chtějí dodávat.
Mmch, čtu momentálně islandského detektivkáře a v příběhu z WWII uvádí, jak si Amíci bryskně odvezli do Států amerického vojenského zločince, aby jej nemohli soudit Islanďané…..no, nelíbilo se to ani jim, samozřejmě.

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 14:51
Odpovědět  Markýza

Kterého? Já zrovna teď dočetl dalšího norského a musím si dát na nějakej čas od Skandinávců pokoj. Nějak mi začíná vadit ta všeprostupující ponurost a labilita skandinávských detektivů – prášky, chlast, rozvrácené rodiny, vnitřní běsy atd. atd. Zlatej Magret!

Ferko
4. 4. 2023 16:02

To mají Seveřani z té dlouhé polární noci. Někteří z toho totálně zmagoří, vezmou do ruky cokoliv, co mohou použít jako zbraň a začnou zabíjet. Piblokta se ta nemoc jmenuje.

Markýza
4. 4. 2023 16:27
Odpovědět  Ferko

Kupodivu to zřejmě působí jen na Vikingy – Ugrofini jsou proti tomu nějací odolní 😀 aspoň pokud jsem četla cokoli finského.

Markýza
4. 4. 2023 16:26

Přesně! A taková švédská autodestrukce, to je taky papání. 😀 Island je trochu jiný – ale nejbližší nám jsou Dánové, do těch se můžete vrhnout vcelku směle.
Tenhle se jmenuje Indridason a momentálně mi dost sednul.

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 22:00
Odpovědět  Markýza

Jo, ten se dá. No a vidíte – vemte si Sveissonovy děti. Ale oni to mají Skandinávci nejspíš v genech. Včetně Dánů, podotýkám. Vezměte si ten seriál Most. Tam aby nelabilního normála jeden hledal se svíčkou. To třeba u McBaina, Francise, Gardnera a atd. je to naopak. Vlastně to nejsou jenom Skandinávci. Třeba Deaver – hlavní detektiv na kriplkáře, jeho ošetřovatel bukvík, a detektivka s artrózou, drásající se nehty do krve. Ale ono jde taky o to, JAK je to napsané. Atmosféra. Takové Milénium jsem si sjel natřikrát, ač tam také aby normála pohledal. Že ono to bude tím, že to, ještě nedávno nenormální, v současné, z mého pohledu nenormální společnosti, znormalizovalo, takže nenormálním jsem teď vlastně já?
Asi si začnu dopisovat s Jandou…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
4. 4. 2023 22:23

Tak hlavní detektiv na kriplkáře mě minul 😀 Mě baví detektivky, co jsou vlastně román, takové ty s atmosférou, abych tak řekla. Hodně to takhle píšou ženské a starý dobrý Erben třeba, Taková Pastvina zmizelých,panečku…….nebo z nových Sýkora a Klevisová.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 01:20
Odpovědět  Markýza

Já detektivky rád, protože je to zároveň i dobrá sociologická studie té které společnosti. Skrze knihu se tak stáváte její součástí, protože není problém ztotožnění se s hlavním hrdinou/kou. Ale jak se mám kurwa ztotožnit s notordou Blomkvistem či s tou autistkou v Mostě?
Od Van Guliga (takto sinolog) se o staré Číně dozvím v podstatě vše. Od Tremaynea (pro změnu historik) zase o Irsku 7 stol. od Vondušky (opět historik) o přemyslovských a husitských Čechách, od Chandlera a Gardnera o USA minulého století – zbytek doplní Steinbeck -, od Agathy o Anglii minulého století atd. atd.
Atmosféry se vám zachtělo? A už jste četla něco od Tremayneho?
Vřele doporučuji. Píše poutavě a napínavě a… a ke všemu se něco dozvíte. Od té doby vím, že irská společnost – její uspořádání, hodnoty atd. – té doby předběhla svět o nejméně půldruhého tisíciletí. Dodnes nejsme tam, kde byli oni. Ale radím číst jeho knihy v pořadí jak byly napsané. Já vůl to vzal napřed napřeskáčku a pak jsem v tom měl bordel. Ale asi za dva roky, když jsem se do něj pustil podruhé, tak už jsem si najel na tetku wiki a pak jsem si ofotil v jakém pořadí je napsal. A tento rok se do něj pustím potřetí.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 01:56

Jo, kapitán Exner? Takovej sukničkář? Vosobo! Co takhle detektiv Klubíčko, ha?
Zítra jdu do knihovny a právě jsem se rozhodl – půjčím si (potřetí) Tremaynea (Tremayna?) Potřebuji potěšit duši normálností. Spravedlností, čestností, odvahou, láskou mezi mužem a ženou a tak. A toho je v jeho cca 35 knihách, stejně jako normálů, bohatě. Navíc ve všech těch knihách stejní hrdinové – muž a žena -, takže to s nimi můžu prožívat. Jo a hlavní postava je žena!
A Tremayne, ač muskej a ke všemu kelt, protože Velšan, ke všemu z rodiny doložené od r. 1288, takže by měl ctít patriarchát, jí fandí, pacholek nedobrá. Ježíííš, už zase dvě hodiny.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 4. 2023 19:00

Božíčku – no tak je sukničkář, však si ho nebereu 😀 Klubíčko střídmě, nějak rychle mě začne nudit.

Markýza
5. 4. 2023 09:46

Ale kurwa, člověče – proč vy děláte zedníka? Uživil byste se jako literární kritik! 😀 Ale zase zedník je daleko užitečnější.
Řekl jste to krásně, přesně tak jsem to myslela.
Mmch, nedozvíte se vše o Číně ani od Gulika – někde jsem četla staťku, kde psal, jak vycházel ze starých čínských soudních zápisů a her na téma zločin – a že musel třičtvrti reálií buď vynechat úplně, nebo aspoň pořádně učesta. Že by je náš žaludek neztrávil.
Běžím s vlkovou do lesa na medvědí česnek, ale doufám, že budeme pokračovat.

Markýza
5. 4. 2023 09:47
Odpovědět  Markýza

Tremaneyho nevím – ale zkuste Freda Vargase – kouzelná Francie!

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 15:44
Odpovědět  Markýza

Jo, ale až se vrátím z knihovny, vezmu lázeň – to je hezkej obrat, žejo? – a začnu kuchtit. Tak během kuchtění. Což bude už dost pozdě. Ale vrátím se sem, ju? Nakonec vždyť je to pokec, žejo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 4. 2023 19:08

Jen vraťte. Jo s tím Irskem – no já vám nevím: možná kdysi, každopádně co se minulého století týče, byli sto let za námi…..všechny ty hrůzy se svobodnými matkami, ještě hluboko v šedesátkách když šla ženská na vysokou, málem se půl Irska postavilo na hlavu…….já jsem raději ženská tady u nás. Hele – volební právo v roce 1920, třeba. Sice ona rovnoprávnost není rovnocennost, s tou ještě trocha práce bude, ale to už je na nás.
Zrovinka tuhle čtu další islandskou detektivku – současnost a absolutně si nevěděli rady se šikanou ve škole. Netvrdím, že u nás je to mašlička, ale leckdo se tu už dopracoval poznání, že kdo se ctítí jako oběť, obětí se stane, což je podstata věci – a s tím se pracuje.
Jdu též kuchtit 🙂

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 06:41
Odpovědět  Markýza

Já mám na památkáře vzteka z jinýho důvodu. Příklad – bydlím proti klášteru – část vlastní církev, zbytek stát – to jest památkáři. Církevní část opečovávaná, státní šedivá, otřískaná a hnusná. Přičemž se zde točí filmy – např. ten seriálový paskvil na Tři mušketýry natáčela BBC zde. No a prachy za pronájem placu – a že to není málo – jdou do pryč. A tak se tu točí jilmy, prachy shrábne Praha, a devět století starý klášter, s nejstarší řeholí v zemích Koruny české, chátrá dál. Od koho to vím? Od kastelána a doktora Zemka – takto kněze, co v kostele Narození Panny Marie farářuje.
Plíseň pod polystyrenem – co jsem viděl, to jsem napsal.
Van Gulig – jasně že ne vše, ale zvyky a atmosféru jo. Tedy ne všechny. Zvyky. Ale je to fajn čtení
To Tremayne je jiný. Jo a píše sedmém století !!! to jest o době, kdy Irsko bylo suverénní zemí pěti království s centrální správou – něco jako monarchistická federace – s tak propracovaným vládním a právním systémem, že ho zbytek Evropy ani třináct století poté až po dnešní dny nedosáhl, o postavení žen v irské společnosti té doby – naprostá a absolutní rovnoprávnost, hlavní hrdinka je ostatně advokátka a není to nadsázka, 

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 06:41

právo, básnictví a jiné obory tam ženy normálně studovaly spolu s muži a stejně jako muži, dokonce i slavné válečnice Irsko zrodilo, jo a kláštery byly smíšené a žily v nich rodiny studujících, neb se studovalo v klášterech, které byli studnicí vzdělanosti pro celou tehdejší Evropu (Ciril a Metod byli ostatně až druzí, dááávno před nimi už u nás byli založené iroskotské misie, leč keltskou víru šířili keltští bratří dialogem, namísto silou, neb tak chápali Slovo Boží a tak mu rozuměli… a dost) Nechám toho, než ti Tremayneho zprotivím.
Jen tolik – Tremayne, na rozdíl od Guliga, zasadil svůj příběh do skutečných historických reálií, jaké v Irsku 7. století existovaly (fabuluje příběh, avšak ne historii, jako Gulig). Tedy ne jen v sedmém století. Řídili se svým právním a posléze vládním systémem – který vypracovali druidové původně jako zemědělský zákon a který se každých, tuším že pět let, aktualizoval, takže s křesťanstvím žádný problém, prostě kauzalita – po cca dvě tisíciletí! Až do doby, než jim ho vítězní Anglosasové někdy ve čtrnáctém století definitivně vymlátili z odbojných palic.
Takže to, o čem píšete, je následek Anglické, resp. Germánské – protože 

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 06:42

všici ti šmejdi byli Germáni a až potom Vikingové, Anglové, Němci, Normani atd. – nadvlády.
Kdybych věřil v reinkarnaci a mohl bych si vybrat kde a v jaké době se vyplesknu, vybral bych si právě staré, původní, svobodné Irsko, než ho Vatikán a Germáni (Vikingové, Anglové, Normani a další “nositelé kultury a pokroku”) domr-dali do podoby, kterou znáte vy. Jako domr-dali a zničili vždy a všude vše dobré. No nic.
Jo, zedník. Prostě když jsem v sedmičce zjistil, že historiii, archeologii, či filozofiii ani omylem, protože původ a ke všemu rodiče fuj fuj křesťani, tak jsem začal na učení tak sr-át, že jsem málem skončil v polepšovně. Zachránila mě bábrle. O prázdniny jsem si v lese vybudouval bunkr a tam jsem se chodil za školu sebevzdělávat. A toulat se po přírodě. Takže v šestce bystrý, nadaný žák, v sedmičce bystrý žák, ale lajdák s dvojkou z chování, jak stálo v posudku, no a v osmičce se mi už zadařilo propadnout s trojkou z chování. Nejlepší bylo propadnutí z dějepisu a ruštiny. O strarém Řecku a Římě jsem věděl víc (to myslím ve vší vážnosti), než ta pýča co nás učila a v ruštině jsem si četl knihy, které jsem nesehnal v češtině. Tak třeba Ostrov pokladů a 

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 06:42

zhruba půlku verneovek. A tumáš Káčo lívanec – kule. Na druhou stranu moje slohová cvičení placama četli ve školním rozhlase, že ředitel Barák a jeho zástupce Slívko na mě trpěli. Slívko byl totiž můj češtinář a některé mé slohové práce ukazoval Barákovi, rovněž češtináři než začal ředitelovat, a tak jsme se skamarádili. S Tondou Barákem (říkej mi Tondo, když jsi už voják) mi to pak vydrželo až do jeho smrti. Ale zato jsem si do konce školní docházky v bunkru přečetl všechny antické filozofy co u nás vyšli – tuším Orbis – pak jsem se vrhl na Dějiny Řecka, Říma, Egypta, Mezpotámie, Peru, Mayů a tak vůbec, no a poslední rok jsem se popasoval s Marxem, Leninem, aj Stalinem. Jo a s Engesem. Ten mě nasr-al nejvíc, protože napsal neuvěřitenou hovadinu, kvůli které jsem se chytil s třídní, ta z toho dostala hysterčák, táta pak musel zaplatil kilo za zrušenou hodinu, a doma jsembyl seřezán. No a vidíte – učí se to po dnešní dny. Něco neuvěřitelného. Takže tak.
Jejda, ráno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 08:03

Mě to nedá. Prosím prosím, půjčte si od Tremaynea – Peter Tremayne, jak to mám sakra sklonovat? – “Rozřešení vraždou”, ju?
Je to první ze série cca 30 knih. V ní se právě advokátka Fidelma – takto půvabná, vzdělaná, kurážná a samorostlá zelenooká zrzinka – seznámí se svou budoucí celoživotní láskou a partnerem při řešení případů – který je pro změnu Sas, původně náča svýho kmene nebo rodu či co.
Jen tu jednu jedinou, prosím. Víte proč vás tak ukecávám? Že se chci podělit o radost. Že vám třeba pootevřu dveře do světa, který vás okouzlí. Nebo taky ne. To jeden nikdy neví.
Nakonec s ní můžete seknout po pár stránkách, žejo. A taky jsem zvědavý na váš názor. Ale popravdě!
Já si dneska, vlastně už včera, opět půjčil Tremaynea. Jenom prvních pět knih, aby mi to kochání vydrželo. Už potřetí, během posledních 10 let, kdy jsem ho objevil.
Hezkej den. Pro mě noc. Jdu chrnět.

Markýza
6. 4. 2023 08:49

Vydržte s Tremaynem. Možná na něj dojde, ale momentálně nemám chuť ani na Vondrušku – teda na historické vůbec.

Markýza
6. 4. 2023 14:43

No vidíte to. Vy jste byl aspoň regulérní rebel a můžete se tím na stará kolena chlubit 😀 Brácha byl podobného kalibru. Ale já? Já byla tiché dítě, které se snažilo nevyčnívat, strašně jsem se snažila být hodná a dobrá a výsledek? “Ale ona snad ani nezlobí, jen je taková divná (citlivější duše říkaly zvláštní” Nikdo nevěděl, co se mnou, ani já ne, tak jsme měli všichni vztek 😀
Prchala jsem do luk a vod jak to šlo, ale moc to nešlo, tak aspoň u babičky. Ta měla tak obrovitou zahradu, že se tam dalo schovat a někdy prchnout až k Otavě. Jenže tam jsem moc nepobývala.

Markýza
6. 4. 2023 08:43

Nojo, sedmé století – ale my žijem dneska.
Já, až se narodím znova, si dám jeden odpočinkový život – taková Kréta, pláže Vai…….no 😀
S tím vaším klášterem – za to památkáři fakt nemůžou. Prachy za idiotské filmečky shrábne pravděpodobně vláda, v nejlepším MK a to má spoustu dalších, co žebroní o peníze a musíte uvážit, že kultura dostává od vlády zdaleka nejméně, až bych řekla řádově. Je to zkrátka chudičký resort. Já bych například z výplaty neuživila ani sama sebe, natož děti, u nás vydělával muž.
Koukla jsem se na ten váš klášter a je ho skutečně škoda, ale zdá se, že brána zatím drží. Snad se na ni nějaké peníze najdou.
Já teď běžím do lesů, luk a polí, tak si založte tenhle článek, za chvíli se nám ztratí na další ztránce.
Škoda, že tu nemají něco jako soukromé zprávy, abychom to nemuseli hlídat.

Markýza
6. 4. 2023 14:36

Malé mmch k našim kostelům – vy máte Narození panny Marie, my Nanebevzetí 🙂 Hezký.

Pavel K
5. 4. 2023 20:50
Odpovědět  Markýza

Mě to taky neštymuje, na zedníka je nějak moc chytrej a sečtělej, já znám spoustu zedníků a včetně mě jsme strašní roubíři, chlastáme, naháníme paničky, zkrátka samé neřesti. Milan se moc vychyluje normálu. Tady něco nehraje. 🤣🤣🤣🤣🙏🙏🙋‍♂️

Markýza
5. 4. 2023 20:57
Odpovědět  Pavel K

Mně to zas tak neudivuje. Potkala jsem v životě blbého inženýra i pologeniálního truhláře, chytrého traktoristu i omezeného doktora………pestrý je ten náš svět 🙂 a vychylování z normálu je poměrně časté. Nakonec vás bych takhle přes sklo taky nekoštovala na “hloupého zedníka”.

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 07:18
Odpovědět  Pavel K

Já se cejtím vychýlenej a zároveň všudezdejší všude. Holt osud. Ale už jsem si zvyk. Co takhle svobodná duše, abych se ti nevychyloval?
A můj lopaťáckej slovník a cítění nic? Myslíš, že to se dá nahrát? Pravda, nechlastám. Piju, ale nechlastám. S tím jsem sek ve 33, když jsem zjistil, že se ze mě stává notorda. A pral jsem se – to snad není raubířina? Dokonce mě za to šoupli do lochu. Ale ženský jsem nenaháněl. Tedy když jsem byl ženatý, nebo měl vztah. Akorát s jednou Ruskou jsem se “kamarádil” – ha! ha! ha! – v bydlišti Markýzy! -, když se mi sypalo manželství a už jsem s tou mrchou nespal, že se mi hnusila. Jenže ani to nebylo žádný dívčení. Řekl jsem ji to na rovinu. A ať si taky dělá co chce – ale diskrétně. Nebo…!
Hlele, co je to vlastně za pýčovinu?
Copak se lepšolidi nekurwěj a nechlastaj?
A vůbec- bejt to naživo, tak se takhle nevykecávám a používal bych výhradně lidomluvu ze šuplíčku “lopata”, takže bych se ti nevychyloval ani omylem. Myslíš, že mě takhle zná ještě někdo jinej? Tedy mimo rodinu. Ani v mé rodné ďouře ne, ani tady. Mimikry – to jsem se naučil jako první. Jenom jeden kluk mě takhle zná, co se známe už od sedmnácti a expřítelkyně. A bejvalka.

Markýza
6. 4. 2023 08:47

No vidíte. Můj táta i děda byli dle všech měřítek děsně nóbl lidi – a taky se tak uměli tvářit – ale když na to přišlo, lopaťácký slovník měli velice bohatý 😀
Tohle je jedna z věcí, co se mi na mém národě moc líbí – s jakou lehkostí kdekdo zvládá obě pozice.

Markýza
6. 4. 2023 09:14

Moje bydliště je kus vedle 😀 to bývalého bydliště vaší Rusky chodíme s děckama do Mirákula.

Pavel K
6. 4. 2023 09:19

Tak ten lopaťácký slovník mě unikl bo se mi to zdá asi už pro mě přirozené. Potřeboval jsem to tuna trochu rozhýbat, byla nuda, což se mě i trochu povedlo. No ženský? To je kapitola, jsou to proradné mrchy nevděčné. Chlap se snaží maká že padá na držku a ona mu potom se zavděčí, že rozhazuje nožky do praku někde v práci. No jo tady to mají ti arabáči posichrované dobře. Také rád vařím a chovám domácí zvířátka a mám radost když se mi třeba urodí maliny nebo ostružiny. Jako dítě jsem to skoro neměl, pocházím z dělnické rodiny a právě proto jsem začal makat aby se moje děcka měli dobře až jsem se oddělal zdraví. Tak životospráva nebyla nejlepší, to přiznávám. A ještě ke všemu vymřu po meči bo chlapci…..no moc špatný. Asi osud, nevím co jsem komu udělal, že to mušelo takhle dopadnout. No nic už jsem toho nakecal dost. 🙋‍♂️

Markýza
6. 4. 2023 14:29

Ještě ty mimikry……….víte, to je vlastně smutné a dojemné, co lidí používá mimikry. Ten lopaťácké, onen naopak. A je to k něčemu? To mně řekněte.
Já tedy používala mimikr “česká žena vydrží víc, než švédská ocel” ale už je v kontejneru věčnosti. Málem mě zahubil.

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 06:28
Odpovědět  Markýza

Jsou k něčemu. Mimikry. Přesně si pamatuji okamžik, kdy jsem si uvědomil tu Pavlovu “vychýlenost”.
První třída, výlet, jedeme vlakem. Já čumím z okna a najednou rozjásaně zahalekám: “Jéééé hele, to je zajímavýýý!” Načež se všici kouknou ven, pak na mě, a Fejda povídá: “Si blbej vole? Co je tam zajímavýho?” A přestože to zajímavý za oknem vlaku bylo furt, tak jsem pochopil a zahrál to do autu: “Už sme to přejeli.”
Leč i přes toto uvědomění si, jsem stále ještě doufal… Těžko říct v co, nebo spíš bylo by to nadlouho, ale doufal jsem marně. Takže mě nárazově řezali, neb jsem se lišil, a k tomu jsem byl druhý nejmenší ze třídy (ten nejmenší byl Toncárek, co si jeho tatík koupil Jawu a namlátil si na ní, jak jsem sem tuhle hodil tu říkanku). No a pak, v bunkru, jsem o tom popřemýšlel. A dospěl k závěru. A začal si na sebe postupně navlékat maskovací háv – naráz to nefunguje. K tomu jsem za ty poslední tři roky značně povyrost a už jsem nepatřil mezi nejmenší. A pak jsem se naučil prát. A do vojny jsem zmastil všechny, co mě sem tam bezdůvodně seřezali. Tedy až na Slona. Toho jsem na zábavě nakopal pod stůl až po vojně, už jako ženáč. A to mimikry?

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 06:29

Bylo nutné. Umíte si představit lopatu se slovníkem fialového bl-ba či podvraťáckého Rajchla? A kdyby k tomu všemu navíc dával do placu některé, pro obyčejnolida nadstardantní, znalosti? Jak by asi tak zapadal lopata filozof, či lopata historik, nebo, nedejbože bože, lopata sociolog, atd. do šuplíčku? Ale když ve fabrice mluvil s kolegy lopaty lopata, se zadavatelem melouchu zedník, s kydany kydan, s mafiánem přes pašunk Vietnamců kriminálník, se snoby snob, s vydavatelem deníků a týdeníků Respektu (Reflexu, Studenských listů, Sexboxu, Praktické ženy atd.) či s vydavatelem Černých baronů (Tankového praporu, Zentrichových knih o přírodním léčitelství atd.) kultivovaný a kšeftu rozumějící pan podnikatel v distribuci, žádná tenze a vše v cajku. Takže jo. Mimikry pro mě v běžném životě bylo, a je, nutné. Protože šuplíčky. To jen v diskuzích mohu být svobodný, že anonymita. Bohužel.
Bábrle zase říkala, že od toho má ženská zástěru, aby pod ní všechno schovala. Jenže bábrle byla samorost. Ocelová to jo, ale v jiným smyslu. Když to na ní děda, co ho bendeři zastřelili, jednou v afektu zkusil, tak ho nabrala do šimpáně a řekla mu, že ještě jednou na ní zařve a napřáhne 

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 06:30

ruku, tak jí i děti vidí naposled. A že ať je rád, že tu ruku nenechala dopadnout. To že by si počkala až usne a pak by ho zmastila bejčákem, že by tejden nevylez z postele. A to že pokaždý, když by to zkusil. Leda by ji zabil. Tohle vlastně vím jenom já, že mi to vyprávěla. Před zbytkem rodiny tohle a další události zůstaly až do její smrti schovaný pod tou její selskou zástěrou. Já jí na to tenkrát řek, že mi s tímhle připomíná hrdinku jedné knihy a ona že nejspíš poběhlici Kuráž. Je tam taková pasáž, kdy Kuráž začne soužití se svým druhem tím, že ho vyzve ke rvačce, aby si ujasnili, kdo bude v domácnosti nosit kalhoty. Dodnes dumám, zda ji inspiroval von Grimmelshausen, nebo to bylo z její podstaty a Grimmelshausena četla až v Čechách. Ale radši jsem se jí na to nezeptal, mohla by mně vyčinit. Teď jak to tak píšu, tak mě napadá, že bábrle je vlastně jeden z hodně mála lidí které znám, kdo se celý život – a to odešla v 97 letech – obešel bez mimikry. Jenže ona si to mohla, jako selka mlynářka a později, po návratu z Volyně, jako vdova po válečný oběti benderskýho řádění (děda má na Volyni, v Gorodku, pomník) dovolit. Zkrátka nejen pro obyčejnolida je mimikry 

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 06:30

nutné. Koho znáte, že se obešel bez mimikry? Moc jich není, že. No nic.
Ale ty útěky znám. Akorát že ne do luk a vod, ale do lesa a kopců Středohoří.
To mi vlastně zůstalo na celý život – tedy až dokud jsem nepřesídlil sem a nepřišel díky covidfašismu o přivýdělek. Tady totiž žádný kopce nejsou a ten placatej pidiles poblíž mi nic moc neříká. A kopců už díky cenám za naftu a už nejsem prduch (pracující důchodce) nemůžu A taky mě v poslední době nějak přestalo bavit courat sám, abych sám sobě nekecal. Když pak jeden narazí na něco hezkýho, tak se o to ani nemá ani s kým podělit. A radovat se jen tak sám pro sebe (lepšolid by to scuknul do nesdílené radosti, ale to mi přijde dost placatý) a: “jééé hele to je krása” a: “pššš… vidíš? to je chřástal…” je howno radost. (Chřástala jsem jednou viděl, heč!) Tak holt courám v zastoupení. S Hawkinkem v čase a prostoru, s Clarkem po hvězdách, s Asimovem světem robotů, s Vondruškou v naší minulosti a tak. A že žijem dneska? A má bejt? Je to ale jenom jeden život! Tak proč si na čásek takhle před spaním neodskočit tu do minula, tu do budoucna, tu do Anglie, tu tam a tu onde, a neprožít si tam či onde kousilínek 

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 06:31

jiného života? Dát momu našemu jednomu pidiživotu ještě další rozměr? Třeba v Irsku s Tremaynem, s Londonem na cestách, nebo na Rámě s Clarkem?
Odpočinkový život? Pláže a válení a tak? Brrr…. To jsem nějak nikdy nedoved. A taky mě přímý slunce nasí-rá. Já vlastně parný léto vůbec nemusím. Ani tropy mě nelákaj. Jo, juknout tam to jo, ale pak honem pryč. Vedro, dusno, žlutá zimnice, tse tse, havěť všelijaká… brrr… A taky se nedá vedru uniknout.
V zimě si můžu vzít kožich, nebo si zatopit, ale v parnu? Jsem mu vydanej na milost a nemilost. To taková Kanada, nebo Rusko, to by bylo jiný kafe. Nejspíš jsem byl v minulým životě lovec kožešin nebo nějakej přírodní smraďoch na vysokým severu Ruska.
Tak jsem hledal co je to Mirakulum. Díkýýýý! Huráááá! Už mám na léto vejlet s holčičkama! To ale abych už začal šetřit. A Rozinku si musím změřit, kolik měří. Adinka ještě projde zadara, ale Rozinka už asi ne.
A už zase ráno. Ach jo.
Jo, a tuhle stránku jsem si uložil.

Markýza
7. 4. 2023 13:07

Tam na Krétě nejsou tropy, neblázněte. Jsou tam krásné, tlusté palmy, které ukolíbávají. A jo, já si rozhodně ten odpočinkový život dopřeju 🙂
Navíc Kréta je samý duch, archetypy se tam vznášejí ve vzduchu.
A minulých životech jsem byla minimálně jednou tibetský mnich a namouduši – velehory nemusím a chladno taky ne 😀 možná jsem si to užila ažaž.
Já myslela, že jste právě za rohem Středohoří, tak couráte po kopcích, však musíte vidět na Milešovku, ne? A co Ohře, je tam pěkná? My ji jezdili, ale jen do Nechranic.
Jo mimikry – no spoustě toho, o čem jste psal, neříkám ani mimikry – prostě s každým mluvíte jeho jazykem, to mi nepřijde divný. A víte, že jsem slyšela dávat do placu nadstandartní znalosti a nepohoršilo to? Bude to tím, jak moc si je člověk či člověčice jist/a ve svých kramflecích. Pokud je vám fuk, co na to kdo řekne, můžete i ty znalosti a můžete i dojít velkého podivení, co všechno zajímá lidi, do kterých byste to neřekl.
Já jsem ženská, takže šuplíčky mi fakt nejdou 🙂
Ad Mirakulum – šetřete důkladně, prožerou a prolimonádkují vám tam důchod, ale slibuju, že budou úplně mrtvý – dobrá rada – řekněte jim tak hodinku předem,

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
7. 4. 2023 13:15
Odpovědět  Markýza

že budete muset jít a dvakrát – třikrát připomeňte, jinak vám způsobí děsný virvál. Budou se naprosto úžasně bavit (a vy s nimi) a nebudou chtít jít 😀 A v léte je tam kouzelné koupališťátečko.
Ještě se vrátím na začátek – já byla podobná “jéé koukejte” na mě ovšem reagovali “ty jsi nějaká divná”. Ale co…..v průběhu času si k sobě jedna najde lidi svojí krve; já mám trpělivosti dost. Až mě nakonec překvapuje, co je divných na světě.
Po lukách a lesích momentálně chodím taky s divnými kamarádkami 😀 a s vlkovou samozřejmě.
Jenže já to mám ložený ještě tak, že musím mít těch kamarádek víc vždycky, protože s jednou se bavím o tomhle, s druhou zas o jiném, ale mně to nevadí.

katango
6. 4. 2023 12:10

Zkuste Paula Dohertyho – starý Egypt za vládnutí královny Hatšepsut, stará Anglie (jako Michael Clynes) za vlády Jindřicha VIII, starý Řím…

Linq
5. 4. 2023 23:48
Odpovědět  Markýza

A nějaký titul konkrétně byste prosím doporučit mohla? Děkuji.

Markýza
6. 4. 2023 08:47
Odpovědět  Linq

Teď jse mě zmátl/a – asi detektivky, ne? A konkrétněji?

Linq
6. 4. 2023 13:43
Odpovědět  Markýza

Omlouvám se za ne zcela jednoznačný dotaz. Myslel jsem který autor a titul/y Vás nejvíce zaujaly, které rozhodně stojí za přečtení. Ano, třeba ty detektivky. Potřeboval bych si odpočinout od, právě rozečteného, pana Solženicyna a jeho Gulagu…

Markýza
6. 4. 2023 14:24
Odpovědět  Linq

Vy taky máte nápady, číst Ivana Děnisoviče v dnešní pološílené době! 😀
Ale já jsem na ty detektivky a dobrou mystery – ale té je jak šafránu.
Detektivky (pišu autory) zrovna třeba van Gulik (pokračování Lenormand) naši Klevisová a Sýkora, Vargas (Francie) Tana French (Irsko) De Giovanni (musoliniovská Neapol) Hillerman a jeho Navahové, Dolores Renondo (Španělsko).

Linq
6. 4. 2023 17:19
Odpovědět  Markýza

“Vy taky máte nápady, číst Ivana Děnisoviče v dnešní pološílené době!”

Právě že v dnešní pološílené době je třeba být v obraze…
Jinak děkuji za inspiraci. Určitě na některé tituly mrknu.

Markýza
6. 4. 2023 14:30
Odpovědět  Linq

Jo tituly? No třeba zrovna Ostrov mnichů od Klevisové, jen nevím, jestli to na vás nebude málo akční, jako na mužskýho.

František
4. 4. 2023 18:13
Odpovědět  Markýza

Nedivil bych se, kdyby na loď vyplouvající z malé británie s nákladem uranových granátů, náhle přiletěl nějaký superrychlý ptáček a poslal ji ke dnu i s nákladem. Mám dojem, že by si většina světa pořádně vydechla.

Markýza
4. 4. 2023 22:26
Odpovědět  František

Jen co s tím uranem ke dnu? Ono to vlastně musí vší silou do něčeho třísknout, aby se to rozprsklo, že? Inu, jen let, ptáčátko, let. Ale třeba jen hemzali a nic nepošlou.

Linq
6. 4. 2023 14:06
Odpovědět  František

Mě by zase nepřekvapilo, kdyby anglánům za export střel s ochuzeným uranem, Východ věnoval několik střel s tím obohaceným. Vztahy export / import by tak zůstaly zachovány.

sizok
3. 4. 2023 20:11

Není co dodat.

Boomer
3. 4. 2023 20:19

..to, co se už stalo i to, co se ještě musí stát, není dílem Putina jako jedince, ale plánovacího a realizačního týmu, který Putin dokázal vybrat, motivovat a vést. Nelze oddělit oheň a dým..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
4. 4. 2023 09:07
Odpovědět  Boomer

A přirozených dějů, které v naší vycíděné, sterilní době tak podceňují. Putin perfektně chytil vlnu a že je šikovnej, o tom snad kromě klanu Bělochové & spol už nikdo nepochybuje.

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 14:52
Odpovědět  Boomer

Jo. Putin a spol.

Gales
3. 4. 2023 20:27

Mimo mne.Já se domnívám,že světem pořád hejbe ženský přirození a prachy.

Pedro
3. 4. 2023 20:58
Odpovědět  Gales

Zaspal jsi dobu? Světem hýbe dneska konečník :-)))))))

Gales
4. 4. 2023 16:34
Odpovědět  Pedro

Se na to vy…u. Vono už se inovuje i v téhle oblasti.

Standa
6. 4. 2023 19:50
Odpovědět  Gales

…i v této oblast….?Stará písnička.Který náměstek na Správě železnic říkal, že má strach se ohnout i pro tužku?

Pavel K
4. 4. 2023 16:39
Odpovědět  Pedro

Doufám že se nedožiji doby, že to nebude hrnec se sádlem. 🙄🙄🤦‍♂️🤣🤣

Standa
6. 4. 2023 18:51
Odpovědět  Gales

Máte pravdu.
Jak říká můj kolega cit:,, Ku.da proti vodě utáhne tři lodě.”
Ostatně ve Vatikánu je velký basreliév , kde sedí nahá žena rozkročmo na zeměkouli a osu má v ……
Ovšem peníze jsou nerozlučně spjaty s fenoménem,, žena”
Jak říká ten samý kolega cit:,,žený přežily evoluci , protože zákeřně přirostly ke ku.dě”. Omlouvám se zdejším ženám, jsou to cizí citáty.

Milan ze Zahrady Čech
3. 4. 2023 20:35

Už jen dvě přání mám před Věčným vandrem – aby přežili všichni lidé dobré vůle, a aby se náš trojnárod ocitl na východní straně opony. Pak za sebou zatáhnu roletu sice s lítostí, že v tom nejlepším musím odejít, ale jinak šťastný.

Boomer
3. 4. 2023 20:48

.. jemináčku, ještě že jsem si vzpomněl, chci vás trošku poškádlit!
Včera jste se v té zubařské motanici pochválil, jak se můžete spolehnout na svoji paměť, tož papróbujem němnóška.. povězte miííí, starší mechaniku na vrtulníku Mi-4, kde na tomto stroji, paragány přezdívaném “mixér”, najdu hydroakumulátor/y cyklického řízení, jak to vypadá a je-li jeden nebo jich je více? Nespěchejte, já si to ráno ještě přečtu, až přijdeme z vycházky..

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 01:25
Odpovědět  Boomer

Jééé, to jsem za to víc než půlstoletí už dááávno zapomněl! Jestli jsem to vůbec kdy věděl. Já mám paměť spíš na pýčoviny a jen placama se tam uchytí i nějaký to moudro.
Teď už si jenom pamatuju, že má čtrnáctiválcovej hvězdicovej motor AŠ-82V, staticky vyváženej dvěma dynamickými protizávažími a takový kravinky. Jo, a mimochodem, to, na co se ptáte, jsem vědět ani nemusel. Tyhle vědomosti musel mít mít v malíku technik-lampión – takto nadpraporčík Petrželka (to je taky jméno, co? Ale byl to fajn chlap) -, ne nějakej ucaprcanej mechanik záklaďák.
Zato vím dodnes že při tankování je kouření zakázáno a krást líh, co byl do stěračů na přední skla (co byl čistej, ne technickej, jako na rotor a ocasní vrtuli), že se tresce týdnem po službě. Původně mi sice slibovali týden ostrých, ale nebyli lidi.
Jo, a degradovanej starší mechanik. Do civilu vyhozen jenom jako mechanik.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 02:35

Ještě že jste se ozval, málem jsem si nevšim, že léto propelášilo kolem. Ale já si naštěstí tohle uložil:

Boomer
 3. 4. 2023 16:15
 Odpovědět  Boomer
..sakra … …
Tož tady já nebudu!
Nashle na podzim…

abych si všim, že už je tu podzim a že se mám začít rychtovat na zimu.

Boomer
4. 4. 2023 08:29

..tož já to pochytil od techniků v TOPu.. jsou dva, kulového tvaru, umístěné na levé straně reduktoru (ve směru letu), v kovové nádobě je silná gumová membrána-balon, plněná stlačeným dusíkem, mezi membránou a stěnou akumulátoru proudí hydraulická kapalina červené barvy. Při vysazení motoru nebo hydraulického čerpadla je zbytkový tlak, vyvozený dusíkovou náplní, dostačující k nouzovému řízení vrtulníku v autorotaci.
Tak nashle na podzim..

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 14:57
Odpovědět  Boomer

Ale to je škoda! To už tu nezbude skoro žádnej lepšolid, s kterým bych se moh pošťuchovat.

Markýza
4. 4. 2023 16:32
Odpovědět  Boomer

Huš! ten podzim myslíte vážně? To jedete někam do Amazonie??

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 22:20
Odpovědět  Markýza

Že prej nebude mít čas. Nejspíš bude někde chytřet, aby si vylepšil IQ, že těch 146 bodíků mu přijde na lepšolida moc málo. To takovej Peťka Pavlů má IQ 107 bodíků, a jak je s nima panečku spokojenej! Kdepák, u něj nehrozí že by zchytřel. Ten už zůstane přízemně bl-bej až do konce svejch trapnejch dnů.

Nazdárek, Boomere! To se mi to do vás trefuje, když tu nejste 😀

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 4. 2023 19:10

Tak to bude chytřet v té Amazonii. nebo v Tibetských údolích – všude jinde by chytil signál 😀 Jen aby to s tím chytřením nepřehnal!

Pavel K
5. 4. 2023 20:56

Tož my co už hodně pamatujeme, tak moc dobře víme jak na PP taky jeden nebyl přitomen a přitom tam byl stále a i pod několika jinýma nickama. Třeba se teď náhodou objeví nick EMANUEL. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤦‍♂️🤦‍♂️

Markýza
3. 4. 2023 21:01

Koukejte ještě chvíli vydržet, s jakým chlapem bych si já tak pěkně povídala?

Milan ze Zahrady Čech
4. 4. 2023 01:37
Odpovědět  Markýza

Však von by se nějakej vozembouch našel…

Markýza
4. 4. 2023 09:08

Nechte si řeči. Vozemboucha nechci, chi klábosit s váma 🙂

M.Š.
3. 4. 2023 21:40

Tak nevím,jestli to údajné prohlášení byby jagy černochové není aprílový žert.Zdá se,že je ve své ideologické zaslepenosti dostatečně zamrzlá…….a takových je v českomorácku dostatečné množství.

Markýza
4. 4. 2023 09:10
Odpovědět  M.Š.

Myslíte to o případném míru? No vidíte…..to je klidně možný! 😀

Ferko
4. 4. 2023 16:08
Odpovědět  Markýza

Byla si pro rozumy v jednom domku na Praze 1, vlaje tam taková srandovní pruhovaná vlajka.

Markýza
4. 4. 2023 16:29
Odpovědět  Ferko

No, mně se víc líbí ta varianta s aprílem 😀 😀

Eva
4. 4. 2023 09:08

Medvěda probudili.
Říkám to už dávno: Putin je šachista a bojovník. A má duši a srdce na pravém místě. Rusové nikdy nezabíjeli ani neničili zbytečně. Ale přihrávají. Nádherné video Ja ruskij okupant, bohužel neumím vložit, jenom poslat mailem.
Číňané, to je úplně jiná filozofie a na rozdíl od Západu u nich funguje historická paměť. A padesát let pro ně nic neznamená. Ale – začíná rok jednapadesátý.
A drak vzlétl.

Eva
4. 4. 2023 09:09

Blbne to, má být neprohrávají

zdena
4. 4. 2023 13:11

A jéje….. česká rádoby-Valkýra si už zachraňuje zadnici…. taková beztvará dětinská kreatura…..

František
5. 4. 2023 00:17

Ten chlap má snad patent na blbost. Proč by právě Rusko, mělo použít jaderky a zasrat si své budoucí území? USA mají v Evropě také dost takových prskavek. Navíc prohrávají na celé čáře. Spíš to budou ony co by je chtěly ze zoufalství použily. Ale Putin jim slíbil, že v případě útoku USA, deset minut před útokem, zničí za půl hodiny celé USA. Posejdony, Sarmaty a další překvápka, jsou už kolem USA v palpostech. A ten zbytek v Evropě? Ten se bez zničené elektroniky a GPS umlátí při pěším útěku sám. Nepojede jim ani kolo. To bude hoven kolem cest.

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 19:49

Depá – k úpatí Středohoří to mám přes šestnáct kiláků. Z rodnej hroudy jsem to měl tak dva. Zato k Oharce to mám kousek. No, pěkná… Prostě Oharka – původně keltsky Agara, v překladu hbitá řeka. Což je. A Jizerka – Isara, pro změnu Bystrá žeka. Také je prý možný překlad Agary jako Měcíční řeka. Sice to zní poeticky, ale pochybuji. Na to byli moc praktický. Tak třeba Labe – Elb – Velká řeka, Otava – Atawa – bohatá řeka (byla zlatonosná), nebo Říp – Rib – kopec; zkrátka krpál. Kde v tom jaká poezie? Ale nesjížděl ji, nebyl jsem vodák.

A na Milešovku přes klášter nevidím. Ale hlavně na Hanžburek ne – pro mě symbol domova, že jsem na něj z rodný hroudy viděl – a to mě štve.

Šuplíčky že vám nejdou, že jste ženská? No, nevím, zda je to žen jinak. Pohybyboval jsem se víc v muskej společnosti a to nešlo mluvit s ženskou tak a s muským onak. Takže nevím, zda taky šuplíčkujou.

Divný kamarádky? Že by divoženky? Tibetskej mnich? Fuj fuj. Mystika a otroctví v jednom cucku až do 20 stol. Kdyby budhistickej, mlčím…

Ach jo. To mám kvůli cácorkám nuzovat? Asi ukecám kluky, že by to byl společnej vejlet. Ať se holky pomnějou.

Jo, mimikry. To není o sebevědomí. To mám dost vypasený.  

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 19:49

Zkrátka mimikry jo a šmičec. Tedy aspoň pro mě jsou, nebo spíš byly, nutností (teď už, pravda, ne, ale za ty dekády se mi to zadřelo pod kůži). A to hned z více důvodů. O jednom jsem se už zmiňoval. Ale jsou tu ještě – přinejmenším – další dva. Představte si, že bych někde potkal luznou dívčinu a ona by se zmínila o svém snu odpočinkového poflakování se kdesi u vody na Krétě a já bych na ni bez rozmýšlení vybalil, co se mi v mozkovně mihne jako první, když zalechnu slovo Kréta. A už bych jel:

“A víte o tom, že archeologové objevili na Krétě pěstní klíny starý nejmíň 130 tisíc let, přestože že tvrdilo, že lidi osídlili Krétu před 11 tisíci lety? Proto původně hledali na Krétě drobný nástroje mořeplavců z dob před jedenácti tisíci lety. A místo nich našli pěstní klín podobnej těm, který předchůdci dnešních Afričanů a Evropanů vyráběli před 175 tisíci lety a víc. Jenomže Kréta je přes pět milionů let ostrovem! Což znamená, že neandrtálec, člověk vzpřímený či homo sapiens, uměl nejenom ořezat maso z kostí, ale i vyrobit si plavidlo a vydat se s ním do světa! Doteď se na Krétě našlo třicet pěstních klínů a dalších nástrojů, jejichž stáří určili na 130 až na 

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 19:50

190 tisíc let. Přitom jsou to nástroje, jaký se vyráběli další statisíce let před tím! Archeologům se tak teď, jak se nechali slyšet, otevírá novej svět. A že pokud se lidi v tak dávný době dokázali plavit po Středozemním moři, mohli taky překonat další klidnější vodní plochy, jako třeba Rudý moře nebo Adenskej záliv.”

A přesně v tuto chvíli bych vyvalil oči a začal cholerčit:

“Hovada! Tupci s vymr-danejma mozkama! Mohli překonat Rudý moře a ten záliv, že jsou to podle učenejch kebulí klidnější a bezpečnější vodní plochy! Howno! Klidnější a bezpečnější vodní plochy jsou širej oceán, když se vymotáš z pásma přílivu, a ne nějaký blbý móře! Taková pýčovina se může vylíhnout jenom v nějaký učený kebuli co zná oceán z glóbusu!” a už bych do toho montoval Heyerdahla, a zkušenosti osamělých mořeplavců, který překonali sólo oba oceány málem v neckách a Merrien jejich příběhy scuknul do jedný knížky i s fotkama, a do toho osídlení Ameriky dle kreténa Hrdličky před 13 000 roky, přičemž nálezy z Amazonie starý 40 000 let, a do toho vznik “druhýho sapiens”, tedy “moderního” člověka v Africe před 60 000 lety a doložený osídlení Austrálie takéž před 60 000 lety, 

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 19:51

čiže prťavej mírně přihnědlej pramoderňák s jedním sapiens to srřih čubičkou do Austrálie a cestou tmavnul a rost a vyrašilo mu druhý sapies a do toho bych šoup balzy Čimuánců a výbuch Toby před cca 70 000 roky a hobity z ostrova Flores s mozečkem velikosti šimpanzího, kterej ale přesto stačil k tomu, aby doplavali – styl motýlek – na Flores už před 800 000 lety a … dost!

Takže mimikry muší bejt. Protože zatímco já bych cholerčil, tak luzná dívčina by se vyděsila a dááávno by zmizla v dálavách…

A pak je tu druhej důvod, kterej na sebe – jen pro vás – prásknu, že myslím, že na tuhle stránku už nikdo nezabloudí. Každej měl nějakej dětskej sen. Ten chtěl bejt popelář, onen kosmonaut, tamten slavnej fotbalista a tak. No a já, co jen pamatuju, chtěl bejt spisovatel. Ne slavnej, ale čtenej. Klidně spisovatel jedný knihy – ale čtenej knihy. Jako je třeba Švejk. Čet ho málem každej – a přitom napsal i další díla. Nebo Bety MacDonaldová – Vejce a já. Defoe – Robinzon.

A jéje! Teď koukám, a už přes 4 000 znaků. A to by taky bylo nadýl. A já to nechci zbytečně natahovat, byste se nevyděsila a taky nezmizela v dálavách. Tak kvůli tomu to mimikry. Takže tak.

Baj baj.

Milan ze Zahrady Čech
15. 4. 2023 10:26

Takže krok po kroku. Napřed si klikněte na Slunečnici – to je program na stahování programů zde: https://www.slunecnice.cz/
A až se vám slunečnice vypleskne, tak nahoře je rámeček, kde stojí: hledat program. Tak do rámečku zadáte: google chrome. A až vám tam vypučí “Google chrome, internetový prohlížeč atd.”, tak přes ty kecy dorolujete až dolu, a tam zelený rámeček a v něm: Stáhnout zdarma. No tak si to stáhnete a pak nainstalujete jako hlavní prohlížeč. A můžete si klíďo píďo během chvilky číst třeba čínský nebo indický weby, páč de-bil vám přeloží i ten rozsypanej čaj.
Stačí si najet na ten cizojazyčnej web a pak na webu kurzorem do textu tak, aby ukazoval šipkou – ne rukou, s tím vytrčeným ukazováčkem -pak kliknete na pravou klapku a a vyplesne se rámeček a v něm, krom pýčovin, “přeložit do jazyka atd.”, na to kliknete levou klapkou, a je to.
Jo a abyste se na ty veby dostala, tak si naklikáte kupříkladu: Média indie (nebo jakákoli jiná), vyvrbí se vám tam: Indická média – Ministerstvo zahraničních věcí České reoubliky, kliknete na to – a nic, jak jsem právě zjistil!  

Milan ze Zahrady Čech
15. 4. 2023 10:27

Oni to ty swině někdy tento měsíc tak zesložitěli, že to v podstatě nejde! Akorát na Německo to jde, ale ještě je to zamaskovaný až na třetím místě, že tam jsou na ministerstvo tři odkazy. Ani na americký to už nejde! Ale co, mám je uložený. Ježíš, to jsou šmejdi! Dokonce ani na francouzký weby jsem se přes ministerstvo nedostal! Asiže kvůli tomu bordelu. Tak to si hned všechny uložený odkazy musím zálohovat na flešku. Já to, co jsem teď napsal, chtěl původně vymáznout, ale sdělený utrpení, poloviční utrpení. Ach jo. Hele, ale ty kurwy maj strach až se-rou, když už krom SRN všechno znepřístupnili. A až začne i tam bordel, tak to taky vymáznou. Ještě nedávno jsem si stáhnul odkazy na turecký weby a už to nejde.
Ale nevadí, holt si budete střádat odkazy, když sem někdo nějaký loupne. Kurwa, jámám na ty swině faš-istický vztek, že bych to střílel!

Markýza
16. 4. 2023 10:05

A co že nejde? Cizina vůbec, nebo ministerstva? Hele, on gůgl filtruje jako divý, jen nevím, který vyhledávač by byl lepší a taky už nemám chuť se pořád učit nějaké nové technické kokotiny, nebaví mě to. Ale Chrome tu mám zálohovaný, tak to s ním můžu někdy zkusit.
Poslyšte, jak jste to říkal s tím řazením příspěvků? Já tu nic takového nemám – teda já mám jen “upravit”. Zmizelo mi všechno – úprava písma, obrázky – a nevím proč a na admina se nedotluču, nevím kudy.

Markýza
16. 4. 2023 10:07
Odpovědět  Markýza

Tak jsem to zkusila a vylezly mi stejné výsledky, jako na normálním gůglu (není divu) Když teda znáte přímo název novin, najít se to dá, jinak ne, ani mi to neukázalo třeba seznam nějakých indických, nebo podobně.

Milan ze Zahrady Čech
17. 4. 2023 13:37
Odpovědět  Markýza

Přece v tom řádku pod článkem, co tam je počet komentářů nahoře pod rámečkem co se do něj píšou přís-erky, tak vpravo jsou nějaký dvě čmodrchy a vedle “od nejstaršího” a vedle toho taková trojúhelníková šipka. Tak na tu si klikněte, vyjede rámeček, a na tam si klikněte na “nejnovější” a přeřadí se to a nemusíte rolovat až dolů.
Jo, jsou to kurwy. Dřív jsem napsal třeba “média turecko” a vyplesklo se mi tam “turecká média – ministerstvo zahr… atd.” a když jsem si na klik, tak tam byly odkazy přímo na jejich deníky a týdeníky, stačilo kliknout. Tak jsem si ve wordu utvořil složku a tam si ukládal jejich internetový adresy. Tak teď abych si je chránil jako oko v hlavě, protože to vládní šmejdi až na německo zaškubli a to hledání přes název je moc pracný. A pak – jak já můžu vědět název nějakýho pšonskýho nebo australskýho deníku, žejo. Zrovna ty australský jsem si já vůl nedávno vymáznul, že se mi zdálo, že už toho mám nějak moc. Tak teď se na ně už nedostanu. Ach jo.
Postupně jsem vyzkoušel různý prohlížeče, včetně modzily, ale nakonec jsem zahnízdil na googlu a nastavil si ho u obou PC jako hlavní, nejen kvůli tomu překladači.

Markýza
17. 4. 2023 14:03

Mám, díky.
No právě – já třeba vím jen Hindustan Times, nebo Al Jazeeru. Ale lepší, než drátem do voka .
To máme dnes pěkně, co?

Milan ze Zahrady Čech
17. 4. 2023 14:04

Ta možnost kurzívy, ztučnění, obrázky atd… zmizela všem. Nejspíš sem-iho práce – já ho radši vypomlčkoval, sychr má nějak porychtovaný aby de-bil na jeho jméno zareagoval a dal mu hlášku – , páč je krom fanatika atd. také progr-amátor, žejo. Ale existuje na to nějaká finta, akorát mi nestojí za to se po tom pídit. Až budete mít náladu, tak si schválně najeďte na chrome a zadejte tam třeba tenhle odkaz: https://www.politnavigator.net/vse-novosti-za-segodnya , nebo: https://alternatio.org/events/all a budete vědět co se vrbí u moskalů.
Nebo – ale já to šoupnu dolů, aby to zas nebylo “schvaluje se”.

Milan ze Zahrady Čech
17. 4. 2023 14:04

nebo tenhle francouzkej – ten vydává “mezinárodní výbor čtvrté internasionály”, tedy pohrobci trockistů, což tedy je vskutku pr-del, jakej má ten zmetek tuhej kořínek https://www.wsws.org/fr a až se vám to vypleskne, tak si klikněte pravou klapkou. Měl by tam vyskočit ten rámeček, co je v něm to “přeložit do jazyka čeština” a přeložií se celej text, a už můžete jukat na svět očima pohrobků agenta pana Globálního. Takže tak.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
17. 4. 2023 17:25

No to mám teda lepší věci na práci, než si číst trockisty! 😀 Ale moskalové mě zajímají, to se mrknu, díky. Já budu ráda, když se mi povede trochu počochnit tu zanedbanou zahradu. Už mi tam leccos přerůstá; nakoupila jsem si stroje pro dámskou ručku, ale že by se mi chtělo, to se mi pořád nějak nechce.