blog

K čemu nám ten náš režim vlastně je? Komentář Štěpána Chába

Devadesátá léta, promarněný čas, který měl a mohl nastartovat naši zemi. Četl jsem na Seznam Zprávách krátký rozhovor s lékařkou z brněnské stomatologické pohotovosti. Pravila, že 50 % lidí pohotovost zneužívá. A já si u toho řekl, že naše republika už brousí dno. Morální dno, mravní dno, ekonomické dno, o politickém dně nemluvě. Vzal jsem si papír a začal si dělat poznámky. A čárky.

Slova lékařky na stomatologické pohotovosti byla fascinující. „Roli sehrávají peníze, někteří na ošetření nemají. Soukromé a dražší kliniky samozřejmě pacienty berou. Pro někoho je ale jejich ošetření drahé, tak prostě využije pohotovost,“ pravila stomatoložka a dodala, že 50 % pacientů pohotovost zneužívá. Nemají na zubaře peníze, nemohou zubaře najít, ale vina je na jejich straně. Zneužívají pohotovost. Jen by mě zajímalo, jak je možné, že za komunismu to šlo. Zubaři byli, člověk si na zákrok nemusel brát půjčku.

Fascinuje mě otázka zemědělské produkce. Když onehdá Okamurova SPD přišla s tím, že by se měly určit základní zemědělské produkty a u nich nakázat potravinovým řetězcům povinný nákup a prodej z české produkce, strhla se bouře. Národovec Okamura, konkurence, kvalita, tržní principy, nepřipadá v úvahu. Ale u toho mě napadá, že západní zemědělci mají díky své politice a výjimkám přebytky, my povinně nedostatek, který nahrazujeme čím? No nákupem západních přebytků. Za komunismu jsme byli v základních potravinách nejen soběstační, ale také jsme vyváželi. Teď to nejde. V čem konkrétně je to lepší? V čem je to lepší? Kde je ta byznysová zásada win-win?

Tlustý německý zadek zasedl naši republiku a nutí ji do konkurování jediným, levnou prací. Proto politici s radostí volají po tom, že k nám máme dotáhnout desítky tisíc nekvalifikované pracovní síly ze zahraničí. Ty agenturní Mongoly, kteří budou pracovat za minimum. Abychom mohli konkurovat ještě nižší cenou. Nezájem, že je to pro republiku a její budoucnost naprosto slepá cesta, která povede jen k ještě horšímu postavení naší země, sloužíme Německu do roztrhání státního rozpočtu. Proč? V čem je tohle lepší než komunismus, kdy jsme tu měli obrovský průmysl a výrobu, která z nás dělala zemi s finálními produkty, ne pouze subdodavatelskou montovnu s agenturními Mongoly? Nedává to smysl.

Ještě teď vyjeveně zírám na frašku kolem dostavby Dukovan. Jak dlouho už se mluví o dostavbě Dukovan? Patnáct let? Komunisté jadernou elektrárnu Dukovany se čtyřmi reaktory i s projektováním plánů stihli postavit na zelené louce za třináct let. My o dostavbě jednoho reaktoru meleme patnáct let. A když je konečně, konečně zahájený tendr, přijde vláda s tím, že nechce jeden reaktor, ale rovnou čtyři. Načež oznámí, že nemá potuchy, kde na to vezme. Takže se stavět vlastně nebude. Nebo vznikne jen projekt za pár miliard, aby se z toho pak vycouvalo. A pokud se couvat nebude, první fungl nový reaktor by mohl stát za nějakých 25 let. Do toho se ale na povel odevzdáváme snům o zelené budoucnosti a do tří let chceme zavřít všechny uhelné elektrárny (které nám tu postavili komunisté za minulého režimu), ale náhradu nemáme. Prostě nemáme. V čem je tohle lepší?

S tím souvisí nyní bankrotující Huť Liberty. Ta je v rukou indických miliardářů, kteří z hutě nahonem stahují poslední peníze, než to v Moravskoslezském kraji nechají zcela kleknout. Další páteřní odvětví české ekonomiky mizí v propadlišti naší až dechberoucí neschopnosti. Další dědictví komunismu, které jsme nechali nejdřív padnout do rukou zahraničního kapitálu, aby ten se na bohatství naší země pěkně nažral, pak, vytunelované, necháme padnout celý průmysl. Zahraniční miliardáři a spekulanti si nahrabali. Nám nezbude nic. Jen torzo dříve solidního a zásadního průmyslu. V čem je tohle lepší než komunismus? V čem konkrétně?

Co chlouba českého průmyslu Škoda Auto? Stala se odkladištěm německých omylů a neúspěchů a spěje postupně k zániku. 

Našemu pediatrovi už táhne na sedmdesát. Odkojil ve své ordinaci jako miminko už mě. Teď jsme mu na hrb naházeli všechny naše potomky. Je to vitální pán, vypadá pořád jako junák. Ale až odejde do důchodu, nebo na věčnost, nikdo ho nenahradí. To samé zubaři, kteří tu už teď nejsou. A těch pár, kteří neberou, přesluhují a slouží i v důchodových letech. I ti brzy odejdou. Je to takové pěkné dědictví po komunismu. Lékařská péče byla zajištěná všude. Ti lékaři, kteří se v našem kraji zaháčkovali za komunismu, tu také zůstali. Jenže dožívají, stárnou, odchází. Po českých zemích si to nešpacírovali spekulanti typu Romana Šmuclera, kteří z části obyvatel ČR v tom našem kapitalismu po česku udělali bezzubce. V čem je to, do prkenný vohrady, lepší než komunismus?

Proklaté králíkárny. Panelová sídliště. Věra Chytilová o sídlištích natočila svůj film Panelstory. V intelektuálských kruzích je sídliště synonymem pro králíkárnu, jak pravil Václav Havel. Ale pohrdané králíkárny tu ve velkém stavěli komunisté. Ale díky sídlištím mají lidé kde bydlet a o volné byty se perou za doslova astronomické ceny. Náš režim? Tak znepříjemnil a znesnadnil výstavbu, že dosáhl jediného. Ceny rostou o to víc. A lidé na bydlení nemají a tak nezakládají rodiny. V čem je to prakticky znemožnění výstavby lepší než za komunismu? My tak nalepit na panel postavený za komunismu polystyrén a tvářit se ekologicky. Dál jsme nedorostli.

Och, jak vedeme tu společnost ke štěstí a spokojenosti. „Zadlužení Čechů v roce 2023 vzrostlo meziročně o pět procent na 3,31 bilionu korun. Zvedl se také objem dluhu ohroženého nesplácením o 6,2 % na 29,5 miliardy korun,“ informovala TV Nova. Rekordní zadlužení, rekordní ohrožení novými exekucemi. To vypadá jako plán na rozvoj společnosti směrem do háje zelenýho. Čísla zadlužení jsou strašlivá, děsivá, kocovina po nich bude k nepřežití. Co dělat, když se z dluhu stal nemravný kšeft.

Za komunismu musel člověk žádat o úvěr, musel pro to mít sakra důvody. Nedávno jsem řešil s bankou chybu při jejich aktualizaci systému, která mi znemožnila manipulovat s penězi na účtu. Během desetiminutového hovoru mě operátorka nutila třikrát, abych si půjčil. Na cokoliv, hned, proboha, operátorka má z každé nové půjčky body do ohodnocení. Půjč si, ty darebáku, ať mám na nájem, znělo v pozadí hovoru s operátorkou. To je na zvracení. Ona za to nemůže, ale ten systém, hamižný, nenažraný, který je schopný a ochotný člověka zadlužit na doživotí, je odporný. Nikdy nepovede ke štěstí společnosti. Jen k otroctví těla i duše. To je cíl? A o kolik je lepší, než všechny cíle za komunismu? Krká mě to. Pak koukám na ty rodiny vláčené kanálem prostřednictvím dluhu. Zírám překvapeně na ty stovky tisíc dětí, které se kvůli takovému systému vůbec nenarodily, protože tohle se nedá uplatit, zvládnout, přežít. Pohrdám takovým systémem.

Kromobyčejně zajímavý je pohled na úroveň „kultury“, která má mluvit o duši národa. A mluví o jediném. Jak se tu všichni nenávidíme, nechápeme, podvádíme. Kde jsou ti Werichové, Kopečtí, Hrušínští, Sováci, Zázvorkové, Horníčkové, Menšíkové? Kde jsou ti Formanové, Chytilové, Jirešové, Pojarové, Herzové, Trnkové, Zemanové? Kam se poděl kumšt české kultury, té kdysi tak nápadité, zajímavé, chytlavé, moudré, hluboké? Kam to v tom našem kapitalismu zmizelo? To si vystačíme s tím, že kulturu, tu duši národa, teď ukazují rodinné komedie bez nápadu, bez myšlenky, pouze s hlubokými dekolty a mělkými zápletkami? Kam to zmizelo? Vždyť za naši kulturu už se dá jen intenzivně stydět. Osobnosti kultury z drtivé většiny nahradily plytké loutky progresivní levice, které kdákají přesně tak, jak se to má dělat. O kolik je naše kultura lepší než za komunismu? Kam přesně jsme se posunuli a bylo to skutečně dopředu?

Už mě unavuje sledovat jak jdeme permanentně dolů, do role podřízenosti. Vadí mi ta lokajská tupost, kterou politická „elita“ předvádí celých třicet let od sametu, kdy devadesátkový sen o tom, že republiku zvedneme z bahna minulého režimu a dovedeme ji do pozice tygra Evropy i světa, se změnil na ještě větší potápění se v bahně jakési beztvaré nijakosti. Znormalizované eurobudoucnosti.

Možná ta naše forma kapitalismu vede k jisté nenažranosti malé skupiny lidí, která následně ústí do chudoby celku. V čem je to lepší než komunismus před rokem 1989?

Já, bytostný demokrat, pro kterého je svoboda první v žebříčku hodnot společnosti, se ptám, proč jsme to tak strašně podělali.

Dodatek: Vím o negativech komunismu. O těch se mluví horem dolem. Pozitiva se záměrně nezmiňují, obcházejí, přitom z těch pozitiv žijeme doposud. Kdyby se sesul náš režim a nastal nový, nejsem si jistý, jaká pozitiva by v něm šlo zpětně hledat. Veškerá hodnota republiky v rukou zahraničí? Ti nemnozí miliardáři, kteří by okamžitě stáhli svůj kapitál za hranice? Miliony exekucí? Nesplatitelný státní dluh? Zlikvidovaný průmysl? Zdravotnictví, které se chýlí ke kolapsu, protože doktoři prostě nebudou? Jaké hodnoty bychom v novém režimu při pohledu na ten nynější viděli? Pokud by nový režim samozřejmě nebyl ale naprostá totalita. To pak je ale lepší život i po krk v septiku. Tohle, tohle předáváme svým dětem. Ať už se režim změní, nebo ne. Depresivní pohled na realitu. A to jsem rozhodně nevyjmenoval všechny průšvihy naší doby. 

Zdroje: Seznam Zprávy, Novinky, TV Nova, CNN Prima News, Aktuálně


pod čarou z emailu

Prodali jsme téměř vše co mělo cenu,….

sdílet na

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
25. 2. 2024 21:21
Ohodnotit příspěvek :
     

že se zhroutí všechny pilíře státu ČR, čekal málokdo,…. a největší díl nese prohnilá justice mimořádně dobře placená za zprošťování politických zločinců vlastizrádců a hyen politické moci!!! Proč není odsouzený Novotný z Řeporyjí,

dnes ministr Dvořák napadne SPD jako fašistickou stranu v OVM a redaktor mlčí, ….. rozklad ČR na všech úrovních, Vondra označí Jandejska za …… a nikdo jej z kandidátky EU neodvolá……??? Prokáže justice ČR opět svoji prohnilost, pokud budou podány žaloby za pomluvy veřejnými činiteli???
Budeme-li mlčet, potom rozklad ČR nelze zastavit!!!!!!!!!!

ijn
25. 2. 2024 23:24
Odpovědět  ijn

Je-li česká vláda hlavním hybatelem destrukce české ekonomiky viz postoj vlády ČR k Liberty Ostrava a.s., a neumí v rámci strategického a zbrojního průmyslu neprodleně převzít a výrobu obnovit, tak musí KOVO ODBORY vyhlásit

GENERÁLNÍSTÁVKU KOVO ODBORŮ + ZEMĚDĚLCI + ZPRACOVATELÉ +…….a k významu strojírenství ČR, k výběru daní vládě sdělit:

PODEJTE FIALO DEMISI CELÉ VLÁDY ČR…..!!!

Pravdomluvny
26. 2. 2024 06:18
Odpovědět  ijn

Generální stávka měla být dávno!!!!!
Jenže to by odborům nesměl šéfovat Středula, který pětidemoliční vlastizradu podporuje!!!!☠️

Francin
26. 2. 2024 06:27
Odpovědět  Pravdomluvny

Nepochopitelně, jak tento “slizký had” může být stále v celé odborů a úspěšně je stále uspávat k nečinnosti.

Joe Arp
26. 2. 2024 10:57
Odpovědět  Francin

Tak většina odborových předáků v podnicích dřepí na dvou židlích, sedí v správních radách firem a vlastní balíky akcií, to se to ovšem blbě bojuje za proletariát, kapitalista se po hadráku “nezakecal”, jako lůza!

Pavel
27. 2. 2024 10:02
Odpovědět  Joe Arp

Přesně!! Tak to je!!

Pravdomluvny
26. 2. 2024 16:07
Odpovědět  Francin

Bohužel, může 🙄

Pavel
27. 2. 2024 10:01
Odpovědět  Francin

Naopak, naprosto pochopitelné, nikde jsem nezaznamenal jediný hlas některé odborové základní organizace aby Středula vypadnul od vesla. Všichni jak ovce čumí a bečí štěstím, že je tenhle prozápadní šmejd a klaun řídí do propasti.

Slovan
26. 2. 2024 08:44
Odpovědět  Pravdomluvny

Ten Středula má tu svoji křivotu přilepenou nas tlamě, ten kdo se na něj podívá muší hned vidět lumpa. Na stavbu a k míchačce.

Pravdomluvny
26. 2. 2024 16:08
Odpovědět  Slovan

Jemu by stačila lopata, umlátil by se sám….k potěšení většiny národa 🤓

Pavel
27. 2. 2024 10:04
Odpovědět  Slovan

Tak ho tam zkus dostat k tý míchčce. Jsi v odborech? Tak máš právo tuto akci rozjet, dej se do toho!! A brzo je z Tebe bezdomovec, tahle demokracie má páky jak každýho kdo vybočí z jejich linie klackem dostat zpátky.

Pavel
27. 2. 2024 09:59
Odpovědět  Pravdomluvny

Další pindy, jako za demenci většiny může Středula, západní agent nastrčený k provádění úkolů? Ne, za to nemůže Středula, to si otroci dělají sami, sami nechtějí nic změnit, pro většinu je důležitý, že se soused nebo kamarád má jen o trochu hůře než oni. To jim stačí ke štěstí a držení huby. Ale že jsou další na řadě, to dementovi nikdy nedojde, možná až když už ta situace je. A pak čumí a chce změnu, kterou za něj má někdo vybojovat. Kdo? Když ne on sám. Hrozná doba a hrozný myšlení otroků.

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 10:20
Odpovědět  ijn

ijn- to je ale stav od roku 90. Tito současní škůdci zemští ten rozvrat pouze dokončují. Chápejme to tak jak máme.

Pavel
27. 2. 2024 10:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

Co Vendysflaška s Čalfou a pak Klaus a jeho klika rozjeli nemá nikdo šanci zabrzdit. Kára se řítí z kopce a holt se to možná někdy převrátí a rozsype samo, kára horem kolama dál nejede. Nám dědkům to může být fuk, hrozné to bude pro součastníky ve věku 25-45, to jsou ti co nesou největší podíl viny, čumí, bečí a všemožně vlastní zkázu podporují. A vnoučata? Chudinky nebohý, čeká je život v jeskyních bez elektřiny i těch přiblblých Iphonů.

Pavel
27. 2. 2024 09:55
Odpovědět  ijn

Mě jen udivuje co tady slintáte, proč by měli dávat demisi, nic a nikdo je k tomu nenutí. A co i kdyby, nastoupí další klaun z ANO a pošle další várku svých dobrodruhů do Bruselu aby nám utáhli ještě víc oprátku. Tyhle diskuse jsou o ničem, žvásty, žádné partyzánské hnutí z toho nevznikne a školství, zdravotnictví, doprava už stejně z hrobu nevylezou. Koráb na jehož palubě se tancuje, jde ke dnu.

Albi
25. 2. 2024 21:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Za komunismu musel člověk žádat o úvěr, musel pro to mít sakra důvody“.

Ale hlavně, banka resp. spořitelna (byla jen jedna) si pohlídala, aby žadatel byl schopen plati a zaplatit! Jinak na oůjčku mohl zapomenout.
Natož aby stát nechal lichváře řádit bez kontroly a bez trestu.

I lichvář chce profitovat a kde a koho může tak snadno a beztrestně okrádat?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pravdomluvny
25. 2. 2024 21:47
Odpovědět  Albi

Za socialismu, komunismus tu nikdy nebyl.

Tupý hulvát
26. 2. 2024 07:55
Odpovědět  Albi

Žádné důvody k tomu nepotřeboval, jen výše byly podle účelu a žadatel musel prokázat,že je schopen splácet.

Bivoj
25. 2. 2024 21:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale máme banány. A taky hajzlpapír, jednovrstvý, dvojvrstvý, třívrstvý, čtyřvrstvý, bílý, růžový, žlutý, parfémovaný i napuštěný zklidňujícím balzámem. To je velký krok vpřed, to dřív musel stačit Harmasan. 😁

Albi
25. 2. 2024 23:06
Odpovědět  Bivoj

Co banány, co hajzlpapír – my k tommu budeme mít ještě něco fajnovějšího.
Vadné americké stíhačky, to hned tak někdo mít nebude. Časem jejich hodnota jistě několikanásobně stoupne.
(Podobně jako známky s unikátní vadou – vím jen z doslechu, filatelistka nejsem).

Na nedávném slyšení ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu skupina expertů uvedla, že americká vojensko-průmyslová základna je v hluboké krizi.

…Pentagon se přitom vůbec neznepokojuje neschopností (nebo neochotou) společnosti Lockheed Martin odstranit četné konstrukční vady F-35, které se již staly terčem posměchu…. …Přesto koncern nadále vyrábí vadné stíhačky…

https://www.novarepublika.cz/2024/02/americky-vpk-neni-baron-munchhausen-protoze-se-nemuze-dostat-z-krizove-baziny-krize-americke-vojenske-a-prumyslove-zakladny-se-prohlubuje

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdendulka
26. 2. 2024 10:31
Odpovědět  Albi

…a proč by je nevyráběl, když se vždycky najdou blbci, co si je koupí… ???

zdendulka
26. 2. 2024 10:29
Odpovědět  Bivoj

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

unor 2022
25. 2. 2024 21:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to tak.
Clanek jako pekne velky soubor neprijemnych pravd.
Bude to trvat generace dat to do poradku.
Tedy pokud Rusko na Ukrajine zvitezi a beh evropskych dejin se zvrati. Jinak je Ceska republika bez budoucnosti.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lékořice
26. 2. 2024 06:13
Odpovědět  unor 2022

Při převratu v 89. byla velká podpora ze strany KoZa a USA, bez níž by to naši “Kavárníci” nezvládli.
O koho však je se možné opřít v dnešní době?

zdendulka
26. 2. 2024 10:33
Odpovědět  Lékořice

Dobrá otázka….. a na tom to nejspíš vázne…..

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 10:23
Odpovědět  unor 2022

Řekl jste to absolutně přesně a nejlépe ze všech. Článek je opravdu soubor nepříjemných pravd. Ale je dobře, že takto zazněly. Další komenty jsou již zbytečné.

petr
26. 2. 2024 15:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Komunistům se pořád předhazuje znárodnění, co ale měli dělat aby vybudovali republiku do takové podoby jako byla v roce 1989? Republiku převzali po válce s totálně zdevastovaným průmyslem našimi DRAHÝMI spojenci na konci války. Pokud by chtěl někdo znovu obnovit naše hospodářství nezbylo by mu zase nic jiného než veškerý průmysl znovu znárodnit a vyrvat z rukou nenažraného západního kapitálu.

Tupý hulvát
26. 2. 2024 08:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Je tady malý problémek,většina obyvatel si to zřejmě nemyslí,tvrdí,že se má dobře.Sečtěte si voliče pětikoalice,ANO a většiny těch pofidérních stran jako ČSSD,ta druhá socdem,takové ty Šlachty,Pravé cesty,Trikolóra atd.Ti všichni jsou jedna parta a s nimi se nic nezmění.
Žádná cesta a naděje neexistuje,národ nejde vyměnit.

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 10:30
Odpovědět  Tupý hulvát

V tom máte pravdu vy. Ano, národ nejde vyměnit. Ta nemyslící většina spokojená se svým otroctvím ke skutečné kvalitní změně nepřispěje. Dokud si budou moci kopnout do socíku, bude jejich dušička blažená. Neboť zrovna ten socík jim kupříkladu umožnil bydlet a dát dětem kvalitní vzdělání. Ale to je na jiné povídání.

skeptik
26. 2. 2024 13:13
Odpovědět  Tupý hulvát

Problémem nikdy nebyli voliči ČSSD ani hnutí ANO.

https://www.spisovatelskelisty.cz/stanislav-hudsky/ktery-ministr-financi-nejvic-zadluzil-cr/

když jsem viděl, jak se někteří invalidní důchodci a obyčejné zdravotní sestry radují nad tím, že prohrál Babiš a komunisté, dal jsem za pravdu ještě dalšímu citátu, který jsem si přečetl na internetu o tom, jak se pozůstalí radují na vlastním pohřbu. Všechny tyto a podobné výroky mají podobný smysl a obsah, totiž poukazují na to, že objektivně vzato většina voličů koalice Spolu i PirStanu volila v rozporu se svými zájmy.

Když milionář volí levici, jde o extravagantní rozmar, když však chudák volí pravici jde o krystalickou hloupost.“

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 10:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Bravo Štěpáne, po dlouhé době někdo mluví upřímně co se s námi stalo a nemá zájem pouze špinit předcházející systém. My jsme si měli vzít to vše dobré co měla předcházející společnost ze socíku a použít to pro společnost novou. Ale nenávistníci socíku, kteří si nevidí ani na špičku nosu a kteří chtěli to bohatství socialismu převést do svých bezedných kapes to nemohli dopustit. A národ jim v tom bohužel nezabránil. Proto jsme dopadli, jak jsme dopadli.

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 10:17
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kdo měl zájem na likvidaci socíku víme moc dobře. Nu a lid jim udělal křoví. Já tam tedy necinkal, protože aktéři převratu se mi nepozdávali, ale to je teď jedno.

petr
26. 2. 2024 15:12
Odpovědět  Pavel z Moravy

Takových nás bylo víc, jenže Pražáci naproti nám vesnickým balíkům měli plno peněz a nemohli si za to koupit západní šunt. Kolega z našeho stavebního podniku měl stavební skupinu v Praze, tudíž když já se zmohl na Š 110 on měl Favorita a vozil samizdat . Jako podnikový předseda KSČ hned 17.11.1989 položil stranickou knížku . O tom to bylo nenažranost a prospěchářství dovolilo tento marasmus.

Pavel z Moravy
26. 2. 2024 16:50
Odpovědět  petr

Tak máte naprostou pravdu. Do strany přišla spousta prospěchářů a tudíž to tak dopadlo. Myslím, že přestala fungovat kvalitní kontrola přijímaných členů. Tak nějak to dopadne když se chce kvantita. Ale i tak socialismus pracoval pro lidi. To se nedá popřít. Je zbytečné cokoliv dodávat.

Gales
26. 2. 2024 10:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Správně nas*anej Slovák. Tleskám.- https://www.youtube.com/watch?v=1rCyy_KiJn0

zdendulka
26. 2. 2024 10:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Když se to takhle shrne, je to otřesné….. protože nesmírně pravdivé…..

skeptik
26. 2. 2024 13:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Před rokem 1989 nebyl komunismus nýbrž socialismus.
Dnes to vidím tak, že jediným podstatným negativem socialismu byla nemožnost přijít k velkému majetku bezskrupulózním hamižným jedincům.