politika

Putin vystoupil na Valném shromáždění OSN. Bezplatná vakcína, spolupráce a zrušení sankcí: hlavní poselství ruského prezidenta

Ruský prezident nahrál video zprávu pro členy OSN.

Kvůli pandemii koronaviru se zasedání OSN na vysoké úrovni konalo ve video formátu. 

Jako většina představitelů jiných zemí Vladimir Putin předem zaznamenal patnáctiminutový projev, ve kterém hovořil o hlavních, podle jeho názoru, světových problémech:
boji proti pandemii COVID-19, nelegitimních sankcích a otázkách přepisování historie. 

Přepis projevu ruského vůdce byl zveřejněn na  webových stránkách  Kremlu.

Putin nazval Chartu OSN základem mezinárodního práva

Ruský prezident poznamenal, že v roce 2020 svět oslavil dvě důležitá data – 75. výročí konce druhé světové války a 75. výročí vzniku OSN. To vše podle Putina umožnilo vytvořit nový světový řád.

“Jeho bezpodmínečným základem byla Charta OSN, která dodnes zůstává hlavním zdrojem mezinárodního práva,” uvedl.

Prezident vyzval k zachování práva veta v Radě bezpečnosti pro jaderné mocnosti

„Naše logika spočívá v tom, že Rada bezpečnosti [OSN] by měla plněji zohledňovat zájmy všech zemí, veškerou rozmanitost jejich postojů, založenou na principu co nejširšího souhlasu států, ale zároveň, stejně jako dříve, sloužit jako klíčový článek v globálním systému správy, který nelze zajistit bez zachování práva veta stálých členů Rady bezpečnosti “.

Podle něj toto právo pěti vítězných jaderných mocností stále odráží skutečnou „vojensko-politickou rovnováhu“. Nástroj, jako je veto, stále funguje, řekl Putin.

A co je nejdůležitější, jedná se o naprosto nezbytný a jedinečný nástroj, který neumožňuje jednostranné akce plné přímých vojenských střetů největších států, umožňuje hledat kompromis nebo se alespoň vyvarovat rozhodnutí, která jsou pro ostatní kategoricky nepřijatelná, jednat v rámci mezinárodního práva a ne ve vratkých podmínkách, šedé zóny svévole a nelegitimnosti.

A jak ukazuje diplomatická praxe, tento nástroj funguje na rozdíl od smutné zkušenosti předválečné Společnosti národů s jejími nekonečnými rozhovory, prohlášeními bez mechanismů skutečných akcí, bez práva států a národů v potížích pomáhat a chránit.

Putin znovu odsoudil pokusy o přepsání historie

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že pokusy svévolně interpretovat příčiny, průběh a výsledky druhé světové války nejsou jen zločinem proti paměti bojovníků proti nacismu, ale také zničující ranou pro základy poválečného světového řádu.

Ruský vůdce zdůraznil, že „zapomenout na poučení z historie je krátkozraké a nesmírně nezodpovědné“. 
Podle něj – překrucovat řešení konferencí spojenců a Norimberského tribunálu je obzvláště nebezpečné v podmínkách „když je vážně testována globální stabilita“.

„Když se systém kontroly zbraní zhoršují, regionální konflikty neustupují a hrozby terorismu, organizovaného zločinu a obchodu s drogami se stupňují, “ vysvětlil.

Zpolitizované pokusy svévolně interpretovat historii druhé světové války se stávají úderem do základů poválečného světového řádu.

Ruský vůdce navrhl v souvislosti s pandemií vytvořit „zelené koridory“ a zrušit sankce

Putin vyzval k „očištění“ světového obchodu od nelegitimních sankcí.

Prezident připomněl ruskou iniciativu na vytvoření „zelených koridorů“, které budou zbaveny obchodních válek a sankcí. Jedná se především o základní zboží, jídlo, léky a osobní ochranné prostředky.

Poznamenal, že právě zbavení se „nelegitimních sankcí“ se může stát základem pro obnovení globálního ekonomického růstu po pandemii a snížení nezaměstnanosti.

“Odborníci musí ještě plně posoudit rozsah sociálně-ekonomického šoku spojeného s epidemií a všechny její dlouhodobé důsledky,” uvedl Putin. – Je však již zřejmé, že obnovení globální ekonomiky bude trvat dlouho. 
Navíc již vyzkoušená protikrizová opatření nebudou vždy fungovat “. 

Vypracování nových nestandardních opatření je jedním z hlavních cílů OSN, uvedl prezident.

Ruský vůdce na 75. zasedání Valného shromáždění OSN zdůraznil, že pandemie COVID-19 zasáhla miliony lidí a vyžádala si stovky tisíc životů.

Abychom se dostali z krize způsobené pandemií COVID-19, jsou zapotřebí nová nestandardní řešení, uvedl Putin. Země je budou moci vypracovat pouze společně, zdůraznil šéf Ruské federace.

„A obecně by očištění, osvobození světového obchodu od překážek, zákazů, omezení, nelegitimních sankcí, mohlo být dobrou pomocí k obnovení globálního růstu, snížení nezaměstnanosti, “ uvedl Putin a zdůraznil, že posláním politiky je připravit cestu obchodu, spravedlivé soutěži a společné projekty.

“Právě tato myšlenka vysoce kvalitního integračního růstu, „integrace integrací“, je zakotvena v ruské iniciativě za vytvoření většího euroasijského partnerství za účasti všech asijských a evropských zemí bez výjimky. Je to čistě pragmatické a nyní se stává ještě relevantnějším”.

Putin nabídl OSN vakcínu “Sputnik-V” zdarma

Prezident řekl členům OSN, že v Rusku rychle vyvíjeli řadu testovacích souprav a léků pro detekci a léčbu koronaviru, a poté zaregistrovali první vakcínu na světě s názvem “Sputnik-V”.

“Rusko je připraveno poskytnout OSN veškerou potřebnou kvalifikovanou pomoc, zejména nabízíme bezplatné poskytnutí naší vakcíny pro dobrovolné očkování zaměstnanců Organizace a jejích divizí,”
uvedl Putin. 

Poznamenal, že takové žádosti ze strany OSN již ruská strana obdržela.

Rusko má zájem na posílení kapacity Světové zdravotnické organizace (WHO). Toto prohlášení učinil ruský prezident Vladimir Putin během svého projevu na 75. zasedání Valného shromáždění OSN.

„Taková práce již začala a Rusko se tím bude nejvíce zajímat, “ řekl Putin.

Podle něj je Rusko otevřené a zavázané k partnerství s dalšími zeměmi a sdílí své zkušenosti s bojem proti koronaviru.

„V tomto ohledu se ujímáme iniciativy, abychom v blízké budoucnosti uspořádali online konferenci na vysoké úrovni za účasti států, které mají zájem o spolupráci při vytváření vakcín proti koronaviru,“ dodal Putin.

Hlava ruského státu zdůraznila, že nyní je nutné využít všech kapacit globálního farmaceutického průmyslu, abychom v dohledné budoucnosti zajistili volný přístup k očkování pro občany všech států.

Ruský vůdce prosazoval prodloužení raketové smlouvy se Spojenými státy. Rozšíření smlouvy START označil za otázku nejvyšší priority

„Prioritní otázkou, která se může a musí být vyřešena rychle a operativně, je samozřejmě prodloužení Smlouvy Ruska a Spojených států o strategických útočných zbraních, která vyprší v únoru 2021, což je velmi brzy. 
Vedeme tato jednání s našimi americkými partnery,“
řekl Putin.

“Při nasazování nových raketových systémů počítáme se vzájemnou zdrženlivostí. Dodám, že od loňského roku – chci to zdůraznit – od loňského roku Rusko již vyhlásilo moratorium na rozmístění pozemních raket středního a kratšího dosahu v Evropě a dalších regionech světa, pokud se USA těchto opatření zdrží. Bohužel jsme zatím neslyšeli reakci na náš návrh ani od našich amerických partnerů, ani od jejich spojenců,“
uvedl Putin

Podle prezidenta Rusko vyvine veškeré úsilí k zajištění strategické stability ve světě a bude také podporovat „mírové, politické a diplomatické řešení regionálních krizí a konfliktů“.

Prezident vyzval nedopustit vznik zbraní ve vesmíru

Rusko podle Putina vyvíjí iniciativu k uzavření dohody, která by ze zákona ukládala všem předním kosmickým mocnostem povinnost dodržovat zákaz umístění zbraní ve vesmíru, jakož i „použití síly nebo hrozbu silou“ ve vztahu k vesmírným objektům.

“Přeji všem lidem na planetě mír a prosperitu,” uzavřel Putin svůj projev.

https://bit.ly/35UL93z

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Františe
23. 9. 2020 13:21

Je to světový politik.