Po fiasku v Afghánistánu NATO musí dokázat, že stále žije

Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v článku pro “19Fortyfive” odhalil plán udeřit na ruské pozice v postsovětském prostoru.

Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton řekl, že po fiasku v Afghánistánu musí NATO dokázat, že je stále naživu. K tomu může využít Rusko tím, že zinscenuje úder na takzvanou šedou zónu.

Bolton v článku pro “19Fortyfive” označil země ležící na východ od bloku NATO za šedou zónu: Ukrajinu, Moldavsko, Bělorusko, Zakavkazské republiky – tedy Gruzii, Ázerbájdžán, Arménii. 

Exporadce amerického prezidenta je přesvědčen, že cílem Moskvy je tyto státy ovlivnit. A Západ není schopen se na těchto územích Rusku postavit.

Neschopnost Západu odolat Rusku v těchto regionech ukazuje jeho krátkozrakost, řekl expert.

“Zvýšení vojenské pomoci Ukrajině, zablokování Nord Streamu 2, bojkot ruské ropy a další diplomatické a ekonomické sankce jsou oprávněná opatření, ale nestačí,” citovala Boltona RIA Novosti.

Podle jeho názoru by měly Spojené státy a NATO jako celek přejít do ofenzívy, k útočným akcím:

začít rozplétat „zamrzlé konflikty“ postsovětského prostoru a odstraňovat další překážky, které brání zemím „šedé zóny“ vstoupit do Severoatlantická aliance. 

Jako příklad uvedl situaci s Podněstřím a Moldavskem. 

Bolton navíc vyzval věnovat pozornost problémům Abcházie a Jižní Osetie. Americký politik naznačil, že všechny tyto konflikty pomohou odvést pozornost Moskvy od Ukrajiny.

Exporadce amerického prezidenta se domnívá, že NATO by mělo jasně definovat, které státy „šedé zóny“ se již vážně hlásí ke členství v alianci, aby vliv Ruska na tyto státy oslabilo. Moskvě se musí jednoznačně sdělit záměry Západu v regionu a jeho vůli dosáhnout svých cílů.

Bolton zdůraznil, že po fiasku v Afghánistánu musí NATO prokázat, že je stále naživu. Proto musí aliance jasně demonstrovat Moskvě své záměry v šedé zóně.

https://bit.ly/313aKqz
https://bit.ly/3leQx8i

sdíletj na