politika

Patrick Poppel: Morální dvojí metr Západu

Konflikt na Ukrajině a situace na Blízkém východě jsou v současnosti dvě největší geopolitická ohniska na světě. O vývoji a aktuálním průběhu těchto konfliktů denně informují média. Průběh bojů na Ukrajině je analyzován stejně podrobně jako každá bitva v Palestině.

Ale u všech těchto informací, které se šíří v médiích, zaznamenáváme určitou tendenci.

„Záchrana rukojmích“ v Gaze s tisíci mrtvých civilistů je sebeobrana, ale ruská speciální vojenská operace a útoky na vojenské objekty s cílem svrhnout režim, který už 10 let dělostřelectvem ostřeluje vlastní obyvatelstvo na Donbasu, se nazývá agresivní válkou.

Takže můžete vidět, jak západní masmédia jasně uplatňují dva různé standardy. A můžeme to vidět nejen v médiích, ale i v politice.

Teprve poté, co se do vnějšího světa dostávalo stále více informací o utrpení Palestinců, se na Západě objevily kritické hlasy. Na začátku eskalace ale nikdo nepřemýšlel o napomenutí Izraele, dokonce ani o sankcích. Pro srovnání, Rusko je nejen sankcionováno ekonomicky, ale je dokonce vyloučeno z mezinárodních sportovních akcí.

Navzdory katastrofální humanitární situaci v Gaze se Západ brání použití sankcí proti Izraeli. Ale tohle chování západních politiků a médií není nové. Západ již dávno vyvinul svou vlastní strategii, zejména pokud jde o otázku lidských práv nebo civilních obětí ve válce.

Základem je samozřejmě arogance západního světa, který věří, že vždy jedná morálně správně. V důsledku toho všichni spojenci Západu vždy jednají morálně správně. Velmi dobrým příkladem byly Západem podporované diktatury v Latinské Americe a Africe, o jejichž zločinech média neinformovala. Občas došlo k malým skandálům, ale obecně byly tyto systémy vždy prezentovány jako dobré a důležité. Aby mohli bránit „demokracii“, jsou tito lidé oprávněni spolupracovat s diktátory a zločinci.

Stejná diskuse vzniká, pokud jde o otázku, zda je někdo terorista nebo bojovník za svobodu. Média mezi těmito dvěma pojmy velmi dobře žonglují.

Bojovník za ideologii Západu je hrdina, který chce osvobodit svou vlast; všichni ostatní bojovníci za svobodu jsou teroristé. Ve skutečnosti se metody prvních příliš neliší od druhých, a určitě by bylo objektivnější je všechny označit za stejné. Ale hodnocení je stále záměrně nastaveno tak, aby se vytvořila konkrétní nálada.

Zprávy o ukrajinském konfliktu a izraelské operaci v Gaze nám ukazuje i další aspekt.

To vede nejen k jednostranné prezentaci událostí, ale také ke konstrukci kolektivní viny.

Stejně jako byli všichni Rusové od roku 2022 považováni za zlo a hrozbu pro Západ, každý Palestinec se nyní stane potenciálním teroristou. Jedná se o velmi nebezpečný vývoj, protože může ospravedlnit represálie proti potenciálním hrozbám.

Tato hra je ale velmi nebezpečná, protože dnes se můžeme dostat k informacím i prostřednictvím alternativních médií. Dvojí metr Západu je stále viditelnější a historických příkladů přibývá a lze je snadno doložit. Výsledkem pro Evropu je opět rozdělená společnost.

Politici a osoby zodpovědné v médiích příliš málo tuší, jak se společnost vyvíjela. V současné době můžete v Evropě vidět jednu pravdu v televizi a novinách a druhou pravdu na internetu. To se týká událostí na Ukrajině i v Izraeli.

Tyto dvojí standardy západního mainstreamu jsou vnímány i mezinárodně a to také vede k velké ztrátě důvěry. Zejména v Africe a Asii si lidé pamatují podobné chování západních států za studené války. Pak se politika USA a EU v této otázce změnila.

Vzhledem k tomu, že v současnosti vliv Západu ve světě v důsledku různého geopolitického vývoje klesá, bude se situace nadále radikalizovat. Žijeme ve věku hybridních válek. Nepoužívají se zde jen skryté operace a ekonomické sankce, důležitou součástí je propaganda. A nejdůležitějším úkolem propagandy je vysvětlit lidem, kdo je dobrý a kdo zlý.

Dvojí standardy Západu jsou určeny pouze pro obyvatelstvo západních států. V jiných kulturách mají lidé úplně jiný pohled na situaci na Ukrajině a v Izraeli. Tato chybná politika tedy vede nejen k rozdělení západních společností, ale také k masivním globálním změnám.

Západ stále více ztrácí svou pověst na mezinárodní politické scéně.

Tato ztráta reputace bude v budoucnu další položkou na seznamu mnoha problémů Západu.

Patrick Poppel, odborník z Centra geostrategických studií (Bělehrad)

Zdroj: InfoBrics

https://infobrics.org/post/41079

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Slovák
29. 5. 2024 06:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Redakted na youtube vysla zo Zapadných medii, že za 51 dní vypukne WW3, a najneskôr do 5 mesiacov! V Istanbule rozzúrení mohamedáni zapalili Iztaelský konzulat, a v Gaze boli dve prestrelky medzi IDF a Egyptskou armadou s dvoma mŕtvymi Egypťanmi…V Irane sa vysetrovanie smrti prezidenta Raisiho a min.zahr.veci posuva smerom k Izraelu s USraelom v pozadí…Genocída Palestíncov pokracuje v Rafahu…Hútiovia Yemenu zapríčiňujú ekonomicky kolaps Izraela aj s Tureckým embargom na tovar do IzraelaHamas vypalil rakety na Tel Aviv, a ciní sa aj Hezbollah či Irackí šítsky bojovnici a USraelská ” CIA ambasada” je v Bagdade v pohotovosti… Izrael uz opustilo cez 700,000 židov, a 300,000 je mimo domovy v sever.Izraeli a kibucoch pri Gaze…Iskrahell prehráva na mnohích frontoch a Benzion Miliekowski, aka ” Netanyahu” zúri, nevie kam z konopí, tak pokračuje v genocíde…A 3 europske štáty uznali Palestínu…Klúč k rieseniu ma aj Irán po podozrivom atentáte na Raisího.Iránu povraždil Mossad veľa významních osobností! Príde krutá pomsta a odplata? Hlasy mohutnejú v Teherane a Rusko s Čínou iste krotia Irán k vyčkávaniu alebo schladeniu hláv…Jedno je isté, že sa schyluje k nuklearnej WW3 !

Jan
29. 5. 2024 07:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Bohužel metoda “dvojího metru” není jen problém Západu pod vedením USA a Východu pod vedením Ruska. Tahle myšlenková degenerace je masívně rozšířena téměř všude ve společnosti a to dokonce i mezi některými čtenáři Alternativních informačních zdrojů, tedy mezi lidmi, u nichž bychom předpokládali objektivitu a otevřenost. Ale i mezi námi se najdou fanatičtí zaslepenci kteří jedním dechem dokážou odsoudit Západ a fandit Východu, současně ovšem ve svém nejbližším okolí “metody a postupy Západu” schvalují. Je zvláštní pozorovat toto schizofrenické rozpolcení….

P.K.
29. 5. 2024 11:19
Odpovědět  Jan

Přesně tak; a zdá se, že lepší to nebude:-)
Zkusme vidět nějaká pozitíva: následkem extrémní soutěživosti dochází k technickému rozvoji. A komu se to nelíbí, pořád může věřit na nějaký “lepší život po smrti”.
Vzpomínám, jak před rokem 1989 “za vše mohli komunisté a Rusáci”. Mnozí ze zastánců této “teorie” dnes změnili názor a tvrdí něco jiného. Jenže není úplně jasné, jestli se mýlili tenkrát, dnes, nebo se prostě jen mýlí pořád.

Pavel z Moravy.
29. 5. 2024 11:57
Odpovědět  P.K.

Já jsem rád, že jsem v socialismu normálně žil a tyto starosti neměl. A v pohodě si s rodinou žil. To ale přeformátovaní hlupáci nepochopí, neboť nemají čím. Dokonale jim tu kebuli zaplavili sračkami a je těší, že ty sračky mohou šířit i na další populaci. Tak si budou muset tu sračkárnu všichni užít.

hrobař
29. 5. 2024 19:18
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Tohle podepisuji a dávám bodík

Mike
29. 5. 2024 19:23
Odpovědět  Jan

Mínusy pod tvým příspěvkem potvrzují jeho pravdivost.

cool
29. 5. 2024 10:31
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂 Mladí nemají ani tucha co dovedou s “kapacitou zelení mozci a s nimi.
https://cz24.news/nato-nacvicuje-jadrove-utoky-na-rusku-federaciu/

Josef K
29. 5. 2024 11:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Civilizace mimo realitu…
https://kispep.wordpress.com/2024/05/29/gaius-baltar-civilizace-mimo-realitu/