politika

Evropa brzy pocítí akutní nedostatek plynu. Proces převodu plynu do Číny byl zahájen

Zen.yandex.ru
Rusko opakovaně Evropanům sdělilo, že na vzájemně výhodných projektech je s nimi obtížné obchodovat. 
Již bylo oznámeno, že “Nord Stream 2” je posledním projektem s Evropou a všechny možné budoucí problémy s nedostatkem plynu jsou již problémem Bruselu. Možná plyn bude, ale za úplně jinou cenu.

“Gazprom” tedy již zahájil projekční a průzkumné práce na dalším plynovodu “Síla Sibiře-2”, který má do Číny směřovat přes Mongolsko. Tento projekt s kapacitou 30 miliard kubických metrů je velmi zajímavý v tom smyslu, že výstavba plynovodu bude z nalezišť na západní Sibiři, odkud je plyn dodáván do Evropy, takže Rusko bude moci přepravovat plyn z evropského směru na východ.

Evropané by se už měli zamyslet nad svou budoucností, ale stále jsou něčím zaneprázdněni, takže v jednu chvíli na sobě pocítí celou svou rusofobní politiku, stejně jako dnes pobaltské země na sobě pociťují odklon ruských peněz z tranzitu.

Ke všemu můžeme dodat, že cena plynu pro Čínu je nejvyšší mezi spotřebiteli ruského plynu, což je další výhodou při přesměrování toku plynu na východ.

Pokud jde o projekt “Síla Sibiře”, provozovatel čínského systému přepravy plynu “PipeChina” oznámil, že společnost zahájila provoz druhé části plynovodu, který přijímá plyn z plynovodu “Síla Sibiře”. Kapacita čínské části plynovodu poroste na 27 milionů metrů krychlových denně. Plánuje se, že do roku 2025 plynovod bude dostaven do Šanghaje, poté “Síla Sibiře” dosáhne projektované kapacity 38 miliard kubických metrů.

Tento plyn Číně stále nestačí a po roce 2025 je připravena přijímat dalších 30 miliard kubických metrů ročně prostřednictvím druhého plynovodu “Síla Sibiře – 2”.

https://bit.ly/3mJ7ZR3

sdíletj na