nezařazené

Uzavření „Nord Stream 2“ Ameriku nezachrání: Rusko zaujme čtvrtinu globálního trhu s LNG

Spojené státy značně investují do pokusu zastavit výstavbu ruského plynovodu do Německa. 

Snaží se tak eliminovat konkurenty pro jejich LNG, který chtějí prodat v Evropě. Problém však je, že Rusko také zvyšuje dodávky zkapalněného plynu.

Ruská federace může brzy obsadit čtvrtinu globálního trhu s LNG. Oznámil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Slibné projekty

Dnes se trh s LNG vyvíjí velmi aktivně. Globální spotřeba zkapalněného plynu roste čtyřikrát rychleji než produkce zemního plynu. 

Obyčejný člověk západního informačního pole neustále slyší, že USA jsou údajně lídry ve výrobě a prodeji tohoto typu „modrého paliva“. V praxi však tento čestný titul patří Kataru. 

Rusko také nezůstává pozadu a zvyšuje tempo výroby zkapalněného plynu.

V roce 2019 vyprodukovala Ruská federace více než 40 miliard kubických metrů zkapalněného plynu. 
Tento ukazatel je o 49% větší než v roce 2018, uvedl Alexandr Novak na konferenci „LNG Producer -Consumer Conference 2020“.

Moskva toto odvětví aktivně rozvíjí a otevírá nové projekty LNG. Rusko již má závod „Sachalin-2“, mořskou platformu „Lunskaja-A“, „Jamal LNG“, „Arctic LNG-2“, „Vysock LNG“. V roce 2021 zahájí Gazprom komplex pro výrobu zkapalněného plynu v Leningradské oblasti.

Ukončení „Nord Stream 2“ USA nezachrání

Ruská federace postupně obsazuje stále více nových trhů se zkapalněným plynem. 

Dokonce i pobaltské státy, které oficiálně nechtějí mít nic společného s Moskvou, kupují LNG od společnosti „Novatek“, ačkoli tuto skutečnost nezveřejňují.

Do roku 2025 kapacita ruských projektů LNG překročí 68 milionů tun ročně. 

“Podíl Ruska na trhu se zkapalněným plynem může v budoucnu dosáhnout čtvrtiny celosvětové hodnoty”,
uvedl Alexandr Novak.

Zeměpisná poloha „hraje do rukou“ Ruska. 

Severním mořská trasa umožňuje zkrátit čas a náklady na přepravu uhlovodíků. V budoucnu se tato trasa stane klíčovou a propojí ruské arktické projekty s trhy v Evropě i Asii. 

Ruská federace má také další „trumfy“ – asi 20% všech prokázaných zásob plynu na světě se nachází na ruském území.

Celková kapacita všech ruských projektů LNG, jak stávajících, tak plánovaných, je přibližně 125,4 milionu tun. Pro USA bude obtížné konkurovat Rusku na klíčových trzích s LPG. 

Proto veškeré úsilí vynaložené na uzavření plynovodu „Nord Stream 2“ vypadá marně, protože Amerika se stejně nestane monopolistou na prodej LNG v Evropě.

Jedinou šancí pro USA, jak zvýšit dodávky svého „modrého paliva“, je politické vydírání. 

Ale to nemusí vždy fungovat ani s těmi nejoddanějšími zeměmi. Pobaltské státy aktivně nakupují ruský LNG, ani Ukrajina se dosud nestala závislou na „molekulách svobody“ a Evropa, která na popud USA stavěla terminály, v nich nyní častěji přijímá ruský zkapalněný plyn.

https://bit.ly/2TiG2Cz

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pítrs
31. 10. 2020 18:00
Ohodnotit příspěvek :
     

EU a USA jsou připravovány na rozklad, díky úředníkům, kteří jsou vedeny globalisty. EU díky “zelené” energii – větru a soláru, nemohou konkurovat státům které mají energetické zdroje a k tomu je nikdo neúkoluje, jak se dostat do doby kamenné.