Studie odhaluje, jak dlouho Německu trvalo zbavit svůj justiční systém nacistů

Oficiální vyšetřování zjistilo, že v německém soudním systému byli desítky let po druhé světové válce osazeni bývalí nacisté. V jednu chvíli byli tři ze čtyř nejvyšších představitelů státního zastupitelství bývalí členové strany.

Šestisetstránkovou zprávu, kterou zveřejnili ve čtvrtek, sestavili historik Friedrich Kiessling a právní vědec Christoph Safferling a pokrývá období studené války od počátku 50. let 20. století do roku 1974. Práce byla zadána federální prokuraturou. 

Výzkumníci zjistili, že v jednu chvíli během 50. let byli zhruba tři ze čtyř nejvyšších představitelů federální prokuratury členy nacistické strany. Trvalo to až do roku 1972, než bývalí nacisté již neměli většinu v tomto úřadu, a až do roku 1992, než byl soudní systém plně očištěn od bývalých členů fašistické strany.

“Nedošlo k žádnému zlomu, natož k vědomému rozchodu s nacistickou minulostí,” uvedli vědci k situaci. 

Státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Margaretha Sudhofová při prezentaci výsledků vyšetřování uvedla, že země po skončení druhé světové války „dlouho zůstala slepá“ vůči přítomnosti bývalých nacistů ve vedoucích funkcích.

“Na první pohled to byli vysoce kompetentní právníci… ale to přišlo na pozadí rozsudků smrti a rasových zákonů, do kterých byli zapojeni,” komentoval Sudhof. 

V prohlášení o publikaci studie ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová uvedla, že vítá „skutečnost, že federální prokuratura se také potýká se svou neklidnou minulostí a vrhá více světla na své vlastní nacistické propletence v poválečném období“.

Spolková prokuratura je nejvyšším německým státním zastupitelstvím odpovědným za stíhání těch, kteří porušují mezinárodní právo a páchají údajné zločiny související se státní bezpečností. 

Nejnovější studie navazuje na dřívější zprávu zveřejněnou v roce 2016, která uvedla, že v roce 1957 – více než deset let po skončení války – 77 % vysokých úředníků na ministerstvu spravedlnosti byli bývalí nacisté. V době této publikace tehdejší ministr spravedlnosti Heiko Maas prohlásil, že „právníci z nacistické éry pokračovali v zakrývání staré nespravedlnosti, spíše než v jejím odkrývání, a tím vytvořili novou nespravedlnost“.
https://bit.ly/3kOE0sd

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
19. 11. 2021 11:40

do roku 1992 – zajímavé že až se zbavili tzv nacistů tak pak se všechno u nich a v evropě začalo srá…….

JanX
19. 11. 2021 11:52

No hlavně že v komentářích havlofašounů se můžeme dočíst, jak v západním Německu proběhla denacifikace, zatímco v tom východním nikoli. Neuvěřitelné, co si tento lidský odpad dovolí za sprosté žvásty. Navíc byl na západě nacisty prolezlý celý státní aparát, nejenom justice. A co horšího, zbytek západní Evropy s nima musel držet na příkaz USA basu. Například se vědělo, kde žijí vrazi z francouzských Lidic Oradour-sur-Glane, kde nacisti brutálně vyvraždili 643 lidí, ale v zájmu evropské

JanX
19. 11. 2021 11:53
Odpovědět  JanX

kooperace nebyli nikdy potrestáni. Něco takového by bylo na východě nemyslitelné.

ZRX1200
19. 11. 2021 15:18

Taky jsem pro ALE… , a navíc mám pocit, že už brzo, ale opravdu brzo, může být pozdě.

ZRX1200
20. 11. 2021 19:57
Odpovědět  ZRX1200

To víš, že sleduji. Trávím denně několik hodin čtením článků a různých fór, filtrací a přeposíláním zpráv rodině a známým. A už mě fakt bolí huba od vysvětlování situace doma, v práci, obchodě, hospodě, prostě všude, kde je příležitost. Výsledek – lidé nejenže nechápou že se mají bránit útoku, oni si zatím ani nechtějí připustit, že se jedná o útok. Nějak bylo, nějak bude – doprd… práce.

josef
19. 11. 2021 15:51

Jako u nás. Pohrobci kolaborantu se chopili moci !